Pralka ładowana od góry – TOP 5 modeli [Ranking 2024]

W małych łazienkach, gdzie brakuje miejsca często pralka ładowana z góry to jedyny wybór. Na pewno ich zaletą jest mała szerokość, która wynosi 40 cm, więc zawsze znajdzie swoje miejsce. Na rynku jest w zasadzie dwóch graczy w tym segmencie tj. Electrolux/AEG i Whirlpool, to oni liderują w pralkach TOP. Poniżej przygotowałem ranking z modelami, które w swoim przedziale cenowym oferują niskie zużycie energii, wody, mają przydatne programy, a także wymienne łożyska (pełne piasty). Zapraszam 🙂

W cenie do 2400 zł
EW7TN3372SP

Pralka Electrolux EW7TN3372SP

Wsad 7kg
1300 obr.
Klasa C
45l/cykl
14 programów
Silnik inwerterowy

Ranking otwiera Electrolux EW7TN3372SP, jeden z lepiej wyposażonych modeli na rynku, z silnikiem inwerterowym i programami parowymi. Oprócz tego ma jeszcze kilka fajny opcji. Sprawdźmy dokładnie co oferuje.

Do wyboru mamy 14 programów: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, program parowy, kaszmir para, wirowanie/odprowadzanie wody, płukanie, Baby, szybki 14 min, antyalergiczny, odzież zewnętrzna, denim, wełna/jedwab.

Z funkcji możemy wybrać: pranie wstępne, odplamianie, dodatkowe płukanie, Soft plus, Plus para, Time Manager.

Jak widać pod kątem funkcji i programów pralka jest kompletna, niczego nie brakuje. Para z jednej strony pozwoli pozbyć się nam drobnoustrojów z ubrań, co jest korzystne dla alergików, a z drugiej ułatwi prasowanie. Dla zabieganych i niecierpliwych przydatną funkcją będzie TimeManager czyli możliwość dostosowania czasu prania pod swoje potrzeby

Podoba mi się również tych pralkach system dozowania proszku i płynu, gdzie mamy możliwość pełnego rozebrania dozownika i jego wyczyszczenia, więc problem z zapchaniem nie będzie już problemem 🙂 Plus za zamopoziomujący się bęben, po zakończeniu prania drzwiczki zawsze będą u góry, no i dobrze, że dostęp do filtra jest od frontu, a nie gdzieś ukryty w środku, co ułatwia jego czyszczenie.

Od strony serwisowej mamy możliwość wymiany łożysk, a dokładniej całych kompletnych piast.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1800 zł
MTDLR65241BS

Pralka Whirlpool MTDLR65241BS PL/N

Wsad 6.5kg
1200 obr.
Klasa C
44l/cykl
14 programów
Silnik inwerterowy

Whirlpool jako drugi główny gracz na rynku pralek otwieranych od góry przedstawia nam się pralką MTDLR65241BS. Model o 6,5kg wsadzie oraz 1200 obrotów wirowania, zużywającym 57kWh/100 co daje klasę C. Co jeszcze znajdziemy w oferowanej pralce:

14 programów prania: Bawełna, Delikatne, Mieszane, Syntetyczne, Wełniane, Samo wirowanie, Płukanie i wirowanie, Szybki 30, Eco40-60, Aqua Saver, Kolory, Jeans, Odkażanie, 20°C. Czyli zakres w pełny wystarczający.

Z funkcji dodatkowych do wyboru mamy: Opóźnienie startu, Skrócenie czasu prania, Pranie wstępne, regulację temperatury oraz prędkości wirowania, blokada rodzicielska.

W oczy rzuca się program Odkażanie, cóż to takiego jest? To program, który w temperaturze 60°C usuwa do 99% bakterii i innych drobnoustrojów, przez wydłużony czas prania i płukania w podwyższonej temperaturze.

Na panelu znajdziemy dwa przyciski Kolorowe 15° oraz Fresh Care. Pierwszy jak sama nazwa wskazuje służy do prania w temperaturze 15°C małej ilości ubrań kolorowych w niskiej temperaturze, ale należy pamiętać o stosowaniu do tego typu prania środków piorących, które aktywują się w niskich temperaturach. Drugi przycisk pozwala uruchomić funkcję, która do 6 godzin po zakończeniu programu co jakiś czas obraca bęben z praniem, aby się nie wygniotły.

