Pralka i suszarka jedno na drugim, jaki łącznik?

Suszarki do prania zyskują na popularność, a zawłaszcza te z pompą ciepła. Realnie ułatwia życie i każdy kto ma suszarkę w domu ten sobie chwali 😉 Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić suszarkę, a miejsca w domu czy mieszkaniu jest mało. Wtedy można postawić urządzenia na sobie. Niby sprawa prosta, ale czasami może się skomplikować. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć jak dobrać sprzęty i łączniki, żeby wszystko zagrało ze sobą.

Pralka i suszarka tej samej marki

Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór pralki i suszarki tego samego producenta. Czyli bierzemy pralkę Boscha to i szukamy suszarki Boscha. Bierzemy suszarkę LG to i pralkę szukamy z LG. Czemu takie rozwiązanie jest zalecane?

Najważniejsze – nie będzie problemów z doborem odpowiedniego łącznika. Wtedy połączenie pralki i suszarki w słupku będzie proste i bezproblemowe. Każdy producent ma swojej ofercie dedykowane łączniki do swoich sprzętów o odpowiednich wymiarach i w różnych wersjach np. z wysuwaną szufladą na pranie.

Druga sprawa – wygląd. Kupując sprzęt jednej marki mamy taki komfort, że spokojnie możemy dobrać modele, które będą pasować do siebie pod względem designu. Nie dla każdego jest to istotne, ale czasami warto zwrócić na to uwagę 😉

Pralka i suszarka różnych marek

Wybierając pralkę i suszarkę chcemy, aby miały odpowiednie programy i funkcje. Czasami nie uda nam się dobrać sprzętów z jednej parafii, bo w pralce brakuje np. programy parowego, a w suszarce nie ma opcji suszenia butów w specjalnym koszyku czy innej opcji na której nam zależy. Wtedy musimy posiłkować się ofertą różnych producentów.

Tylko jak w takim przypadku dobrać odpowiedni łącznik? Przerabiałem ten temat niejednokrotnie. Klient miał już w domu pralkę i do niej dobieraliśmy suszarkę. Z różnych względów trzeba było dobrać suszarkę innego producenta. Co wtedy z łącznikiem? Wybrać łącznik od producenta pralki czy suszarki? W 99% należy wybrać łącznik z tej samej firmy z której kupujemy suszarkę. Czyli wybieramy suszarkę Siemensa to i łącznik też bierzemy Siemensowski.

Wynika to z tego, że łącznik ma wtedy odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Póki co nie zdarzyło mi się, że takiego łącznika nie można było przytwierdzić do pralki innego producenta. Łącznik montuje się przy pomocy śrubek, które wwiercamy w blat. Odpowiednie wymierzenie i wszystko będzie pasowało 😉 Taka mała rada – lepiej trzy razy przymierzyć niż raz źle wywiercić dziurki 🙂 No i starajmy się dobrać sprzęty o podobnej głębokości.

Pralka slim, a suszarka standardowa

Co w przypadku, gdy mamy pralkę slim i na niej chcemy postawić suszarkę? Większość suszarek z pompą ciepła ma głębokość ponad 60 cm, a pralki slim 40-45 cm głębokości. Tutaj zaczynają się lekkie schody. Ogólnie nie zalecam stawiana suszarki na pralkę slim. Jest to rozwiązanie małe stabilne. Łącznik tutaj też nie do końca załatwi sprawę.

Wyjścia są dwa – szukamy innego miejsca na suszarkę 😉 albo możemy postawić suszarkę na półce, którą zamontujemy zaraz nad pralką. Widziałem takie rozwiązania i w sytuacjach podbramkowych zdaje to egzamin. Chodzi mniej więcej o coś takiego:

Oba rozwiązania pozwalają postawić na górze praktycznie każdy model suszarki. Można dla pewności użyć jeszcze specjalnych podkładek pod nóżki, żeby suszarka się przyssała do podłoża. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne na Allegro, kosztuje 100 parę złotych. Obudowa pralki płytą meblową to już zadanie dla stolarza albo złotej rączki, ale koszt też nie powinien być wyższy niż 200-300 zł. Jak to się mówi – potrzeba matką wynalazków 🙂

Update – półka z allegro jest w tej chwili nigdzie niedostępna. Szkoda, bo to rozwiązanie w miarę rozsądne. Jak tylko trafi się coś podobnego to zrobię aktualizację wpisu 😉

