113

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka? Co wybrać?

Co kupić?

Aktualizacja: 9 stycznia, 2021
Pralko-suszarka. Brzmi jak sprzęt idealny, który wypierze i wysuszy za jednym razem. Nie zajmuje dużo miejsca, zmieści się nawet w małych blokowych łazienkach. W teorii jest pięknie, ale każde rozwiązanie 2w1 ma swoje plusy i minusy. W przypadku pralko-suszarek trzeba mieć na uwadze parę rzeczy, żeby później się nie rozczarować.

Coraz większą popularność zyskują suszarki z pompą ciepła do ubrań. W okresie jesienno-zimowym sprzęt niezastąpiony, poprawiający komfort życia. Niestety nie każdy znajdzie miejsce na kolejne urządzenie w swoim mieszkaniu czy domu. Gdy już w 100% jesteśmy przekonani, że nie wygospodarujemy żadnej przestrzeni na ten sprzęt, to do głowy wpada pomysł o pralko-suszarce.

Zajmuje tyle miejsca co standardowa pralka, więc nie trzeba się martwić o przestrzeń, przyłącza także są takie same jak w klasycznej pralce.

Jednak musimy sobie uświadomić, że jest to w dalszym ciągu bardziej pralka i trochę suszarka 😉

Już tłumaczę dlaczego.

Rozpoczynając poszukiwania pralko-suszarki nastawiamy się, że za jednym razem możemy wyprać cały bęben prania i od razu je wysuszyć. Przeczesując liczne strony producentów czy porównywarek cen dowiemy się, że wsad prania, a wsad suszenia jest różny. Czyli nie wypierzemy i nie wysuszymy za jednym razem np. 8 kg prania.

Ile wypierzemy i wysuszymy?

Wybierając pralko-suszarkę o ładowności 8 kg, będziemy mogli jednorazowo wysuszyć max. 5 kg prania. Jest to największa niedogodność pralko-suszarek. Po zakończonym cyklu prania będzie trzeba je podzielić po połowie i suszyć jedno po drugim. Naturalnie są też programy w pralko-suszarkach, które i wypiorą i wysuszą za jednym razem, ale dotyczą one mniejszych wsadów. Czyli trzeba liczyć się z tym, że wysuszymy o połowę mniej niż wypierzemy.

Zużycie wody i prądu

Gdy już przebolejemy problem z ładownością, to trzeba zwrócić uwagę jeszcze na zużycie wody i prądu. Klasyczna pralka o ładowności 7 kg zużywa +/- 9000 litrów wody rocznie i ~170kWh prądu. Natomiast, gdy uruchomimy w pralko-suszarce program prania z suszeniem, możemy spodziewać się rocznego zużycia wody nawet na poziomie 23000 litrów i ~900kWh prądu. Różnica kolosalna.

Zakładając, że 1kWh prądu kosztuje średnio 55 groszy, to roczny koszt użytkowania pralki wynosi 94 zł, gdzie w przypadku pralko-suszarki taki koszt wynosi 495 zł. Zapomniałbym o poborze prądu przez suszarkę z pompą ciepła. Koszt roczny to około 130 zł.

Różnica w koszcie wody też nie jest mała. Średnio 1m3 wody, czyli 1000 litrów, kosztuje nas 10 zł (wszystko jest zależne od województwa). Czyli pralka w takim przypadku zużyje nam wody za 90 zł w skali roku, a pralko-suszarka za 230 zł.

Koszty zakupu

Zużycie wody i prądu mogą zejść na dalszy plan jeśli porównamy ceny zakupu pralko-suszarki i osobno pralki i suszarki. Naturalnie wszystko zależy też od klasy sprzętu jaki kupujemy. Żeby nie szaleć to porównam sprzęty z tej najpopularniejsze średniej półki cenowej.

Za rozsądną pralko-suszarkę musimy liczyć się z kosztem ~2500 zł. Sama pralka będzie nas kosztować ~1500 zł, a suszarka z pompą ciepła ~2500 zł. Gołym okiem widać, że różnica wynosi 1500 zł. Ile trzeba czasu, aby zwrócił nam się zakup osobno pralki i suszarki?

Suszarka i pralka łącznie zużyją prądu za 224 zł i wody za 90 zł, a koszt łączny to 314 zł w skali roku. Pralko-suszarka zużyje prądu za 495 zł i wody za 230 zł, łącznie daje nam to 725 zł. Różnica wynosi 411 zł.