Od strony serwisowej mamy możliwość wymiany piast, a sama pralka produkowana jest na Słowacji.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1400 zł
BTW S6240P PL_N

Pralka Indesit BTW S6240P PL/N

Wsad 6kg
1200 obr.
Klasa C
43l/cykl
14 programów
Pozycjonowanie bębna

No jak to? Przecież na rynku jest dwóch graczy, a tu nagle Indesit? Tak, ale model BTW S6240P PL/N produkowany jest przez Whrilpoola, więc pozostajemy wśród liderów temacie 😉 Sam model Indesita to bardzo ciekawa propozycja, bo mieści się w rozsądnym pułapie cenowym, a przy tym oferuje całkiem sporo dobrych programów i funkcji.

Do wyboru mamy 14 programów: Turn&Go, Bawełnianie w zakresie 40°C, 60°C i 90°C, ECO40-60, 20°C, Wełniane 20°C, Delikatne 30°C, Mix 45′, Bawełnianie 30°C, Syntetyczne 30°C, Płukanie + wirowanie oraz samo wirowanie.

Z funkcji dodatkowych wybrać możemy: Pranie intensywne, opóźnienie startu, Extra płukanie, regulację obrotów wirowania, pranie wstępne oraz EnergySaver.

Dodajmy do tego jeszcze funkcję pozycjonowania bębna po skończonym praniu i wyświetlacz czasu praniu, to wychodzi, że w całkiem przyzwoitej cenie, otrzymujemy dobrze wyposażony sprzęt. Jeśli nie szukasz setek funkcji i dodatków, to ten automat warto rozważyć.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1600 zł
EW6TN4261P

Pralka Electrolux EW6TN4261P

Wsad 6kg
1200 obr.
Klasa D
40l/cykl
14 programów
Pozycjonowanie bębna

Electrolux EW6TN4261P to rozsądna propozycja na rynku pralek otwieranych od góry, w promocyjnej cenie można znaleźć nawet za 1400 zł. Pod kątem programów jest duży wybór, mamy też wpływ na czas prania dzięki TimeManagerowi, czyli to z czego słynie Electrolux. Sprawdźmy dokładnie co oferuje ten model pralki.

14 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, szybki 14 min, płukanie, wirowanie/odprowadzanie wody, antyalergiczny, Baby, jedwab, wełna, sport, odzież zewnętrzna, denim.

5 funkcji dodatkowych: Pranie wstępne, dodatkowe płukanie, Soft plus, Time Manager oraz opóźnienie startu. Możemy również regulować temperaturę dla poszczególnego programu oraz obroty wirowania.

Dla alergików istotny będzie program Antyalergia, który usuwa 99,99% bakterii i wirusów. W pralce mamy dokładny system wagowy SensiCare oraz funkcję samopozycjonowania bębna. Brakuje trochę do pełni szczęścia silnika inwerterowego, ale i tak w danym budżecie otrzymujemy dobrze wyposażoną pralkę.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2500 zł
LTN7E272P

Pralka AEG LTN7E272P

Wsad 7kg
1200 obr.
Klasa C
45l/cykl
10 programów
ProSteam

AEG LTN7E272P to pralka produkowana w fabryce Electroluxa, w zasadzie to Electrolux, tylko inaczej opakowany. Ale sam model plasuje się w wyższej półce jeśli chodzi o funkcje i programy, więc jeśli szukasz flagowego modelu, to mam dobrego kandydata 😉

Do wyboru mamy 10 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, wełna/jedwab, program parowy, 20 min – 3 kg, odzież zewnętrzna, kołdra, jeans.

Możemy również skorzystać z 7 dodatkowych funkcji: Skrócenie czasu prania, Opóźnienie startu, Dodatkowe płukanie, Pranie wstępne, Odplamianie, Para+ oraz Antyalergiczny.

Na pewno atutem będzie program Para, który służy do odświeżania ubrań bez dodatku wody, więc jeśli mamy jakąś koszulkę, bluzę czy spodnie, które były ubrane raz i chcemy je szybko odświeżyć, to ta opcja zda egzamin.

Pozostając przy opcja parowych. Pralka posiada również funkcję Para + , czyli do wybranych programów prania możemy dodać parę na początku oraz końcu cyklu. Wpłynie to na lepsze efekty prania, a także zmniejszy ilość zagnieceń.

ProSense® dokładnie sprawdza ile prania wrzuciliśmy do bębna i pod tą ilość dobiera wodę oraz czas trwania cyklu.

