17

Awarie pralki, z którymi poradzisz sobie sam

PanAGD

Pomocnik

Pralka odmówiła posłuszeństwa? Najbliższy serwis nie ma wolnych terminów? Spokojnie. Są awarie z którymi spokojnie poradzimy sobie sami. Nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Zostań bohaterem w swoim domu i napraw pralkę sam 🙂

Uwaga! Zasada nr 1 – przed przystąpieniem do naprawy czy usuwania usterki należy bezwzględnie odłączyć urządzenie od prądu i jak jest możliwość także od wody.

Ok, przechodzimy do rzeczy. Poniżej rozpisałem najczęstsze awarie pralek z którymi każdy da sobie radę, a przynajmniej powinien sobie dać radę. Gdy masz wątpliwości czy podołasz zadaniu lepiej wezwij serwis 🙂

Pralka nie wiruje – najczęstsze przyczyny

– Zapchany filtr

“Filtr? Jaki filtr? To moja pralka ma jakiś filtr?” – czasami zdarzy mi się usłyszeć taką odpowiedź 🙂 Każda pralka w dolnej części ma zamontowany filtr, który jest częścią pompy spustowej. Ma on za zadanie wyłapywać większej przedmioty np. monety, guziki, spinki etc. czyli rzeczy, które bardzo łatwo mogą zablokować pompę. Zablokowana pompa to problem z wypuszczaniem wody, a to prowadzi do tego, że pralka nie odwiruje prania.

Otwieramy klapkę czy okrągłe wieczko i naszym oczom ukaże się filtr. Wystarczy go wykręcić i wyczyścić z brudu, który się w nim zebrał. Gorzej, gdy filtr nie chce się wykręcić i mamy wrażenie, że jest przyklejony. Coś w tym jest. To resztki proszku czy twarda woda sprawiły, że filtr jest jak przyspawany. W takiej sytuacji zawczasu zaopatrzmy się w nowy filtr, a stary niestety musimy na siłę wyciągnąć – najpewniej połamie się na kilka części.

– Zatkany odpływ

Filtr wyczyszczony, a pralka dalej nie wiruje i nie wypuszcza wody? Sprawdźmy jeszcze czy wąż, który wypuszcza wodę nie jest przytkany. Tam także potrafią się zbierać paprochy, które z czasem całkowicie zatkają przepływ wody. Węże odpływowe wkładane są również do syfonów, które również mogą się zapchać – tam też zajrzyjmy czy wszystko jest czyste.

– Uszkodzona pompa

Filtr czysty, odpływ drożny, a pralka dalej nie wiruje? Być może problemem jest uszkodzona/zużyta pompa wypustowa wody. Pompa znajduje się za filtrem. Jak sprawdzić czy pompa faktycznie jest zepsuta? Wykręcamy filtr i wkładamy palec do środka, powinniśmy wyczuć tam takie śmigiełko. Spróbujmy nim pokręcić. Przy dobrej pompie śmigiełko powinno stawiać lekki opór i nie mieć luzów. Jeśli jednak możemy swobodnie nim kręcić i czujemy luzy przy ruszaniu w każdym kierunku to oznacza, że pompa nadaje się do wymiany.

– Szczotki w silniku

Jeśli w/w powody nie dotyczą Ciebie to pozostaje jeszcze sprawdzić czy szczotki na silniku są odpowiedniej długości. Normalny cykl prania przejdzie bez problemów, ale w momencie, gdy ma dojść do wirowania to pralka się poddaje i odmawia dalszej pracy. I tutaj często winne są szczotki.

