Jako czynny użytkownik suszarki muszę jasno stwierdzić, że może ona skurczyć ubrania. Sam tego doświadczyłem, ale nie mam tutaj nic za złe sprzętowi. Błąd popełnił użytkownik. Przyznaję się 😉
Kupiłem sobie ostatnio kilka koszulek w sieciówkach. Tak mam, że przed założeniem zawsze piorę i suszę nowe ubrania. Z koszulkami zrobiłem to samo. Wyprałem, wrzuciłem do suszarki, a po 2 godzinach miałem suche, miękkie koszulki, które z rozmiaru XL zrobiły się L. Nie miła sytuacja. Szybkie śledztwo i już wiem, gdzie leży problem. Aby uniknąć sytuacji skurczonych ubrań należy zawracać uwagę na:
Jakość dzianiny
Im lepszy materiał z których wykonana jest odzież, tym mniejsze ryzyko, że w praniu czy suszenia coś pójdzie nie po naszej myśli. Tak jak z moimi koszulkami – umówimy się, ich jakość nie była powalająca, więc to też miało wpływ na skurczenie. Inne koszulki, których używam i które są odpowiedniej jakości nie śmiały się skurczyć w czasie suszenia 😉
Przed suszeniem sprawdźmy również czy na metkach widnieje informacja o możliwości suszenia w suszarce bębnowej. Nie każdy producent na to pozwala, a niektórzy po prostu się zabezpieczają i odgórnie dają zakaz suszenia.
Odpowiedni program suszenia
Kolejny element to program suszenia. Suszarka ma po kilka/kilkanaście programów dedykowanych do konkretnych rodzajów ubrań czy tkanin. Tutaj również popełniłem błąd z moim nieszczęsnymi koszulkami – suszyłem je na programie bawełna extra suche, zamiast na dedykowanym programie koszulki/koszule. Program Bawełna Extra Suche to najmocniejszy program w suszarce i raczej dedykowany jest do mocnych tkanin.
Często jest tak, że wkładamy do suszarki różnego rodzaju tkaniny za jednym zamachem i puszczamy program bawełna. Sam tak robię, ale robię to na własną odpowiedzialność 😉 najczęściej nic z tkaninami się nie dzieje, ale musimy pamiętać, że delikatne ubrania mogą tego nie przejść po naszej myśli.
Zalecam korzystanie z dedykowanych programów do konkretnych tkanin. Jak jest możliwość to wybierajmy również opcję niższej temperatury lub suszenie delikatne, zmniejszy to ryzyko skurczenia ubrań.
Nie przeładowujmy suszarki
Suszarki mają fajne duże bębny, wydawać się może, że załadować tam możemy spokojnie ubrań z dwóch prań. Nic bardziej mylnego 😉 Duży bęben w suszarce jest po to, aby te 7-8 czy 9 kg (w zależności od modelu) ubrań miało odpowiednią ilość miejsca, a powietrze mogło bez problemów krążyć między praniem.
Jeśli wpakujemy zbyt dużą ilość prania, efektem będzie „kotłowanie” się ubrań, przepływ powietrza będzie utrudniony. Czyli część ubrań dostanie sporo dawkę ciepłego powietrza, a część nie. Po wyciągnięciu prania okaże się, że jest niedosuszone, a delikatne tkaniny mogą być przykurczone.
To tylko sprzęt
Reasumując – nasze pranie po suszeniu może się przykurczyć, jest to sprawa raczej rzadka, ale zdarzyć się może. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na: jakość naszych ubrań, sprawdzajmy na metkach czy możemy konkretną rzecz suszyć w suszarce, korzystajmy z programów dedykowanych do danej tkaniny, jak to możliwe to wybierajmy opcję „suszenie delikatne”, nie przeładowujmy suszarkę. Jeśli mimo wszystko wiesz, że wszystko robisz dobrze, a ubrania po suszeniu wychodzą skurczone, to być może mamy do czynienia z awarią np. czujnika temperatury. Wtedy pozostaje wezwane serwisu, który stwierdzi co jest dokładnie uszkodzone.
Mimo wszystko suszarka to sprzęt, który bardzo poprawia komfort życia i polecam go każdemu 🙂
Potwierdzam. Wszystkie koszulki się mocno kurczą szczególnie po pierwszym suszeniu. Początkowo byłem entuzjastą i wszystko było suszone w suszarce. Obecnie daję tam tylko ręczniki, majtki, pościele i rzeczy dzieci bo ich nie szkoda bo zaraz wyrosną.
Mi się skurczyły wszystkie piżamy – tylko rękawy się skróciły – mimo, że widnieje opcja suszenia w suszarce. Koszulki niektóre się zbiegły, już nie mogę kupować m tylko L, bo później są za krótkie na mnie, spodnie czarne wyblakły, więc już też ich nie suszę. Nie jest to idealny sprzęt, ale jak już się raz skurczy to pozniej się nie kurczy, dlatego kupuje L i później suszę regularnie. Mam z pompą ciepła, nie przesusza, sprawdzałem czujnikiem temperatury
czy pralko-suszarka ma pompe ciepła? który model polecasz w wariancie 2w1″?
Jedynie Electrolux/AEG ma w tej chwili dostępne takie rozwiązanie – https://www.electrolux.pl/laundry/laundry/washer-dryers/free-standing-washer-dryer/ew9w161b/
W wariancie 2w1 można sprawdzić tutaj modele, które polecam https://panagd.pl/pralko-suszarka-jaka-wybrac-ranking-2020/ – w komentarzach też można znaleźć inne propozycje 😉
Chodzi o pralkę Siemens WM14N26EPL. Czy można uruchomić samo wirowanie w tej pralce. Czy jest to możliwe?
W pralce Siemens WM14N26EPL jak najbardziej można uruchomić samo wirowanie. Wybierając program płukanie/wirowanie/odpomp. musimy nacisnąć przycisk „dodatkowe płukanie”, wtedy proces płukanie zostanie wyłączony i pralka wykona sam proces wirowania.