W pralce zamontowano silnik inwerterowy, co wpływa na cichą pracę, mamy też samopoziomujący się bęben z miękkim otwieraniem. AEG LTN7E272P swoje kosztuje, ale coś za coś 🙂

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

Pralka ładowana od góry, jaka najlepsza i jaką wybrać?

Tak jak wspomniałem na wstępie, na rynku pralek top – otwieranych od góry mamy dwóch głównych producentów tj. Electrolux / AEG i Whirlpool. Wiem, że ogólnie tego rodzaju pralki nie są idealnym produktem, że lubią rdzewieć, że piasty z czasem mogą się oberwać, że są trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Ale jak się nie ma miejsca na inną pralkę, to i tak innego wyjścia nie ma i trzeba wybrać któryś z dostępnych modeli.

Jeśli zastanawiasz się jakiej firmy wybrać pralkę, to mimo wszystkich plusów i minusów stawiałbym bym właśnie na producenta z dwójki Whirlpool i Electrolux. Nie da się jasno stwierdzić, który model pralki będzie najlepszy i najwytrzymalszy, dużo zależy od naszego budżetu i na jakich programach czy parametrach nam zależy.

W powyższym rankingu zebrałem TOP 5 modeli z różnych przedziałów cenowych, które w swoim segmencie są jednymi z lepiej wyposażonych. W razie pytań zapraszam do komentowania 🙂

Zadaj pytanie :)
Subscribe
Powiadom o
guest
64 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Przemysław
Przemysław
4 dni temu

Witam. Zastanawiam się na Whirlpool ETDLR6040SPL/N. Czy ma wymienne łożyska?

Sabina
Sabina
7 dni temu

Dzień dobry 🙂

Zastanawiam się pomiędzy dwoma modelami pralki Electrolux. Czy może Pan doradzić, którą wybrać ? EW6TN4261P czy EW6TN3262P
Będę wdzięczna za pomoc 🙂

Marysia
Marysia
15 dni temu

Dzień dobry.
D9laczę do grona proszących o poradę odnośnie pralki. Musi być ładowana od góry. Na stanie pralka baukhnet. kupiona jak „powystawowy” w pewnym momencie darla ubrania, , przeszło, zaczęła brudzić pranie. Wytrzymałam aż do dziś, wyciągając z niej ręczniki w plamach szaro brązowych. ( Pranie w 95 stopniach) Potrzebuje porządnego sprzętu. Po wstępnym rozeznaniu wybór padł na AEG LTR7E373AP 7kg 1300https://www.electro.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-aeg-ltr7e373ap-7kg-1300-obr
Lub WHIRLPOOL MTDLRS65230SS PL/N 6.5 kg 1200 https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-whirlpool-mtdlrs65230ss-pl-n-6-5kg-1200rpm-srebna. Druga bardziej z powodow estetycznych. Na pralkę ładowana od frontu nie ma miejsca. Która by Pan polecił? Wcześniej był Elektrolux, który padł po 3 latach. Powód łożyska, niewymienialne i klejony bęben. A jeszcze wcześniej było Candy. Lubiło rozciągać ubrania. 4 prała niech będzie dobrze piorąca pralka. Jeśli jest inna opcja, oprócz 2 wymienionych, chętnie wysłucham. Może komuś też się przyda informacja
Pozdrawiam majowo
Marysia

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Dzień dobry
Potrzebuje pomocy, zepsuła mi się pralka 15 letni Electrolux ładowany od góry, do wymiany silnik, pompa i amortyzatory. Czy opłaca się ją reanimować czy jednak inwestować w nową? Dodam, że silnik byłby wymieniony na używany.
Z góry dziękuję za pomoc.

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Dzień dobry. Czy pralka Electrolux ew6tn3262p ma wymienne łożyska? Czy ten model jest ok? Czy może polecił by Pan inny model z Electrolux

Krystian
Krystian
2 miesięcy temu

Dzień dobry. Czy mógłby Pan polecić jakąś pralke z wsadem 7kg i w cenie tak okolo 2000zł?

Oliver
Oliver
3 miesięcy temu

Dzień dobry, czy różnice między Electrolux EW6TN4261P a EW6TN14262P są kosmetyczne ? Wiem z artykułu ze EW6TN4261P ma wymienne łożyska, a druga również takie posiada?

Marta
Marta
3 miesięcy temu

Witam,chciałabym kupic pralkę ładowaną od góry ELECTROLUX, czy rodzaj silnika tj.inwerterowy ma większe znaczenie ?

