127

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka? Co wybrać?

Co kupić?

Aktualizacja: 9 stycznia, 2021
Pralko-suszarka. Brzmi jak sprzęt idealny, który wypierze i wysuszy za jednym razem. Nie zajmuje dużo miejsca, zmieści się nawet w małych blokowych łazienkach. W teorii jest pięknie, ale każde rozwiązanie 2w1 ma swoje plusy i minusy. W przypadku pralko-suszarek trzeba mieć na uwadze parę rzeczy, żeby później się nie rozczarować.

Coraz większą popularność zyskują suszarki z pompą ciepła do ubrań. W okresie jesienno-zimowym sprzęt niezastąpiony, poprawiający komfort życia. Niestety nie każdy znajdzie miejsce na kolejne urządzenie w swoim mieszkaniu czy domu. Gdy już w 100% jesteśmy przekonani, że nie wygospodarujemy żadnej przestrzeni na ten sprzęt, to do głowy wpada pomysł o pralko-suszarce.

Zajmuje tyle miejsca co standardowa pralka, więc nie trzeba się martwić o przestrzeń, przyłącza także są takie same jak w klasycznej pralce.

Jednak musimy sobie uświadomić, że jest to w dalszym ciągu bardziej pralka i trochę suszarka 😉

Już tłumaczę dlaczego.

Rozpoczynając poszukiwania pralko-suszarki nastawiamy się, że za jednym razem możemy wyprać cały bęben prania i od razu je wysuszyć. Przeczesując liczne strony producentów czy porównywarek cen dowiemy się, że wsad prania, a wsad suszenia jest różny. Czyli nie wypierzemy i nie wysuszymy za jednym razem np. 8 kg prania.

Ile wypierzemy i wysuszymy?

Wybierając pralko-suszarkę o ładowności 8 kg, będziemy mogli jednorazowo wysuszyć max. 5 kg prania. Jest to największa niedogodność pralko-suszarek. Po zakończonym cyklu prania będzie trzeba je podzielić po połowie i suszyć jedno po drugim. Naturalnie są też programy w pralko-suszarkach, które i wypiorą i wysuszą za jednym razem, ale dotyczą one mniejszych wsadów. Czyli trzeba liczyć się z tym, że wysuszymy o połowę mniej niż wypierzemy.

Zużycie wody i prądu

Gdy już przebolejemy problem z ładownością, to trzeba zwrócić uwagę jeszcze na zużycie wody i prądu. Klasyczna pralka o ładowności 7 kg zużywa +/- 9000 litrów wody rocznie i ~170kWh prądu. Natomiast, gdy uruchomimy w pralko-suszarce program prania z suszeniem, możemy spodziewać się rocznego zużycia wody nawet na poziomie 23000 litrów i ~900kWh prądu. Różnica kolosalna.

Zakładając, że 1kWh prądu kosztuje średnio 55 groszy, to roczny koszt użytkowania pralki wynosi 94 zł, gdzie w przypadku pralko-suszarki taki koszt wynosi 495 zł. Zapomniałbym o poborze prądu przez suszarkę z pompą ciepła. Koszt roczny to około 130 zł.

Różnica w koszcie wody też nie jest mała. Średnio 1m3 wody, czyli 1000 litrów, kosztuje nas 10 zł (wszystko jest zależne od województwa). Czyli pralka w takim przypadku zużyje nam wody za 90 zł w skali roku, a pralko-suszarka za 230 zł.

Koszty zakupu

Zużycie wody i prądu mogą zejść na dalszy plan jeśli porównamy ceny zakupu pralko-suszarki i osobno pralki i suszarki. Naturalnie wszystko zależy też od klasy sprzętu jaki kupujemy. Żeby nie szaleć to porównam sprzęty z tej najpopularniejsze średniej półki cenowej.

Za rozsądną pralko-suszarkę musimy liczyć się z kosztem ~2500 zł. Sama pralka będzie nas kosztować ~1500 zł, a suszarka z pompą ciepła ~2500 zł. Gołym okiem widać, że różnica wynosi 1500 zł. Ile trzeba czasu, aby zwrócił nam się zakup osobno pralki i suszarki?

Suszarka i pralka łącznie zużyją prądu za 224 zł i wody za 90 zł, a koszt łączny to 314 zł w skali roku. Pralko-suszarka zużyje prądu za 495 zł i wody za 230 zł, łącznie daje nam to 725 zł. Różnica wynosi 411 zł.

Czyli zakup osobno pralki i suszarki zwróci się mniej więcej po 4 latach.

Podsumowanie

Powyższe wyliczenia pokazują, że w perspektywie czasu bardziej opłaca się kupić osobno pralkę i suszarkę. Takie rozwiązanie daje nam też większy komfort użytkowania, gdyż nie musimy rozdzielać prania do suszenia na połowę, tylko od razu wrzucamy do suszarki całość. Musimy się jednak liczyć z tym, że trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń na te urządzenia, a nie zawsze jest taka możliwość. No i jednorazowy koszt zakupu tych urządzeń jest dużo większy niż w przypadku pralko-suszarki.

Pralko-suszarka sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na osobną suszarkę. W okresie jesienno-zimowym na pewno nie raz pomoże w szybkim wysuszeniu ubrań. Naturalnie musimy się liczyć z pewnymi „niedoskonałościami” sprzętu, o których wspomniałem wcześniej w tekście, ale lepsze to niż nic. Na szczęście na rynku zaczynają się pojawiać pralko-suszarki z pompą ciepła, które na pewno będą ekonomiczniejsze.