Rozwiązanie uniwersalne

Gdy wszystkie powyższe sposoby „nie działają” mam jeszcze jedno rozwiązanie, które wpadło mi do głowy, gdy pomagałem czytelnikowi w doborze łącznika. Istnieją na rynku łączniki uniwersalne – różnie bywa z ich dopasowaniem, ale nie one są ważne. Ważne jest to, że głównym mocowaniem w takim rozwiązaniu jest pas ściągający nazywany też transportowym. Może nie jest to najbardziej estetycznie rozwiązanie, ale działa. Warto w przy takim rozwiązaniu użyć jeszcze podkładek pod nóżki suszarki lub maty antywibracyjnej, aby było stabilniej. Całość łapiemy pasem i gotowe. Jest jeden warunek – pralka i suszarka muszą być takiej samej głębokości, a przynajmniej nóżki suszarki muszą zmieścić na blacie pralki, w innym przypadku konstrukcja nie będzie stabilna. Poniżej zdjęcie jak to ma wyglądać 😉

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno pralki i suszarki tego samego producenta, wtedy połączenie tych urządzeń w kolumnie będzie bezproblemowe. W przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty różnych producentów, wtedy najlepiej kupić łącznik, który będzie tej samej firmy co suszarka. Warto zwrócić uwagę, żeby sprzęty miały podobną głębokość. Zbyt duża różnica w głębokości urządzeń utrudni lub uniemożliwi dobranie łącznika.

W przypadku, gdy powyższe rozwiązania są niemożliwe do zastosowania to wtedy możemy dokupić półkę nad pralkę lub wykonać obudowę pralki z płyty/drewna i na górę postawić suszarkę. Warto wtedy użyć dodatkowych nóżek pod suszarkę, które przyssą się do podłoża – suszarka będzie wtedy stabilniejsza. Dodam, że sama suszarka nie „spaceruje” w czasie pracy, więc ryzyko, że spadnie jest znikome.

Jeśli masz pytanie czy można połączyć ze sobą upatrzone modele czy inne wątpliwości odnośnie stawiania suszarki na pralkę to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej 🙂
źródło zdjęcia

Zadaj pytanie :)
Subscribe
Powiadom o
guest
2.8K komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
3 dni temu

Witam,
Pralka BEKO B3WFU59415MPBS B300 9kg 1400 obr SteamCure Manhattan Gray A, a Suszarka BEKO B5T67249MPB BPRO500 7kg Manhattan Gray SteamCure Slim. Jaki dobrać łącznik?

Magdalena
Magdalena
13 dni temu

Witam. Mam pytanie. Czy suszarkę można ustawić na pralce, na łączniku ale bez nóżek suszarki? Pralka LG a suszarka dokupiona teraz Grundig. Grundig ma dziwny układ nóżek przez co nie mogę dopasować łącznika. Proszę o pomoc.

Magdalena
Magdalena
12 dni temu
Reply to  PanAGD

A matę podłożyć pod pralkę czy na pralkę pod łącznik? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Magdalena
Magdalena
12 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję za pomoc☺️

Konrad
Konrad
14 dni temu

Dzień dobry. Przede wszystkim to podziękowania za artykuł, a jeszcze większe – za odpowiedzi na forum. W związku z nimi chciałbym prosić o radę. Mam pralkę Hotpoint WMSF 602 o głębokości 42 cm. Sam blat mierzy 40 cm głębokości. Do tej pralki chcę dokupić suszarkę. Mam nadzieję, że uda się nią umieścić na pralce za pomocą łącznika. Stąd wybór padł na „slimy”. Czy modele Beko B3T67239WPB (ew. B5T68243WBPB bPro500) lub Candy Smart CR4 H7A1DE-S Slim (ew. Candy RapidO RO4 H7A2TEX-S Slim) będę mógł połączyć za pomocą łączników kolejno: BEKO PSK oraz Candy WSK-1102 (ew. Torre Slim)? Widziałem jeszcze na allegro Mclean MC-890 i Niuxx ale mnie nie przekonują (jestem ciekaw Pana opinii). Dodam, że szafka odpada: po pierwsze koszt co najmniej 500 zł, a po drugie – nie zmieści się w mojej zabudowie (ogr. do 59 cm głębokości i 65 cm szerokości).

Konrad
Konrad
13 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję. Sprawdzę i podzielę się spostrzeżeniami. Pozdrawiam

Elizabeth
Elizabeth
21 dni temu

Super strona, po przejrzeniu rankingu suszarek raczej zdecyduję się na ELECTROLUX EW8H458BP, chyba że jest coś lepszego w okolicach +-/ 2500 zł z czarnymi drzwiami ?
Proszę o pomoc w doborze łącznika. Pralka Amica DAW 7123 LCB – już chyba niedostępna, ale ma wymiary: szer 59,5 cm, wys 85 cm, głębokość 49,5 cm.
Czy łącznik STA9GW będzie pasował? 

