Gdy brakuje miejsca na pralkę o standardowych wymiarach pozostaje nam wybrać pralką wąską tzw. slim. Na szczęście można znaleźć modele, które mają nawet po 8 – 9 kg załadunku. Więc to co kiedyś było minusem pralek o mniejszej głębokości – czyli mały załadunek, dzisiaj już nie stanowi problemu. Także pod względem funkcji, programów czy parametrów pralki slim dorównują pełnowymiarowym pralkom. Przygotowałem listę modeli, które mają wymienne łożyska i wymiarową mieszczą się do maksymalnie 50 cm oraz oferują ciekawe rozwiązania i według mnie są odpowiedniej jakości.
Lista modeli
Pralka Samsung WW8NK52E0PW
Na pierwszy ogień idzie pojemny model od Samsunga. Załadunek 8 kg przy 45,6 cm głębokości, to całkiem poważny wynik 😉 Pralka posiada 14 programów prania, poza standardowymi programami typu bawełna, syntetyki, mix czy program krótki, przydatnym programem jest Higiena – czyli pranie z dodatkiem pary, która ma działanie przeciwalergiczne i eliminują bakterie.
Standardowo w pralce mamy system EcoBubble™, który poprawia efektywność prania, zwłaszcza w niskich temperaturach, ale według mnie jeszcze lepszą opcją jest funkcja Aktywna piana. W jakimś stopniu EcoBubble i Aktywna piana pokrywają się w swoim działaniu, ale ta druga działa w większym stopniu i lepiej radzi sobie z uporczywymi plamami. Sprawdzałem w boju aktywną pianę i faktycznie widać w czasie cyklu jak piana wypełnia cały zbiornik. Co prawda nie miałem uporczywych plam do usunięcia, ale efektywność prania była bardzo zadowalająca 🙂
Bęben napędza silnik inwerterowy, a to przekłada się na cichą pracę. W razie awarii system SmartCheck sprawdzi co się dzieje i podpowie jak usunąć awarię. Plus jeszcze daję za program Czyszczenia bębna, który pozwoli pozbyć się resztek proszków i detergentów oraz „wybije” drobnoustroje. Warto z tego programu korzystać raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli pierzemy głównie w krótkich programach na niskich temperaturach.
Opcje dodatkowe z które mamy do wyboru: regulacja temperatury, regulacja obrotów, pranie wstępne, płukanie+, intensywne pranie, opóźnienie zakończenia i aktywna piana.
Po więcej info zapraszam na stronę producenta.
Pralka Samsung WW60A3120BH
Pralka WW60A3120BH zalicza się to tzw. super slimów, a jej głębokość wynosi 40 cm. Oczywiście jak dodamy do tego okienko to wyjdzie pod 43 cm, ale i tak jest to bardzo wąska pralka 🙂 Model bez tzw. bajerów, bez EcoBubbla, co może dziwić, bo przecież to flagowy system od Samsunga, ale bez niego też da się prać, więc jakoś to przeżyjemy 😉 Najważniejsze – pralkę napędza silnik inwerterowy, a to gwarantuje cichą pracę i niskie zużycie energii.
Model jest w klasie C, przed denominacją było by to A+++ 😉 Zużywa na 100 cykli 55 kWh co przekłada się na jakieś 40 zł, a wody na cykl prania wychodzi około 43 litrów. Budżetu domowego to nie zrujnuje.
Do wyboru mamy 12 programów: bawełna, ciemne kolory, czyszczenie bębna, eco 40-60, odzież wierzchnia, higiena, mix, płukanie, pranie wstępne, syntetyki, szybki, wełna, wirowanie. Czyli zakres w zupełności wystarczający.
Opcje dodatkowe: blokada przed dziećmi, opóźnienie startu, regulacja wirowania, start/pauza.
Podsumowując – prosty model, ma najpotrzebniejsze programy i funkcje, wymienne łożyska oraz silnik inwerterowy.
Po więcej info zapraszam na stronę producenta.
