W małych łazienkach, gdzie brakuje miejsca często pralka ładowana z góry to jedyny wybór. Na pewno ich zaletą jest mała szerokość, która wynosi 40 cm, więc zawsze znajdzie swoje miejsce. Na rynku jest w zasadzie dwóch graczy w tym segmencie tj. Electrolux/AEG i Whirlpool, to oni liderują w pralkach TOP. Poniżej przygotowałem ranking z modelami, które w swoim przedziale cenowym oferują niskie zużycie energii, wody, mają przydatne programy, a także wymienne łożyska (pełne piasty). Zapraszam 🙂W cenie do 2199 zł
Pralka Electrolux EW7TN3372SP
Wsad:
7 kg
Wirowanie:
1300
Klasa energetyczna:
C (59kWh/100)
Programy:
14
Dodatkowe opcje:
SensiCare, SteamCare, Eco TimeManager
Ranking otwiera Electrolux EW7TN3372SP, jeden z lepiej wyposażonych modeli na rynku, z silnikiem inwerterowym i programami parowymi. Oprócz tego ma jeszcze kilka fajny opcji. Sprawdźmy dokładnie co oferuje.
Do wyboru mamy 14 programów: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, program parowy, kaszmir para, wirowanie/odprowadzanie wody, płukanie, Baby, szybki 14 min, antyalergiczny, odzież zewnętrzna, denim, wełna/jedwab.
Rozwiń opis
Z funkcji możemy wybrać: pranie wstępne, odplamianie, dodatkowe płukanie, Soft plus, Plus para, Time Manager.
Jak widać pod kątem funkcji i programów pralka jest kompletna, niczego nie brakuje. Para z jednej strony pozwoli pozbyć się nam drobnoustrojów z ubrań, co jest korzystne dla alergików, a z drugiej ułatwi prasowanie. Dla zabieganych i niecierpliwych przydatną funkcją będzie TimeManager czyli możliwość dostosowania czasu prania pod swoje potrzeby czyli krótko mówiąc, możemy skrócić czas prania 😉
Podoba mi się również tych pralkach system dozowania proszku i płynu, gdzie mamy możliwość pełnego rozebrania dozownika i jego wyczyszczenia, więc problem z zapchaniem nie będzie już problemem 🙂 Plus za samopoziomujący się bęben, po zakończeniu prania drzwiczki zawsze będą u góry. Fajnie, że dostęp do filtra jest od frontu, a nie gdzieś ukryty w środku, co ułatwia jego czyszczenie.
Od strony serwisowej mamy możliwość wymiany łożysk, a dokładniej całych kompletnych piast.
Model dostępny w:
W cenie do 1899 zł
Pralka Whirlpool MTDLR65241BS PL/N
Wsad:
6.5 kg
Wirowanie:
1200
Klasa energetyczna:
C (57kWh/100)
Programy:
14
Dodatkowe opcje:
Technologia 6. Zmysł, FreshCare, Silnik inwerterowy
Whirlpool jako drugi główny gracz na rynku pralek otwieranych od góry przedstawia nam się pralką MTDLR65241BS. Model o 6,5kg wsadzie oraz 1200 obrotów wirowania, zużywającym 57kWh/100 co daje klasę C. Co jeszcze znajdziemy w oferowanej pralce:
14 programów prania: Bawełna, Delikatne, Mieszane, Syntetyczne, Wełniane, Samo wirowanie, Płukanie i wirowanie, Szybki 30, Eco40-60, Aqua Saver, Kolory, Jeans, Odkażanie, 20°C. Czyli zakres w pełny wystarczający.
Rozwiń opis
Z funkcji dodatkowych do wyboru mamy: Opóźnienie startu, Skrócenie czasu prania, Pranie wstępne, regulację temperatury oraz prędkości wirowania, blokada rodzicielska.
W oczy rzuca się program Odkażanie, cóż to takiego jest? To program, który w temperaturze 60°C usuwa do 99% bakterii i innych drobnoustrojów, przez wydłużony czas prania i płukania w podwyższonej temperaturze.
