923

Pralka i suszarka jedno na drugim, jaki łącznik?

PanAGD

Co kupić?

Suszarki do prania zyskują na popularność, a zawłaszcza te z pompą ciepła. Realnie ułatwia życie i każdy kto ma suszarkę w domu ten sobie chwali 😉 Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić suszarkę, a miejsca w domu czy mieszkaniu jest mało. Wtedy można postawić urządzenia na sobie. Niby sprawa prosta, ale czasami może się skomplikować. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć jak dobrać sprzęty i łączniki, żeby wszystko zagrało ze sobą.

Pralka i suszarka tej samej marki

Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór pralki i suszarki tego samego producenta. Czyli bierzemy pralkę Boscha to i szukamy suszarki Boscha. Bierzemy suszarkę LG to i pralkę szukamy z LG. Czemu takie rozwiązanie jest zalecane?

Najważniejsze – nie będzie problemów z doborem odpowiedniego łącznika. Wtedy połączenie pralki i suszarki w słupku będzie proste i bezproblemowe. Każdy producent ma swojej ofercie dedykowane łączniki do swoich sprzętów o odpowiednich wymiarach i w różnych wersjach np. z wysuwaną szufladą na pranie.

Druga sprawa – wygląd. Kupując sprzęt jednej marki mamy taki komfort, że spokojnie możemy dobrać modele, które będą pasować do siebie pod względem designu. Nie dla każdego jest to istotne, ale czasami warto zwrócić na to uwagę 😉

Pralka i suszarka różnych marek

Wybierając pralkę i suszarkę chcemy, aby miały odpowiednie programy i funkcje. Czasami nie uda nam się dobrać sprzętów z jednej parafii, bo w pralce brakuje np. programy parowego, a w suszarce nie ma opcji suszenia butów w specjalnym koszyku czy innej opcji na której nam zależy. Wtedy musimy posiłkować się ofertą różnych producentów.

Tylko jak w takim przypadku dobrać odpowiedni łącznik? Przerabiałem ten temat niejednokrotnie. Klient miał już w domu pralkę i do niej dobieraliśmy suszarkę. Z różnych względów trzeba było dobrać suszarkę innego producenta. Co wtedy z łącznikiem? Wybrać łącznik od producenta pralki czy suszarki? W 99% należy wybrać łącznik z tej samej firmy z której kupujemy suszarkę. Czyli wybieramy suszarkę Siemensa to i łącznik też bierzemy Siemensowski.

Wynika to z tego, że łącznik ma wtedy odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Póki co nie zdarzyło mi się, że takiego łącznika nie można było przytwierdzić do pralki innego producenta. Łącznik montuje się przy pomocy śrubek, które wwiercamy w blat. Odpowiednie wymierzenie i wszystko będzie pasowało 😉 Taka mała rada – lepiej trzy razy przymierzyć niż raz źle wywiercić dziurki 🙂 No i starajmy się dobrać sprzęty o podobnej głębokości.

Pralka slim, a suszarka standardowa

Co w przypadku, gdy mamy pralkę slim i na niej chcemy postawić suszarkę? Większość suszarek z pompą ciepła ma głębokość ponad 60 cm, a pralki slim 40-45 cm głębokości. Tutaj zaczynają się lekkie schody. Ogólnie nie zalecam stawiana suszarki na pralkę slim. Jest to rozwiązanie małe stabilne. Łącznik tutaj też nie do końca załatwi sprawę.

Wyjścia są dwa – szukamy innego miejsca na suszarkę 😉 albo możemy postawić suszarkę na półce, którą zamontujemy zaraz nad pralką. Widziałem takie rozwiązania i w sytuacjach podbramkowych zdaje to egzamin. Chodzi mniej więcej o coś takiego:

Oba rozwiązania pozwalają postawić na górze praktycznie każdy model suszarki. Można dla pewności użyć jeszcze specjalnych podkładek pod nóżki, żeby suszarka się przyssała do podłoża. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne na Allegro, kosztuje 100 parę złotych. Obudowa pralki płytą meblową to już zadanie dla stolarza albo złotej rączki, ale koszt też nie powinien być wyższy niż 200-300 zł. Jak to się mówi – potrzeba matką wynalazków 🙂

Update – półka z allegro jest w tej chwili nigdzie niedostępna. Szkoda, bo to rozwiązanie w miarę rozsądne. Jak tylko trafi się coś podobnego to zrobię aktualizację wpisu 😉

Rozwiązanie uniwersalne

Gdy wszystkie powyższe sposoby “nie działają” mam jeszcze jedno rozwiązanie, które wpadło mi do głowy, gdy pomagałem czytelnikowi w doborze łącznika. Istnieją na rynku łączniki uniwersalne – różnie bywa z ich dopasowaniem, ale nie one są ważne. Ważne jest to, że głównym mocowaniem w takim rozwiązaniu jest pas ściągający nazywany też transportowym. Może nie jest to najbardziej estetycznie rozwiązanie, ale działa. Warto w przy takim rozwiązaniu użyć jeszcze podkładek pod nóżki suszarki lub maty antywibracyjnej, aby było stabilniej. Całość łapiemy pasem i gotowe. Jest jeden warunek – pralka i suszarka muszą być takiej samej głębokości, a przynajmniej nóżki suszarki muszą zmieścić na blacie pralki, w innym przypadku konstrukcja nie będzie stabilna. Poniżej zdjęcie jak to ma wyglądać 😉

