2

Płyta indukcyjna wyłącza się sama?

PanAGD

Pomocnik

Gotowanie w pełni, wszystkie pola zajęte, z garnków leci para, kotlety się smażą i nagle cisza. Płyta przestała działać. Nie reaguje na ponowne uruchomienie. A tu święta, urodziny, przyjęcie czy inna impreza i gotować trzeba. Nie jest to miła niespodzianka, ale może się przytrafić. Co wtedy?

Daj płycie odpocząć

Tak, wszyscy czekają na obiad a tu trzeba płycie dać odpocząć? Niestety tak. Bardzo często przyczyną wyłączenia się płyty jest przegrzanie układu elektronicznego. Wtedy nie ma wyjścia, musi on się schłodzić, wrócić do swojej optymalnej temperatury i wtedy płyta ponownie ruszy. Aż do następnego przegrzania 😉

W dalszym ciągu nie rozwiązaliśmy przyczyny. Najczęściej płyta się wyłącza w czasie gotowania ze względu na złą lub zbyt małą wentylację. Jeśli indukcja nie jest w stanie oddać ciepła, aby prewencyjnie zapobiec spaleniu elektroniki po prostu się wyłączy. Najczęściej płytę montujemy nad szufladą ze sztućcami. Nie zawsze spełniamy wymagania producenta odnośnie przestrzeni pod płytą oraz odpowiedniej wentylacji.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim sprawdźmy czy z tyłu szafki mamy otwory wentylacyjne. Często zdarza się, że szafka z szufladami jest ślepa i nie ma żadnych wywierconych otworów. Wtedy powietrze się kotłuje w szafce i nie ma ujścia. Zresztą jak gotujemy na indukcji i otworzymy szufladę to nieraz możemy się zdziwić jak gorące powietrze wtedy wylatuje. Właśnie, prewencyjnie w czasie dużego gotowania możemy zostawić lekko otwartą szufladę dla lepsze cyrkulacji.

Co jeśli wentylacja jest prawidłowa?

Jeśli mamy pewność, że wentylacja pod płytą jest prawidłowa to mamy jeszcze dwa wyjścia. Pierwsze – sprawdźmy czy wentylatory chłodzące od spodu płyty nie zostały czymś przytkane. Nie musimy rozbierać płyty, wystarczy zobaczyć czy w szczelinach niczego nie ma. Zdarzało się, że wpadł tam kawałek folii czy plastiku i zakłócało to prawidłową pracę wentylatora.

Drugie wyjście to restart płyty. Indukcją steruje moduł elektroniczny, można powiedzieć mały komputerek. Czasami w pamięci zapisze się jakiś błąd i płyta przestaje działać. Czasami pomaga wyłączenie płyty z zasilania na kilka minut, czasami potrzebuje kilku godzin. Najlepiej wyłączyć z prądu na całą noc. Jeśli to nie pomoże, to niestety musimy liczyć się z wizytą serwisanta AGD.

Kody błędów

W czasie awarii płyta zazwyczaj pokazuje jakiś błąd na wyświetlaczu. W instrukcji jest lista błędów i możemy sami sprawdzić z czym płyta ma problem. Ewentualnie wujek google też może podpowiedzieć 😉

Działa tylko połowa płyty

Drugą często awarią jest działanie tylko dwóch pól grzejnych. Najczęściej pomaga sprawdzenie instalacji elektrycznej czy przypadkiem się nie wypiął jakimś cudem przewód. Jeśli płyta jest podłączona pod 400V tzw. siłę to nie polecam grzebania tam samemu. Lepiej wezwać elektryka z uprawnieniami 🙂 Gdy okaże się, że jednak wszystko jest dobrze podłączone to możemy spróbować jeszcze domowego sposobu na restart płyty – czyli wyłączenie na kilka godzin płyty z sieci. Jak to nie pomoże to pozostaje już tylko wezwanie serwisanta i sprawdzenie elektroniki.

Masz inny problem z płytą? Zadaj pytanie w komentarzach, być może będę w stanie pomóc 😉

guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
Dominika
9 sierpnia, 2020 09:14

Prosze o pomoc, kiedy wybieram stopien grzania,miga stopien grzania i po chwili sie dezaktywuje.wybrane stanowisko plyty nie grzeje.dziekuje