Awarie pralki, z którymi poradzisz sobie sam

Pralka odmówiła posłuszeństwa? Najbliższy serwis nie ma wolnych terminów? Spokojnie. Są awarie z którymi spokojnie poradzimy sobie sami. Nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Zostań bohaterem w swoim domu i napraw pralkę sam 🙂

Uwaga! Zasada nr 1 – przed przystąpieniem do naprawy czy usuwania usterki należy bezwzględnie odłączyć urządzenie od prądu i jak jest możliwość także od wody.

Ok, przechodzimy do rzeczy. Poniżej rozpisałem najczęstsze awarie pralek z którymi każdy da sobie radę, a przynajmniej powinien sobie dać radę. Gdy masz wątpliwości czy podołasz zadaniu lepiej wezwij serwis 🙂

Pralka nie wiruje – najczęstsze przyczyny

– Zapchany filtr

„Filtr? Jaki filtr? To moja pralka ma jakiś filtr?” – czasami zdarzy mi się usłyszeć taką odpowiedź 🙂 Każda pralka w dolnej części ma zamontowany filtr, który jest częścią pompy spustowej. Ma on za zadanie wyłapywać większej przedmioty np. monety, guziki, spinki etc. czyli rzeczy, które bardzo łatwo mogą zablokować pompę. Zablokowana pompa to problem z wypuszczaniem wody, a to prowadzi do tego, że pralka nie odwiruje prania.

Otwieramy klapkę czy okrągłe wieczko i naszym oczom ukaże się filtr. Wystarczy go wykręcić i wyczyścić z brudu, który się w nim zebrał. Gorzej, gdy filtr nie chce się wykręcić i mamy wrażenie, że jest przyklejony. Coś w tym jest. To resztki proszku czy twarda woda sprawiły, że filtr jest jak przyspawany. W takiej sytuacji zawczasu zaopatrzmy się w nowy filtr, a stary niestety musimy na siłę wyciągnąć – najpewniej połamie się na kilka części.

– Zatkany odpływ

Filtr wyczyszczony, a pralka dalej nie wiruje i nie wypuszcza wody? Sprawdźmy jeszcze czy wąż, który wypuszcza wodę nie jest przytkany. Tam także potrafią się zbierać paprochy, które z czasem całkowicie zatkają przepływ wody. Węże odpływowe wkładane są również do syfonów, które również mogą się zapchać – tam też zajrzyjmy czy wszystko jest czyste.

– Uszkodzona pompa

Filtr czysty, odpływ drożny, a pralka dalej nie wiruje? Być może problemem jest uszkodzona/zużyta pompa wypustowa wody. Pompa znajduje się za filtrem. Jak sprawdzić czy pompa faktycznie jest zepsuta? Wykręcamy filtr i wkładamy palec do środka, powinniśmy wyczuć tam takie śmigiełko. Spróbujmy nim pokręcić. Przy dobrej pompie śmigiełko powinno stawiać lekki opór i nie mieć luzów. Jeśli jednak możemy swobodnie nim kręcić i czujemy luzy przy ruszaniu w każdym kierunku to oznacza, że pompa nadaje się do wymiany.

– Szczotki w silniku

Jeśli w/w powody nie dotyczą Ciebie to pozostaje jeszcze sprawdzić czy szczotki na silniku są odpowiedniej długości. Normalny cykl prania przejdzie bez problemów, ale w momencie, gdy ma dojść do wirowania to pralka się poddaje i odmawia dalszej pracy. I tutaj często winne są szczotki.

Pralka nie pobiera proszku i płynu do prania

W szufladzie zostaje proszek do prania czy płyn do płukania? Spokojnie, nie jest to wina programatora jak często się nam wydaje. Pierwsze co musimy zrobić to wyciągnąć szufladkę i dokładnie ją wyczyścić. Jeśli nie robimy tego na bieżąco to można się zdziwić ile tam brudu i pleśni powstaje. Ok, szufladka czysta, ale problem pozostał? Wyciągnijmy jeszcze raz szufladkę i zajrzyjmy do kieszeni, w które ona się mieści. Od góry powinniśmy zobaczyć kanaliki lub dziurki, które również mogą być „zaklejone” resztkami proszku czy płynu do płukania. Weź starą szczoteczkę i porządne wyczyść kieszeń szuflady.