Pralka LG F2WV5S8S0E
Kolejny model w zestawieniu to jeden z pojemniejszych slimów na rynku – ma aż 8.5 kg załadunku przy 47,5 cm głębokości. Nie tylko załadunek jest atutem tego modelu. LG mocno rozwinął system AI DD™, który rozpoznaje rodzaj tkaniny i stopień zabrudzenia, do tego dobierany jest optymalny ruch bębna, aby efektywność prania było jak największa. Kolejnym plusem jest opcja prania z parą, a jak wiadomo para niweluje alergeny oraz ułatwia prasowanie.
Z programów prania mamy do wyboru m.in.: TurboWash59, Bawełna, Mieszane, Pościel, Czyszczenie bębna, Sportowe, czy Szybki ’14. Przy pomocy aplikacji możemy wgrać także jeden z 13 dostępnych dodatkowych programów. Jest również opcja dorzucenia prania w trakcie trwania cyklu.
Z opcji dodatkowych wybrać możemy: Pranie wstępne, Parowe usuwanie zagnieceń, Para, Opóźnienie startu, Blokada przed dziećmi, Wł./Wył. sygnału dźwiękowego, Intensywne, TurboWash, Płukanie+.
Łożyska są wymienne, a bęben napędza silnik inwerterowy 6 Motion DIRECT DRIVE 😉
Po więcej info zapraszam na stronę producenta.
Pralka AMICA WA1S610CLISMT
Budżetowy model od Amicy. Największy atut poza ceną to mała głębokość 40 cm, a przy tym załadunek 6 kg. Model stworzony pod małe łazienki 😉 Klasa B przekłada się na 48 kWh/100 cykli i 43 litry wody na cykl prania.
Patrzymy na cenę, patrzymy na parametry i możemy się nieźle zaskoczyć, bo tak: pralka ma programy parowe, ma silnik inwerterowy, możemy ustawić poziom zabrudzenia ubrań, pralka wskazuje zużycie wody i prądu, ma specjalny program do sterylizacji. Zresztą programów do wyboru mamy 15: Antyalergiczny, Autoczyszczenie, Bawełna, Bawełna 20°, Eco 40-60, Łatwe prasowanie, Ochrona koloru, Odświeżanie, Płukanie, Pościel, Pranie ręczne, Sport, Sterylizacja 70°C, Syntetyki, Wełna.
Opcje dodatkowe: gotowe za, regulacja temperatury i wirowania, płukanie extra, poziom zabrudzenia, pranie wstępne.
Czy jest gdzieś haczyk, że w takiej cenie otrzymujemy model wyposażony jak niejeden flagowiec? Należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to budżetowa pralka od której cudów nie ma co oczekiwać 😉
Po więcej info zapraszam na stronę producenta.
Pralka Amica WA2S814BKiSVD
Jeśli szukasz modelu z Amicy, który oferuje wszystko co możliwe w ofercie producenta, to pralka WA2S814BKiSVD będzie w punkt. Ilość funkcji jest tak dużo, że ciężko tutaj będzie opisać wszystkie, ale wyszczególnię te najważniejsze:
– SteamPower Pro – na początku cyklu prania wytwarzana jest para, która zabija do 99,99% wirusów i 97% bakterii. Możemy dla jeszcze większej skuteczności skorzystać z funkcji UV Hygiene Technology, która również w dezynfekcji ubrań czy ręczników.
– Add+ – możliwość dołożenia prania w trakcie trwania cyklu
– OptiTime – skracanie czasu prania
– Poziom zabrudzenia – możemy wybrać stopień zabrudzenia naszych ubrań, wtedy pralka jeszcze dokładniej dobierze cykl prania względem naszych potrzeb
Poza tym standardowo mamy silnik inwerterowy. Do dyspozycji jest 16 programów prania: Eco40-60, Bawełna, BabyPro, Łatwe prasowanie, Sport, Antyroztocza, Ochrona koloru, Auto 30°C, Bawełna 20°C, Pupil, Syntetyki, Wełna, Pranie ręczne, Odświeżanie 15min, Antyalergiczny, Sterylizacja 70°C. Funkcji dodatkowych jest nie mniej i możemy: ustawić poziom zabrudzenia, temperautrę, wirowanie, możemy wybrać do 3 dodatkowych płukań, skrócić czas prania.