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno pralki i suszarki tego samego producenta, wtedy połączenie tych urządzeń w kolumnie będzie bezproblemowe. W przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty różnych producentów, wtedy najlepiej kupić łącznik, który będzie tej samej firmy co suszarka. Warto zwrócić uwagę, żeby sprzęty miały podobną głębokość. Zbyt duża różnica w głębokości urządzeń utrudni lub uniemożliwi dobranie łącznika.

W przypadku, gdy powyższe rozwiązania są niemożliwe do zastosowania to wtedy możemy dokupić półkę nad pralkę lub wykonać obudowę pralki z płyty/drewna i na górę postawić suszarkę. Warto wtedy użyć dodatkowych nóżek pod suszarkę, które przyssą się do podłoża – suszarka będzie wtedy stabilniejsza. Dodam, że sama suszarka nie “spaceruje” w czasie pracy, więc ryzyko, że spadnie jest znikome.

Jeśli masz pytanie czy można połączyć ze sobą upatrzone modele czy inne wątpliwości odnośnie stawiania suszarki na pralkę to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej 🙂
źródło zdjęcia

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
923 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
TOMASZ
TOMASZ
29 września, 2020 16:41
Reply to  PanAGD

Robiona na zamówienie przez tatę stolarz. Zależało mi na jak najmniejszych stratach miejsca i najlepszym dopasowaniu. Cała konstrukcja celem usabilizowania została przyklejona taśmą dwustronną na całej szerokości blatu do ściany.

Last edited 6 miesięcy temu by TOMASZ
Ala
Ala
7 października, 2020 09:53
Reply to  TOMASZ

Jaki jest miej wiecej koszt takiej obudowy? Super wyszlo 🙂

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 12:49
Reply to  Ala

Mniej czy więcej? Same materiały to koszt ok 100zl.

Mike S
Mike S
17 listopada, 2020 19:09
Reply to  TOMASZ

To jest MDF 18? Można gdzieś kupić gotowe profile pod wymiar? Czy wszystko było docinane, okleinowane, lakierowane przez stolarza?

Klaudyna
Klaudyna
30 września, 2020 13:15
Reply to  TOMASZ

Witam, a jak z wibracjami i jak się to sprawuje gdy obie rzeczy działają jednocześnie??

TOMASZ
TOMASZ
30 września, 2020 14:26
Reply to  Klaudyna

Wibracji brak. Obudowa nie styka się z pralka która generuje wibracje.

RaV
RaV
6 października, 2020 20:42
Reply to  TOMASZ

O, i to chyba będzie moje rozwiązanie… dodatkowo wysuwana półka 🙂
Tylko ten blat, czy nie ugina się pod ciężarem samej suszarki czy jej ciężar skupiony na nóżkach jest na tyle blisko pionowych ścianek, że jakoś to gra?
Nie trzeba dodatkowo zabezpieczać suszarki aby nie “zawędrowała” choć nie powinna… jakiś próg z przodu???
Patent z taśmą samoprzylepną dwustronną wydaje się raczej złudnym patentem… bo z czasem taki twór lubi złapać wilgoć czy po prostu odkleić się co gorsza czasem i z tynkiem 🙂 w zależności co tam z tyłu jest – dodatkowo jest też problem z ew. wyjęciem takiej konstrukcji.
Może lepiej patent IKEA’owski… do ściany na kołeczku, tasiemką lub kątownikiem…

Gratuluję pomysłu…

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 13:09
Reply to  RaV

Nic się nie ugina masa suszarki to ok 43kg więc na jedną nóżkę wychodzi ok 10,75kg. Nóżka suszarki jest ok 5-6 cm od pionowych ścianek obudowy. O przemieszczaniu się nie ma mowy. Nogi od spodu wykonane są z gumy.
Nie chciałem wiercić dziur, ale zawsze mogę zastosować jakiś kontownik ewentualnie przez bok obudowy do ściany.

Marcin
Marcin
29 października, 2020 21:00
Reply to  TOMASZ

Ta sprytna szafeczka na suszarkę jest zrobiona z jakiej płyty? Jakieś wzmocnienia były stosowane ?

TOMASZ
TOMASZ
7 listopada, 2020 14:46
Reply to  Marcin

Standardowa plyta meblowa 18mm. Z tylu na dole jest listwa 15cm szeroka łącząca dwa boki. Żadnych dodatkowych kontownikow nie stosowalem.

Karina
Karina
8 listopada, 2020 20:46
Reply to  TOMASZ

A jaka grubość płyty do takiej zabudowy żeby wytrzymała ciężar?

