1 258

Pralka i suszarka jedno na drugim, jaki łącznik?

Co kupić?

Aktualizacja: 24 maja, 2021
Suszarki do prania zyskują na popularność, a zawłaszcza te z pompą ciepła. Realnie ułatwia życie i każdy kto ma suszarkę w domu ten sobie chwali 😉 Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy kupić suszarkę, a miejsca w domu czy mieszkaniu jest mało. Wtedy można postawić urządzenia na sobie. Niby sprawa prosta, ale czasami może się skomplikować. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć jak dobrać sprzęty i łączniki, żeby wszystko zagrało ze sobą.

Pralka i suszarka tej samej marki

Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór pralki i suszarki tego samego producenta. Czyli bierzemy pralkę Boscha to i szukamy suszarki Boscha. Bierzemy suszarkę LG to i pralkę szukamy z LG. Czemu takie rozwiązanie jest zalecane?

Najważniejsze – nie będzie problemów z doborem odpowiedniego łącznika. Wtedy połączenie pralki i suszarki w słupku będzie proste i bezproblemowe. Każdy producent ma swojej ofercie dedykowane łączniki do swoich sprzętów o odpowiednich wymiarach i w różnych wersjach np. z wysuwaną szufladą na pranie.

Druga sprawa – wygląd. Kupując sprzęt jednej marki mamy taki komfort, że spokojnie możemy dobrać modele, które będą pasować do siebie pod względem designu. Nie dla każdego jest to istotne, ale czasami warto zwrócić na to uwagę 😉

Pralka i suszarka różnych marek

Wybierając pralkę i suszarkę chcemy, aby miały odpowiednie programy i funkcje. Czasami nie uda nam się dobrać sprzętów z jednej parafii, bo w pralce brakuje np. programy parowego, a w suszarce nie ma opcji suszenia butów w specjalnym koszyku czy innej opcji na której nam zależy. Wtedy musimy posiłkować się ofertą różnych producentów.

Tylko jak w takim przypadku dobrać odpowiedni łącznik? Przerabiałem ten temat niejednokrotnie. Klient miał już w domu pralkę i do niej dobieraliśmy suszarkę. Z różnych względów trzeba było dobrać suszarkę innego producenta. Co wtedy z łącznikiem? Wybrać łącznik od producenta pralki czy suszarki? W 99% należy wybrać łącznik z tej samej firmy z której kupujemy suszarkę. Czyli wybieramy suszarkę Siemensa to i łącznik też bierzemy Siemensowski.

Wynika to z tego, że łącznik ma wtedy odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Póki co nie zdarzyło mi się, że takiego łącznika nie można było przytwierdzić do pralki innego producenta. Łącznik montuje się przy pomocy śrubek, które wwiercamy w blat. Odpowiednie wymierzenie i wszystko będzie pasowało 😉 Taka mała rada – lepiej trzy razy przymierzyć niż raz źle wywiercić dziurki 🙂 No i starajmy się dobrać sprzęty o podobnej głębokości.

Pralka slim, a suszarka standardowa

Co w przypadku, gdy mamy pralkę slim i na niej chcemy postawić suszarkę? Większość suszarek z pompą ciepła ma głębokość ponad 60 cm, a pralki slim 40-45 cm głębokości. Tutaj zaczynają się lekkie schody. Ogólnie nie zalecam stawiana suszarki na pralkę slim. Jest to rozwiązanie małe stabilne. Łącznik tutaj też nie do końca załatwi sprawę.

Wyjścia są dwa – szukamy innego miejsca na suszarkę 😉 albo możemy postawić suszarkę na półce, którą zamontujemy zaraz nad pralką. Widziałem takie rozwiązania i w sytuacjach podbramkowych zdaje to egzamin. Chodzi mniej więcej o coś takiego:

Oba rozwiązania pozwalają postawić na górze praktycznie każdy model suszarki. Można dla pewności użyć jeszcze specjalnych podkładek pod nóżki, żeby suszarka się przyssała do podłoża. Pierwsze rozwiązanie jest dostępne na Allegro, kosztuje 100 parę złotych. Obudowa pralki płytą meblową to już zadanie dla stolarza albo złotej rączki, ale koszt też nie powinien być wyższy niż 200-300 zł. Jak to się mówi – potrzeba matką wynalazków 🙂

