Garść danych technicznych
15 bar – przy takim ciśnieniu ekspres przygotowuje naszą kawę. Do wyboru mamy również 3 ustawienia temperatury kawy – normalna, wysoka, maksymalna. Po za temperaturą kawy, możemy jeszcze wybrać jej moc w skali od 1 do 3.
Zbiornik na wodę ma pojemność 2.2 litrów, całkiem sporo jak na gabaryty ekspresu, a to też przekłada się na rzadsze dolewanie wody. Młynek żarnowy wykonany jest ze stali hartowanej, dodatkowo ma konstrukcję stożkową – jak podaje producent przekłada się to na cichszą pracę. Młynek ma 3 ustawienia grubości mielenia.
Dlatego Nivona stworzyła system, który da nam możliwość wyboru optymalnego dla nas aromatu i smaku. Zaparzając kawę możemy skorzystać z jednego z trzech profili:
Dynamiczny – Delikatna kwaskowato-owocowa nuta przyjemna w smaku
Stały – Słodko-gorzka nuta o lekko cierpkim, pełnym smaku
Intensywny – Mocny, cierpki i wyraźny smak z nutą goryczy
System ABS daje fajne możliwości do eksperymentowania i odkrycia swojej ulubionej kawy na nowo.
Dozownik kawy możemy regulować do wysokości 14 cm – czyli wysokie szklanki do latte też się zmieszczą 😉
Wymiary ekspresu to: Wysokość (cm): 34, Szerokość (cm): 24, Głębokość (cm): 46.
Po za tym ekspres wyposażony jest jeszcze w: tryb ECO – przydatne, gdy z ekspresu korzysta kilka/kilkanaście osób i nie ma potrzeby go wyłączać po każdym zaparzeniu kawy. Ekspres poinformuje nas także o braku wody, potrzebie wylania wody z tacki ociekowej, odkamienieniu i czyszczeniu. Ekspresem możemy sterować również za pomocą telefonu komórkowego. Istnieje możliwość stosowania kawy mielonej (tylko po co? 🙂 )
Z grubsza opisałem najważniejsze funkcje i parametry, po więcej zapraszam na stronę producenta.
Jakie kawy przygotujemy?
Przechodzimy do tego co najważniejsze – rodzaje kaw, które możemy przygotować w Nivonie 756. Ich zakres jest na tyle duży, że każdy znajdzie dla siebie ten idealny rodzaj. Do wyboru mamy 6 rodzajów kaw, opcję zrobienia spienionego mleka osobno oraz możliwość przygotowania wrzątku np. do zaparzenia herbaty.
Espresso, Café crème, Café Lungo, Americano, Cappuccino i Latte Macchiato – te kawy przygotujemy w Nivonie. Dodajmy do tego ustawienie mocy kawy, profilu kawy, temperaturę i ilości naparu, a otrzymujemy całkiem spory wachlarz kawowych możliwości. Jeśli odpowiednio dobierzemy parametry to bez problemów przygotujemy Flat white czy Macchiato, a na lato podstawimy szklankę z lodem i mamy IceCoffe ?
Ekspres Nivona 756 – pierwsze uruchomienie
Jak już wspominałem model Nivona 756 wpadł w moje ręce po testach modelu 779, więc mniej więcej wiedziałem już „z czym to się je”. Bez instrukcji ruszyłem od razu do podłączenia ekspresu 😉
Pierwsze uruchomienie poszło zgodnie z planem – ekspres napełniony wodą, kawa wsypana, ustawienie twardości wody (używany bez filtra) wybrane, proces płukania za nami, więc pozostaje już tylko rozpocząć parzenie kawy.
Ekspres po włączeniu wyświetla nam na ekranie ikony z rodzajami kaw, które możemy przygotować. Kręcąc prawym pokrętłem wybieramy interesującą nas kawę, a lewym możemy ustawić ile mililitrów kawy ma się znaleźć w filiżance/kubku. Więc jak ktoś lubi więcej kawy do wypicia lub szybki konkretny szot to możemy ilość napary wybrać pod siebie. Dodatkowo wciskając lewy przyciski możemy wybrać jak mocna ma być kawa – zakres od 1 do 3. Gdy już wszystko mamy wybrane to wystarczy wcisnąć prawe pokrętło, ekspres zabiera się do roboty, a po kilku sekundach gotowy napój już na nas czeka.
