1 537

Pralka i suszarka jedno na drugim, jaki łącznik?

Co kupić?

Aktualizacja: 13 grudnia, 2021
Suszarki do prania zyskują na popularność, a zawłaszcza te z pompą ciepła. Realnie ułatwia życie i każdy kto ma suszarkę w domu ten sobie chwali 😉 Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić suszarkę, a miejsca w domu czy mieszkaniu jest mało. Wtedy można postawić urządzenia na sobie. Niby sprawa prosta, ale czasami może się skomplikować. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć jak dobrać sprzęty i łączniki, żeby wszystko zagrało ze sobą.

Pralka i suszarka tej samej marki

Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór pralki i suszarki tego samego producenta. Czyli bierzemy pralkę Boscha to i szukamy suszarki Boscha. Bierzemy suszarkę LG to i pralkę szukamy z LG. Czemu takie rozwiązanie jest zalecane?

Najważniejsze – nie będzie problemów z doborem odpowiedniego łącznika. Wtedy połączenie pralki i suszarki w słupku będzie proste i bezproblemowe. Każdy producent ma swojej ofercie dedykowane łączniki do swoich sprzętów o odpowiednich wymiarach i w różnych wersjach np. z wysuwaną szufladą na pranie.

Druga sprawa – wygląd. Kupując sprzęt jednej marki mamy taki komfort, że spokojnie możemy dobrać modele, które będą pasować do siebie pod względem designu. Nie dla każdego jest to istotne, ale czasami warto zwrócić na to uwagę 😉

Pralka i suszarka różnych marek

Wybierając pralkę i suszarkę chcemy, aby miały odpowiednie programy i funkcje. Czasami nie uda nam się dobrać sprzętów z jednej parafii, bo w pralce brakuje np. programy parowego, a w suszarce nie ma opcji suszenia butów w specjalnym koszyku czy innej opcji na której nam zależy. Wtedy musimy posiłkować się ofertą różnych producentów.

Tylko jak w takim przypadku dobrać odpowiedni łącznik? Przerabiałem ten temat niejednokrotnie. Klient miał już w domu pralkę i do niej dobieraliśmy suszarkę. Z różnych względów trzeba było dobrać suszarkę innego producenta. Co wtedy z łącznikiem? Wybrać łącznik od producenta pralki czy suszarki? W 99% należy wybrać łącznik z tej samej firmy z której kupujemy suszarkę. Czyli wybieramy suszarkę Siemensa to i łącznik też bierzemy Siemensowski.

Wynika to z tego, że łącznik ma wtedy odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Póki co nie zdarzyło mi się, że takiego łącznika nie można było przytwierdzić do pralki innego producenta. Łącznik montuje się przy pomocy śrubek, które wwiercamy w blat. Odpowiednie wymierzenie i wszystko będzie pasowało 😉 Taka mała rada – lepiej trzy razy przymierzyć niż raz źle wywiercić dziurki 🙂 No i starajmy się dobrać sprzęty o podobnej głębokości.

Pralka slim, a suszarka standardowa

Co w przypadku, gdy mamy pralkę slim i na niej chcemy postawić suszarkę? Większość suszarek z pompą ciepła ma głębokość ponad 60 cm, a pralki slim 40-45 cm głębokości. Tutaj zaczynają się lekkie schody. Ogólnie nie zalecam stawiana suszarki na pralkę slim. Jest to rozwiązanie małe stabilne. Łącznik tutaj też nie do końca załatwi sprawę.

Wyjścia są dwa – szukamy innego miejsca na suszarkę 😉 albo możemy postawić suszarkę na półce, którą zamontujemy zaraz nad pralką. Widziałem takie rozwiązania i w sytuacjach podbramkowych zdaje to egzamin. Chodzi mniej więcej o coś takiego:

Oba rozwiązania pozwalają postawić na górze praktycznie każdy model suszarki. Można dla pewności użyć jeszcze specjalnych podkładek pod nóżki, żeby suszarka się przyssała do podłoża. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne na Allegro, kosztuje 100 parę złotych. Obudowa pralki płytą meblową to już zadanie dla stolarza albo złotej rączki, ale koszt też nie powinien być wyższy niż 200-300 zł. Jak to się mówi – potrzeba matką wynalazków 🙂

Update – półka z allegro jest w tej chwili nigdzie niedostępna. Szkoda, bo to rozwiązanie w miarę rozsądne. Jak tylko trafi się coś podobnego to zrobię aktualizację wpisu 😉

Rozwiązanie uniwersalne

Gdy wszystkie powyższe sposoby „nie działają” mam jeszcze jedno rozwiązanie, które wpadło mi do głowy, gdy pomagałem czytelnikowi w doborze łącznika. Istnieją na rynku łączniki uniwersalne – różnie bywa z ich dopasowaniem, ale nie one są ważne. Ważne jest to, że głównym mocowaniem w takim rozwiązaniu jest pas ściągający nazywany też transportowym. Może nie jest to najbardziej estetycznie rozwiązanie, ale działa. Warto w przy takim rozwiązaniu użyć jeszcze podkładek pod nóżki suszarki lub maty antywibracyjnej, aby było stabilniej. Całość łapiemy pasem i gotowe. Jest jeden warunek – pralka i suszarka muszą być takiej samej głębokości, a przynajmniej nóżki suszarki muszą zmieścić na blacie pralki, w innym przypadku konstrukcja nie będzie stabilna. Poniżej zdjęcie jak to ma wyglądać 😉