TOMASZ
TOMASZ
11 listopada, 2020 19:51
Reply to  Karina

Ja zastosowałem 18mm.

Anna
Anna
11 kwietnia, 2021 16:59

Dzień dobry, mam suszarkę Gorenje D8565NA. Do tej pory stała osobno, ponieważ mamy pralkę slim. Pralka szykuje się jednak do wymiany. Jaką pralkę Gorenje mógłby nam Pan polecić +łącznik, żeby w końcu urządzenia były w słupku.
Dziękuję i pozdrawiam
Ania

Bogdan
Bogdan
11 kwietnia, 2021 13:33

Mam pralke samsung ww70k42101w, jaki model suszarki mogę dokupić aby suszarka stała na pralce oraz jaki łącznik? Dziekuje za pomoc

Paulina
Paulina
10 kwietnia, 2021 16:04

Gdzie dostanę szafkę taką jak na zdjęciu po lewej stronie? Napisał Pan, że to koszt ok. 100zl na allegro, ale nie mogę nic takiego znaleźć. Bardzo proszę o jakiś link albo radę jak ją wyszukać.

Paulina
Paulina
10 kwietnia, 2021 21:03
Reply to  PanAGD

Szkoda 🙁 to chyba byłoby u mnie najlepsze rozwiązanie. Mam pralkę Bosh o głębokości 55cm, a suszarka Bosh ma głębokość prawie 60cm. Czy jakiś łącznik by się nadał?

Paulina
Paulina
10 kwietnia, 2021 21:25
Reply to  PanAGD

Właśnie się doczytałam, że polecał Pan łącznik WTZ27400, jednak jest on przeznaczony do linii
WTR85V, WTW87. Natomiast ja mam suszarke WTH85V0SPL i pralkę WAN2427EPL. Czy jakiś łącznik by się nadał, czy pozostaje zrobić półkę?

Paulina
Paulina
10 kwietnia, 2021 21:46
Reply to  PanAGD

Super. Bardzo dziękuję!

Marcin
Marcin
9 kwietnia, 2021 09:29

Dzień dobry, posiadam pralkę LG C5 slim F2J5WN3W DIRECT DRIVE o głębokości 45 cm. Może trochę mniej nawet ona ma z pomiaru jakieś 44 wychodzi. . Nie rozumiem dlaczego LG robiąc jedne z najwęższych pralek na rynku nie robi do nich suszarek a wręcz ich suszarki mają absurdalną głębokość 65 cm ? Jak klient ma to sobie zestawić skoro ich suszarki ich już nie kupi. Jaką najgłębszą suszarkę dam radę na tym postawić i jakiego użyć łącznika ? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Marcin
Marcin
11 kwietnia, 2021 07:09
Reply to  PanAGD

U mnie nawet nie brak miejsca jest problemem ale kupując pralkę slim nie myślałem nawet w ogóle o suszarce i nie wiedziałem, że to będzie taki problem . Jak ja kupowałem to zwróciłem uwagę na wielkość wsadu, że dla jednej osoby taki mi odpowiada. Teraz jej już nie sprzedam a szkoda pieniędzy zmieniać nowa pralke. Wiec lepszym wyjściem będzie zrobić zabudowę i wstawić tam suszarkę w normalnych wymiarach od razu ? Co jest nie tak z tą suszarka slim ?

Marcin
Marcin
15 kwietnia, 2021 11:35
Reply to  PanAGD

Orientuje się pan może ile taka zabudowa może kosztować ?

Marcin
Marcin
15 kwietnia, 2021 16:26
Reply to  PanAGD

Szkoda, że ten pan z Allegro nie robi już tych półek na pralkę. Było to świetne rozwiązanie.

Mateusz
Mateusz
7 kwietnia, 2021 21:27

Witam,

W sprzedaży dostępne są zarówno łączniki (te z wysuwaną półką) jak i same metalowe klamry montowane z tyłu urządzenia (z gumowymi nakładkami na nóżki suszarki). Oba rozwiązania występują jako oryginalne i dedykowane akcesoria, ale czy któreś z nich będzie np. bardziej stabilne lub miało ew. jeszcze jakieś inne zalety oprócz wysuwanej półki?

Pozdrawiam,
Mateusz

Hanna
Hanna
6 kwietnia, 2021 08:29

Dzień dobry, proszę o poradę. Mam pralkę DAW6103LSW AMICA, jest to pralka slim 40cm glebokosci. Chcę dobrać suszarkę na pralkę, niestety mało miejsca nawet żeby obudować pralkę półka… Czytałam że tylko Beko i candy produkują slim suszarki, ale i tak to jest 46 cm z tego co pisze producent. Czy taka różnica jest ok i czy uda się dobrać jakąś suszarkę do tej pralki Amica, jakiś dobry łącznik? Proszę o poradę i polecenie 😉

Hanna
Hanna
8 kwietnia, 2021 10:12
Reply to  PanAGD

Dziękuję za poradę 🙂 czy w takiej suszarce konieczne jest podłączenie do kanalizacji, czy wystarczy tylko do prądu?