1 714

Pralka i suszarka jedno na drugim, jaki łącznik?

Co kupić?

Aktualizacja: 13 grudnia, 2021
Suszarki do prania zyskują na popularność, a zawłaszcza te z pompą ciepła. Realnie ułatwia życie i każdy kto ma suszarkę w domu ten sobie chwali 😉 Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić suszarkę, a miejsca w domu czy mieszkaniu jest mało. Wtedy można postawić urządzenia na sobie. Niby sprawa prosta, ale czasami może się skomplikować. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć jak dobrać sprzęty i łączniki, żeby wszystko zagrało ze sobą.

Pralka i suszarka tej samej marki

Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór pralki i suszarki tego samego producenta. Czyli bierzemy pralkę Boscha to i szukamy suszarki Boscha. Bierzemy suszarkę LG to i pralkę szukamy z LG. Czemu takie rozwiązanie jest zalecane?

Najważniejsze – nie będzie problemów z doborem odpowiedniego łącznika. Wtedy połączenie pralki i suszarki w słupku będzie proste i bezproblemowe. Każdy producent ma swojej ofercie dedykowane łączniki do swoich sprzętów o odpowiednich wymiarach i w różnych wersjach np. z wysuwaną szufladą na pranie.

Druga sprawa – wygląd. Kupując sprzęt jednej marki mamy taki komfort, że spokojnie możemy dobrać modele, które będą pasować do siebie pod względem designu. Nie dla każdego jest to istotne, ale czasami warto zwrócić na to uwagę 😉

Pralka i suszarka różnych marek

Wybierając pralkę i suszarkę chcemy, aby miały odpowiednie programy i funkcje. Czasami nie uda nam się dobrać sprzętów z jednej parafii, bo w pralce brakuje np. programy parowego, a w suszarce nie ma opcji suszenia butów w specjalnym koszyku czy innej opcji na której nam zależy. Wtedy musimy posiłkować się ofertą różnych producentów.

Tylko jak w takim przypadku dobrać odpowiedni łącznik? Przerabiałem ten temat niejednokrotnie. Klient miał już w domu pralkę i do niej dobieraliśmy suszarkę. Z różnych względów trzeba było dobrać suszarkę innego producenta. Co wtedy z łącznikiem? Wybrać łącznik od producenta pralki czy suszarki? W 99% należy wybrać łącznik z tej samej firmy z której kupujemy suszarkę. Czyli wybieramy suszarkę Siemensa to i łącznik też bierzemy Siemensowski.

Wynika to z tego, że łącznik ma wtedy odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Póki co nie zdarzyło mi się, że takiego łącznika nie można było przytwierdzić do pralki innego producenta. Łącznik montuje się przy pomocy śrubek, które wwiercamy w blat. Odpowiednie wymierzenie i wszystko będzie pasowało 😉 Taka mała rada – lepiej trzy razy przymierzyć niż raz źle wywiercić dziurki 🙂 No i starajmy się dobrać sprzęty o podobnej głębokości.

Pralka slim, a suszarka standardowa

Co w przypadku, gdy mamy pralkę slim i na niej chcemy postawić suszarkę? Większość suszarek z pompą ciepła ma głębokość ponad 60 cm, a pralki slim 40-45 cm głębokości. Tutaj zaczynają się lekkie schody. Ogólnie nie zalecam stawiana suszarki na pralkę slim. Jest to rozwiązanie małe stabilne. Łącznik tutaj też nie do końca załatwi sprawę.

Wyjścia są dwa – szukamy innego miejsca na suszarkę 😉 albo możemy postawić suszarkę na półce, którą zamontujemy zaraz nad pralką. Widziałem takie rozwiązania i w sytuacjach podbramkowych zdaje to egzamin. Chodzi mniej więcej o coś takiego:

Oba rozwiązania pozwalają postawić na górze praktycznie każdy model suszarki. Można dla pewności użyć jeszcze specjalnych podkładek pod nóżki, żeby suszarka się przyssała do podłoża. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne na Allegro, kosztuje 100 parę złotych. Obudowa pralki płytą meblową to już zadanie dla stolarza albo złotej rączki, ale koszt też nie powinien być wyższy niż 200-300 zł. Jak to się mówi – potrzeba matką wynalazków 🙂