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno pralki i suszarki tego samego producenta, wtedy połączenie tych urządzeń w kolumnie będzie bezproblemowe. W przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty różnych producentów, wtedy najlepiej kupić łącznik, który będzie tej samej firmy co suszarka. Warto zwrócić uwagę, żeby sprzęty miały podobną głębokość. Zbyt duża różnica w głębokości urządzeń utrudni lub uniemożliwi dobranie łącznika.

W przypadku, gdy powyższe rozwiązania są niemożliwe do zastosowania to wtedy możemy dokupić półkę nad pralkę lub wykonać obudowę pralki z płyty/drewna i na górę postawić suszarkę. Warto wtedy użyć dodatkowych nóżek pod suszarkę, które przyssą się do podłoża – suszarka będzie wtedy stabilniejsza. Dodam, że sama suszarka nie „spaceruje” w czasie pracy, więc ryzyko, że spadnie jest znikome.

Jeśli masz pytanie czy można połączyć ze sobą upatrzone modele czy inne wątpliwości odnośnie stawiania suszarki na pralkę to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej 🙂
źródło zdjęcia

guest
1.5K komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
TOMASZ
TOMASZ
29 września, 2020 16:41
Reply to  PanAGD

Robiona na zamówienie przez tatę stolarz. Zależało mi na jak najmniejszych stratach miejsca i najlepszym dopasowaniu. Cała konstrukcja celem usabilizowania została przyklejona taśmą dwustronną na całej szerokości blatu do ściany.

Last edited 1 rok temu by TOMASZ
Ala
Ala
7 października, 2020 09:53
Reply to  TOMASZ

Jaki jest miej wiecej koszt takiej obudowy? Super wyszlo 🙂

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 12:49
Reply to  Ala

Mniej czy więcej? Same materiały to koszt ok 100zl.

Mike S
Mike S
17 listopada, 2020 19:09
Reply to  TOMASZ

To jest MDF 18? Można gdzieś kupić gotowe profile pod wymiar? Czy wszystko było docinane, okleinowane, lakierowane przez stolarza?

Klaudyna
Klaudyna
30 września, 2020 13:15
Reply to  TOMASZ

Witam, a jak z wibracjami i jak się to sprawuje gdy obie rzeczy działają jednocześnie??

TOMASZ
TOMASZ
30 września, 2020 14:26
Reply to  Klaudyna

Wibracji brak. Obudowa nie styka się z pralka która generuje wibracje.

RaV
RaV
6 października, 2020 20:42
Reply to  TOMASZ

O, i to chyba będzie moje rozwiązanie… dodatkowo wysuwana półka 🙂
Tylko ten blat, czy nie ugina się pod ciężarem samej suszarki czy jej ciężar skupiony na nóżkach jest na tyle blisko pionowych ścianek, że jakoś to gra?
Nie trzeba dodatkowo zabezpieczać suszarki aby nie „zawędrowała” choć nie powinna… jakiś próg z przodu???
Patent z taśmą samoprzylepną dwustronną wydaje się raczej złudnym patentem… bo z czasem taki twór lubi złapać wilgoć czy po prostu odkleić się co gorsza czasem i z tynkiem 🙂 w zależności co tam z tyłu jest – dodatkowo jest też problem z ew. wyjęciem takiej konstrukcji.
Może lepiej patent IKEA’owski… do ściany na kołeczku, tasiemką lub kątownikiem…

Gratuluję pomysłu…

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 13:09
Reply to  RaV

Nic się nie ugina masa suszarki to ok 43kg więc na jedną nóżkę wychodzi ok 10,75kg. Nóżka suszarki jest ok 5-6 cm od pionowych ścianek obudowy. O przemieszczaniu się nie ma mowy. Nogi od spodu wykonane są z gumy.
Nie chciałem wiercić dziur, ale zawsze mogę zastosować jakiś kontownik ewentualnie przez bok obudowy do ściany.

Marcin
Marcin
29 października, 2020 21:00
Reply to  TOMASZ

Ta sprytna szafeczka na suszarkę jest zrobiona z jakiej płyty? Jakieś wzmocnienia były stosowane ?

TOMASZ
TOMASZ
7 listopada, 2020 14:46
Reply to  Marcin

Standardowa plyta meblowa 18mm. Z tylu na dole jest listwa 15cm szeroka łącząca dwa boki. Żadnych dodatkowych kontownikow nie stosowalem.

Karina
Karina
8 listopada, 2020 20:46
Reply to  TOMASZ

A jaka grubość płyty do takiej zabudowy żeby wytrzymała ciężar?

TOMASZ
TOMASZ
11 listopada, 2020 19:51
Reply to  Karina

Ja zastosowałem 18mm.

