1 048

Pralka i suszarka jedno na drugim, jaki łącznik?

Co kupić?

Aktualizacja: 24 maja, 2021
Suszarki do prania zyskują na popularność, a zawłaszcza te z pompą ciepła. Realnie ułatwia życie i każdy kto ma suszarkę w domu ten sobie chwali 😉 Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić suszarkę, a miejsca w domu czy mieszkaniu jest mało. Wtedy można postawić urządzenia na sobie. Niby sprawa prosta, ale czasami może się skomplikować. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć jak dobrać sprzęty i łączniki, żeby wszystko zagrało ze sobą.

Pralka i suszarka tej samej marki

Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór pralki i suszarki tego samego producenta. Czyli bierzemy pralkę Boscha to i szukamy suszarki Boscha. Bierzemy suszarkę LG to i pralkę szukamy z LG. Czemu takie rozwiązanie jest zalecane?

Najważniejsze – nie będzie problemów z doborem odpowiedniego łącznika. Wtedy połączenie pralki i suszarki w słupku będzie proste i bezproblemowe. Każdy producent ma swojej ofercie dedykowane łączniki do swoich sprzętów o odpowiednich wymiarach i w różnych wersjach np. z wysuwaną szufladą na pranie.

Druga sprawa – wygląd. Kupując sprzęt jednej marki mamy taki komfort, że spokojnie możemy dobrać modele, które będą pasować do siebie pod względem designu. Nie dla każdego jest to istotne, ale czasami warto zwrócić na to uwagę 😉

Pralka i suszarka różnych marek

Wybierając pralkę i suszarkę chcemy, aby miały odpowiednie programy i funkcje. Czasami nie uda nam się dobrać sprzętów z jednej parafii, bo w pralce brakuje np. programy parowego, a w suszarce nie ma opcji suszenia butów w specjalnym koszyku czy innej opcji na której nam zależy. Wtedy musimy posiłkować się ofertą różnych producentów.

Tylko jak w takim przypadku dobrać odpowiedni łącznik? Przerabiałem ten temat niejednokrotnie. Klient miał już w domu pralkę i do niej dobieraliśmy suszarkę. Z różnych względów trzeba było dobrać suszarkę innego producenta. Co wtedy z łącznikiem? Wybrać łącznik od producenta pralki czy suszarki? W 99% należy wybrać łącznik z tej samej firmy z której kupujemy suszarkę. Czyli wybieramy suszarkę Siemensa to i łącznik też bierzemy Siemensowski.

Wynika to z tego, że łącznik ma wtedy odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Póki co nie zdarzyło mi się, że takiego łącznika nie można było przytwierdzić do pralki innego producenta. Łącznik montuje się przy pomocy śrubek, które wwiercamy w blat. Odpowiednie wymierzenie i wszystko będzie pasowało 😉 Taka mała rada – lepiej trzy razy przymierzyć niż raz źle wywiercić dziurki 🙂 No i starajmy się dobrać sprzęty o podobnej głębokości.

Pralka slim, a suszarka standardowa

Co w przypadku, gdy mamy pralkę slim i na niej chcemy postawić suszarkę? Większość suszarek z pompą ciepła ma głębokość ponad 60 cm, a pralki slim 40-45 cm głębokości. Tutaj zaczynają się lekkie schody. Ogólnie nie zalecam stawiana suszarki na pralkę slim. Jest to rozwiązanie małe stabilne. Łącznik tutaj też nie do końca załatwi sprawę.

Wyjścia są dwa – szukamy innego miejsca na suszarkę 😉 albo możemy postawić suszarkę na półce, którą zamontujemy zaraz nad pralką. Widziałem takie rozwiązania i w sytuacjach podbramkowych zdaje to egzamin. Chodzi mniej więcej o coś takiego:

Oba rozwiązania pozwalają postawić na górze praktycznie każdy model suszarki. Można dla pewności użyć jeszcze specjalnych podkładek pod nóżki, żeby suszarka się przyssała do podłoża. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne na Allegro, kosztuje 100 parę złotych. Obudowa pralki płytą meblową to już zadanie dla stolarza albo złotej rączki, ale koszt też nie powinien być wyższy niż 200-300 zł. Jak to się mówi – potrzeba matką wynalazków 🙂