Od strony serwisowej łożyska są wymienne.
Po więcej info zapraszam na stronę producenta.
Pralka GORENJE MAWS72ION
Gorenje zastosowało tutaj technologię IonTech, która poprawia o 30% jakość prania, nawet w niskich temperaturach. Jest to także pierwsza znana mi pralka z programem automatycznym – sama dobiera temperaturę i długość cyklu do rodzaju tkaniny. Po za tym mamy jeszcze: system DoseAid, który dobiera odpowiednią ilość środka piorącego do ilości prania, są programy antyalergiczne, sportowe, IonWash 59′, funkcja czyszczenia bębna, możemy również skrócić lub wydłużyć czas prania oraz dorzucić zapomniane ubranie w trakcie cyklu. Cichą pracę zapewnia silnik inwerterowy.
Dla alergików przydatną funkcją będzie SteamTech czyli dodatkowa para dodawana na końcu cyklu prania, aby jeszcze dokładniej wybić bakterie i inne drobnoustroje.
Szkoda, że Gorenje stosuje w tych modelach zgrzewany zbiornik, ale plus za 5 lat gwarancji na łożyska i myślę, że to uczciwy kompromis, bo sama pralka jest ciekawym modelem 🙂
Po więcej info zapraszam na stronę producenta.
W razie zakupu tego modelu nie zapomnijcie się zarejestrować w ciągu 14 dni, aby otrzymać 5 lat gwarancji na łożyska.
Pralka LG F2WV3S7S6E
LG F2WV3S7S6E to jeden z lepiej sprzedających się modeli w swojej budżecie i wcale mnie to nie dziwi 😉 Jak na swoją cenę parametry, programy czy funkcje ma bardzo dobre. Zacznijmy od programów – mamy ich 14 do wyboru: Bawełna, Bawełna+, Mieszane, Syntetyczne/Mało wymagające, Pościel, Parowy antyalergiczny, Ubranka dziecięce parowo, Sportowe, Ciche pranie, Czyszczenie bębna, Delikatne, Wełna, Szybki ’30, Mój program (13 dodatkowych programów).
Do tego 7 opcji: Pranie wstępne, Opóźnienie startu, Blokada przed dziećmi, Wirowanie, Wł./Wył. sygnału dźwiękowego, Intensywne, Płukanie+ oraz opcja dołożenia prania.
Dużym atutem jest system AI DD™, który dobiera ruchy bębna do rodzaju i ilości tkanin, tak aby efekt końcowy był możliwie jak najlepszy. Kolejny plus to programy parowe, które usuwają z ubrań do 99,9% bakterii, roztoczy czy innych alergenów, co potwierdza certyfikat BAF.
Model ten wyposażony jest w silnik inwerterowy, ma wymienne łożyska, można nim sterować zdalnie i jest produkowany w PL. Ogólnie dobry i godny polecenia model.
Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.
Pralka LG F2WV5S8S2TE
Kolejny LG w zestawieniu, ale za to nie byle jaki, bo srebrny 😉 Wizualnie model LG F2WV5S8S2TE zdecydowanie się wyróżnia, zawsze to miła odmiana wśród białych pralek. Poza aspektem wizualnym to i pod kątem funkcji, programów czy parametrów jest bardzo dobrze.
Do wyboru mamy14 programów do wyboru: Bawełna, Eco 40-60, Mieszane, Syntetyczne, Pościel, Antyalergiczny parowy, Ubranka dziecięce parowo, Odzież sportowa, Szybki 14, Mój program (Wi-Fi), Delikatne, Pranie ręczne, Turbowash 59, Czyszczenie bębna.
Do tego 7 opcji: Pranie wstępne, Opóźnienie startu, Blokada przed dziećmi, Wirowanie, Wł./Wył. sygnału dźwiękowego, Intensywne, Płukanie+ oraz opcja dołożenia prania.
Dużym atutem jest system AI DD™, który dobiera ruchy bębna do rodzaju i ilości tkanin, tak aby efekt końcowy był możliwie jak najlepszy. Kolejny plus to programy parowe, które usuwają z ubrań do 99,9% bakterii, roztoczy czy innych alergenów, co potwierdza certyfikat BAF.
