Daj płycie odpocząć
Tak, wszyscy czekają na obiad a tu trzeba płycie dać odpocząć? Niestety tak. Bardzo często przyczyną wyłączenia się płyty jest przegrzanie układu elektronicznego. Wtedy nie ma wyjścia, musi on się schłodzić, wrócić do swojej optymalnej temperatury i wtedy płyta ponownie ruszy. Aż do następnego przegrzania 😉
W dalszym ciągu nie rozwiązaliśmy przyczyny. Najczęściej płyta się wyłącza w czasie gotowania ze względu na złą lub zbyt małą wentylację. Jeśli indukcja nie jest w stanie oddać ciepła, aby prewencyjnie zapobiec spaleniu elektroniki po prostu się wyłączy. Najczęściej płytę montujemy nad szufladą ze sztućcami. Nie zawsze spełniamy wymagania producenta odnośnie przestrzeni pod płytą oraz odpowiedniej wentylacji.
Co możemy zrobić? Przede wszystkim sprawdźmy czy z tyłu szafki mamy otwory wentylacyjne. Często zdarza się, że szafka z szufladami jest ślepa i nie ma żadnych wywierconych otworów. Wtedy powietrze się kotłuje w szafce i nie ma ujścia. Zresztą jak gotujemy na indukcji i otworzymy szufladę to nieraz możemy się zdziwić jak gorące powietrze wtedy wylatuje. Właśnie, prewencyjnie w czasie dużego gotowania możemy zostawić lekko otwartą szufladę dla lepsze cyrkulacji.
Co jeśli wentylacja jest prawidłowa?
Jeśli mamy pewność, że wentylacja pod płytą jest prawidłowa to mamy jeszcze dwa wyjścia. Pierwsze – sprawdźmy czy wentylatory chłodzące od spodu płyty nie zostały czymś przytkane. Nie musimy rozbierać płyty, wystarczy zobaczyć czy w szczelinach niczego nie ma. Zdarzało się, że wpadł tam kawałek folii czy plastiku i zakłócało to prawidłową pracę wentylatora.
Drugie wyjście to restart płyty. Indukcją steruje moduł elektroniczny, można powiedzieć mały komputerek. Czasami w pamięci zapisze się jakiś błąd i płyta przestaje działać. Czasami pomaga wyłączenie płyty z zasilania na kilka minut, czasami potrzebuje kilku godzin. Najlepiej wyłączyć z prądu na całą noc. Jeśli to nie pomoże, to niestety musimy liczyć się z wizytą serwisanta AGD.
Kody błędów
W czasie awarii płyta zazwyczaj pokazuje jakiś błąd na wyświetlaczu. W instrukcji jest lista błędów i możemy sami sprawdzić z czym płyta ma problem. Ewentualnie wujek google też może podpowiedzieć 😉
Działa tylko połowa płyty
Drugą często awarią jest działanie tylko dwóch pól grzejnych. Najczęściej pomaga sprawdzenie instalacji elektrycznej czy przypadkiem się nie wypiął jakimś cudem przewód. Jeśli płyta jest podłączona pod 400V tzw. siłę to nie polecam grzebania tam samemu. Lepiej wezwać elektryka z uprawnieniami 🙂 Gdy okaże się, że jednak wszystko jest dobrze podłączone to możemy spróbować jeszcze domowego sposobu na restart płyty – czyli wyłączenie na kilka godzin płyty z sieci. Jak to nie pomoże to pozostaje już tylko wezwanie serwisanta i sprawdzenie elektroniki.
Masz inny problem z płytą? Zadaj pytanie w komentarzach, być może będę w stanie pomóc 😉
Dzień dobry. Mam płytę indukcyjną firmy Bosch i jedna ze stref wyłącza się podczas gotowania ale nie w trakcie samego gotowania tylko jak np zesunie się garnek na moment z palnika i chce się wsunąć z powrotem to wyskakuje literka E zamiast cyferki 1-9 siła grzania. Dopóki palnik ten całkowicie się nie wychłodzi to nie ma możliwości uruchomienia go. Niestety gwarancji już nie mam.