Anna
Anna
3 miesięcy temu

Nie bardzo rozumiem dlaczego pralki ładowane od góry rdzewieją. Miałam takie dwie i nie rdzewiały, Może jest kwestia suszenia takiej pralki u mnie zawsze był uchylona i wietrzona po praniu. Po tym co Pan napisał wydaje się że nie ma znaczenia firma, ale funkcje bo ten typ pralek i tak się zepsuje. U mnie miały taką samą żywotność jak ze wsadem od przodu. Co tak naprawdę rdzewieje? Haier RTX Steam Inverter RTXSG47TMCE-16 ma nierdzewny bęben to co rdzewieje. Jak szukać informacji czy pralka ma wymienne łożyska czy nie wymienne. Nie przyszło mi do głowy, że mogą nie być. Wpychają mi chińczyka i śmieją się że i tak inni producenci kupują u nich podzespoły. Z tymi funkcjami wychodzi tanio i jest klasy C, chyba że to też jakaś ściema.

Last edited 3 miesięcy temu by Anna
Daniel
Daniel
4 miesięcy temu

Dzień dobry
Chcę kupić pralkę ładowaną od góry i w sklepie zaproponowano mi dwie Haier RTXSG47TMCRE-16 a druga to AEG L7FNC48SP. Obie podobno są w ocynku. Która jest warta polecenia?

Daniel
Daniel
4 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Faktycznie była zła etykietka na sprzęcie i wychodzi na to,że musiała to być ta którą Pan umieścił w rankingu patrząc wizualnie????

Adam
Adam
4 miesięcy temu

Dzień dobry,
Zastanawiamy się nad zakupem i jest dylemat między dwoma modelami:
WHIRLPOOL METDLRSL 6252BS PL, a ELECTROLUX EW7TN3372SP, nie chodzi o pojemność czy obroty tylko głównie o żywotność i cicha pracę. Jakie Pan ma zdanie na temat tych modeli, chyba że coś innego może Pan polecić

paweł
paweł
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Co do żywotności pralek ….
Mi właśnie umiera 22-letnia pralka ładowana od góry Elektrolux.
Pokrywę górną pralki powoli zaczyna brać rdza, drugi mankament do wymiany jest elektrozamek bo podczas prania potrafi stracić kontakt i przerywa program, trzeci to głośne łożyska bębna więc tez do wymiany.
Po 22 latach chyba nie ma szans na części zamienne wiec szukam czegoś nowego, silnik inwerter, min 1200 wirowanie + min.1 szybki program prania.

Marcin
Marcin
5 miesięcy temu

Dzień dobry,
cieszę się, że istnieją jeszcze strony prowadzone przez rzetelne osoby 🙂 Chciałbym się zatem Pana podpytać, czy między pralkami AEG LTR7E373P i AEG LTN7E272P występują na tyle duży różnice, że warto dołożyć do tej pierwszej 4 stówki? Oczywiście, wiem, że ta pierwsza ma większe możliwości wirowania, ale obawiam się, że mnogość programów, którymi producent chwali się w tej pierwszej (jest ona oznaczona jako nowość) to jedynie marketingowy chwyt i w gruncie rzeczy, obie pralki są identyczne. Może różnica występuje w jakości podzespołów, np. silnika? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Zgadza się, oczywiście wybór padł na tańszy wariant, który dzisiaj mają dostarczyć. Poprzednia pralka Electrolux/Aeg śmigała z dobrych 7-8 lat. Ciekawe, jak będzie z tą ;). Tak w ogóle, jestem ciekawy Pańskiej opinii na temat tej pralki. Czy Pańskim zdaniem było warto? Widziałem inny model tego producenta, z literą „X” po „L” i nie miał on najlepszych opinii, nawet na oficjalne stronie. Ten jednak jest oceniany b. dobrze. Zdaję sobie sprawę, że większość ludzi wystawia opinie po kilku dniach więc ich wartość merytoryczna w przypadku sprzętów z założenia długoletnich, nie jest specjalnie wysoka, ale może Pan, jako fachowiec, wie coś więcej na ten temat 🙂
Serdecznie dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Last edited 4 miesięcy temu by Marcin

Duża i pojemna lodówka (70cm) – jaką wybrać? TOP 5 [Ranking 2024]

Ekspres ciśnieniowy – jaki kupić?[Ranking 2024]

Pralki z autodozowaniem – jaki model wybrać? [Ranking 2024]

Zmywarka do zabudowy 45 cm – jaki model wybrać? [Ranking 2024]