Do dyspozycji mamy również program TurboWash™, który w niespełna 59 minut pozwoli wyprać nasze ubrania tak dokładnie jak w czasie trwania zwykłego cyklu. Dodatkowe dysze pomagają lepiej namoczyć pranie, a to przekłada się na wyższą efektywność.
Model ten wyposażony jest w silnik inwerterowy, ma wymienne łożyska, można nim sterować zdalnie i jest produkowany w PL. Ogólnie dobry i godny polecenia model.
Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.
Masz pytanie o któryś z modeli? Albo masz na oku inny typ, ale nie wiesz czy warto? Zapraszam do zadawania pytań i komentowania poniżej 🙂
Dzień dobry, poszukujemy pralki typu slim (standardowo – ciasna łazienka). Nad pralkę chcemy nadstawić suszarkę, oczywiście, również o mniejszym gabarycie. Zakładając budżet do 6 000zł na komplet, które modele konkretnie by Pan ze sobą zestawił? Wiem, ze wybór suszarek nie jest duży. Będę szalenie wdzięczna za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam, Ewa
Dzień dobry,
Do 6000 zł można sprawdzić taki zestaw: Pralka LG F2W8S501W + Suszarka BEKO B3T67249WBPB + łącznik Torre Slim.
Dzień dobry,
szukam pralki typu slim (max. 55cm głębokości z wężami i drzwiami – producenci i sklepy czasami się tu rozmijają) dla 5-cio osobowej rodziny. Budżet +-3000zł
Proszę o doradzenie w wyborze, głownie zależy mi na wielkości wsadu i głośności pracy. F. parowe in plus.
Z góry dziękuję za pomoc 🙂
Dzień dobry,
Wybrałbym LG F2WV7S8S1E 🙂
Tak coś czułem;) Dziękuję pięknie, kawa poszła:)
Dzięki, polecam się na przyszłość 🙂
Dzień dobry, co sądzi Pan o pralce LG F2WV7S8S1E? Szukam pralki z wymiennymi łożyskami, a może poleć Pan coś lepszego?
Dzień dobry,
Model F2WV7S8S1E ma wymienne łożyska i w slimach jest to top, ciężko będzie znaleźć coś lepszego.
Dzień dobry szukam pralki do 1700 zł Fajnie byłoby jakby miała wymienne łożyska i dużą ilość obrotów oraz pojemności silnik inwerterowy i funkcje parowe.
Co Pan sądzi o tych modelach i który byłby Pańskim wyborem.
1. LG F2WV3S7N6E 7kg 1200obr/min
2. https://www.euro.com.pl/pralki/amica-wa2s814bkisvd.bhtml
3. https://www.euro.com.pl/pralki/samsung-ww60a3120we.bhtml
4. Pralka HAIER HW70-BP1439N-PL 7kg 1400 obr A
Pozdrawiam Adam
Dzień dobry,
Wybrałbym LG F2WV3S7N6E i nawet bym się nie zastanawiał nad resztą 😉
Jako laik zapytam w czym lepsza od amiki?
Amica sama pralek nie produkuje, jakość ze średniej półki, LG w tym przypadku jest półkę wyżej.
A porównaniu tą? Wiem że polecał pan ją innym użytkownikom tego forum.
https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-hisense-wfqa7014evjm-7kg-1400-obr-a
W dalszym ciągu biorę LG.
Mam prośbę. Jeśli w czasie Black Week znajdzie się wyjątkowa okazja do 1700 zł proszę o namiar.
Witam, szukam pralki slim, pojemność bębna 7kg -8kg, z silnikiem inwerterowym i wymiennymi łożyskami.
Co sądzi Pan o tych dwóch modelach https://www.euro.com.pl/pralki/beko-wue7612wpbse-steamcure-7kg.bhtml lub ta https://www.euro.com.pl/pralki/toshiba-tw-bl70a2pl-wk.bhtml (minus to, że ma 6kg). Czy te pralki mają wymienne łożyska?