Obsługa ekspresu jest bardzo prosta i to jest duża zaleta tego modelu. Nie mamy tutaj wielkich kolorowych dotykowych wyświetlaczy czy innych odwracaczy uwagi. Poranną kawę chcemy zrobić szybko, bez zbędnego klikania czy wybierana mnóstwa opcji, a ten model daje nam taką możliwość. Od uruchomienia ekspresu do zrobienia świeżej kawy dzielą nas dwa kliknięcia i 30 sekund parzenia. Nie żebym był przeciwny nowinkom technologicznym w urządzeniach, ale czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze i za to cenię ten model.
Nivona 756 poinformuje nas również, gdy będzie czegoś potrzebować – a to, że wodę trzeba dolać, kawę dosypać, filtr wymienić, odkamienić, wyczyścić pojemnik na fusy i tacę czy po prostu przepłukać. Stosowny i krótki komunikat pojawi się na wyświetlaczu.
Jak się sprawuje w codziennym użytku?
Ekspres sprawuje się tak, że już inna kawa nie smakuje tak jak z ciśnieniówki 😉 Wcześniej używałem kawiarki do zaparzania kawy, miało i ma to swoje uroki. Jednak ten sam rodzaj kawy zaparzony w ekspresie ciśnieniowym nabrał całkiem innej, lepszej jakości. Aromat, smak jest dużo wyraźniejszy i przyjemny.
Jak już wcześniej wspominałem, obsługa ekspresu jest bardzo intuicyjna. Każdego kogo poprosiłem o wykonanie kawy w tym ekspresie poradził sobie z tym zadaniem bez najmniejszych problemów.
Sam najczęściej pijam kawę CafeCreme z 100 ml spienionego mleka, moc ustawiona na maks 😉 Chociaż ostatnio odkryłem, że bez problemów przygotujemy też w tym modelu FlatWhite – czyli podwójne espresso z dodatkiem spienionego mleka. Wystarczy wybrać kawę espresso na wyświetlaczu i wcisnąć przycisk przygotowywania kawy dwa razy, wtedy ekspres przygotuje od razu podwójne espresso. Później tylko dolewam spienione mleko w ilości ok. 80 ml i gotowe. Mocna, smaczna, pobudzająca kawa, którą pijam na początek dnia.
Czy młynek i sam ekspres jest głośny? Takie pytanie często pojawia się, gdy szukamy ekspresu. Korzystałem w różnych ekspresów, i moim zdaniem Nivona 756 jest stosunkowo cichym ekspresem. Młynek oczywiście w czasie mielenia nie jest bezszelestny, ale jego głośność jest na tyle niska, że spokojnie przygotowywałem kawę, gdy domownicy spali i nikt się nie skarżył na hałas 😉 Zmierzyłem głośność pracy młynka i ekspresu w czasie pracy za pomocą aplikacja – wiem, nie jest to profesjonalny studyjny sposób mierzenia, ale jakiś obraz nam daje. Wyniki to: 38dB w czasie parzenia i nalewania kawy, a 50dB w czasie mielenia. W pełni akceptowalne wyniki.