Update – półka z allegro jest w tej chwili nigdzie niedostępna. Szkoda, bo to rozwiązanie w miarę rozsądne. Jak tylko trafi się coś podobnego to zrobię aktualizację wpisu 😉

Rozwiązanie uniwersalne

Gdy wszystkie powyższe sposoby „nie działają” mam jeszcze jedno rozwiązanie, które wpadło mi do głowy, gdy pomagałem czytelnikowi w doborze łącznika. Istnieją na rynku łączniki uniwersalne – różnie bywa z ich dopasowaniem, ale nie one są ważne. Ważne jest to, że głównym mocowaniem w takim rozwiązaniu jest pas ściągający nazywany też transportowym. Może nie jest to najbardziej estetycznie rozwiązanie, ale działa. Warto w przy takim rozwiązaniu użyć jeszcze podkładek pod nóżki suszarki lub maty antywibracyjnej, aby było stabilniej. Całość łapiemy pasem i gotowe. Jest jeden warunek – pralka i suszarka muszą być takiej samej głębokości, a przynajmniej nóżki suszarki muszą zmieścić na blacie pralki, w innym przypadku konstrukcja nie będzie stabilna. Poniżej zdjęcie jak to ma wyglądać 😉

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno pralki i suszarki tego samego producenta, wtedy połączenie tych urządzeń w kolumnie będzie bezproblemowe. W przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty różnych producentów, wtedy najlepiej kupić łącznik, który będzie tej samej firmy co suszarka. Warto zwrócić uwagę, żeby sprzęty miały podobną głębokość. Zbyt duża różnica w głębokości urządzeń utrudni lub uniemożliwi dobranie łącznika.

W przypadku, gdy powyższe rozwiązania są niemożliwe do zastosowania to wtedy możemy dokupić półkę nad pralkę lub wykonać obudowę pralki z płyty/drewna i na górę postawić suszarkę. Warto wtedy użyć dodatkowych nóżek pod suszarkę, które przyssą się do podłoża – suszarka będzie wtedy stabilniejsza. Dodam, że sama suszarka nie „spaceruje” w czasie pracy, więc ryzyko, że spadnie jest znikome.

Jeśli masz pytanie czy można połączyć ze sobą upatrzone modele czy inne wątpliwości odnośnie stawiania suszarki na pralkę to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej 🙂
źródło zdjęcia

guest
1.7K komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
TOMASZ
TOMASZ
29 września, 2020 16:41
Reply to  PanAGD

Robiona na zamówienie przez tatę stolarz. Zależało mi na jak najmniejszych stratach miejsca i najlepszym dopasowaniu. Cała konstrukcja celem usabilizowania została przyklejona taśmą dwustronną na całej szerokości blatu do ściany.

Last edited 2 lat temu by TOMASZ
Ala
Ala
7 października, 2020 09:53
Reply to  TOMASZ

Jaki jest miej wiecej koszt takiej obudowy? Super wyszlo 🙂

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 12:49
Reply to  Ala

Mniej czy więcej? Same materiały to koszt ok 100zl.

Mike S
Mike S
17 listopada, 2020 19:09
Reply to  TOMASZ

To jest MDF 18? Można gdzieś kupić gotowe profile pod wymiar? Czy wszystko było docinane, okleinowane, lakierowane przez stolarza?

Klaudyna
Klaudyna
30 września, 2020 13:15
Reply to  TOMASZ

Witam, a jak z wibracjami i jak się to sprawuje gdy obie rzeczy działają jednocześnie??

TOMASZ
TOMASZ
30 września, 2020 14:26
Reply to  Klaudyna

Wibracji brak. Obudowa nie styka się z pralka która generuje wibracje.

