Pralka ładowana od góry – TOP 5 modeli [Ranking 2023]

W małych łazienkach, gdzie brakuje miejsca często pralka ładowana z góry to jedyny wybór. Na pewno ich zaletą jest mała szerokość, która wynosi 40 cm, więc zawsze znajdzie swoje miejsce. Na rynku jest w zasadzie dwóch graczy w tym segmencie tj. Electrolux/AEG i Whirlpool, to oni liderują w pralkach TOP. Poniżej przygotowałem ranking z modelami, które w swoim przedziale cenowym oferują niskie zużycie energii, wody, mają przydatne programy, a także wymienne łożyska (pełne piasty). Zapraszam 🙂

W cenie do 2400 zł
EW7TN3372SP

Pralka Electrolux EW7TN3372SP

Wsad 7kg
1300 obr.
Klasa C
45l/cykl
14 programów
Silnik inwerterowy

Ranking otwiera Electrolux EW7TN3372SP, jeden z lepiej wyposażonych modeli na rynku, z silnikiem inwerterowym i programami parowymi. Oprócz tego ma jeszcze kilka fajny opcji. Sprawdźmy dokładnie co oferuje.

Do wyboru mamy 14 programów: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, program parowy, kaszmir para, wirowanie/odprowadzanie wody, płukanie, Baby, szybki 14 min, antyalergiczny, odzież zewnętrzna, denim, wełna/jedwab.

Z funkcji możemy wybrać: pranie wstępne, odplamianie, dodatkowe płukanie, Soft plus, Plus para, Time Manager.

Jak widać pod kątem funkcji i programów pralka jest kompletna, niczego nie brakuje. Para z jednej strony pozwoli pozbyć się nam drobnoustrojów z ubrań, co jest korzystne dla alergików, a z drugiej ułatwi prasowanie. Dla zabieganych i niecierpliwych przydatną funkcją będzie TimeManager czyli możliwość dostosowania czasu prania pod swoje potrzeby

Podoba mi się również tych pralkach system dozowania proszku i płynu, gdzie mamy możliwość pełnego rozebrania dozownika i jego wyczyszczenia, więc problem z zapchaniem nie będzie już problemem 🙂 Plus za zamopoziomujący się bęben, po zakończeniu prania drzwiczki zawsze będą u góry, no i dobrze, że dostęp do filtra jest od frontu, a nie gdzieś ukryty w środku, co ułatwia jego czyszczenie.

Od strony serwisowej mamy możliwość wymiany łożysk, a dokładniej całych kompletnych piast.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1800 zł
MTDLR65241BS

Pralka Whirlpool MTDLR65241BS PL/N

Wsad 6.5kg
1200 obr.
Klasa C
44l/cykl
14 programów
Silnik inwerterowy

Whirlpool jako drugi główny gracz na rynku pralek otwieranych od góry przedstawia nam się pralką MTDLR65241BS. Model o 6,5kg wsadzie oraz 1200 obrotów wirowania, zużywającym 57kWh/100 co daje klasę C. Co jeszcze znajdziemy w oferowanej pralce:

14 programów prania: Bawełna, Delikatne, Mieszane, Syntetyczne, Wełniane, Samo wirowanie, Płukanie i wirowanie, Szybki 30, Eco40-60, Aqua Saver, Kolory, Jeans, Odkażanie, 20°C. Czyli zakres w pełny wystarczający.

Z funkcji dodatkowych do wyboru mamy: Opóźnienie startu, Skrócenie czasu prania, Pranie wstępne, regulację temperatury oraz prędkości wirowania, blokada rodzicielska.

W oczy rzuca się program Odkażanie, cóż to takiego jest? To program, który w temperaturze 60°C usuwa do 99% bakterii i innych drobnoustrojów, przez wydłużony czas prania i płukania w podwyższonej temperaturze.

Na panelu znajdziemy dwa przyciski Kolorowe 15° oraz Fresh Care. Pierwszy jak sama nazwa wskazuje służy do prania w temperaturze 15°C małej ilości ubrań kolorowych w niskiej temperaturze, ale należy pamiętać o stosowaniu do tego typu prania środków piorących, które aktywują się w niskich temperaturach. Drugi przycisk pozwala uruchomić funkcję, która do 6 godzin po zakończeniu programu co jakiś czas obraca bęben z praniem, aby się nie wygniotły.

Od strony serwisowej mamy możliwość wymiany piast, a sama pralka produkowana jest na Słowacji.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1400 zł
BTW S6240P PL_N

Pralka Indesit BTW S6240P PL/N

Wsad 6kg
1200 obr.
Klasa C
43l/cykl
14 programów
Pozycjonowanie bębna

No jak to? Przecież na rynku jest dwóch graczy, a tu nagle Indesit? Tak, ale model BTW S6240P PL/N produkowany jest przez Whrilpoola, więc pozostajemy wśród liderów temacie 😉 Sam model Indesita to bardzo ciekawa propozycja, bo mieści się w rozsądnym pułapie cenowym, a przy tym oferuje całkiem sporo dobrych programów i funkcji.

