
Płyta indukcyjna Bosch PerfectFry PXE601DC1E
Model z tzw. wyższej półki. Funkcji i możliwości jest tyle, że ciężko wszystkie opisać 😉 Płyta ma dwa pole standardowe i jedno FlexInduction – na którym możemy umieścić kilka garnków jednocześnie i ustawić kilka stref grzania o różnej mocy. Przy bardziej zaawansowanym gotowaniu jak znalazł 😉
Patrząc na samo sterowanie, może wydawać się trudne w obsłudze. Nic bardziej mylnego. Sterowanie jest intuicyjne, DirectSelect pozwoli nam od razu przejść do żądanej mocy (17 poziomów), bez potrzeby klikania w plus i minus. Płyta wykrywa również obecność naczynia i automatycznie uruchamia pole.
Płyta ma również sensor smażenia, który nie pozwoli abyśmy spalili schabowego czy inną smażoną rzecz 😉 Funkcja PanBoost dodatkowo ochroni nasze naczynia przed nadmierną temperaturą, co zaś wpłynie na żywotność garnków czy patelni.
Ze standardowych opcji mamy jeszcze: Timer, Zegar, blokadę przed dziećmi, funkcję „krótkie czyszczenie”, funkcję wyłączenia płyty w momencie, gdy coś wykipi lub się wyleje.
Możemy ograniczyć moc urządzenia do nawet 1000W, a przy instalacji 230V i bezpieczniku 16A optymalnie będzie ustawić na 3500-4000W.
Ciężko opisać wszystkie funkcje i parametry płyty, dlatego po więcej informacji zapraszam na stronę producenta 🙂


Płyta indukcyjna Electrolux KIV634I
Electrolux serią płyt Slim-fit wbił się idealne w potrzeby klientów i spełnia najczęstsze wymagania tj. ma duże poszerzane pole oraz rozbudowane sterowanie dla każdego pola z osobna. Poza tym model KIV634I oferuje jeszcze inne sensowne rozwiązania.
Funkcja Hob2Hood® – czyli możliwość sparowania okapu z płytą. Urządzenia wymieniają się miedzy sobą danymi i na tej podstawie dobierana jest moc pracy okapu.
Funkcja PowerBoost – standard w płytach indukcyjnych, czyli dane pole możemy uruchomić na zwiększonej mocy. Opcja idealna do szybkiego zagotowania wody 😉
EcoTimer™ – funkcja wykorzystywania ciepła resztkowego, aby w końcowym procesie gotowania nie trzeba było korzystać z prądu
Automatyczne podgrzewanie – stawiamy np. garnek z zupą, w pierwszym etapie płyta grzeje na większej mocy, żeby potrawa uzyskała właściową temperaturę, a kolejna moc jest ograniczony do stopnia, w którym potrawa utrzymuje optymalna temperaturę do spożycia
Poza tym klasycznie płyta posiada: blokadę panelu np. przed dziećmi, wskaźnik ciepła resztkowego, automatyczne wykrywania garnka, dopsaowanie pola grzewczego do naczynia, timer.
Pełna specyfikacja na stronie producenta.


Płyta indukcyjna Gorenje IT641BSC
Gorenje IT641BSC to jedna z tańszych płyt na rynku, która daje nam możliwość zlicowania na równo z blatem. Niska cena nie oznacza w tym przypadku słabego produktu, wręcz przeciwnie, jest to bardzo sensowny model 🙂
Z ciekawszych rozwiązań mamy:
– Stay warm – czyli podtrzymywanie ciepła potrawy w temperaturze 70˚C
– Soft Melt – funkcja idealna do rozpuszczania czekolady lub masła, płyta wytwarza w garnku 42˚C, więc nic nie przypalimy. Dodatkowo nadaje się jako opcja do rozmrażania
– Funkcja PowerBoost – maksymalna moc grzewcza do szybkiego zagotowania wody czy podgrzania zupy
Poza tym mamy w standardzie mamy jeszcze: Timer, fukcję blokady płyty, czujnik wykipienia czy zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Pełna specyfikacja na stronie producenta.


Płyta indukcyjna Siemens EH601FEB1E
Płyta Siemens EH601FEB1E to idealne połączenie rozsądnej ceny z dobrymi funkcjami i odpowiednią jakością. Model z jednej strony bardziej podstawowy, a z drugiej oferuje w zasadzie to co najistotniejsze w indukcjach.
Ustawianie mocy odbywa się przy pomocy touchSlidera i jest to rozwiązanie intuicyjne i działa dużo szybciej niż standardowe +/-.
Funkcja quickStart wykrywa postawienie garnka na danym polu i automatycznie uruchamia płytę, my musimy jedynie wybrać moc grzania i gotowe 🙂
powerBoost daje nam możliwość zwiększenia mocy pola o 50%, typowo pod szybkie zagotowanie wody.
Mamy jeszcze Timer z opcją wyłączenia płyty po zadanym czasie, automatyczne wyłączenie płyty po wykipieniu, możemy również sprawdzić ile zużyliśmy energii podczas gotowania. Dzięki funkcji powerManagement płytę możemy podłączyć również pod standardowe gniazdko 230V.
Pełna specyfikacja na stronie producenta.