Na panelu znajdziemy dwa przyciski Kolorowe 15° oraz Fresh Care. Pierwszy jak sama nazwa wskazuje służy do prania w temperaturze 15°C małej ilości ubrań kolorowych w niskiej temperaturze, ale należy pamiętać o stosowaniu do tego typu prania środków piorących, które aktywują się w niskich temperaturach. Drugi przycisk pozwala uruchomić funkcję, która do 6 godzin po zakończeniu programu co jakiś czas obraca bęben z praniem, aby się nie wygniotły.
Od strony serwisowej mamy możliwość wymiany piast, a sama pralka produkowana jest na Słowacji.
Model dostępny w:
W cenie do 1500 zł
Pralka Indesit BTW S6240P PL/N
Wsad:
6 kg
Wirowanie:
1200
Klasa energetyczna:
C (56kWh/100)
Programy:
14
Dodatkowe opcje:
Turn & Go, System Drum Up, Płukanie extra
No jak to? Przecież na rynku jest dwóch graczy, a tu nagle Indesit? Tak, ale model BTW S6240P PL/N produkowany jest przez Whirlpoola, więc pozostajemy wśród liderów temacie 😉 Sam model Indesita to bardzo ciekawa propozycja, bo mieści się w rozsądnym pułapie cenowym, a przy tym oferuje całkiem sporo dobrych programów i funkcji.
Do wyboru mamy 14 programów: Turn&Go, Bawełnianie w zakresie 40°C, 60°C i 90°C, ECO40-60, 20°C, Wełniane 20°C, Delikatne 30°C, Mix 45′, Bawełnianie 30°C, Syntetyczne 30°C, Płukanie + wirowanie oraz samo wirowanie.
Rozwiń opis
Z
funkcji dodatkowych wybrać możemy: Pranie intensywne, opóźnienie startu, Extra płukanie, regulację obrotów wirowania, pranie wstępne oraz EnergySaver.
Dodajmy do tego jeszcze funkcję pozycjonowania bębna po skończonym praniu i wyświetlacz czasu praniu, to wychodzi, że w całkiem przyzwoitej cenie, otrzymujemy dobrze wyposażony sprzęt. Jeśli nie szukasz setek funkcji i dodatków, to ten automat warto rozważyć.
Model dostępny w:
W cenie do 1600 zł
Pralka Electrolux EW6TN4261P
Wsad:
6 kg
Wirowanie:
1200
Klasa energetyczna:
D (65kWh/100)
Programy:
14
Dodatkowe opcje:
PowerJet, TimeManager, SensiCare
Electrolux EW6TN4261P to rozsądna propozycja na rynku pralek otwieranych od góry, w promocyjnej cenie można znaleźć nawet za 1400 zł. Pod kątem programów jest duży wybór, mamy też wpływ na czas prania dzięki TimeManagerowi, czyli to z czego słynie Electrolux. Sprawdźmy dokładnie co oferuje ten model pralki.
14 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, szybki 14 min, płukanie, wirowanie/odprowadzanie wody, antyalergiczny, Baby, jedwab, wełna, sport, odzież zewnętrzna, denim.
Rozwiń opis
5 funkcji dodatkowych: Pranie wstępne, dodatkowe płukanie, Soft plus, Time Manager oraz opóźnienie startu. Możemy również regulować temperaturę dla poszczególnego programu oraz obroty wirowania.
Dla alergików istotny będzie program Antyalergia, który usuwa 99,99% bakterii i wirusów. W pralce mamy dokładny system wagowy SensiCare, który dostosowuje parametry prania do ilości ubrań oraz funkcję samopozycjonowania bębna, dzięki czemu po zakończonym cyklu będziemy mieli od razu dostęp do prania.
Plus za dobrze wymyślony system dozowania środków piorących, gdzie bardzo łatwo można go wyjąc i wymyć, a dodatkowo funkcja PowerJet przepłukuje go pod ciśnieniem w czasie prania.
Brakuje trochę do pełni szczęścia silnika inwerterowego, ale w tej cenie nie ma co narzekać, bo to i tak bardzo dobrze wyposażona pralka o odpowiedniej jakości.