Model ten został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 2.2 litra. Nie bez powodu. W związku z tym, że ekspres przy uruchomieniu i po wykonaniu kawy przechodzi proces czyszczenia to okazuje się, że wody ubywa całkiem sporo. Nie uważam tego za jakiś straszny minus, bo w końcu chodzi o komfort picia kawy z ekspresu, który zawsze jest czysty i gotowy do użycia 😉 Musimy się po prostu liczyć z tym, że dolewanie wody do zbiornika będzie naszym codziennym rytuałem 🙂
Ekspresem możemy sterować również za pomocą telefonu. Traktowałbym to raczej jako technologiczną nowinkę i ciekawostkę. Tak na prawdę z poziomu aplikacji mamy takie samie możliwości przygotowania kawy jak na wbudowanym wyświetlaczu. Dużo szybciej przygotujemy kawę bez telefonu. Chyba, że siedzimy w salonie, kubek został wcześniej podstawiony pod dozownik i chcemy z poziomu kanapy przygotować sobie kawę, to wtedy proszę bardzo 😉
Podsumowując
Ekspres Nivona 756 miałem ponad miesiąc, wykonał przez ten czas ponad 100 kaw, nigdy nie sprawił najmniejszych problemów. Oczywiście to zbyt krótki czas, żeby coś się działo, ale ogólnie ekspres wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie – zarówno pod względem wyglądu, jakości, kultury pracy jak i oczywiście smaku kawy 😉 Tak mocno przypadł mi do gustu, że postanowiłem zostawić ten model u siebie na stałe. Więc jeśli tutaj o czymś nie wspomniałem, a będzie mieli jakieś konkretne pytanie to zapraszam do zadawania, na bieżąco będę mógł je zweryfikować 😉
Plusy modelu Nivona 756
Ekspres Nivona 756 znajdziesz w:
Update 2020 Grudzień.
Dostałem kilkanaście wiadomości z informacją, że apka dedykowana do ekspresu Nivona po aktualizacji nie działa i nie komunikuje się z tym modelem. Sam nie korzystam z aplikacji przy robieniu kawy, więc problem mnie nie dotyczy, ale jeśli planujesz zakup tego ekspresu i zależy Ci na połączeniu ze smartfonem to zalecam wstrzymać się z inwestycją. Przynajmniej do czasu, kiedy nie wyjdzie aktualizacja aplikacji Nivona.
Update 2021 Sierpień.
Ekspres dalej mi służy, bezawaryjnie i bezproblemowo wykonał ponad 2400 kaw, cieszy mnie to i oby tak dalej 🙂 W kwestii działania urządzenia nie mam uwag, działa i robi to co do niego należy. Uwagę mam do Nivony i ich aplikacji. Od prawie roku nie potrafią sobie poradzić z niedziałającą i nie parującą się z ekspresem aplikacją. Problem dotyczy urządzeń, które pracują na Androidzie 10 i wzwyż. Dalej czekamy na aktualizację, która usunie problem……
Nivona 790 czy 791? 🙂
Bez różnicy, to takie same sprzęty, jedynie 790 posiada filtr na wyposażeniu, ale to żaden wielki atut, więc wybrałbym ten, który aktualnie ma niższą cenę 😉
Nivona 756 robi dobrą kawę. Expresu tego jednak nie polecam !!!! Pierwsza naprawa tydzień przed upływem dwuletniej gwarancji. Druga naprawa po kolejnych 6 miesiącach. Ekspres naprawiony, wyczyszczony koszt 450 złotych ! Kolejna awaria po upływie 5 miesięcy koszt naprawy 580 złotych. Ekspres mało używany, 3 mikro kawy dziennie, regularnie czyszczony.
Z taką częstotliwością awarii i kosztów napraw stanowczo Nivonę odradzam.
Masz pytania ?
fides@onet.pl
A mój ekspres ma już ponad 5000 kaw i w zasadzie poza jedną małą awarią, którą usunąłem w 15 minut, to nic innego się nie dzieje. Także zdania są podzielone 😉 A tak serio, sprzętów niezawodnych nie ma i tak jak Pan wystawił opinię o Nivonie, to ja w całej swojej karierze słyszałem to samo o Miele, Jurze, Delonghi etc. finalnie lepiej kupić przelewówkę 😉 Szkoda, że Panu się trafił taki egzemplarz, koszty ciężko mi ocenić czemu takie duże, bo nie wiem co tam padło. Życzę, aby kolejny ekspres działał lepiej.