Do wyboru mamy 14 programów: Turn&Go, Bawełnianie w zakresie 40°C, 60°C i 90°C, ECO40-60, 20°C, Wełniane 20°C, Delikatne 30°C, Mix 45′, Bawełnianie 30°C, Syntetyczne 30°C, Płukanie + wirowanie oraz samo wirowanie.

Z funkcji dodatkowych wybrać możemy: Pranie intensywne, opóźnienie startu, Extra płukanie, regulację obrotów wirowania, pranie wstępne oraz EnergySaver.

Dodajmy do tego jeszcze funkcję pozycjonowania bębna po skończonym praniu i wyświetlacz czasu praniu, to wychodzi, że w całkiem przyzwoitej cenie, otrzymujemy dobrze wyposażony sprzęt. Jeśli nie szukasz setek funkcji i dodatków, to ten automat warto rozważyć.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1600 zł
EW6TN4261P

Pralka Electrolux EW6TN4261P

Wsad 6kg
1200 obr.
Klasa D
40l/cykl
14 programów
Pozycjonowanie bębna

Electrolux EW6TN4261P to rozsądna propozycja na rynku pralek otwieranych od góry, w promocyjnej cenie można znaleźć nawet za 1400 zł. Pod kątem programów jest duży wybór, mamy też wpływ na czas prania dzięki TimeManagerowi, czyli to z czego słynie Electrolux. Sprawdźmy dokładnie co oferuje ten model pralki.

14 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, szybki 14 min, płukanie, wirowanie/odprowadzanie wody, antyalergiczny, Baby, jedwab, wełna, sport, odzież zewnętrzna, denim.

5 funkcji dodatkowych: Pranie wstępne, dodatkowe płukanie, Soft plus, Time Manager oraz opóźnienie startu. Możemy również regulować temperaturę dla poszczególnego programu oraz obroty wirowania.

Dla alergików istotny będzie program Antyalergia, który usuwa 99,99% bakterii i wirusów. W pralce mamy dokładny system wagowy SensiCare oraz funkcję samopozycjonowania bębna. Brakuje trochę do pełni szczęścia silnika inwerterowego, ale i tak w danym budżecie otrzymujemy dobrze wyposażoną pralkę.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2500 zł
LTN7E272P

Pralka AEG LTN7E272P

Wsad 7kg
1200 obr.
Klasa C
45l/cykl
10 programów
ProSteam

AEG LTN7E272P to pralka produkowana w fabryce Electroluxa, w zasadzie to Electrolux, tylko inaczej opakowany. Ale sam model plasuje się w wyższej półce jeśli chodzi o funkcje i programy, więc jeśli szukasz flagowego modelu, to mam dobrego kandydata 😉

Do wyboru mamy 10 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, wełna/jedwab, program parowy, 20 min – 3 kg, odzież zewnętrzna, kołdra, jeans.

Możemy również skorzystać z 7 dodatkowych funkcji: Skrócenie czasu prania, Opóźnienie startu, Dodatkowe płukanie, Pranie wstępne, Odplamianie, Para+ oraz Antyalergiczny.

Na pewno atutem będzie program Para, który służy do odświeżania ubrań bez dodatku wody, więc jeśli mamy jakąś koszulkę, bluzę czy spodnie, które były ubrane raz i chcemy je szybko odświeżyć, to ta opcja zda egzamin.

Pozostając przy opcja parowych. Pralka posiada również funkcję Para + , czyli do wybranych programów prania możemy dodać parę na początku oraz końcu cyklu. Wpłynie to na lepsze efekty prania, a także zmniejszy ilość zagnieceń.

ProSense® dokładnie sprawdza ile prania wrzuciliśmy do bębna i pod tą ilość dobiera wodę oraz czas trwania cyklu.

W pralce zamontowano silnik inwerterowy, co wpływa na cichą pracę, mamy też samopoziomujący się bęben z miękkim otwieraniem. AEG LTN7E272P swoje kosztuje, ale coś za coś 🙂

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

Pralka ładowana od góry, jaka najlepsza i jaką wybrać?

Tak jak wspomniałem na wstępie, na rynku pralek top – otwieranych od góry mamy dwóch głównych producentów tj. Electrolux / AEG i Whirlpool. Wiem, że ogólnie tego rodzaju pralki nie są idealnym produktem, że lubią rdzewieć, że piasty z czasem mogą się oberwać, że są trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Ale jak się nie ma miejsca na inną pralkę, to i tak innego wyjścia nie ma i trzeba wybrać któryś z dostępnych modeli.

Jeśli zastanawiasz się jakiej firmy wybrać pralkę, to mimo wszystkich plusów i minusów stawiałbym bym właśnie na producenta z dwójki Whirlpool i Electrolux. Nie da się jasno stwierdzić, który model pralki będzie najlepszy i najwytrzymalszy, dużo zależy od naszego budżetu i na jakich programach czy parametrach nam zależy.