Model dostępny w:
W cenie do 2800 zł
Pralka AEG LTR7E373AP
Wsad:
7 kg
Wirowanie:
1200
Klasa energetyczna:
A (45kWh/100)
Programy:
11
Dodatkowe opcje:
ProSteam, ProSense®, SoftPlus, Inverter Motor+
AEG LTR7E373AP to pralka produkowana w fabryce Electroluxa, w zasadzie to Electrolux, tylko inaczej opakowany. Ale sam model plasuje się w wyższej półce jeśli chodzi o funkcje i programy, więc jeśli szukasz flagowego modelu, to mam dobrego kandydata 😉
Do wyboru mamy 11 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, Wełna/Jedwab, program parowy, 20 min – 3 kg, odzież zewnętrzna, kołdra, jeans, antyalergiczny.
Rozwiń opis
Możemy również skorzystać z 7
dodatkowych funkcji: Skrócenie czasu prania, Opóźnienie startu, Dodatkowe płukanie, Pranie wstępne, Odplamianie, Para+ oraz Antyalergiczny.
Na pewno atutem będzie program Para, który służy do odświeżania ubrań bez dodatku wody, więc jeśli mamy jakąś koszulkę, bluzę czy spodnie, które były ubrane raz i chcemy je szybko odświeżyć, to ta opcja zda egzamin.
Pozostając przy opcja parowych. Pralka posiada również funkcję Para + , czyli do wybranych programów prania możemy dodać parę na początku oraz końcu cyklu. Wpłynie to na lepsze efekty prania, a także zmniejszy ilość zagnieceń.
ProSense® dokładnie sprawdza ile prania wrzuciliśmy do bębna i pod tą ilość dobiera wodę oraz czas trwania cyklu. System SoftPlus równomiernie rozprowadza płyn zmiękczający, co daje nam pewność, że ubranie po praniu będzie miękkie i dobrze wypłukane.
W pralce zamontowano ÖKOInverter czyli silnik inwerterowy, co mocno wpływa na cichą pracę oraz zużycie energii, mamy też samopoziomujący się bęben z miękkim otwieraniem.
Jest to jeden z droższych topów na rynku, ale przekładając funkcje, programy i efektywność, to cena jest tutaj w pełni adekwatna do produktu 🙂
Model dostępny w:
Pralka ładowana od góry, jaka najlepsza i jaką wybrać?
Tak jak wspomniałem na wstępie, na rynku pralek top – otwieranych od góry mamy dwóch głównych producentów tj. Electrolux / AEG i Whirlpool. Wiem, że ogólnie tego rodzaju pralki nie są idealnym produktem, że lubią rdzewieć, że piasty z czasem mogą się oberwać, że są trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Ale jak się nie ma miejsca na inną pralkę, to i tak innego wyjścia nie ma i trzeba wybrać któryś z dostępnych modeli.
Jeśli zastanawiasz się jakiej firmy wybrać pralkę, to mimo wszystkich plusów i minusów stawiałbym bym właśnie na producenta z dwójki Whirlpool i Electrolux. Nie da się jasno stwierdzić, który model pralki będzie najlepszy i najwytrzymalszy, dużo zależy od naszego budżetu i na jakich programach czy parametrach nam zależy.
W powyższym rankingu zebrałem TOP 5 modeli z różnych przedziałów cenowych, które w swoim segmencie są jednymi z lepiej wyposażonych. W razie pytań zapraszam do komentowania 🙂
Może Cię zainteresuje?
– Pralka i suszarka – gotowe zestawy
– Pralka ładowana od frontu – jaką kupić?
– Suszarki do prania – ranking
Witam pana serdecznie Czy pralka whirlpool metdlrsl 6252bs pl ma wymienne łożysko? Jak wygląda serwis?
Jeśli nie to co może Pan zaproponować?
Witam,
WHIRLPOOL METDLRSL 6252BS PL ma wymienne łożyska, a dokładnie piasty.
Czyli jak najbardziej może Pan polecić pod względem serwisu w przyszłości?
Dziękuję i plusik dla Pana
Na ten moment nie ma większych problemów z częściami, a co będzie w przyszłości, czas pokaże 😉
Cześć, czy jest na rynku pralka z filtrem z prawej strony lub od prawego boku? 🙂
Cześć,
Na ten moment nie widzę takiego rozwiązania.
Dzień dobry, które modele Electroluxa poleca Pan w stosunku cena do jakości wykonania? Chciałbym zmieścić się w 2000 zł 🙂
Dzień dobry,
Do 2000 zł aktualnie dobrze wypada – EW7TN3272SP
Co sądzi Pan o pralce Whirlpool TDLR 6241BS? Wydaje się mieć wszystkie cechy dobrej pralki średniego przedziału cenowego.
