Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

Przy poszukiwaniu płyty indukcyjnej, zwracamy uwagę na jej moc, funkcjonalność i wytrzymałość. Często pytacie mnie, jaka płyta indukcyjna będzie odporna na zarysowania. Jest to oczywiste, ponieważ nikomu nie zależy na wyglądzie płyty, który już po kilku latach użytkowania pozostawiać będzie wiele do życzenia. Jednakże, czy istnieją na rynku płyty indukcyjne, które są bardziej lub mniej odporne na rysy i uszkodzenia?

Szkło płyty indukcyjnej – jak się wytwarza?

Szkło stosowane do produkcji płyt indukcyjnych jest wytwarzane w specjalnym procesie technologicznym, który składa się z kilku etapów.

Pierwszym etapem jest mieszanie surowców. Szkło do produkcji płyt indukcyjnych powstaje z mieszanki piasku kwarcowego, węglanu sodu, węglanu wapnia oraz innych składników chemicznych. Składniki są starannie wymieszane w odpowiednich proporcjach i przetwarzane na proszek.

Kolejnym etapem jest topienie surowców. Proszek ze składników jest wkładany do specjalnego pieca, gdzie jest stopiony w temperaturze powyżej 1500 stopni Celsjusza. Stopione szkło wylewane jest z pieca na specjalne formy, które kształtują go w postaci płyt.

W kolejnym etapie szkło jest hartowane. Polega to na nagrzewaniu szkła do wysokiej temperatury, a następnie szybkim schładzaniu, co powoduje zwiększenie jego odporności na uderzenia i zmniejszenie ryzyka pęknięcia.

Po hartowaniu szkło jest szlifowane, aby uzyskać pożądany kształt i wykończenie powierzchni.

Oczywiście powyższy proces opisany jest w bardzo prostym sposób, a każda firma produkująca takie szkła ma swoje opatentowane procesy produkcyjne, które raczej nigdy nie trafią na światło dzienne 😉

Jaka firma produkuje najlepsze szkła?

Na rynku znajdziemy wielu producentów płyt ceramicznych, ale nie da się ukryć, że liderem w tym temacie jest niemiecki Schott, a drugim w kolejności francuski EuroKera. I to właśnie głównie ich szkła znajdziemy na płytach indukcyjnych.

Schott opanował większość tego rynku i ich szkła znajdziemy m.in.: w Boschu, Siemensie, Whirlpoolu, Amice, Teka czy Sharp.

EuroKera dostarcza swoje produkty głównie dla: AEG/Electrolux, Samsung czy Gorenje.

Obaj producenci mają swoje opatentowane technologie produkcyjne, ciągle rozwijają i udoskonalają szkła, ale czy mogę jasno stwierdzić, który z nich będzie odporniejszy na zarysowania i uszkodzenia? Zdecydowanie nie. Jakościowo i Schott i EuroKera tak dopracowali swoje szkła, że w większości przypadków są na tym samym poziomie.

Bardzo ciekawie natomiast wygląd nowy produkt od Schotta – powłoka CERAN Miradur®, której twardość zbliżona jest do twardości diamentów, czyli mamy do czynienia ze szkłem, które jest niezwykle odporne na jakiekolwiek rysy. Póki co Miradur® dostępny jest tylko w produktach premium np. w wybranych płytach Bosch z serii 8.

Która indukcja jest odporna na zarysowania?

Producenci stosują różne technologie, aby zwiększyć wytrzymałość powierzchni szkła, ale nigdy nie da nam to gwarancji, że płyta się nie porysuje. Tak na prawdę to w największym stopniu od nas zależy czy nasza płyta indukcyjna jest bardziej lub mniej odporna na zarysowania.

Aby uniknąć zarysowania płyty indukcyjnej, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

Unikaj przesuwania naczyń po powierzchni płyty: przesuwanie naczyń po powierzchni płyty indukcyjnej może spowodować zarysowania. Najlepiej podnoś naczynie i umieść je w wybranym miejscu.

Utrzymuj powierzchnię płyty w czystości: zanieczyszczenia na powierzchni płyty mogą powodować zarysowania, oczywiście nie same z siebie, ale jeśli zaczniemy gotować i przesuwać garnki po powierzchni, a płyta będzie brudna po poprzednim użytkowaniu, to jest bardzo prosta droga do powstania mikrorys. Sól, cukier czy resztki przypraw to największy wróg szkła.

Chronić płytę przed uderzeniami i zarysowaniami: jeśli masz zwyczaj kłaść przedmioty, takie jak noże, widelce, łyżki czy inne kuchenne narzędzia na powierzchni płyty indukcyjnej, to lepiej wybrać na to inne miejsce.

Nie używaj indukcji jako deski do krojenia: niby banał, ale krojenie ostrym nożem czegokolwiek na płycie daje nam 100% szans na powstanie nowych rys na powierzchni szkła i to tych głębokich, których już się nie pozbędziemy

Przetrzyj spód garnka przed gotowaniem:– czasami po myciu zostanie tam coś przypalonego albo coś się przyklei w szafce czy na blacie, więc przed gotowanie warto sprawdzić czy spód jest czysty

Używaj odpowiednich narzędzi i chemii do czyszczenia – używanie szorstkich gąbek, ściernych środków czyszczących lub twardych narzędzi do czyszczenia powierzchni płyty indukcyjnej może spowodować zarysowania. Zawsze należy używać miękkiej ściereczki oraz specjalnych preparatów do czyszczenia szkła. Do usuwanie przypaleń czy zaschniętych plam najlepiej używać specjalnego skrobaka do szkła.

Podsumowanie

Podsumowując, szkło stosowane w płytach indukcyjnych jest wykonane z hartowanego i wytrzymałego szkła ceramicznego, które jest odporne na zarysowania. Jednakże, użytkowanie nieodpowiednich naczyń lub nieprawidłowe czyszczenie mogą spowodować uszkodzenia powierzchni płyty.

Dlatego, aby uniknąć zarysowań na powierzchni płyty indukcyjnej, należy używać odpowiednich naczyń, regularnie czyścić powierzchnię płyty, unikać przesuwania naczyń po płycie oraz chronić ją przed uderzeniami.

Do czyszczenia lepiej używać miękkich ścierek, specjalnych płynów i dedykowanego skrobaka niż gąbek czy ściernych preparatów jak cif.

Stosując się do powyższych zaleceń nie unikniemy w 100% tego, że na powierzchni płyty powstaną ryski, bo to przy normalnym gotowaniu niemożliwe, ale na pewno zminimalizujemy ich ilość, co pozwoli cieszyć się nieuszkodzoną powierzchnią płyty dłuższy czas.

Może Cię zainteresuje?

Płyta indukcyjna do zabudowy – jaką wybrać?
Płyta indukcyjna na 230V
Piekarnik do zabudowy, który wybrać?

Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
16 dni temu

Witam! Jaką płytę Pan by polecił odporną na zarysowania ale z funkcja hob2hood?

Pralka w klasie A, B, C czy może D? Czy ma to znaczenie?

Którą pralkę Bosch kupić? Seria 2, 4, 6 czy 8? Jakie są różnice?

Najczęstsze awarie lodówek z którymi sobie poradzisz

Koszyk czy szuflada na sztućce w zmywarce? Co praktyczniejsze?