Update – półka z allegro jest w tej chwili nigdzie niedostępna. Szkoda, bo to rozwiązanie w miarę rozsądne. Jak tylko trafi się coś podobnego to zrobię aktualizację wpisu 😉

Rozwiązanie uniwersalne

Gdy wszystkie powyższe sposoby “nie działają” mam jeszcze jedno rozwiązanie, które wpadło mi do głowy, gdy pomagałem czytelnikowi w doborze łącznika. Istnieją na rynku łączniki uniwersalne – różnie bywa z ich dopasowaniem, ale nie one są ważne. Ważne jest to, że głównym mocowaniem w takim rozwiązaniu jest pas ściągający nazywany też transportowym. Może nie jest to najbardziej estetycznie rozwiązanie, ale działa. Warto w przy takim rozwiązaniu użyć jeszcze podkładek pod nóżki suszarki lub maty antywibracyjnej, aby było stabilniej. Całość łapiemy pasem i gotowe. Jest jeden warunek – pralka i suszarka muszą być takiej samej głębokości, a przynajmniej nóżki suszarki muszą zmieścić na blacie pralki, w innym przypadku konstrukcja nie będzie stabilna. Poniżej zdjęcie jak to ma wyglądać 😉

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno pralki i suszarki tego samego producenta, wtedy połączenie tych urządzeń w kolumnie będzie bezproblemowe. W przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty różnych producentów, wtedy najlepiej kupić łącznik, który będzie tej samej firmy co suszarka. Warto zwrócić uwagę, żeby sprzęty miały podobną głębokość. Zbyt duża różnica w głębokości urządzeń utrudni lub uniemożliwi dobranie łącznika.

W przypadku, gdy powyższe rozwiązania są niemożliwe do zastosowania to wtedy możemy dokupić półkę nad pralkę lub wykonać obudowę pralki z płyty/drewna i na górę postawić suszarkę. Warto wtedy użyć dodatkowych nóżek pod suszarkę, które przyssą się do podłoża – suszarka będzie wtedy stabilniejsza. Dodam, że sama suszarka nie “spaceruje” w czasie pracy, więc ryzyko, że spadnie jest znikome.

Jeśli masz pytanie czy można połączyć ze sobą upatrzone modele czy inne wątpliwości odnośnie stawiania suszarki na pralkę to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej 🙂
źródło zdjęcia

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
1K komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
TOMASZ
TOMASZ
29 września, 2020 16:41
Reply to  PanAGD

Robiona na zamówienie przez tatę stolarz. Zależało mi na jak najmniejszych stratach miejsca i najlepszym dopasowaniu. Cała konstrukcja celem usabilizowania została przyklejona taśmą dwustronną na całej szerokości blatu do ściany.

Last edited 9 miesięcy temu by TOMASZ
Ala
Ala
7 października, 2020 09:53
Reply to  TOMASZ

Jaki jest miej wiecej koszt takiej obudowy? Super wyszlo 🙂

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 12:49
Reply to  Ala

Mniej czy więcej? Same materiały to koszt ok 100zl.

Mike S
Mike S
17 listopada, 2020 19:09
Reply to  TOMASZ

To jest MDF 18? Można gdzieś kupić gotowe profile pod wymiar? Czy wszystko było docinane, okleinowane, lakierowane przez stolarza?

Klaudyna
Klaudyna
30 września, 2020 13:15
Reply to  TOMASZ

Witam, a jak z wibracjami i jak się to sprawuje gdy obie rzeczy działają jednocześnie??

TOMASZ
TOMASZ
30 września, 2020 14:26
Reply to  Klaudyna

Wibracji brak. Obudowa nie styka się z pralka która generuje wibracje.