Dokładnie tak, TDLR 6241BS to całkiem sensowny model 🙂
Dzień dobry, czy mógłby Pan odnieść się do problemu zgłaszanego w komentarzach zamieszczanych na stronach sklepów ze sprzętem AGD odnośnie awaryjności plastikowych gwintów ułożyskowania w pralkach Electrolux/AEG, dokładniej chodzi o stopiony gwint łożysk, który w zasadzie uniemożliwia ich wymianę, co powoduje nieopłacalność naprawy. Czy z perspektywy Pana doświadczeń serwisowych jest to problem nagminny, czy raczej sporadyczny, czy istnieją modele bez tej przypadłości i czy pralki innych producentów konstruowane są w taki sam sposób i problem w związku z tym tyczy się wszystkich producentów? Serdecznie dziękuję za Pana pracę i chęć pomocy.
Dzień dobry,
Nie wiem jak globalnie, ale w moim rejonie miałem takie przypadki, ale to kwestia sporadyczna, w większości przypadków spokojnie idzie wymieniać ułożyskowania bez problemów, ale trafić się może. Nie ma tutaj reguły czy modelu, który będzie pod tym kątem lepszy czy gorszy. Problem ten tyczy się głównie Electroluxów, co nie oznacza, że u innych nie było takich tematów. W topach nie ma idealnego rozwiązania, Electrolux ogólnie jest najmniej problematyczny w tego typu pralkach.
Witam a co myśli pan o pralce Pralka Electrolux 600 SensiCare EW6TN14061P 6kg 1000obr/min
https://www.euro.com.pl/pralki/electrolux-ew6tn14061p.bhtml
czy to alternatywa dla
SensiCare EW6TN4261P 6kg ?
czy rzeczywiście lepiej wybrać z tych 3 tą z silnikiem inwenterowym?
Witam,
Podane modele to są te same sprzęty, jeden ma 1000 obrotów, drugi 1200 i to cała różnica. Silnik inwerterowy to zawsze plus, bo pralka ciszej pracuje 🙂
Witam serdecznie . Zastanawiam się nad wyborem nowej pralki wszak stary 12 letni Elektrolux został właśnie zutylizowany.
Zastanawiam się na wyborem z kilku modeli Elektrolux jednego AEG i jednego Whirlpoola.
Zależy mi przede wszystkim na cichej i trwałej pralce.
Pod uwagę biorę następujące modele ELEKTROLUXA:
EW7T3372P (Klasa A)
EW7TN3362P (dobra cena, nie wiem co oznacza literka N, 7 lub 6 w drugiej od końca to załadunek)
EW8TN3362P ( czy warto dopłacać do nowego modelu
Bardzo kusi mnie też model AEG LTR7E373AP wiem, że to ten sam koncern ale do , którego Elektroluxa jest najbardziej podobna i czy warto?Uwagę moją przykuł też Whirlpool METDLRSL6252BS PL bo piszą, że to najcichszy model na rynku ale nie ma funkcji parowych.
Nie mama takiego rozeznania i doświadczenia jak Pan (duży SZACUN za wiedzę i odpowiedzi w komentarzach, pewno niejednemu pomogły.
Dlatego i ja proszę o radę co ewentualnie kupić na co zwrócić uwagę. Proszę o podpowiedź, decyzję i tak będę musiał podjąć sam
Pozdrawiam serdecznie
Adam
Witam,
Konstrukcyjnie wskazane modele Electroluxa są takie same, różnica znajdziemy w programach czy parametrach, a to już trzeba pod siebie wybrać. Whirlpool faktycznie jest cichszy, zwłaszcza przy wirowaniu, ale mimo wszystko postawiłbym na Electroluxa/AEG. Tak na szybko EW7T3372P wydaje się rozsądnym wyborem.
Witam ponownie
Odrzuciłem Whirlpoola bo ludzie piszą, że silniki padają. AEG ma praktycznie jeden model, który by mnie interesował i którego wcześniej pytałem, więc na polu bitwy pozostał ELEKTROLUX właściwie dwa modele:
EW7TN3362SPEW7T3372P Pan poleca tego drugiego, mnie natomiast kusi cena pierwszego modelu.