Dzień dobry,
Albo sensor albo elektronika głupieje. To co można zrobić doraźnie to wyłączyć z zasilania płytę na kilka godzin, a jak to nie pomoże to trzeba rozebrać i sprawdzić sensory, ale to już zadanie dla elektronika albo jakiegoś serwisanta.
Dzień dobry.
Mam płytę podłączona do 400V. Kiedy jadę na 1-2 „palnikach” wszystko działa jak ma. Kiedy włączę więcej np 3 lub 4 plyty tak energia spada. Nagle woda w garnkach przestaje „bulgotać” (wszystko na 9)uspakaja się i tylko jakby pogrzewa. Myśli Pan że będzie potrzebny elektryk do sprawdzenia instalacji czy to całkiem normalne?
Dzień dobry,
Zależy jaka to płyta, może ktoś włączył ograniczenie mocy? A druga sprawa jest taka, że płyty mają wbudowane ograniczniki, i nie zawsze pozwolą na pełną moc na każdym palniku, zwłaszcza jak się uruchomi boostera.
Mam płytę z ikei kupiona przed miesiącem. Wczesniej była plyta indukcyjna z kuchenką nawet nie wiem z ktorego roku i noe bylo problemów grzała fajnie. Nowa płyta jest odblokowana na 7kw. Jak znam.zycie tak to bedzie ten ogranicznik.
Dzień dobry, może Pan mnie nakieruje. Płyta Amica po godzinnym braku pradu w całym domu obecnie nagrzewa sie do minuty po czym wszystkie kontrolki świecą sie na czerwono i gaśnie, restart nic nie pomaga.
Dzień dobry,
Ile trwał restart? Najlepiej wyłączyć ją z prądu na 2-3 godziny albo jak się da to np. na całą noc. Jeśli to nie pomaga, to pozostaje tylko sprawdzanie modułów.
dzień dobry, problem w mojej płycie polega na tym, że po włączeniu nie działa jedno z 4 pól, zawsze to samo (każde sterowane oddzielnie).
jednak gdy stuknę mocniej od spodu w metalową obudowę zaczyna grzać ( jak gdyby coś nie zawsze łączyło, a czasem jest ok bez puknięcia) dodam że płyta BECO
Dzień dobry,
Jak płyta nowa, to wezwać elektryka, żeby sprawdził podłączenie. Jak z kablami wszystko ok, to wezwać serwis Beko (jeśli jest na gwarancji). Na odległość nikt tutaj nie pomoże, więc bez wizyty serwisanta się nie obędzie.
Dzień dobry, płyta haier, czasami zdarza się, że nie chce się włączyć, żadne diody nie świecą i nie reaguje na dotyk. Dopiero wyłączenie i włączenie bezpiecznika ją resetuje i jest ok. O co może chodzić?
Dzień dobry,
Z płytami Haier nie mam za dużo styczności, ale wszystko wskazuje, że może moduł się zawiesza. Jak na gwarancji, to zgłosić.
Mąż próbował podgrzać sobie posiłek. Płyta się włączyła, zapukała 4 razy i nie reaguje. Co zrobić ?
Jeśli rady z artykułu nie pomogły, to pozostaje wezwać serwis.
Po wyjściu z domu w pośpiechu na lotnisko, nie pamietam czy wyłączyłem płytę indukcyjną #klasyk. Chwile wcześniej tylko jedno pole używałem do podgrzania posiłku na niskim poziomie ( poziom 2 w skali 1-9). Czy mógłbyś mnie jakoś uspokoić że mi chata nie spłonie w czasie mojej nieobecności? :p Z góry dziękuje 🙂
Żadnej gwarancji nie daję, ale większość płyt ma automatyczny wyłącznik, czasami jest to po 3 godzinach w innych modelach po 8, ale nie wiem jak się u Pana.