Przy zakupie pralko-suszarki warto też upewnić się, że łożyska są wymienne. Ten element jest bardziej obciążany i narażony na uszkodzenie niż w przypadku zwykłej pralki.

Jeśli zastanawiasz się nad pralko-suszarką, a nie wiesz jaką wybrać lub czy dany model jest dobry, to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej lub sprawdzenia rankingu pralko-suszarek.

guest
127 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
26 października, 2021 18:42

Dzień dobry, proszę o polecenie pralko-suszarki wersji SLIM (mało miejsca) do ok. 3000 zł, chętniej kupię coś tańszego, ale jeśli ta droższa propozycja będzie wyraźnie lepsza to rozważę.

Wiesław
Wiesław
24 października, 2021 20:19

Dobry wieczór,
Niestety nasza pralka Whirlpool po 26 latach i ” upraniu ” dwojga dzieci dożywa swoich dni. A była prawie bez awaryjna!!!. nadszedł czas na zmianę. Proszę o pomoc w wyborze sprzętu mając na uwadze wsad około 8 kg, 1400 obrotów. Nie zależy mi na jakiś super bajerach ale na stosunkowo bezawaryjnym sprzęcie. W planach także jest zakup suszarki czyli raczej jakiś zestaw. Kwota około 5tyś za całość. (Może być trochę więcej) Sprzęt musi stać w słupku. Mając na uwadze ochronę środowiska i szalone ceny energii zależy nam także na oszczędnościach wody i energii. Jakie firmy modele może nam Pan polecić?

Wiesiek
Wiesiek
25 października, 2021 09:21
Reply to  PanAGD

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zestaw warty rozważenia. A mógłby Pan zaproponować jeszcze jakiś zestaw w klasie wyżej (np seria 6 A, może siemens). Mówimy oczywoscie o zestawch z wymiennymi łożyskami. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Wiesiek

bulwazur
bulwazur
1 października, 2021 20:52

Dobry wieczór. Czy zaprezentowane porównanie kosztów pralka+suszarka kontra pralko-suszarka uwzględnia zastosowanie pompy ciepła w tej ostatniej? W przypadku kupna osobnych urządzeń, czy zastosowanie łącznika jest bezpieczne /ryzyko upadku podczas wirowania? Jakie jest Pana zdanie na temat pralek i pralko-suszarek Miele oraz pralko-suszarki Elecrolux EW9W161B?

Daniel
Daniel
30 września, 2021 10:53

Bez sensu to porównanie, bo porównuje Pan pralke do pralko suszarki z i bez pompy ciepła.
Czemu w porównaniu nie zestawił Pan Praki i suszarki z pralko suszarką.

Emilia
Emilia
4 sierpnia, 2021 15:22

Panie AGD, czy może Pan polecić jakąś suszarkę w wersji SLIM? Zastanawiam się nad wyborem pralko-suszarki o standardowej głębokości, albo oddzielnych urządzeń w wersji SLIM.
Z góry dziękuję za pomoc.

Anna
Anna
19 maja, 2021 13:09

Dzień dobry,
Panie AGD do nowego pierwszego m2 poszukuję pralki i suszarki, chciałabym zagospodarować rozsądnie miejsce i postawić jedno na drugim za pomocą łącznika.
Wstępnie rozważałam producenta Beko https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-beko-pwuv9646xme-a-9kg-1200rpm-manhattangray-premium-inv-hw-steamcure

Natomiast poczytałam artykuły na Pańskiej stronę i niestety zmartwiło mnie to, że nie ma Pan o tej marce dobrych opinii 🙁

Czy mógłby Pan wskazać jakieś godne polecenia modele pralek i suszarek ( z których mogłabym zbudować taki kombajn czystości 🙂 ) z marek przez Pana rekomendowanych tj. Bosch, Samsung, LG

MArcin
MArcin
28 kwietnia, 2021 11:01

szukam pralko suszarki z pompą ciepła tylko wersja slim, głębokość poniżej 55 cm. Ktoś cos ??

Monika
Monika
30 sierpnia, 2021 18:22
Reply to  PanAGD

Panie AGD a może Pan polecić konkretny model do 3500 zl?

Agnieszka
Agnieszka
21 marca, 2021 21:39

Panie AGD, potrzebuję porady: chyba jednak zdecyduję się na pralkę i suszarkę. Czy może Pan polecić zestaw w kwocie 3500 zł, brak preferencji co do producenta, kolor raczej biały, dostępne wersje wielkościowe głębokość 60 cm i 50/45cm (jeśli takie istnieją).
Będę wdzięczna.

Agnieszka
Agnieszka
30 marca, 2021 19:50
Reply to  PanAGD

Czy mogę ustawić je jedna na drugiej? Co bym wtedy potrzebowała?

Arek
Arek
3 marca, 2021 21:55

Co Pan sądzi Pralko-suszarce LG Vivace F4DN408S0 w cenie (podobno promocyjnej) 2099 PLN. Czy ew. coś lepszegow tej cenie może Pan zaproponować?
Pozdrawiam.

Arek
Arek
27 lutego, 2021 18:16

Dzień dobry. Skąd się bierze różnica w zużyciu wody w cyklu samego prania pomiędzy pralką a pralko-suszarką? Oczywiście dla tego samego producenta obu urządzeń (lg) i tej samej pojemności bębna.

Arek
Arek
2 marca, 2021 19:29
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pralko-suszarka posiada wszystkie funkcje równoważnego modelu pralki + programy suszenia. Czy jednak funkcje prania (programy) są zubożone na rzecz suszenia. Może być na przykładzie LG f4dn408s0