Dzień dobry, stoję przed wyborem 756 vs 791. Różnica przeszlo 500zl, 791 ma ponoć większą liczbę napojów gotowych i można ustawić 5 napojów własnej koncepcji zapisane w ekspresie i włączane jednym przyciskiem a w 756 niby tego nie ma, czy to prawda i czy warto wydać kilka stówek więcej? Dziekuje
Dzień dobry,
Nivona CafeRomatica 791 to nowszy model, na pewno warto dopłacić za cichszą pracę młynka. Większa liczba kaw i ustawień przy dłuższym użytkowaniu też będzie miłą odskoczną od standardowych kaw. Sama jakość jest w zasadzie taka sama, oba modele mogę polecić. Moja 756 powoli dobija do 5000 kaw i poza jednym zablokowaniem się zaparzacza, to działa bez zarzutu 🙂
Patrząc na ceny, to oba modele są w podobnym przedziale, więc wybrałbym 791.
Dziekuje
Dzień dobry, uruchomiłam właśnie po raz pierwszy Nivone 756, niestety w ustawieniach niej ma opcji ustawienia twardości wody, czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź dlaczego brak tej opcji?
Dzień dobry,
Dziwna sprawa, spróbuję ustalić z przedstawicielem czy coś zmienili w czasie produkcji urządzenia.
Ustawienia twardości wody są tylko gdy nie używasz filtru w pojemniku na wodę.
Mam Nivonę 756 od 4 lat. Kawa zawsze pyszna . Ekspres działa bez zarzutu. Mleko spienione idealnie.
Fakt, z poziomu telefonu nie działa do dziś, jednakże dla mnie to niepotrzebny gadżet.
Polecam
Dzień dobry 😉 ostatnie już moje pytanie. Czym różni się 799 i 821 . Wygląd wiem …. Ale konkretnie chodzi mi o funkcje 🤔 błagam proszę o pomoc bo nie mogę się zdecydować
Tutaj możemy dokładnie sprawdzić różnice w tych dwóch modelach:
– https://nivona.com/media/1b/9c/8a/1615807752/NICR%20820.pdf
– https://nivona.com/media/24/d7/09/1656070283/NICR%20799.pdf
Różnice faktycznie są minimalne, osobiście wybrałbym model Nivona CafeRomatica 821, który ma dodatkowe wygłuszenie, bo opcja sterowania smartfonem, który ma model 799 działa tak sobie 😉
Ślicznie dziękuje 🙂 i tak zrobię. Podziw za posiadana wiedzę i chęć pomocy innym 😁 😁 piękne to
Polecam się na przyszłość 🙂
DIwn dobry, kierując się powyzsza opinia jestem posiadaczka nivony 756:) natomiast mam problem – czy normalne jest, że Kawa latte i Cappuccino są letnie? Wydaje mi się, że problem to temperatura mleka bo sama temp kawy ustawiłam na max. A w skład tych dwóch wchodzi tego mleka więcej. Czy da się coś z tym zrobić czy może tak musi być i nie tylko ja mam problem?
Dzień dobry,
U siebie nie zauważyłem takiego problemu, a na pewno nie mogę stwierdzić, że kawa Latte czy Cappuccino są letnie. Z ciekawości dzisiaj wezmę termosondę i sprawdzę jaka konkretnie wychodzi temperatura przy tych kawach.
Dzien dobry, Dziś zmierzyłam temp Cappuccino i wynosi 48 stopni od razu po zrobieniu i zamieszaniu. Jak u Pana?
Dzień dobry,
Przepraszam za późną odpowiedź. Udało mi się zmierzyć temperaturę Cappuccino i u mnie wychodzi 60 stopni, a temperaturę kawy mam ustawioną na normalną.
Dziękuję za informację – zdecydowanie ekspress musi zostać odesłany do serwisu na testy. Jest jeszcze szansa dla nas bo sama Kawa jest faktycznie przepyszna🙂
W takim razie trzymam kciuki za szybką naprawę i proszę o info zwrotne co było nie tak w ekspresie 🙂
Dzień dobry, po serwisie ekspres działa niby prawidłowo tzn nic z nim nie zrobili ale Kawa jakby cieplejsza. Ważne że Kawa dalej dobra w smaku.