Czyli zakup osobno pralki i suszarki zwróci się mniej więcej po 4 latach.

Podsumowanie

Powyższe wyliczenia pokazują, że w perspektywie czasu bardziej opłaca się kupić osobno pralkę i suszarkę. Takie rozwiązanie daje nam też większy komfort użytkowania, gdyż nie musimy rozdzielać prania do suszenia na połowę, tylko od razu wrzucamy do suszarki całość. Musimy się jednak liczyć z tym, że trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń na te urządzenia, a nie zawsze jest taka możliwość. No i jednorazowy koszt zakupu tych urządzeń jest dużo większy niż w przypadku pralko-suszarki.

Pralko-suszarka sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na osobną suszarkę. W okresie jesienno-zimowym na pewno nie raz pomoże w szybkim wysuszeniu ubrań. Naturalnie musimy się liczyć z pewnymi “niedoskonałościami” sprzętu, o których wspomniałem wcześniej w tekście, ale lepsze to niż nic. Na szczęście na rynku zaczynają się pojawiać pralko-suszarki z pompą ciepła, które na pewno będą ekonomiczniejsze.

Przy zakupie pralko-suszarki warto też upewnić się, że łożyska są wymienne. Ten element jest bardziej obciążany i narażony na uszkodzenie niż w przypadku zwykłej pralki.

Jeśli zastanawiasz się nad pralko-suszarką, a nie wiesz jaką wybrać lub czy dany model jest dobry, to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej lub sprawdzenia rankingu pralko-suszarek.

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
113 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
19 maja, 2021 13:09

Dzień dobry,
Panie AGD do nowego pierwszego m2 poszukuję pralki i suszarki, chciałabym zagospodarować rozsądnie miejsce i postawić jedno na drugim za pomocą łącznika.
Wstępnie rozważałam producenta Beko https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-beko-pwuv9646xme-a-9kg-1200rpm-manhattangray-premium-inv-hw-steamcure

Natomiast poczytałam artykuły na Pańskiej stronę i niestety zmartwiło mnie to, że nie ma Pan o tej marce dobrych opinii 🙁

Czy mógłby Pan wskazać jakieś godne polecenia modele pralek i suszarek ( z których mogłabym zbudować taki kombajn czystości 🙂 ) z marek przez Pana rekomendowanych tj. Bosch, Samsung, LG

MArcin
MArcin
28 kwietnia, 2021 11:01

szukam pralko suszarki z pompą ciepła tylko wersja slim, głębokość poniżej 55 cm. Ktoś cos ??

Agnieszka
Agnieszka
21 marca, 2021 21:39

Panie AGD, potrzebuję porady: chyba jednak zdecyduję się na pralkę i suszarkę. Czy może Pan polecić zestaw w kwocie 3500 zł, brak preferencji co do producenta, kolor raczej biały, dostępne wersje wielkościowe głębokość 60 cm i 50/45cm (jeśli takie istnieją).
Będę wdzięczna.

Agnieszka
Agnieszka
30 marca, 2021 19:50
Reply to  PanAGD

Czy mogę ustawić je jedna na drugiej? Co bym wtedy potrzebowała?

Arek
Arek
3 marca, 2021 21:55

Co Pan sądzi Pralko-suszarce LG Vivace F4DN408S0 w cenie (podobno promocyjnej) 2099 PLN. Czy ew. coś lepszegow tej cenie może Pan zaproponować?
Pozdrawiam.

Arek
Arek
27 lutego, 2021 18:16

Dzień dobry. Skąd się bierze różnica w zużyciu wody w cyklu samego prania pomiędzy pralką a pralko-suszarką? Oczywiście dla tego samego producenta obu urządzeń (lg) i tej samej pojemności bębna.

Arek
Arek
2 marca, 2021 19:29
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pralko-suszarka posiada wszystkie funkcje równoważnego modelu pralki + programy suszenia. Czy jednak funkcje prania (programy) są zubożone na rzecz suszenia. Może być na przykładzie LG f4dn408s0

Mirella
Mirella
18 grudnia, 2020 21:30

Witam, czy poleciłby Pan suszarkę w cenie do 1800zl. Ważne żeby była że zbiornikiem na wodę bez podłączenia do kanalizacji ponieważ będzie stać w garderobie.