Z tego co czytam w opisach obydwie pralki są z 7 serii ja dostrzegam różnicę jedynie w klasie energetycznej
pierwsza to A druga B (chociaż różnica w zużyciu jest nieznaczna) i w ilości załadunku 7 a 6.
Jak pisałem wcześniej pralka będzie obsługiwała 2 czasami 3 osobową rodzinę i ma być przede wszystkim cicha. Nie mam problemu, żeby dołożyć do droższej tylko czy to ma sens. Proszę o Pańskie zdanie na ten temat wszak Pana wiedza jest ogromna (może te dwie pralki różnią się silnikami stąd zmiana klasy energetycznej, może druga jest mniej awaryjna po prostu lepsza, może jeszcze czymś się różnią)
Proszę jeszcze raz o Pańskie zdanie, którą z tych dwóch kupić
Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie
Adam
Witam,
„Odrzuciłem Whirlpoola bo ludzie piszą, że silniki padają.” – cóż, w Electroluxach też mi się trafiały padnięte silniki, ale to jest kwestia błędu statystycznego niż norma, tak samo w Whirlpoolach. Opinie w necie trzeba mocno przefiltrować.
„Proszę o Pańskie zdanie na ten temat wszak Pana wiedza jest ogromna (może te dwie pralki różnią się silnikami stąd zmiana klasy energetycznej, może druga jest mniej awaryjna po prostu lepsza, może jeszcze czymś się różnią)” – Nie, konstrukcja tych pralek jest taka sama, silniki takie same, różnica to oprogramowanie. Różnica w zużyciu między tymi pralkami to ledwie 3kWh/100 cykli, więc to już w ogóle nieistotne. Którą z tych dwóch kupić? Tą która bardziej pasuje albo cenowo albo wsadem, bo to w zasadzie tutaj jest cała różnica.
Dziękuję, bardzo mi Pan pomógł …
Życzę miłego wieczoru i powodzenia w pracy zawodowej
Adam
witam, potrzebuje pralkę do mieskzania na wynajem czyli jak najmniej inwazyjna, bez gadżetów, wymienne łożyska, filtr, byłoby super jakby był jakiś inny dozownik na płyny, gdzieś czytałam, że indesit takie ma. Czy ten model będzie ok? czy coś innego Pan poleci?Pralka INDESIT BTW L60400 PL/N 6 kg 1000 obr
Witam,
To jest tani model, na linii Whirlpoola, średnia półka, ale do mieszkania na wynajem nie szukałbym jakiś lepszych modeli, bo ludzie oto i tak nie dbają 😉
Witam mam budżet do 1300zł, ktoś proponuje mi za 1000 nową Cady CSTG 46TME/1-S, czy jest coś lepszego w podobnej cenie z Whirlpool/Electrolux czy brać tą Cady za tysiaka?
Witam,
Do 1300 zł wybrałbym WHIRLPOOL TDLR65230S PL/N
ok zacząłem się zastanawiać jeszcze nad Electrolux 600 SensiCare EW6TN4261P co posłuży na dłużej?
Co posłuży dłużej? Tego nikt nie wie. Na pewno pod kątem funkcji czy wyposażenia podany Electrolux wypada lepiej, jakościowo też.
Czy są pralki góra otwierane z opcją 1/2wsadu?
Nie, ale mają funkcję automatyki wagowej.
Słyszałem, że w pralkach ładowanych od góry bębny mają plastykowe obudowy, które pękają po 4++ latach, a czasami nawet wcześniej. Jak to jest naprawdę z tymi bębnami? Dlaczego obudowy nie są metalowe?
W pralkach ładowanych od góry i od frontu zbiorniki są plastikowe od ponad 20 lat, żadna nowość. Nie pękają po 4 latach, chyba że ktoś się mocno postara.
Witam, właśnie mój Whirlpool po ponad 10 latach dokonał żywota, więc pora na coś nowego. Czy lepszy jest Whirlpool czy Electrolux pod względem awaryjności i żywotności? To ma być pralka do codziennego użytkowania, nie musi mieć wielu programów. Byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź co do modelu.
Witam,
„Czy lepszy jest Whirlpool czy Electrolux pod względem awaryjności i żywotności?” – to jest bardzo podobny poziom, minimalnie lepiej wypada Electrolux.