Update – półka z allegro jest w tej chwili nigdzie niedostępna. Szkoda, bo to rozwiązanie w miarę rozsądne. Jak tylko trafi się coś podobnego to zrobię aktualizację wpisu 😉

Rozwiązanie uniwersalne

Gdy wszystkie powyższe sposoby „nie działają” mam jeszcze jedno rozwiązanie, które wpadło mi do głowy, gdy pomagałem czytelnikowi w doborze łącznika. Istnieją na rynku łączniki uniwersalne – różnie bywa z ich dopasowaniem, ale nie one są ważne. Ważne jest to, że głównym mocowaniem w takim rozwiązaniu jest pas ściągający nazywany też transportowym. Może nie jest to najbardziej estetycznie rozwiązanie, ale działa. Warto w przy takim rozwiązaniu użyć jeszcze podkładek pod nóżki suszarki lub maty antywibracyjnej, aby było stabilniej. Całość łapiemy pasem i gotowe. Jest jeden warunek – pralka i suszarka muszą być takiej samej głębokości, a przynajmniej nóżki suszarki muszą zmieścić na blacie pralki, w innym przypadku konstrukcja nie będzie stabilna. Poniżej zdjęcie jak to ma wyglądać 😉

Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno pralki i suszarki tego samego producenta, wtedy połączenie tych urządzeń w kolumnie będzie bezproblemowe. W przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty różnych producentów, wtedy najlepiej kupić łącznik, który będzie tej samej firmy co suszarka. Warto zwrócić uwagę, żeby sprzęty miały podobną głębokość. Zbyt duża różnica w głębokości urządzeń utrudni lub uniemożliwi dobranie łącznika.

W przypadku, gdy powyższe rozwiązania są niemożliwe do zastosowania to wtedy możemy dokupić półkę nad pralkę lub wykonać obudowę pralki z płyty/drewna i na górę postawić suszarkę. Warto wtedy użyć dodatkowych nóżek pod suszarkę, które przyssą się do podłoża – suszarka będzie wtedy stabilniejsza. Dodam, że sama suszarka nie „spaceruje” w czasie pracy, więc ryzyko, że spadnie jest znikome.

Jeśli masz pytanie czy można połączyć ze sobą upatrzone modele czy inne wątpliwości odnośnie stawiania suszarki na pralkę to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach poniżej 🙂
źródło zdjęcia

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
1.3K komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
TOMASZ
TOMASZ
29 września, 2020 16:41
Reply to  PanAGD

Robiona na zamówienie przez tatę stolarz. Zależało mi na jak najmniejszych stratach miejsca i najlepszym dopasowaniu. Cała konstrukcja celem usabilizowania została przyklejona taśmą dwustronną na całej szerokości blatu do ściany.

Last edited 1 rok temu by TOMASZ
Ala
Ala
7 października, 2020 09:53
Reply to  TOMASZ

Jaki jest miej wiecej koszt takiej obudowy? Super wyszlo 🙂

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 12:49
Reply to  Ala

Mniej czy więcej? Same materiały to koszt ok 100zl.

Mike S
Mike S
17 listopada, 2020 19:09
Reply to  TOMASZ

To jest MDF 18? Można gdzieś kupić gotowe profile pod wymiar? Czy wszystko było docinane, okleinowane, lakierowane przez stolarza?

Klaudyna
Klaudyna
30 września, 2020 13:15
Reply to  TOMASZ

Witam, a jak z wibracjami i jak się to sprawuje gdy obie rzeczy działają jednocześnie??

TOMASZ
TOMASZ
30 września, 2020 14:26
Reply to  Klaudyna

Wibracji brak. Obudowa nie styka się z pralka która generuje wibracje.