Robert
Robert
23 dni temu

Witam, chciałbym połączyć pralkę Bosch WAN2427EPL z suszarką Elektrolux EW8H458BP. Bardzo proszę o podpowiedz w kwestii łącznika. Pozdrawiam

Mateusz
Mateusz
24 dni temu

Dzień dobry czy suszarka ELECTROLUX EW8H458BP (głębokość 63,8 szer 59,6) będzie odpowiednia do pralki Whirlpool FFB 7238 BV PL (głębokość 58 szer 60)? Np z łącznikiem Electroluxa E1WYHSK1? Czy lepiej jednak wybrać suszarkę Bosch WTH85V8SPL (głębokość 61.3 szer 59,8? Dziękuję za pomoc

Natalia
Natalia
24 dni temu

Dzień dobry. Jaki łącznik dobrać?
Suszarka Beko DS8412WPB 52,1Pralka Beko WUE8626XBWS SteamCure

Piotr
Piotr
24 dni temu

Dzień dobry,
Jestem przed zakupem pralki oraz suszarki
Pralka Candy Rapido Pro RP 6106BWMR8-S
Suszarka Beko B3T67249WBPB b300
Chciałbym postawić suszarkę na pralce czy ten zestaw będzie kompatybilny i jaki łącznik Pan poleca ?

Mateusz
Mateusz
25 dni temu

Dzień dobry,

jaki wybrać łącznik z szufladą do zestawu

Suszarka AMICA ADS71LD (głębokość 46,5 cm)Pralka Whirlpool WRBSB 6249 S EU Slim (głębokość 44cm)
dziękuję

Mateusz
Mateusz
25 dni temu
Reply to  PanAGD

Rozumiem, w takim razie proszę o poradę jaki wybrać łącznik do tego zestawu. Dziękuję

Tom
Tom
25 dni temu

Witam czy jeśli mam pralkę slim a suszarkę normalnej głębokości to mogę pralkę postawić na suszarce? Widzę że taka opcja nie została ujęta w Pańskim artykule. Bardzo dziękuję za artykuł i pomoc

Tomasz
Tomasz
14 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję za radę

Krystian
Krystian
1 miesiąc temu

Świetny wpis jak i strona!
Trafiłem tutaj po zakupie suszarki HAIER I-Pro 7 HD90-A3979 i pralki HAIER I-Pro 7 HW90-B14979-S 9 kg 1400 obr A. Okazuje się że łącznik dedykowany do tych urządzeń totalnie się nie nadaje. Czy mógłby Pan pomoc w wyborze zamiennika aby wyglądało to estetycznie?

Krystian
Krystian
29 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Bardzo dziwne ze łącznik dedykowany do urządzeń totalnie się nie nadaje. No i dwa urządzenia z tej samej serii totalnie że sobą nie kompatybilne. Jeszcze chciałem dopytać czy konieczne jest montowanie pasa?

W ogóle przeglądam stronę i myślę czy nie zwrócić podanych modeli i wziąć coś z Pana zestawu polecanych pralek i suszarek

Last edited 29 dni temu by Krystian
Krystian
Krystian
29 dni temu
Reply to  PanAGD

Jeszcze chciałbym dopytać czy już pomijając łącznik firma Haier i te modele to jest okej wybór? Mogę jeszcze pewnie towar wymienić i zastanawiam się czy warto zająć się tym zanim sprzęt zamontuje

Krystian
Krystian
29 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuje bardzo i własnie dokonałem zmiany na polecany przez Pana sprzęt w jednym artykule 🙂

Małgorzata
Małgorzata
1 miesiąc temu

Dzień dobry,

posiadam pralkę HISENSE WF3S7021BW o głębokości 43,5cm oraz suszarkę BEKO B3T67249WBPB b300 Slim o głębokości 47cm, czy w tym przypadku jestem w stanie ustawić suszarkę na pralce z wykorzystaniem jakiegoś łącznika? Teoretycznie głębokość obu urządzeń różni się tylko o 3,5cm więc myślę, że nie powinno być większego problemu, ale bardzo proszę o pomoc co mogłabym zakupić 🙂
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂

Pralka w klasie A, B, C czy może D? Czy ma to znaczenie?

Najczęstsze awarie lodówek z którymi sobie poradzisz

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

Koszyk czy szuflada na sztućce w zmywarce? Co praktyczniejsze?