Wybór zmywarki – czy zużycie wody i prądu ma znaczenie?

Szukając zmywarki zwrócić uwagę musimy na wiele rzeczy – na rodzaje i ilość programów, funkcje dodatkowe, wyposażenie, pojemność, wygląd i oczywiście zużycie prądu i wody. W zasadzie prąd i woda to często pierwsze parametry na które zwracamy uwagę przy kupnie zmywarki. Jest to jak najbardziej słuszne i rozsądne, mniejsze zużycie wody i prądu to niższe rachunki, a i środowisko naturalne mniej cierpi. Ale czy faktycznie tak bardzo opłaca się szukać zmywarek w klasach A+++, które zużywają 6 czy 7 litrów wody?

Na powyższe pytanie mogę odpowiedzieć – to zależy, ale taka odpowiedź to żadna odpowiedź. Trzeba sprawę rozłożyć na czynniki pierwsze, żeby zobaczyć jak faktycznie jest z tymi oszczędnościami 😉

Zmywarka w klasie A+/A++/A+++

Porównam trzy popularne modele zmywarek do zabudowy Bosch o porównywalnych parametrach (na tyle na ile to możliwe)

Bosch SMV46GX03E – klasa A+, roczne zużycie 290 kWh, cena zakupu 1290 zł (listopad 2020)
Bosch SMV45GX02E – klasa A++, roczne zużycie 258 kWh, cena zakupu 1590 zł (listopad 2020)
Bosch SMV46IX14E – klasa A+++, roczne zużycie 234 kWh, cena zakupu 2440 zł (listopad 2020)

Rozbieżność cenowa jest całkiem spora, zwłaszcza gdy mowa o modelu w najwyższej klasie A+++. Różnica w cenie zakupu wynika też z ilości programów, głośności czy dodatkowych funkcji oraz serii zmywarki, nie tylko zużyciu prądu i wody.

Najtańszy model zużywa 290 kWh, co przekłada się na 176,90 zł rocznie. Model w klasie A++ zużywa 258 kWh, co przekłada się na 157.38 zł rocznie. Najwięcej oszczędzimy przy klasie A+++, gdzie zmywarka zużyje 234 kWh, a to czyni 142,74 zł rocznie.

Jak łatwo policzyć średnia oszczędność między klasami to 20 zł rocznie na prądzie. Jeśli różnica w cenie zakupu wynosi 200 zł, to potrzeba 10 lat(!), żeby inwestycja się zwróciła. W tym czasie zapewne sprzęt się zużyje i będzie trzeba kupić nowy sprzęt.

Oszczędność na wodzie?

Jak w takim przypadku sprawa ma się z wodą? Ceny za metr sześcienny wody (1000 litrów) nie jest jedna dla całego kraju. Dużo zależy od rejonu, w którym mieszkamy, ale przyjmijmy, że cena za 1000 litrów wody wynosi 10 zł.

Koszt wody na jedno mycie w zmywarce, która zużywa ich 12 litrów wynosi ~12 groszy. Czyli zmywarka, która będzie miała zużycie wody na poziomie 6,5 litra będzie zużywała wody za około 6-7 groszy na cykl mycia. Połowę mniej. Nie trzeba być omnibusem, żeby stwierdzić, że to czy zmywarka zużyje 12 litrów, 10 czy 6,5 litra wody nie odbije się w żadnym wypadku na naszym budżecie. Nawet w skali roku.

Po co te wszystkie plusy i niskie zużycie wody?

Niskie zużycie wody i prądu ma znaczenie, ale zależy to od skali. W skali małego gospodarstwa domowego to czy zmywarka jest w klasie A+++ czy A+ i zużywa 6 litrów czy 12 litrów nie ma totalnie żadnego znaczenia. Jeśli popatrzymy na ten temat w skali krajowej to oszczędności wody i prądu zaczynają iść w ogromne liczby i kwoty. Wtedy realnie możemy mówić o dbaniu o środowisko naturalne. Warunek jest jeden – musimy częściej wybierać sprzęty w wysokich klasach energooszczędnych i niskim zużyciu wody.

Bądź bohaterem i kup drogi energooszczędny sprzęt?

Cały szkopuł w tych oszczędnościach jest taki, że ceny zmywarek, które zużywają mało wody i prądu są po prostu dużo za duże w stosunku do modeli w niższych klasach. Czy warto być na siłę eko bohaterem i wydawać kupę kasy na zmywarki w klasach A+++ i zużywających minimalne ilości wody? Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie warto. Chyba, że budżet dla nas nie ma znaczenia, wtedy proszę bardzo, nawet zachęcam do wyboru oszczędnych sprzętów. W innym przypadku warto wziąć kalkulator do ręki i na szybko policzyć, czy te 500-600 zł wydanych więcej na zmywarkę będzie faktycznie dobrą inwestycją.