Mirella
Mirella
19 grudnia, 2020 20:02
Reply to  PanAGD

Dziekuje. Właśnie oglądalam i już widzę że przekrocze budżet po rozeznaniu wstępnym mam na oku dwa modele electrolux EW8H458BP lub Siemens WT45H25EPL ?? Która by Pan bardziej polecał?

Anna
Anna
9 grudnia, 2020 00:46

Dzień dobry, posiadam pralkę Elektrolux głęboką na 45 cm. Chciałam ją wymienić na pralko-suszarkę, ale poczytałam, że koszty eksploatacji (woda plus prąd) mogą być 4 razy wyższe niż pralki i suszarki jako osobnych sprzętów. W związku z tym zaczęłam rozważać suszarkę ustawioną na pralce. I mam przeogromną prośbę o pomoc, bo można się w tym zgubić:
a – jaką suszarkę slim Pan by polecił na moją pralkę (estetyka ma dla mnie znikome znaczenie), żeby była oszczędna (woda, prąd – więc pompa ciepła chyba?), miała program suszenia “do szafy” (pokłóciłam się z żelazkiem przy trójce dzieci) i w budżecie najlepiej do 2300 (ale rozważę inne rozsądne propozycje)
b – jeśli nie suszarka slim to co i czy to “coś” nie spadnie z małej pralki – 3 dzieci to potencjalne problemy

Błagam o ratunek – pranie na grzejnikach i porozstawiane na suszarkach wpędza mnie w depresję. 🙂

Ps. Przy okazji doceniam Pana pracę – cieszę się, że są tacy ludzie, którzy doradzą i to jeszcze cierpliwie 😉

Last edited 7 miesięcy temu by Anna
Anna
Anna
13 lutego, 2021 11:06
Reply to  PanAGD

Choroby nas wycięły i wracamy dopiero do tematu. Dziękuje za Pana odpowiedz! Chciałam jeszcze zapytać o taki model: Beko EDF7434GXA (https://m.euro.com.pl/suszarki/beko-suszarka-df7434gxa-beko.bhtml). Klasa wyżej wiec mniejsze zużycie a właśnie w promocji. Nie wiem tylko czy to jakieś duże różnice i czy łącznik będzie ten sam pasował?

Anna
Anna
13 lutego, 2021 20:15
Reply to  PanAGD

Dziękuję, a co Pan myśli o tym modelu: https://www.euro.com.pl/suszarki/candy-ro4-h7a2tex-s.bhtml
Czy w ogóle Candy Pan poleca? Bo mąż nie przekonany do Beko.

Anna
Anna
14 lutego, 2021 17:42
Reply to  PanAGD

Dziękuję za poradę i wszystkie uwagi!

kris
kris
14 listopada, 2020 19:24

Witam, dorzuce swoja opinię. W domu posiadam pralkę i suszarkę BOSCH, w pralce po 10 latach padła grzałka a teraz po 12 latach elektronika, suszarka bez awarii. Natomiast w pracy serwis sprzątający otrzymał pralko-suszarkę ELECTROLUX, w pierwszym roku bez awarii, ale suszarka nie dosuszała a nigdy nie było wkładane na max pojemności, po roku padła grzałka, po zakupie zamiennika kolejna po miesiącu i tak przez kolejny rok średnio co 3-4 tygodnie przepalało grzałkę, za każdym razem po wyjęciu grzałka była cała oblepiona kłaczkami z suszenia, takie jak w suszarce zbierają się koszyku. Także moim zdaniem tylko jeśli jest miejsce to dwa osobne klocki

Ewelina
Ewelina
12 października, 2020 11:19

Dzień dobry, na stronie jest wpis odnośnie modeli pralek z wymiennymi łożyskami. Co zatem z wymiennością łożysk w suszarkach? Czy nie jest to równie ważny aspekt przy wyborze tego sprzętu i nie powinniśmy brać tego mocno pod uwagę? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Piotr
Piotr
26 sierpnia, 2020 04:12

chciałem kupić pralko suszarkę niestety mam mało miejsca i w grę wchodzi tylko wersja slim(głębokość maks 50 cm). Fajnie jak by była oszczędna, sprawdzałem modele które nie używają wody do suszenia ale wszystkie sa za duze.

Proszę o pomoc