Witam,
Beko ma niewymienne łożyska, Toshiba TW-BL70A2PL daje możliwość wymiany łożysk. A z modeli slim proponuję sprawdzić LG F2WV3S7N6E, wychodzi trochę drożej, ale jakość też idzie do góry.
Dzień dobry, a co Pan sądzi o tej pralce? Czy ma ona wymienne łożyska? https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/pralki/pralka-haier-hw90g-b14979tu1s-9kg-1400-obr
Dzień dobry,
HW90-B14979TU1 ma niewymienne łożyska i nic szczególnego o nie nie sądzę 😉
Dzień dobry,
Jaką może Pan polecić pralkę slim?
Czy ranking dalej wygrywa WW8NK52E0PW czy jest może coś lepszego niż wyżej wymieniony model? 🙂
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry 🙂
Tworząc rankingi nigdy nie wskazuję, że dany model jest najlepszy, że jest nr 1, bo według mnie nie ma czegoś takiego jak najlepsza pralka, najlepsza lodówka etc. 😉 Zawsze wskazuję modele, które w swoim budżecie można uznać za dobre i godne polecenia, więc Samsung akurat miał „szczęście”, że tworząc ranking zacząłem od niego, ale nie daje mu to tytułu światowego mistera pralek 😉
Sam model WW8NK52E0PW w aktualnej cenie to bardzo dobra opcja 🙂
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.
A co mógłby jeszcze Pan polecieć w kwocie do 2500 zł? 🙂
Najlepiej, jakby pralka miała czarne dodatki ale to nie żaden mus, po prostu podoba mi się to wizualnie.
Fajną cenę ma teraz model LG F2WV5S8S0E 🙂
Witam
Mam dylemat,którą pralkę kupić GORENJE WNHPI72SCS ,SAMSUNG WWA3120WH,czy ELEKTROLUX EW6SN226sp?Która jest porządniej wykonana?
https://panagd.pl/pralka-slim-jaka-wybrac-ranking/#comment-30242
Witam.Mam dylemat czy lepszym wyborem będzie pralka Gorenje WNHEI72SCS czy Samsung WW60A320WH
Witam,
W tym przypadku ze względu na większy bęben wybrałbym GORENJE WNHPI72SCS 🙂
Dzień dobry
Szanowny Panie, noszę się z zamiarem kupna pralki slim do około 40 cm głębokości. W różnych rankingach polecane są pralki (między innymi):
Czy zechce Pan się odnieść do powyższych pozycji? A może inny sprzęt jest Pana zdaniem bardziej polecany?
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Pralek na +/- 40 cm jest mało, a z tych dostępnych to właśnie Electrolux i Samsung są jednymi z lepszych, choć cudów nie ma. Sam bardziej stawiałbym na WW60A3120BH.
Bardzo, bardzo dziękuję. Jestem przekonany, ze robi Pan więcej dobrego niż sie Panu wydaje.
Pozdrawiam 🙂
Miło mi to słyszeć i polecam się na przyszłość 🙂 Pozdrawiam
Proszę o polecenie jakiegoś modelu slim .Głebokośc wnęki 50 cm.Rozważam model SamsungWW60A3120BH cz warto brać go pod uwagę?
Jeśli wnęka to max 50 cm, to wybór modeli mocno się zawęża i faktycznie Samsung WW60A3120BH jest tutaj rozsądnym wyborem.
Co sądzisz o Hisense WFQP7012EVM? Zależy mi na małej głębokości (max 52cm wszystko), czymś większym niż 6kg, małej awaryjnosci i wymiennych łożyskach .
Hisense WFQP7012EVM to ciekawa opcja, zwłaszcza jak 52 cm to max + wymienne łożyska. Jak się jeszcze trafi na dobrą promocję, to jest to całkiem sensowny wybór.
A jak wypada objętość bębna w stosunku do polecanego przez Ciebie Samsunga 6kg? Duża różnica na korzyść Hisense?
Samsung nie podaje pojemność w litrach swojego bębna, więc ciężko porównać, jakiejś szalenie dużej różnicy nie będzie, ale nawet te 5-10 litrów zrobi różnicę.