Płyta indukcyjna AEG IKE85441IB
AEG IKE85441IB to popularny model wśród płyt o szerokości 80 cm. Większa szerokość to także więcej pól grzewczych, których w tym modelu mamy 5, w tym jedno z możliwością łączenia.
AEG i Electrolux to jedna grupa produktowa, dlatego funkcje tego modelu pokrywają się z tym co oferuje wyżej wspomniany model KIV634I. Dla przypomnienia 🙂 :
Funkcja Hob2Hood® – czyli możliwość sparowania okapu z płytą. Urządzenia wymieniają się miedzy sobą danymi i na tej podstawie dobierana jest moc pracy okapu.
Funkcja PowerBoost – standard w płytach indukcyjnych, czyli dane pole możemy uruchomić na zwiększonej mocy. Opcja idealna do szybkiego zagotowania wody 😉
Öko Timer™ – funkcja wykorzystywania ciepła resztkowego, aby w końcowym procesie gotowania nie trzeba było korzystać z prądu
Automatyczne podgrzewanie – stawiamy np. garnek z zupą, w pierwszym etapie płyta grzeje na większej mocy, żeby potrawa uzyskała właściową temperaturę, a kolejna moc jest ograniczony do stopnia, w którym potrawa utrzymuje optymalna temperaturę do spożycia
Pozostałe funkcje: blokadę panelu np. przed dziećmi, wskaźnik ciepła resztkowego, automatyczne wykrywania garnka, dopsaowanie pola grzewczego do naczynia, timer.
Pełna specyfikacja na stronie producenta.



Płyta indukcyjna Siemens EX801LVC1E
Jeden z ciekawszych modeli o szerokości 80 cm, a przy tym ma całkiem rozsądną cenę i sporo dobrych funkcji. Do dyspozycji mam 5 pól grzewczych, z czego jedno flexInduction.
I właśnie owo pole flexInduction jest największym atutem. Składa się z 4 mniejszych pól, które dopasuowują się automatycznie do wielkości garnka. Idealnie sprawdzi się do większych naczyń, brytfan czy nawet płyt grillowych.
Kolejnym plusem jest sensor smażenia fryingSensor Plus. Dobrze dosmażony schabowy czy idealne naleśniki, to teraz będzie norma 😉 Dzięki tej funkcji płyta utrzymuje idealne parametry i temperaturę do smażenia.
Sterowanie płyty odbywa się przy pomocy slidera, który aktywuje się i podświetla, gdy uruchomimy płytę. Są to dwa szerokie paski na których ustawiamy moc grzania danego pola. Dual LightSlider wygląda efektownie, a samo korzystanie z płyty jest bardzo proste.
Ułatwieniem przy gotowaniu jest również opcja powerMove plus. W dużym skrócie, na prawym polu stawiamy garnek w pierwszej strefie (bliżej sterowania), płyta wtedy działa na wysokiej mocy, gdy potrawa dojdzie do wrzenia, wtedy przesuwamy się wyżej, a płyta zmniejsza moc o połowę, a gdy już dojdzie do momentu, gdzie potrawa może sobie „pyrkać”, przesuwamy naczynie na samą górę. Dwie, trzy próby i już to łapiemy 😉
Z pozostałych funkcji mamy jeszcze: PowerBoost, Timer, Zegar, blokadę przed dziećmi, funkcję „krótkie czyszczenie”, funkcję wyłączenia płyty w momencie, gdy coś wykipi lub się wyleje.
Pełna specyfikacja na stronie producenta.



