lodowka_awarie

Najczęstsze awarie lodówek z którymi sobie poradzisz

Awaria czy problem z lodówką to zawsze niemiła niespodzianka, która wypada w najmniej oczekiwanym momencie. Jak bardzo lodówka jest niezbędna w naszym domu szczególnie dowiemy się, gdy zepsuje się latem 😉 Awarie lodówek można podzielić na dwie kategorie: do łatwej naprawy i czas na nowe urządzenie. W artykule przedstawię najczęstsze problemy, które mogą generować chłodziarko-zamrażarki i ich opcjonalne rozwiązania. Zapraszam 🙂

Nieprawidłowa temperatura wewnątrz lodówki.

W przypadku, gdy lodówka nie chłodzi lub jest za zimno, warto zacząć od sprawdzenia termostatu. W przypadku zbyt wysokiej temperatury w chłodziarce sprawdźmy uszczelki czy nie są popękane oraz czy drzwi dobrze dolegają do obudowy.

Natomiast jeśli w zamrażarce temperatura jest prawidłowa, a w chłodziarce już nie, to mam złe wieści – na 99% nastąpił wyciek czynnika chłodzącego i za wiele zrobić się z tym nie da. Oczywiście jest opcja nabicia gazu, ale bez znalezienia nieszczelności, to nalewanie wody do dziurawego wiadra.

Wyciek wody.

Najczęściej woda zbiera się pod szufladami na warzywa i w 99% winny jest zatkany odpływ, który znajduje się w tylnej ściance. Sprawdź czy coś tam nie wpadło i spróbuj przepchać otwór, ale niczym twardy czy ostrym, bo to prosta droga o uszkodzenia izolacji.
Sztywniejszy przewód czy kabel albo długa słomka można być pomocna.

Jeśli woda wycieka spod urządzenia, to sprawdź czy z tyłu woda spływa do specjalnego pojemnika, który umieszczony jest nad agregatem. Może coś do niego wpadło, co powoduje, że woda ucieka bokami.

Nadmierna ilość lodu w zamrażarce.

Przede wszystkim sprawdź czy drzwi zamrażarki dobrze dolegają na całej powierzchni, a następnie czy uszczelka nie jest w jakimś miejscu uszkodzona. W przypadku niedolegania trzeba zobaczyć czy zawias nie jest wygięty lub nie pękł jakiś plastik w jego okolicach. Natomiast jeśli uszczelka ma pęknięcie, to pozostaje jej wymiana. Można próbować kleić nieszczelność, ale to tymczasowe rozwiązanie, które na dłuższą metę nie zda egzaminu.

Ciepłe lub gorące boki lodówki

Dotykasz bocznych ścianek lodówki, a one są ciepłe? Spokojnie, to żadna awaria, a prawidłowe działanie urządzenia. Nowoczesne lodówki oddają ciepło bokami, bo tam zainstalowany jest parownik, więc jest to całkiem normalna sprawa i nie ma powodów do paniki.

Lodówka nie uruchamia się, nie działa

Przyczyn może być kilka, podstawa to sprawdź czy w gniazdku jest prąd. Jeśli urządzenie stoi w zimnym pomieszczeniu, gdzie temperatura spada poniżej 12°C, to chłodziarko-zamrażarka w takim przypadku się nie uruchomi – do prawidłowej pracy optymalna temperatura w pomieszczeniu to +15°C.

Brak działania urządzenia może wynikać z uszkodzonego termostatu, spróbuj pokręcić pokrętłem termostatu albo delikatnie w nie stuknij, jeśli lodówka wystartuje, to mamy winnego.

W najgorszym przypadku padł agregat, a wtedy naprawa nie ma już sensu.

Głośna praca lodówki

Jeśli dźwięk wydobywający się z urządzenia jest głośny i stały, to z dużym prawdopodobieństwem występuje problem z kompresorem/agregatem, a tutaj bez wizyty technika nic sami nie zrobimy.

Natomiast jeśli lodówka buczy cyklicznie, to może problemem jest złe wypoziomowanie, niestabilne podłoże jak np. panele.

Co w przypadku, gdy kupiliśmy nową lodówkę, a ona wydaje przeróżne dźwięki jak np. przelewania wody, syczenie, bulgotanie czy nawet strzały? Nie chcę powiedzieć, że wszystko jest ok, ale jeśli lodówka mrozi i chłodzi, to „wszystko jest ok”. Często po 2-3 tygodniach jak urządzenie się „ułoży” to dziwne odgłosy miną albo będą pojawiać się coraz rzadziej. Według mnie oczywiście taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ale niestety producenci umywają od tego ręce, twierdząc, że tak ma być i jest to zgodne ze specyfikacją urządzenia. Na szczęście taka sytuacja jest bardziej jednostkowa niż normą, ale mimo wszystko gwarant powinien tutaj podchodzić do tematu bardziej pro konsumencko.

Może Cię zainteresuje?

Ranking lodówek do zabudowy
Ranking lodówek wolnostojących
Pralka i suszarka – gotowe zestawy

Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

Koszyk czy szuflada na sztućce w zmywarce? Co praktyczniejsze?

Piekarnik z pyrolizą, katalizą czy hydrolizą? Jakie czyszczenie najlepsze?

Różnica między aktywną pianą a Eco Bubble w pralkach Samsung