W powyższym rankingu zebrałem TOP 5 modeli z różnych przedziałów cenowych, które w swoim segmencie są jednymi z lepiej wyposażonych. W razie pytań zapraszam do komentowania 🙂

Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
4 dni temu

Zastanawiam się nad zakupem pralki, nie wiem, co wybrać. 1) Rozważam 2 modele: Electrolux EW7TN3372SP oraz Electrolux EW7TE3272IP. Różnica w cenie jest niewielka, niby jedna ma samopoziomowanie się bębna (wg opisu na stronie sklepu), ale na stronie firmowej obie mają tę własność bębna…2) Czy warto „pchać się” w silnik inwerterowy? Pralka jest dla starszej osoby. Jeśli nie silnik inwerterowy, to co by Pan polecił?
3) Może lepiej wybrać coś tańszego?

Beata
Beata
1 dzień temu
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za pomoc!

Mariola
Mariola
9 dni temu

Witam , która pralka lepsza : Pralka Whirlpool TDLRB 6252BS EU/N 6kg 1200obr/min czy Pralka Whirlpool MTDLR65241BS
PLIN ?

Mariola
Mariola
9 dni temu
Reply to  PanAGD

Bardzo , dziękuję .

Tomasz
Tomasz
11 dni temu

Witam , mam pytanie, czy pralka HAIER RTXSG47TMCE-16 jest dobrą pralką ?, poprzednio miałem pralke firmy Whirlpol i niestety na pokrywie bardzo szybko pojawiły się ogniska rdzy – i troche mnie to odrzuciło od tej marki.

Jacek
Jacek
26 dni temu

Witam,
A co Pan myśli o modelu EW7T3362SP ? Warto, czy ewentualnie coś innego ?

Kasia
Kasia
27 dni temu

Czy jest jakaś godna polecenia pralka ładowana od gory o ładowności 8kg? W sieci znalazłam głównie Haier, ktory jest nową marką u nas.

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Witam jak wypada pralka EW7TN3372SP w porównaniu z EW8TN3372P i którą wybrać będzie najkorzystniej tj. cena jakość? z góry dziękuję za radę i odpowiedź. Pozdrawiam.

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Bardzo dziękuję za odpowiedz i radę przy wyborze. Pozdrawiam

JAN
JAN
1 miesiąc temu

Witam, która z pralek Electrolux EW7TN3372SP czy AEG LTN7E272P będzie lepszym wyborem.

Katarzyna
Katarzyna
2 miesięcy temu

Witam,
Szukam pralki, ale zależy mi na tym by był program prania ok. 60 min w 60 stopniach, ale przeczytawszy wszystkie instrukcje obsługi, pralki mają ponad 1,30-2;30 albo i więcej programy. Wszystkie moje poprzednie miały taką możliwość. Stąd moje pytanie, czy orientuję się Pan, czy któraś z pralek Electrolux czy Whirlpool ma taki program, lub czy można go jakoś ustawić?

Paweł
Paweł
20 dni temu
Reply to  Katarzyna

Pralki LG mają program „Szybki 60” – 60 minut prania i temperatura 58 stopni, np. pralka LG F2WT208S0E, poniżej link do instrukcji obsługi, gdzie na stronie 44 jest tabela z programami.

Mario
Mario
2 miesięcy temu

Dzień dobry, chciał bym kupić coś z Elektroluxa do max 1800 zł oczywiście od góry wsad. Chyba że jest jakaś jeszcze mniej awaryjna firma.Właśnie mi się zepsuł po 13 latach Elektrolux padł panel, chyba że można jeszcze gdzieś dokupić to bym był wdzięczny za namiar Pralka to Elektrolux EWB 105405 Elektronika Panela EWM2100. Pozdrawiam

Mario
Mario
2 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za odpowiedź, właśnie kupiliśmy pralkę którą Pan polecił. Pozdrawiam

Bartek
Bartek
10 dni temu
Reply to  PanAGD

Dzień dobry, temat jest o pralkach ładowanych od góry, więc mocno nie odbiegnę 🙂
Mam 6 letniego Electroluxa EWT1266ELW, który od jakiegoś czasu coraz głośniej huczy przy wirowaniu.
Odgłos jest jak od startującego odrzutowaca 🙁
Pralka głównie chodziła na 800 obrotów (max ma 1200), bo żona uważa, że tak pranie mniej się gniecie.
Miałem nadzieję, że to wydłuży czas życia pralki, ale 6 lat to nie jest najlepiej, a awaria jest chyba kwestią niedługiego czasu…
Czy to głośnie huczenie w pralce ładowanej od góry może być spowodowane przez padające łożyska?
I czy w tym modelu są one wymienne? Pozdrawiam

Bartek
Bartek
10 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję, zmotywował mnie Pan, żeby poszukać serwisanta, który by mógłby się tym zająć. Pozdrawiam

Zmywarka do zabudowy 45 cm – jaki model wybrać? [Ranking 2023]

Okap do zabudowy w szafce – Wkład [Ranking 2023]

Płyta gazowa na szkle do zabudowy – jaką wybrać? [Ranking 2023]

Zamrażarka szufladowa i skrzyniowa – który model? [Ranking 2023]