RaV
RaV
6 października, 2020 20:42
Reply to  TOMASZ

O, i to chyba będzie moje rozwiązanie… dodatkowo wysuwana półka 🙂
Tylko ten blat, czy nie ugina się pod ciężarem samej suszarki czy jej ciężar skupiony na nóżkach jest na tyle blisko pionowych ścianek, że jakoś to gra?
Nie trzeba dodatkowo zabezpieczać suszarki aby nie „zawędrowała” choć nie powinna… jakiś próg z przodu???
Patent z taśmą samoprzylepną dwustronną wydaje się raczej złudnym patentem… bo z czasem taki twór lubi złapać wilgoć czy po prostu odkleić się co gorsza czasem i z tynkiem 🙂 w zależności co tam z tyłu jest – dodatkowo jest też problem z ew. wyjęciem takiej konstrukcji.
Może lepiej patent IKEA’owski… do ściany na kołeczku, tasiemką lub kątownikiem…

Gratuluję pomysłu…

TOMASZ
TOMASZ
9 października, 2020 13:09
Reply to  RaV

Nic się nie ugina masa suszarki to ok 43kg więc na jedną nóżkę wychodzi ok 10,75kg. Nóżka suszarki jest ok 5-6 cm od pionowych ścianek obudowy. O przemieszczaniu się nie ma mowy. Nogi od spodu wykonane są z gumy.
Nie chciałem wiercić dziur, ale zawsze mogę zastosować jakiś kontownik ewentualnie przez bok obudowy do ściany.

Marcin
Marcin
29 października, 2020 21:00
Reply to  TOMASZ

Ta sprytna szafeczka na suszarkę jest zrobiona z jakiej płyty? Jakieś wzmocnienia były stosowane ?

TOMASZ
TOMASZ
7 listopada, 2020 14:46
Reply to  Marcin

Standardowa plyta meblowa 18mm. Z tylu na dole jest listwa 15cm szeroka łącząca dwa boki. Żadnych dodatkowych kontownikow nie stosowalem.

Karina
Karina
8 listopada, 2020 20:46
Reply to  TOMASZ

A jaka grubość płyty do takiej zabudowy żeby wytrzymała ciężar?

TOMASZ
TOMASZ
11 listopada, 2020 19:51
Reply to  Karina

Ja zastosowałem 18mm.

Nicola
Nicola
22 września, 2021 19:57
Reply to  TOMASZ

Witam, czy u Pana pralka i suszarka mają tę samą Głębokosc?

Paweł
Paweł
2 października, 2021 20:11
Reply to  TOMASZ

Czy mogę spytać jaki dokładnie to model pralki? Wydaje mi się, że mam taką samą – Samsung WF60F4E3W2W. Jest to model Slim, który, niestety, dość mocno ogranicza pod względem wyboru suszarki, jeśli chce się użyć łącznika… Pan zastosował obudowę, która jak rozumiem, daje możliwość ustawienia suszarki o standardowych rozmiarach. Czy właśnie tym argumentem kierował się Pan, stosując półkę? Chyba muszę rozważyć taką opcję 🙂

Krzysztof
Krzysztof
22 października, 2021 09:09

Witam serdecznie.
Czy na pralkę Kernau KFWM 754121 jest możliwość postawienia suszarki Whirlpoola? Np model Whirlpool W6 D94WB EE Supreme Silence przy pomocy łącznika np. KCL103. Czy suszarka nie będzie za „głęboka” do tej pralki. A może lepszym rozwiązaniem będzie Bosch WTX87M30PL lub WTX87K40PL z którymś z ich łączników. Pralka ma 50cm głębokości mierzone po blacie. Zaczynam mieć wątpliwości czy poza wąskimi suszarkami Beko uda się postawić na nią jakąkolwiek inną. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

Daniel
Daniel
21 października, 2021 20:31

Witam ! Mam pralkę samsung eco bubble 7kg niestety nie znam dokładnej nazwy modelu ( pralka nabyta wraz z mieszkaniem ) szerokość blatu 60 cm a głębokość 55. Upatrzyłem sobie suszarkę AMICA AD2C83KISTVAD. Da radę to połączyć ? A jeśli tak to czym 😊 ?

Aleksandra
Aleksandra
21 października, 2021 18:27

Witam,

Posiadam pralkę Samsung WW70K42101W/EO i planowałam zakup suszarki Beko EDF7434GXA. Przy pierwszym zamówieniu urządzenia doradzono mi łącznik Beko PSKS, ale monter stwierdził, że łącznik nie jest odpowiedni do pralek Samsunga i należy wybrać inny. Czy jest możliwe połączenie urządzeń innym łącznikiem? Czy pasowałby łącznik Torre Slim?
Z góry dziękuję za pomoc!