Jakiś tydzień temu zakupiłem ten ekspres i ustawiłem młynek na najdrobniejsze mielenie ziarna (wg. instrukcji tylko podczas pracy młynka), no i co kilka kaw ekspres zgłasza brak kawy. Niestety musiałem wrócić do ustawień fabrycznych, czyli najgrubszego mielenia ziarna. Czy spotkał się Pan z tym problemem po przestawieniu młynka na najdrobniejszy stopień mielenia?
Nie spotkałem się jeszcze z takim problemem. Jeśli kawa jest w zbiorniku, a mimo to ekspres „wywala” informację o braku kawy, to wszystko wskazuje na czujnik, który znajduje się w zbiorniku na kawę. Skoro ekspres na gwarancji to nie ma co tam samemu kopać i najlepiej zgłosić problem do serwisu, może dadzą jakąś magiczną radę na odległość albo poproszą przekazanie na diagnozę. https://nivona.pl/OBSLUGA-KLIENTA/SERWIS/
Dzień dobry
Proszę o rozwianie moich wątpliwości. Słyszałem, że część ekspresów jest wykonywana w Szwajcarii a część w Niemczech. Jak ma się sytuacja dla ekspresu 756 i po czym to rozpoznać?
Dziękuję.
Dzień dobry,
Nivona na tabliczce znamionowej nie wskazuje kraju produkcji, więc pozostaje nam sugerowanie się kodem EAN, a ten wskazuje, że model 756 produkowany jest w Niemczech.
Witam.
Proszę o informację jak sprawuje się ekspres do tej pory? Czy dalej może go Pan polecić?
Zastanawiam się nad kupnem tego modelu.Rozważam też wybór Miele CM 5310.Proszę o podzielenie się swoją opinią na temat ekspresów firmy MIELE.
Pańska opinia będzie mi bardzo pomocna.
Witam,
Ekspres dalej mi dzielnie służy, aktualnie na liczniku ma 2452 zrobionych kawy i wszystkie wykonane bez problemów 😉 W dalszym ciągu mogę go polecić, bo to dobra konstrukcja. Zresztą niektóre elementy są zbieżne z tymi z modelu Miele CM 5310 np. blok zaparzacza.
Ekspresy Miele to półka premium i nawet najtańszy model w ofercie niemieckiego producenta wykonany jest na wysokim poziomie. Korzystałem okazjonalne z kilku ekspresów Miele i za każdym razem ich kultura pracy mówiła sama za siebie. Mimo, że sam korzystam z Nivony i jestem zadowolony, to jeśli miałbym wybierać z tej dwójki, to z dużą dozą prawdopodobieństwa wybrałbym właśnie Miele CM 5310, zwłaszcza, że teraz można go wyrwać w OleOle.pl za niecałe 3k.
Kawa z tych modeli będzie wychodziła podobna, jak nie taka sama. Miele wygrywa tutaj w kwestii wyciszenia młynka. To spory atut.
Witam. Jest sens dołożyć 500zl i kupić 759 czy to strata gotówki i lepiej kupić 756?.
Witam,
Z tego co na szybko wyłapałem, to różnica polega na tym, że model 759 ma w zestawie filtr Clarris, a model 756 tego nie ma, reszta jest 1:1. Także te 500 zł lepiej sobie zostawić sobie w kieszeni 😉
Od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką tego ekspresu. Czy może pan zdradzić swój przepis na FlatWhite? Wiem, że podwójne espresso, ale ile ml kawy, jaki profil – dynamiczny, stały? Wiem, dociekliwa jestem, ale dużo kawy mi idzie na testy…
Moje „FlatWhite” – 2x30ml espresso + 100/120 ml spienionego mleka 😉 Profil zależy od ziaren kawy, najczęściej stały. Nie mam dobrych informacji, na testy pójdzie Pani jeszcze więcej kawy, u mnie trochę minęło zanim znalazłem swoją ulubioną kawę w ziarnach, ulubiony profil i stopień mielenia 🙂 Ale takie testy to czysta przyjemność.
Dziękuję za wskazówki, idę testować dalej. Pozdrawiam