RaV
RaV
6 października, 2020 20:42
Reply to  TOMASZ

O, i to chyba będzie moje rozwiązanie… dodatkowo wysuwana półka 🙂
Tylko ten blat, czy nie ugina się pod ciężarem samej suszarki czy jej ciężar skupiony na nóżkach jest na tyle blisko pionowych ścianek, że jakoś to gra?
Nie trzeba dodatkowo zabezpieczać suszarki aby nie „zawędrowała” choć nie powinna… jakiś próg z przodu???
Patent z taśmą samoprzylepną dwustronną wydaje się raczej złudnym patentem… bo z czasem taki twór lubi złapać wilgoć czy po prostu odkleić się co gorsza czasem i z tynkiem 🙂 w zależności co tam z tyłu jest – dodatkowo jest też problem z ew. wyjęciem takiej konstrukcji.
Może lepiej patent IKEA’owski… do ściany na kołeczku, tasiemką lub kątownikiem…

Gratuluję pomysłu…

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 13:09
Reply to  RaV

Nic się nie ugina masa suszarki to ok 43kg więc na jedną nóżkę wychodzi ok 10,75kg. Nóżka suszarki jest ok 5-6 cm od pionowych ścianek obudowy. O przemieszczaniu się nie ma mowy. Nogi od spodu wykonane są z gumy.
Nie chciałem wiercić dziur, ale zawsze mogę zastosować jakiś kontownik ewentualnie przez bok obudowy do ściany.

Marcin
Marcin
29 października, 2020 21:00
Reply to  TOMASZ

Ta sprytna szafeczka na suszarkę jest zrobiona z jakiej płyty? Jakieś wzmocnienia były stosowane ?

TOMASZ
TOMASZ
7 listopada, 2020 14:46
Reply to  Marcin

Standardowa plyta meblowa 18mm. Z tylu na dole jest listwa 15cm szeroka łącząca dwa boki. Żadnych dodatkowych kontownikow nie stosowalem.

Karina
Karina
8 listopada, 2020 20:46
Reply to  TOMASZ

A jaka grubość płyty do takiej zabudowy żeby wytrzymała ciężar?

TOMASZ
TOMASZ
11 listopada, 2020 19:51
Reply to  Karina

Ja zastosowałem 18mm.

Nicola
Nicola
22 września, 2021 19:57
Reply to  TOMASZ

Witam, czy u Pana pralka i suszarka mają tę samą Głębokosc?

Paweł
Paweł
2 października, 2021 20:11
Reply to  TOMASZ

Czy mogę spytać jaki dokładnie to model pralki? Wydaje mi się, że mam taką samą – Samsung WF60F4E3W2W. Jest to model Slim, który, niestety, dość mocno ogranicza pod względem wyboru suszarki, jeśli chce się użyć łącznika… Pan zastosował obudowę, która jak rozumiem, daje możliwość ustawienia suszarki o standardowych rozmiarach. Czy właśnie tym argumentem kierował się Pan, stosując półkę? Chyba muszę rozważyć taką opcję 🙂

Renata
Renata
28 stycznia, 2023 16:29

Dzień dobry, jaki Pan proponuje łącznik do pralki Samsung WF60F4EFW2W z Suszarka Beko DF7424RTDCX

Patrycja
Patrycja
16 stycznia, 2023 09:33

Witam
Mam suszarke bosch wtw8547epl
I pralkęLG VIVACE F2WN4S6S1
Czy jest szansa by stały w słupku?
Jezeli tak to jaki łącznik?

Patrycja
Patrycja
16 stycznia, 2023 15:29
Reply to  PanAGD

A czy półka zdalaby egzamin?

Błażej
Błażej
9 stycznia, 2023 22:51

Dzień dobry,
do połączenia mam dwa urządzenia Samsunga – pralkę WW70J4273MW/EO (50cm głęb.) oraz suszarkę DV80K6010CW/EG (60cm głęb.). O ile producent zaleca maksymalną różnicę w urządzeniach na poziomie 5cm , to z różnych źródeł wiem, że nie jest to niemożliwe. Pytanie co by polecił PanAgd? 😉 Z góry dzięki.

Błażej
Błażej
10 stycznia, 2023 14:01
Reply to  PanAGD

No właśnie tu mam dylemat – czy pomimo tego, że producent tego nie zaleca iść w „serię”, czy próbować jakiś uniwersalny łącznik z dodatkowym wzmocnieniem pasem spinającym całość. Mało estetycznie, ale chyba dodatkowo ustabilizuje?