Dalej brak efektu? Ściągnij górny blat pralki, wtedy będziemy mieli dojście do kieszeni od góry. Jeśli jest możliwość to rozbierz kieszeń na części i dokładnie wyczyść. Sprawdź również wężyki, które są podłączone czy przypadkiem się nie zapchały.

Pralka nie pobiera wody

Pranie w środku, drzwiczki zamknięte dajemy start, a pralka nie pobiera wody? Sprawdźmy czy zawór wody jest odkręcony – niby najbanalniejsza rzecz, a często to jest przyczyną 😉 Zawór odkręcony i dalej nic? Zakręcamy z powrotem zawór, odkręcamy wąż dopływowy i sprawdzamy czy sitka nie są zapchane – małe drobinki piasku czy kamyczki potrafią dokładnie zapchać sita, a wtedy woda nie poleci.

W innych przypadkach winny może być hydrostat lub elektrozawór, ale te naprawy lepiej zostawmy fachowcowi – zwłaszcza, gdy nie nie wiemy nawet co to znaczy 🙂 A, sprawdźmy jeszcze czy dobrze domknęliśmy drzwiczki pralki, być może blokada nie zaskoczyła?

Pralka nie grzeje

Nie ma cudów – jeśli pralka nie grzeje to najpewniej winna jest grzałka. Jak sprawdzić czy grzałka faktycznie jest niesprawna? Jak mamy taką możliwość to puścimy pralkę na pusto na program z temperaturą 60 stopni i po jakimś czasie sprawdźmy czy okienko pralki jest ciepłe. Jeśli nie to winna na 98% jest grzałka 🙂 Na YT możemy sprawdzić jak takową grzałkę wyciągnąć. Po wyciągnięciu grzałki jeśli gołym widać, że jest okopcona, a nawet przerwana to sprawa jest jasna. Co jeśli grzałka wygląda w zasadzie jak nowa? Wtedy musimy posilić się miernikiem, niektórzy próbuję grzałkę podłączyć na krótko do prądu – ale osobiści nie polecam tego rozwiązania amatorom domowych naprawach 🙂

Wpis będę uzupełniał jeszcze o inne częste awarie z którym sobie poradzimy w domu. Jeśli masz pytania lub jakiś problem z pralką to zapraszam do komentowania poniżej 🙂

Trwa aktualizacja systemu dodawania pytań, proszę o cierpliwość. Zapraszam wkrótce :)
Subscribe
Powiadom o
guest
276 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anita
Anita
1 miesiąc temu

Dzień dobry, posiadam pralkę Samsung Eco Bubble 7 kg, mam z nią problem, ponieważ przy wirowaniu na 1400, zaczyna hałasować, podobno nie są to łożyska. Oddałam do naprawy, wydaje mi się, że mnie oszukano, ponieważ pracownik powiedział, że wymienili jakieś haczyki czy wahadła, a właściciel – że nic. Tylko się naodkręcali. Jedno pranie było ok, ale kolejne ta sama bajka – znowu hałas przy wirowaniu. Czy ma Pan jakąś radę? Pozdrawiam serdecznie

Anita
Anita
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Właśnie nic, wszystko jest ok, hałasuje tylko przy wirowaniu. Mam nagrany filmik 🙂

Viola
Viola
1 miesiąc temu

Dlaczego pralka nie kończy prania. ? Tylko nieustannie pierze. Raz pokazała 1 minutę do końca a później 9 min.
1 minuta do końca prania a pierze non stop i nie przestaje.

Viola
Viola
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

I tak na każdym programie, 1 min do końca, a ona pierze i pierze, nie przechodzi na płukanie i wirowanie , tylko pierze, to się stało po trzech praniach pod rząd, dwa były na 60 stopni, wirowanie 600.

Viola
Viola
25 dni temu
Reply to  PanAGD

Grzałka wymieniona , pralka działa, pozostał tylko problem z wyskakującą obejmą fartucha. Czy musi być mocno naciągnięta ta obejma czy przyklejona aby nie wyskakiwała ?
Czasami też na początku i na końcu wirowania pralka zapuka cztery , pięć razy ,czy może to
zwiastować problemy w przyszłości?
( Bosch maxx 5 Perfect Silent. )

Łukasz
Łukasz
2 miesięcy temu

Witam, mam problem z pralka LG. Wybieranie trybu prania ok w momencie gdy chce już uruchomić pranie lub wcisnąć jakikolwiek przycisk to przeskakuje np z czasu 1h na 3 itd. nie da rady uruchomić startu, czy jesteś w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie?