Last edited 1 dzień temu by Aleksandra
Krzysiek
Krzysiek
21 października, 2021 16:42

Witam, gdzie mogę znaleźć taką półkę jak na 1 zdjeciu tj. bez zabudowy po bokach z blatem na górze? Dziękuję z góry za pomoc.

Paweł
Paweł
19 października, 2021 19:29

Dzień dobry posiadam pralkę BEKO WMX81243PLPTLMB2 i chciałbym postawić na niej suszarkę Samsung DV90T8240SH. Jaki łącznik powinienem użyć? z góry dziękuję za pomoc.

Paweł
Paweł
20 października, 2021 13:37
Reply to  PanAGD

Dzięki wielkie za pomoc 🙂

Kasia
Kasia
18 października, 2021 22:27

Dzień dobry!
Z mężem wciąż się trochę wahamy z tym umieszczeniem pionowym. Czy jak suszarka stoi na pralce, a pralka wiruje na najwyższych obrotach i wszak czasem niektóre modele potrafią nawet nieco uciekać, nie ma ryzyka, że to się, no, wywali? Podejrzewam, że waga suszarki dociąża pralkę na tyle, że nie, ale wolę się upewnić.
No i chyba pójdę za Pana radą i wezmę wtedy od jednego producenta, chociaż ciężko znaleźć oba sprzęty z dobrymi opiniami. 🙂 Ale z łączeniem łatwiej i zapewne pewniej.

Kasia
Kasia
18 października, 2021 07:36

Dzień dobry.Niestety przy wyborze pralki i suszarki kierowałam się opiniami w internecie a nie wymiarami i mam problem z doborem łącznika.Bardzo proszę o radę. Kupiłam pralkę ELECTROLUX EW7F248SP 8kg i ma wymiary 55,1×59,7x 84,7 (GxSxW) natomiast suszarka która mialaby na niej stać to ELECTROLUX EW8H358SP ma wymiary 63,8×59,6×85 (GxSxW) Czy jest łącznik który będzie pasował?Czytam ze uniwersalne sa do 60 cm glębokości 🙁

Kasia
Kasia
18 października, 2021 08:10
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

Monika
Monika
18 października, 2021 06:57

Dzień dobry
Proszę o pomoc i radę czy na pralkę Bosch WAB24264PL Serie 2 VarioPerfect (wymiary  55 x 59,8 x 84,8 cm) ,będę mogła postawić suszarkę BOSCH WTH85V0FPL (59.8×59.5x 84.2 ) i jakim łącznikiem mogę je połaczyć w słupku . Czy w ogóle jest to realne ?

Monika
Monika
18 października, 2021 10:24
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź 😉

Filip
Filip
17 października, 2021 11:56

Dzień dobry! 🙂

Szukam potwierdzenia swojego reaserchu. Pralka LG wd-10264NP i suszarka BEKO DF7434XRA. Czy łącznik Beko PSKS będzie ok? 🙂
Pozdrawiam, Filip!

Przemek
Przemek
14 października, 2021 22:30

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiedniego łącznika. Mam pralkę Amica AWN610D, której głębokość zgodnie z informacją na stronie producenta ma 53cm. Przymierzam się do zakupu suszarki BOSCH WTR 87TW0PL której głębokość to 60cm. Jaki zastosować łącznik? Pomocy!

Przemek
Przemek
15 października, 2021 19:22
Reply to  PanAGD

Blat pralki ma w najszerszym miejscu głębokość 50cm.

Przemek
Przemek
16 października, 2021 07:39
Reply to  PanAGD

Świetnie. Taki też łącznik zamówiłem. Dziękuję serdecznie za pomoc 🙂

Krzysztof
Krzysztof
22 października, 2021 17:36
Reply to  Przemek

Witam.
Mam podobny problem i pralkę o tej samej głębokości, czy udało się postawić suszarkę na pralkę? Pozdrawiam