Podsumowując – szukając zmywarki nie skupiajmy się tylko na tych plusach przy literce A czy niskim zużyciu wody. Realnie nie odczujemy tych oszczędności na rachunkach. Lepiej bardziej zwróćmy uwagę na programy mycia, głośność urządzenia czy dodatkowe funkcje, które będą bardziej przydatne niż 5-6 groszy oszczędności na cyklu mycia 😉

Zadaj pytanie :)
Subscribe
Powiadom o
guest
66 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
iwona
iwona
4 miesięcy temu

Dzień dobry, poszukuje dobrej zmyarki 60 cm do zabudowy. Najchętniej z szuflada na sztucce. Co by Pan polecił dobrego i sprawdzonego?

Kamil
Kamil
6 miesięcy temu

Dzień dobry, poszukując nowej zmywarki do zabudowy o szer. 60 natknąłem się na 3 interesujące mnie modele:

  1. Bosch SMV4ECX08E – Klasa B
  2. Bosch SMV4ECX14E – Klasa C
  3. Bosch SMV6ZCX00E – Klasa C

Proszę o poradę: Czy oprósz klasy energetycznej są jakieś różnice w tych modelach? Którą polecałby Pan najbardziej?

Necik
Necik
9 miesięcy temu

Dzień dobry, szukam zmywarki AEG do zabudowy 60 cm, co Pan poleca i czy to dobry wybór AEG?

Natalia
Natalia
1 rok temu

Dzień dobry. Miałam na oku zmywarkę Bosh z dnem polinox, jednak zdecydowałam, że zakupię zmywarkę z metalowym dnem. Zastanawiam się nad:
Beko BDIN38531D HygieneShield
Beko BDIN28645D
Beko DIN28423
Mój budżet to 2200. Czy wszystkie z tych zmywarek mają automatyczne dozowanie detergentu? Która z tych trzech będzie najlepszym wyborem? Jak wygląda sprawa z serwisem zmywarek tejże marki oraz czy jest to marka godna uwagi?

Monika
Monika
1 rok temu

Dzień dobry, czy Zmywarka Whirlpool WSIO 3T125 6PE X będzie dobrym wyborem? Czy lepiej zainwestować w jakiś inny sprzęt? Pozdrawiam

Asia
Asia
2 lat temu

Dzień dobry,
Doradzi Pan w kwesti wolnostojących i białych: zmywarki 45cm i kuchenki gazowo-elektrycznej (elektryczny tylko piekarnik) 50cm? Niestety budżet mam mocno ograniczony i na obie rzeczy nie mogę wydać więcej niż 2500-3000. Da się w takiej kwocie kupić coś wartościowego?
Pozdrawiam

Asia
Asia
2 lat temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję 🙂

artur
artur
2 lat temu

dzień dobry, poszukuję zmywarki pod zabudowę 45 cm, budżet do 2500 zł

Michał
Michał
2 lat temu

Dzień dobry, poszukuję zmywarki do zabudowy, w pełni zintegrowanej do 3 tys zł. Warunkiem koniecznym są zawiasy ślizgowe i oświetlenie wewnętrzne.
Czy może Pan polecić coś solidnego. Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby domywała i dosuszala naczynia. Kwestie Eco i jakieś bajery typu wifi są nieistotne.

Dawid
Dawid
2 lat temu

Co by Pan polecił w rozmiarze 60cm, wolnostojąca, osobna szuflada na sztućce i w powiedzmy różnych półkach cenowych tj powiedzmy do 1000 do 1300 i max 1500/1600 ?

Witold
Witold
2 lat temu

Witam,

co Pan sądzi o zmywarkach z dnem z polinoxu? Przeważają opinie, że tylko stal. Nastawiłem się na sprzęt Bosch/Siemens ale modele z metalowym są praktycznie tylko z najwyższych serii.

Witold
Witold
2 lat temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.

Uls
Uls
2 lat temu

Witam, poszukuje zmywarki pod zabudowę 60 cm, budżet tak do 1700,zł. Doradzi Pan coś?

Uls
Uls
2 lat temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo. Bosh już zamówiony ?

Piotr
Piotr
2 lat temu

Witam, co Pan sądzi o GORENJE GV672C62 , 6,9l wody, klasa A+++ (C), program 15 minutowy, wszystko chyba naj….

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  PanAGD

Swoją drogą dziwię się, że zmywarki „gastronomiczne” potrafią przeprowadzić cykl zmywania w 180 sekund, a te domowe potrzebują godzin, ehhhh…

Pralka w klasie A, B, C czy może D? Czy ma to znaczenie?

Najczęstsze awarie lodówek z którymi sobie poradzisz

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

Koszyk czy szuflada na sztućce w zmywarce? Co praktyczniejsze?