Sebastian
Sebastian
2 miesięcy temu

Pralka nie odprowadza wody i urwało się smigielko

Łukasz
Łukasz
2 miesięcy temu

Witam, Pralka w ustawieniu każdego programu, w momencie uruchomienia przyciskiem START po chwili przeskakuje na 1 min i kończy pranie. Jakiś sterownik? Pralka do wymiany?

Aga
Aga
2 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Dzień dobry, mam taki sam problem, pralka to ELECTROLUX EWF1487HDW. Serwisant stwierdził, że trzeba zamówić nową grzałkę, ale mam wątpliwości. Nigdzie nie znalazłam takiego objawu uszkodzonej grzałki. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Joanna
Joanna
3 miesięcy temu

Dzień dobry. Pralka Bosch Maxx 6 Touch Control po włączeniu zaczyna nabierać wodę, po czym przerywa i na tym wszystko się kończy. Słychać tylko co kilkanaście sekund tykanie dobiegające z programatora. Wyczyściłam filtr, nic się nie zmieniło.

Aneta
Aneta
3 miesięcy temu

Dzień dobry Pralka Amica piszczy i sama się wyłącza co to może być . I światło w łazience mi mruga jak chodzi pralka

Patryk
Patryk
3 miesięcy temu

Moja pralka bosh maxx 6 varioperfect( rok producji 2010) ma problem z wirowaniem gdy jest wirowanie najpierw lekko chodzi beben, chwila później i jest max obrotow bebna. Trzeba recznie wylaczyc pranie.
Słychać ze cos trze o metal o metal. Ma 14 lat teraz taki problem wyskoczyl po praniu.

Last edited 3 miesięcy temu by Patryk
Marcel
Marcel
4 miesięcy temu

Pralka pobiera proszek od razu po uruchomieniu prania. A samo pranie odbywa się jakby bez proszku, bo nic się nie pieni. Pralka czysta (kieszeń, filtr, wąż idący od kieszeni też). Czy to coś poważnego? Samsung WW70T302MWW

Marcel
Marcel
4 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Nie obserwuję praktycznie żadnej piany. Nie ma różnicy między 30 i 60 stopniami, jak i między programami bawełna i szybkie. Kilka, kilkanaście minut po starcie prania, płyn do płukania jest w szufladzie taki rozwodniony…

Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Dzień dobry
Mam problem z pralką Bosch seria 6 . Pralka nie wiruje tylko kręci normalne obroty jak przy praniu na koniec programu wirowania wyskakuje migający komunikat naprzemian END i E:32. Pralkę wyłączyłem z gniazdka , wyczyściłem filtr . Pusta pralka przeszła cały cykl wirowania a gdy włożyłem mokry dywanik łazienkowy to bez zmian znowu E:32 . Co robić ?

Katarzyna
Katarzyna
5 miesięcy temu

Witam ja mam taki problem wyskakuje mi taką kratka czerwona i woda stoj co to może być

Jarek
Jarek
5 miesięcy temu

Witam. Po naprawie łożysk w pralce Whirlpool 6th seanse silnik indukcyjny 9kg po złożeniu, nie załącza silnika podczas programu gdy ma załączyć silnik robi (dzyt) i nic się nie dzieje program odlicza tylko bęben się nie kreci na wirowania, podczas innego programu napuszcza wodę i stoi.

Jarek
Jarek
5 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Tak. Po pewnym czasie wyrzuca błąd f 06 Przy włączaniu do prądu robi też dziwny dźwięk (dzyt) tak jakby dziwne podciśnienie podobnie jak samochód ciężarowy powietrze (ciężko to opisać)

Pralka w klasie A, B, C czy może D? Czy ma to znaczenie?

Najczęstsze awarie lodówek z którymi sobie poradzisz

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

Koszyk czy szuflada na sztućce w zmywarce? Co praktyczniejsze?