Wybiło korki i połowa płyty indukcyjnej przestała działać
Trzeba sprawdzić jedną fazę lub moduł w płycie. Bez serwisanta AGD albo elektryka się nie obędzie.
Witam kuchenka z płytą elektryczną do tej pory działała przez 9 dni. Dziś po włączeniu z 4 pół działa tylko 1 reszta nie reaguje na włącznik. Zegaz cały czas miga i załancza się kontrolka od piekarnika. Co może być przyczyną?
Amica kuchenkawplnostojąca piekarnikiem
Witam,
Proszę ustawić godzinę na zegarze, wtedy piekarnik będzie funkcjonował. Płyta jest ceramiczna czy indukcyjna? Jeśli indukcja, to można odłączyć jeszcze na jakąś godzinkę kuchnię z prądu i później sprawdzić czy coś się poprawiło. Jeśli dalej będzie j.w. to pozostaje zgłoszenie serwisowe do Amicy.
Dzień dobry. Jaka może być przyczyna tego, że po włączeniu „palnika” przez kilkadziesiąt minut miga cyfra określającą moc (6, 7, jakąkolwiek), a za chwilę płyta sama się wyłącza?
Dzień dobry,
Prawdopodobnie płyta nie wykrywa naczynia. Czy na innych palnikach ten garnek jest wykrywany i płyta działa?
Dziękuję za odpowiedź. Na innych palnikach ten sam garnek jest wykrywany i tam płyta działa. Akurat jest tak, że nie działają dwa duże palniki, a dwa małe działają.
No to jeszcze opcja jest taka, że garnek ma za małą średnicę i większe pola go nie wykrywają.
Hm, akurat jest odwrotnie 🙂 Tzn. garnek ma średnicę dużego palnika. Może jeszcze jakiś trop? 🙂 Dziękuję.
Rozumiem, że inne garnki działają na tych dużych polach normalnie?:) Jeśli nie, to pozostaje tylko serwis.
Witam, mam pytanie odnośnie płyty indukcyjnej Amica typ PIT6541NSU ok 3 letnia. Płyta miała wymieniony cały moduł przez serwis, ponieważ się sama wyłączała podczas gotowania, następnie miała wymieniony wentylator bo trzeszczał i unosił się zapach spalonego plastiku podczas gotowania. Po tych pracach serwisu płyta działa natomiast niestety, gdy gotuje się coś dłużej lub na kilku palnikach to tak jakby traci moc, nie można usmażyć np kilku placków bo są cały czas surowe mimo zwiększenia mocy/ programu na płycie, nagrzewa się przy tym cała powierzchnia szkła, nie tylko tam gdzie jest garnek czy patelnia, można się oparzyć próbując zmienić program. Wcześniejsze moje płyty nigdy takich problemów z utratą mocy nie miały, zamontowana jest zgodnie z przepisami, są otwory wentylacyjne, a sam wentylator w trakcie gotowania się włącza. Proszę o podpowiedź w czym może być problem? Pozdrawiam
Witam,
Płyta PIT6541NSU niestety nie jest najszczęśliwszym modelem w ofercie Amicy, zwłaszcza serie sprzed 3-4 lat. Tutaj dalej bym obstawiał na problem z elektroniką/chłodzeniem. W swoim zakresie nic nie jest Pan w stanie zrobić.
Dziękuje za pomoc;) Pozdrawiam
Płyta elektryczna Bosh, nie gasną kontrolki „h” mimo, że powierzchnia płyty jest całkowicie zimna :/
Być może czujnik temperatury uległ uszkodzeniu, ale wcześniej warto wyłączyć płytę z zasilania na jakieś 2-3 godziny i sprawdzić jaki będzie efekt. Jak nie pomoże, to tylko serwis AGD pozostaje.