RaV
RaV
6 października, 2020 20:42
Reply to  TOMASZ

O, i to chyba będzie moje rozwiązanie… dodatkowo wysuwana półka 🙂
Tylko ten blat, czy nie ugina się pod ciężarem samej suszarki czy jej ciężar skupiony na nóżkach jest na tyle blisko pionowych ścianek, że jakoś to gra?
Nie trzeba dodatkowo zabezpieczać suszarki aby nie “zawędrowała” choć nie powinna… jakiś próg z przodu???
Patent z taśmą samoprzylepną dwustronną wydaje się raczej złudnym patentem… bo z czasem taki twór lubi złapać wilgoć czy po prostu odkleić się co gorsza czasem i z tynkiem 🙂 w zależności co tam z tyłu jest – dodatkowo jest też problem z ew. wyjęciem takiej konstrukcji.
Może lepiej patent IKEA’owski… do ściany na kołeczku, tasiemką lub kątownikiem…

Gratuluję pomysłu…

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 13:09
Reply to  RaV

Nic się nie ugina masa suszarki to ok 43kg więc na jedną nóżkę wychodzi ok 10,75kg. Nóżka suszarki jest ok 5-6 cm od pionowych ścianek obudowy. O przemieszczaniu się nie ma mowy. Nogi od spodu wykonane są z gumy.
Nie chciałem wiercić dziur, ale zawsze mogę zastosować jakiś kontownik ewentualnie przez bok obudowy do ściany.

Marcin
Marcin
29 października, 2020 21:00
Reply to  TOMASZ

Ta sprytna szafeczka na suszarkę jest zrobiona z jakiej płyty? Jakieś wzmocnienia były stosowane ?

TOMASZ
TOMASZ
7 listopada, 2020 14:46
Reply to  Marcin

Standardowa plyta meblowa 18mm. Z tylu na dole jest listwa 15cm szeroka łącząca dwa boki. Żadnych dodatkowych kontownikow nie stosowalem.

Karina
Karina
8 listopada, 2020 20:46
Reply to  TOMASZ

A jaka grubość płyty do takiej zabudowy żeby wytrzymała ciężar?

TOMASZ
TOMASZ
11 listopada, 2020 19:51
Reply to  Karina

Ja zastosowałem 18mm.

Marcin
Marcin
21 lipca, 2021 21:17

Witam, mam pralkę do zabudowy, będzie ona zabudowa od góry blatem i na tym blacie chce postawić suszarkę. Czy są jakieś wymogi odstępów między ściankami zabudowy a szuszarka, oraz jeśli chodzi o odstęp od góry suszrki i płyty (nad suszarka będa jeszcze półki 🙂 )
Pozdrawiam

Agata
Agata
15 lipca, 2021 08:06

Dzień dobry, dziękuję za bardzo dobry wpis! Mam pralkę o wymiarach szerokość 59,5 x głębokość 51,7 i próbuję dobrać do niej suszarkę. Nie mogę sobie z tym zadaniem poradzić, nie wiem czy może być do takiej pralki suszarka o szerokości 60? Czy mniejsza głębokość suszarki to problem? No i czy da się do tego dobrać łącznik? Pralka Indesit. Będę wdzięczna za pomoc bo marzę o suszarce przed nadchodzącą jesienią… Pozdrawiam! Agata

Agata
Agata
18 lipca, 2021 20:17
Reply to  PanAGD

Nie jestem pewna czy zrozumiałam dokładnie co mam zmierzyć… Pełna głębokość pralki, łącznie z panelem z przodu ma 52 cm. Natomiast mierzona od tylnej krawędzi do punktu, w którym zaczyna się plastik z panelem sterującym, ma 47 cm.

Agata
Agata
21 lipca, 2021 10:09
Reply to  PanAGD

Jeśli mierzyć blat do momentu gdzie zaczyna się obłość panelu to jest 48cm. Obłość czyli plastik zaczyna lekko opadać więc obawiam się, że nie będzie dobrym oparciem dla nóżek na przykład.

Agata
Agata
23 lipca, 2021 13:33
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję. Sama bym tego w życiu nie wymyśliła.