Michau
Michau
9 stycznia, 2023 06:55

Witam.
Posiadam pralkę LG F2WT208S0E
Zamówiłem też suszarkę Bosch – F2WT208S0E.

czy bede mógł spiętrować te dwa sprzęty? jaki łącznik zastosować (niestety na stronie bosch widzę, że aby potwierdzić spasowanie łącznika z moją suszarką potrzebna mi informacja z tabliczki znamionowej, a suszarka przyjedzie dopiero za kilka dni).

dodatkowo: pralka wpada trochę w wibracje przy wirowaniu, to prawdopodbnie ma związek z drewnianym stropem – mieszkanie na poddaszu. Czy przeszkodzi to w spiętrowaniu na niej suszarki?

Michau
Michau
9 stycznia, 2023 21:52
Reply to  PanAGD

Przepraszam, dwa razy wkleilem ten sam model dotyczacy pralki, pomyłka. Suszarka to oczywiście Bosch WQG241ASPL.

Co do podłogi, to niedokońca jestem przekonany że jest winna. Nic się nie ugina gdy stojąc uciskam w miejscu ktorejkolwiek nózki. Wyłożona jest winylowymi panelami, które są twarde i stabilne. Sam drewniany strop, jak sie domyslam ma prawo przenosic wibracje. Ale pralka drży od prawa do lewa, lub w drugą stronę tak jakby tylko górną częścią. Więc nie chodzi mi o nieprzenoszenie wibracji na podlogę czy sciany, a o to aby nie telepało obudową, Jestem ciekaw jak takie zjawisko wplynie na jej zywotnosc, albo spiętrowaną konstrukcję z suszarką (czy nawet na samą suszarkę, jeśli dociążenie jej cięzarem własnym nie zniweluje tego zjawiska).

PS Jesli chodzi o te maty, mozna prosic o wskazanie konkretnego modelu, czegoś sprawdzonego?

Michau
Michau
10 stycznia, 2023 10:41
Reply to  PanAGD

ok bardzo dziękuję za odpowiedzi 🙂 No tak, pralka nie wędruje po podłodze (zdarzyło jej sie gdy uzylem okrągłych gumowych podkladek ktore mialy te wibracje wytłumić, więc z nich zrezygnowałem). Jedynym problemem jest to ze drży jej gorna część podczas wyrowania.
Blokady są zdjęte. Patrzył na to serwisant LG przy okazji przekładania drzwi w lodówce. Uznał że to wina podłogi i nic z tym nie zrobie. A mimo to pomanewrowałem jeszcze troche nóżkami (dociskałem pralkę w każdym z rogów ciężarem swojego ciała gdy byla rozpędzona na wirowaniu i w ten sposob znalazłem jeden z rogów gdzie docisk do ziemi powodował wzmocnienie drgań. Wykreciłem trochę nóżkę podtym rogiem ponosząc tą stronę nieznacznie) i udało się jeszcze troche to drżenie pralki zmniejszyć. zobaczymy czy pod ciężarem suszarki będzie gorzej lub lepiej. Pozdrawiam

Patrycja
Patrycja
8 stycznia, 2023 15:37

Witam, posiadam pralkę Bosch model WAE24163PL/23 i zamierzam kupić suszarkę też Bosch WTW8760EPLproszę mi powiedzieć czy łącznik WTZ27410 będzie pasował?

Monika
Monika
5 stycznia, 2023 13:01

Witam,
chciałabym na pralkę Beko
https://mediamarkt.pl/agd/pralka-beko-wmx-71243-pl-ptlmb2-2
postawić suszarkę
https://www.mediaexpert.pl/agd/pralki-i-suszarki/suszarki/suszarka-electrolux-ew9h189bp-perfectcare
czy jest taka możliwość?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Przemek
Przemek
27 grudnia, 2022 14:55

Witam.
Proszę o pomoc w doborze łącznika do pralki BEKO
https://www.morele.net/pralka-beko-wmb-61032-pl-ptm-573874/
i suszarki BOSCH
https://www.bosch-home.pl/lista-produktow/WTW85561PL#/Tabs=section-highlights/Togglebox=accessories/Togglebox=manuals/Togglebox=accessoriesOthers/

Jestem zmuszony postawić je w słupku, bo nie mam miejsca obecnie w kotłowni.