Nicola
Nicola
22 września, 2021 19:57
Reply to  TOMASZ

Witam, czy u Pana pralka i suszarka mają tę samą Głębokosc?

Paweł
Paweł
2 października, 2021 20:11
Reply to  TOMASZ

Czy mogę spytać jaki dokładnie to model pralki? Wydaje mi się, że mam taką samą – Samsung WF60F4E3W2W. Jest to model Slim, który, niestety, dość mocno ogranicza pod względem wyboru suszarki, jeśli chce się użyć łącznika… Pan zastosował obudowę, która jak rozumiem, daje możliwość ustawienia suszarki o standardowych rozmiarach. Czy właśnie tym argumentem kierował się Pan, stosując półkę? Chyba muszę rozważyć taką opcję 🙂

Paweł
Paweł
10 czerwca, 2022 11:11

Dzień Dobry,

Jaki stelaż zastosować czy po prostu u stolarza samoróbka pralka Beko AWUE 6511BWW3 na góre Whirpool EFTD9X3BPL?

Oliwia
Oliwia
30 maja, 2022 17:59

Witam, czy na moją pralkę Electrolux EWF1264EOW (blat 50×60 ;( ) uda mi się jakoś postawić suszarkę Bosch WTX87EH0PL?

Oliwia
Oliwia
30 maja, 2022 17:57

Dziękuję za Pana czas!

Last edited 25 dni temu by Oliwia
Marcin
Marcin
27 maja, 2022 17:14

Witam Pana, mam pralke Bosch Serie 2 WAJ2006EPL, głębokość 55cm i dokupilem suszarkę WTH85V0SPL głębokość 60cm. Zakupiłem łącznik wtz11400 i tylne mocowania łącznika wystają poza pralkę. Czy to może tak być? Z chęcią prześle foto jak to wygląda.

Kornela
Kornela
19 maja, 2022 20:46

Witam, mam pralkę Samsung Eco Bubble model WW70J5446FW/EO. Chciałabym postawić na niej suszarkę Bosch Seria 4. Jaki łącznik zastosować? Czy lepiej zdecydować się na suszarkę Samsung OptimalDry?

Ewelina
Ewelina
19 maja, 2022 12:33

Dzień dobry! Mam wąską pralkę BOSCH serie 4 (WLG2426KPL ) I SUSZARKĘ Candy Rapid RO4 H7A2TEX-S czy jest możliwość ich połączenia przy użyciu łącznika? Uszy nam już więdną od słuchania tego łomotu suszarki w kuchni 😉 szkoda że opcja z półką z allegro nie jest już dostępna 😞

Paulina
Paulina
18 maja, 2022 14:03

Dzień dobry.
Czy na pralce beko mwue7636cwe o wymiarach 49x60x84 może stać suszarka Beko MDH8634RXS o wymiarach 52,3×59,7×84,6 jeśli tak to jaki trzeba kupić do tego łącznik ?

Last edited 1 miesiąc temu by Paulina
Beata
Beata
17 maja, 2022 07:55

Dzien dobry, mam pralke Pralka SAMSUNG WW80T554DAT AddWash AI Control 8kg 1400 obr i suszarke Suszarka BOSCH WTH85V0SPL. Głębokość suszarki jest o 4,5 cm wieksza… da rade zamontować ja na pralce??
Jaki lacznik nadałby się z wysuwana szuflada??
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp

ŻonaMnieZabijeJakŹleZamówione
ŻonaMnieZabijeJakŹleZamówione
16 maja, 2022 15:39

Dzień dobry,
Proszę o info czy ten zestaw się zgra w pionie:
Pralka: Pralka SAMSUNG WW70T552DAT AddWash AI
Suszarka: Suszarka SAMSUNG DV90TA020AE Optimal Dry
Łącznik: Łącznik uniwersalny WPRO SKS101 z wysuwaną półką

Pralka głębokość 55
Suszarka 60

ŻonaMnieZabijeJakŹleZamówione
ŻonaMnieZabijeJakŹleZamówione
18 maja, 2022 10:04
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście łącznik mógłby być ten samsunga, ale już niestety zamówienie spakowane jest w drodze 🙂 Mam nadzieję, że ten uniwersalny też da radę 🙂 Teraz szukam jakiejś fajnej szafki na takie zestawy 60′

Michał
Michał
6 maja, 2022 12:44

Dzień dobry. Mam pralkę: LG F4J7TY2W i chcę na niej postawić suszarkę: Samsung DV90T7240BHS6. Jaki łącznik powinienem użyć?

Last edited 1 miesiąc temu by Michał
Michał
Michał
7 maja, 2022 07:39
Reply to  PanAGD

Dziękuje za szybką odpowiedź. Mam pytanie uzupełniające: czy SKK-UDW na pewno będzie pasował do pralki LG F4J7TY2W? W instrukcji widzę, że jest z tyłu element, który trzeba przykręcić zarówno do pralki jak i do suszarki. W pralce są na to przygotowane dziury i pytanie brzmi, czy one pasują? To jest jakiś standard czy każdy producent robi to inaczej?