Mariusz
Mariusz
7 lipca, 2021 11:44

Witam. 🙂
Proszę o poradę, mam na oku taką oto pralkę o dość małych wymiarach jak dla mnie: https://www.euro.com.pl/pralki/whirlpool-fwsg-61282-bv-pl-n.bhtml
Chciałbym się dowiedzieć o jakich wymiarach suszarkę mógłbym dostawić do tej pralki w przyszłości – oczywiście jedną na drugą.

Pozdrawiam 🙂

Wioletta
Wioletta
6 lipca, 2021 18:06

Kupiłam suszarkę LG o głębokosci 60cm, a pralka jest Beko 45 cm. Planowałam umieszczenie obok siebie ale musiałabym wyrzucić przydatną szafkę. Czy jest szansa umieszczenia suszarki na tej pralce? Zamawiać u stolarza obudowę pralki i do niej dobierać łączniki?

Last edited 17 dni temu by Wioletta
Martyna
Martyna
30 czerwca, 2021 10:11

Witam, z kolei u mnie nietypowa sytuacja i ciężko znaleźć gdziekolwiek informacje na ten temat. Posiadam pralkę samsung WW80J5246FW/EO o głębokości 55 cm, natomiast suszarka którą chcialabym umieścić na pralce może mieć głębokość max. 47 cm, czyli np. BEKO MDF7312XW.
Czy taka konstrukcja będzie ok? Jaki łącznik zastosować w tym przypadku?

Agnieszka
Agnieszka
28 czerwca, 2021 10:56

Mam pralkę AMICA AWG7102CD głębokość 52 cm. Planuję kupić Suszarka SAMSUNG DV80T5220TW Optimal Dry. Głębokość 59.
Jak połączyć te dwa sprzęty stawiając jeden na drugi

Agnieszka
Agnieszka
29 czerwca, 2021 12:40
Reply to  PanAGD

To co próbować kupić? Skupić się na uniwersalnym? Bo rozumiem że dedykowany do samsung nie ma szans?

Anna
Anna
21 czerwca, 2021 17:16

Dzień dobry,
może będzie Pan w stanie pomóc – poszukuje łącznika ( najchętniej z półką, ale jeszcze rozważam), który bedzie pasował do sprzetu bosh: pralka: WAN2418SPL, suszarka:WTH85V0SPL.
Pozdrawiam serdecznie

Robert
Robert
19 czerwca, 2021 06:30

Ponawiam pytanie, gdyż poprzednie gdzieś przepadło :-/
Jaki powinienem kupić łącznik (zapewne skończy się na uniwersalnym), żeby połączyć:

Pralka LG F4WN409S0 9kg + Suszarka LG RC90V9AV4Q 9kg
I czy nie lepiej dla suszarki, żeby w tym zestawie pralka miała pojemność 8 kg? Wtedy przy pełnej pralce automatycznie mniej przełożymy do suszarki, co na pewno skutkować będzie dokładniejszym wysuszeniem? 😉

Marta
Marta
18 czerwca, 2021 18:43

Witam, mamy pralkę Bosch WAN2427SPL serie 4. Chciałam suszarkę Bosch WTW8547EPL, czy można je połączyć, zestawić? Jeśli nie ta suszarka to jaka będzie najlepiej pasować do postawienia na tą pralkę?

Katarzyna
Katarzyna
12 czerwca, 2021 18:17

Witam, kupiłam suszarkę Bosch WTR87TW0PL z zamiarem postawienia jej na blacie, ale koncepcja się zmieniła i muszę dokupić pralkę Bosch i na niej postawić suszarkę, stąd moje pytanie jaki łącznik wybrać i czy pralka Bosch WAU28R0EPL Serie 6 będzie do tego wszystkiego pasować? Jeżeli nie, to jaką pralkę byś polecił? Będę wdzięczna za pomoc 🙂

Katarzyna
Katarzyna
13 czerwca, 2021 12:00
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teraz mam zagwozdkę, bo już byłam nastawiona na tamtą pralkę, a teraz muszę to przemyśleć.. jeszcze tylko dopytam o wymiary, bo ta którą polecasz jest 5 cm płytsza, czy to na pewno w niczym nie będzie przeszkadzałoprzy montażu na łączniku?