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam

Bożena
Bożena
26 grudnia, 2022 08:16

Dzień dobry. Posiadam w tej chwili pralkę Bosch WAS28441/21 Logixx 8 Sensitive, która mimo swoich lat nie chce się popsuć :)Planuję zakup suszarki do postawienia na pralce. W przyszłości pralkę też pewnie będę wymieniać na Bosch. Jaki model suszarki Bosch poleciłby Pan w budżecie do 3 tys. Jaki łącznik będzie dobry? Serdecznie dziękuję za poradę.

Bożena
Bożena
31 grudnia, 2022 18:05
Reply to  PanAGD

Jeszcze jedno pytanko. czy Pana zadaniem warto dopłacić 750 zł do WTX87K40PL. Kusi mnie pojemność 9 kg i odświeżanie parowe. Jak Pan uważa?

Bożena
Bożena
2 stycznia, 2023 09:14
Reply to  PanAGD

Dziękuję. Proszę jeszcze o jedną wskazówkę. Czy Pana zdaniem myśląc o WTW8760EPL warto rozważyć WQG241AKPL w cenie ok.2400 ? Wiadomo ten drugi to niższa klasa A++, ale 400 zł w kieszeni plus funkcja para jest w tym modelu…

Monika
Monika
14 grudnia, 2022 20:34

Witam!

Posiadam pralkę: BEKO MWUE9636CWE, planuje zakup suszarki Samsung DV90T5240AE.
Jaki łącznik będzie najlepszy?

Anna
Anna
13 grudnia, 2022 15:09

Pralka Electrolux 60cm chcę na niej postawić suszarkę Bosza 59 cm jaki łącznik

Piotr
Piotr
3 grudnia, 2022 20:29

Dzień dobry

Posiadam:

pralkę: SAMSUNG WF70F5E0W2W, Szerokość: 60 cm, Głębokość: 55 cm
suszarkę: LG RC90V9EV2Q, Szerokość 60 cm, Głębokość: 60 cm

Jaki najlepszy sposób aby je połączyć?
Czy można użyć jakiegoś łącznika od LG czy lepiej coś innego?

Pozdrawiam
Piotr

Magda
Magda
1 grudnia, 2022 13:22

Dzień dobry, mam trochę leciwą (12 lat) pralkę Samsung WF8602NGV. Przymierzam się do zakupu suszarki Samsung DV90TA240AH lub DV90TA240AE i chciałabym ją zamontować na pralce. Czy mogę prosić o pomoc w doborze łącznika?

Magda
Magda
2 grudnia, 2022 12:44
Reply to  PanAGD

Dziękuję za szybką pomoc!

Mateusz
Mateusz
29 listopada, 2022 17:49

Witam,
Jaką suszarke proponowałby Pan nad pralkę Pralka Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh i jaki łącznik zastosowac ?
pozdrawiam.

Kasia
Kasia
29 listopada, 2022 00:23

Czy da się połączyć Pralka Amica WA2C814BKiSVOD i Suszarka Amica AD2C82KVD (a jeśli tak to czym) czy różnica jest za duża?Ewentualnie Pralka SAMSUNG WW80T554DAT z Suszarka SAMSUNG DV90TA020AE Optimal Dry? I również, czym najlepiej je łączyć?

Anna
Anna
19 listopada, 2022 13:26

Witam serdecznie, mam pralkę Siemens WM14N28XPL iQ300 i szukam do niej suszarki, która można zamontować nad pralką z drzwiami otwieranymi w lewą stronę lub możliwością zmiany kierunku otwierania. Zastanawiam się nad suszarką IQ800 WT47XEH0PL, bo ta jako jedyna tej marki ma możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi. Jakiej marki i ewentualnie jaki model by Pan polecił by była możliwość zamontowania nad pralka, która już mamy?

Anna
Anna
19 listopada, 2022 19:16
Reply to  PanAGD

To już nie mam watpiwosci🙂. Dziekuje serdecznie za pomoc!