Płyta indukcyjna Siemens EH601FFB1E
Bliźniaczy model wspominanej już w rankingu płyty Siemens EH601FEB1E. 99% funkcji się pokrywa, ale EH601FFB1E dodatkowo funkcję poszerzenia pola grzewczego, co się sprawdzi, gdy korzystamy z brytfany czy większego naczynia.
Sterowanie przy pomocy touchSlidera pozwala na szybkie przeskakiwanie między mocami na danym polu grzewczym. Płyta ma też wskaźnik zużycie energii oraz wskaźnik ciepła resztkowego.
Z pozostałych funkcji mamy jeszcze: PowerBoost, Timer, Zegar, blokadę przed dziećmi, funkcję „krótkie czyszczenie”, funkcję wyłączenia płyty w momencie, gdy coś wykipi lub się wyleje. Czyli wszystko co najważniejsze dla komfortowego użytkowania.
Pełna specyfikacja na stronie producenta.
Czy są płyty indukcyjne przeznaczone do licowania z blatem – małe, z 2 polami (najlepiej z możliwością łączenia pól)?
Takich płyt na rynku za wiele nie ma, jest np. Amica PI3510U, ale bez opcji łączenia pól.
A czy poza ww. modelem jest coś jeszcze? Electrolux, Aeg, Bosch, Siemens, Miele?
Niestety jest to temat mocno niszowy i nie widziałem w ofercie w/w producentów płyt na 2 pola z opcją zlicowania z blatem.
Bardzo dziękuję za odpowiedz
Skoro wybór płyt licowanych z blatem jest tak niewielki, to chciałam zapytać, czy jest gdzies przegląd rynku pod kątem płyt indukcyjnych z 2 polami.
Np. tutaj – https://www.ceneo.pl/Plyty_elektryczne_do_zabudowy/Pola_grzejne:2_pola/Rodzaj_plyty:Indukcyjne.htm 🙂
Dziękuję
Mógłby Pan doradzić czarną płytę do 60 cm lub około 60 do zlicowania w kamieniu, funkcją grilla, 4 pola grzewcze, połączenie z okapem. Rozważałam AEG lub Smeg.
Czy połączenie z okapem następuje tylko między tą samą marką, czy też z innymi markami?
Połączenie z okapem obecnie funkcjonuje tylko w obrębie tej samej marki. Także jeśli chce Pani płytę AEG to i okap też musi być AEG. Okap został już wybrany?
Płyty PXE601DC1E Bosch nie zaleca montażu innego montażu niż na równi z blatem, na forach internetowych są wpisy, że nie ma przeszkód do montażu na blacie a plusem tej płyty jest montaż również na równi z blatem.
Najlepiej dopytać na infolinii Boscha co w takim przypadku z gwarancją, bo samej płycie raczej nic nie będzie, ale po co robić sobie pod górę później z gwarancją 😉
A czy płytę Bosch PXE601DC1E można zamontować na blacie.
Jest to model dedykowany tylko do montażu na równi z blatem, Bosch nie zaleca innego sposobu montażu.
Dzięki za ten wpis! Czy jest na rynku dostępna płyta indukcyjna z możliwością zlicowania z blatem w kolorze białym?
Biała płyta zlicowana z blatem, to taki biały kruk na rynku, ale patrząc na obecne dostępne modele, można sprawdzić GORENJE IT640WSC.
Dzień dobry, czy jest szansa na znalezienie płyty indukcyjnej do zlicowania, ale w kolorze białym?
Dzień dobry,
Patrząc na szybko na ofertę producentów, to widzę jedynie model Gorenje IT640WSC, który jest biały i ma możliwość zlicowania z blatem.
Również szukamy płyty do zlicowalnia z blatem o wymiarach większych niż 60cm. Ciężko jest coś znaleźć bez szlifu. Czy ma Pan może jakieś inne propozycje takich płyt, poza tymi przywołanymi w artykule? Oczywiście w miarę w rozsądnych pieniądzach 🙂
W miarę rozsądnych pieniądzach jest np. WHIRLPOOL WL S3377 BF.
Ale ona ma chyba szlif z przodu? Chociaż pewny nie jestem. Nie mogę znaleźć informacji w tym temacie. Jak szlif z przodu, to już na równo z blatem nie da rady… Czy ma Pan jakieś potwierdzone info?
Faktycznie, jest szlif z przodu. W katalogu mam zły opis tego modelu, także nie zabudujemy go na równo z blatem. Ciężko będzie znaleźć model poniżej 3k, który ma taką możliwość.
Zastanawiam sie z żoną nad takim montażem. Z tych wymienionych wybrałbym tego AEG ,ze wzgledu na szerokość oraz pola łaczone.Czy elektrolux lub AEG ma takie płyty do licowania z blatem 70-80 cm? Przy okazji jak sie taką płyte zamonyuje i powiedzmy po 3-4 czy 5 latach bedzie się chciało wymienić na inną to nie będzie problemu że jest włąsnie w ten sposób licowana z blatem?
Electrolux w teorii ma model https://www.electrolux.pl/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/ehd8740iok/, ale aktualnie nie jest dostępny.
Jeśli będziemy chcieli wymienić płytę na nową, to wtedy musimy dobrać model, który będzie miał takie same wymiary i taki sam schemat montażu. Najczęściej w takim przypadku musimy wybrać model tego samego producenta, co daje nam większą szansę na powodzenie takiej „operacji”.
A czy mógłby Pan wrzucić jakieś modele płyt 80-90 cm (electrolux,AEG) z dużym polem (min.24cm) do zlicowania z blatem i przynajmniej jednym polem łączonym i wygodnym sterowaniem?
Aktualnie AEG/Electrolux nie ma w ofercie płyt do zlicowania z blatem na 80-90 cm z polem o średnicy 24 cm.
Mam ten sam problem. Pozostaje jedynie AEG, z płytą na 70cm.
dzień dobry,
czy takie płyty znajdą zastosowanie do montażu w blacie z płyty MDF?
Dzień dobry,
Producenci nie precyzują czy MDF nadaje się do takiego montażu. Przed wyborem najlepiej skontaktować się z danym producentem i dopytać o tą kwestię.