Pralka nie pobiera proszku i płynu do prania

W szufladzie zostaje proszek do prania czy płyn do płukania? Spokojnie, nie jest to wina programatora jak często się nam wydaje. Pierwsze co musimy zrobić to wyciągnąć szufladkę i dokładnie ją wyczyścić. Jeśli nie robimy tego na bieżąco to można się zdziwić ile tam brudu i pleśni powstaje. Ok, szufladka czysta, ale problem pozostał? Wyciągnijmy jeszcze raz szufladkę i zajrzyjmy do kieszeni, w które ona się mieści. Od góry powinniśmy zobaczyć kanaliki lub dziurki, które również mogą być “zaklejone” resztkami proszku czy płynu do płukania. Weź starą szczoteczkę i porządne wyczyść kieszeń szuflady.

Dalej brak efektu? Ściągnij górny blat pralki, wtedy będziemy mieli dojście do kieszeni od góry. Jeśli jest możliwość to rozbierz kieszeń na części i dokładnie wyczyść. Sprawdź również wężyki, które są podłączone czy przypadkiem się nie zapchały.

Pralka nie pobiera wody

Pranie w środku, drzwiczki zamknięte dajemy start, a pralka nie pobiera wody? Sprawdźmy czy zawór wody jest odkręcony – niby najbanalniejsza rzecz, a często to jest przyczyną 😉 Zawór odkręcony i dalej nic? Zakręcamy z powrotem zawór, odkręcamy wąż dopływowy i sprawdzamy czy sitka nie są zapchane – małe drobinki piasku czy kamyczki potrafią dokładnie zapchać sita, a wtedy woda nie poleci.

W innych przypadkach winny może być hydrostat lub elektrozawór, ale te naprawy lepiej zostawmy fachowcowi – zwłaszcza, gdy nie nie wiemy nawet co to znaczy 🙂 A, sprawdźmy jeszcze czy dobrze domknęliśmy drzwiczki pralki, być może blokada nie zaskoczyła?

Pralka nie grzeje

Nie ma cudów – jeśli pralka nie grzeje to najpewniej winna jest grzałka. Jak sprawdzić czy grzałka faktycznie jest niesprawna? Jak mamy taką możliwość to puścimy pralkę na pusto na program z temperaturą 60 stopni i po jakimś czasie sprawdźmy czy okienko pralki jest ciepłe. Jeśli nie to winna na 98% jest grzałka 🙂 Na YT możemy sprawdzić jak takową grzałkę wyciągnąć. Po wyciągnięciu grzałki jeśli gołym widać, że jest okopcona, a nawet przerwana to sprawa jest jasna. Co jeśli grzałka wygląda w zasadzie jak nowa? Wtedy musimy posilić się miernikiem, niektórzy próbuję grzałkę podłączyć na krótko do prądu – ale osobiści nie polecam tego rozwiązania amatorom domowych naprawach 🙂

Wpis będę uzupełniał jeszcze o inne częste awarie z którym sobie poradzimy w domu. Jeśli masz pytania lub jakiś problem z pralką to zapraszam do komentowania poniżej 🙂

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
17 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wioleta
Wioleta
9 lipca, 2020 07:47

Witam, mam pralkę Samsung AddWash WW70K5410UW i od samego początku mam problem z tym, że pralka “chodzi” tzn. przemieszcza się podczas wirowania, jest wypoziomowana prawidłowo, robiłam kalibracje pralki ale to nic nie daje. Na samym początku użytkowania zgłaszałam ta sprawę do Samsunga ale oni nie potrafili odpowiedzieć czemu tak się dzieje, sama tez popełniłam może błąd bo powinnam wezwać serwis, ale podłożyłam matę (choć samsung nie zaleca) i jak już ” dojechała” do suszarki to ta ją zatrzymała. lecz teraz mieszkam w innym miejscu i tam już nie ma obok suszarki i je problem bo ona tańczy jak wściekła. Wie Pan co może być tego przyczyną? Bądź jakiś patent na zatrzymanie w miejscu?

Wioleta
Wioleta
9 lipca, 2020 08:59
Reply to  PanAGD

Niestety gwarancja już się skończyła, tak wszystkie śruby są ściągnięte.

Michalina
Michalina
2 lipca, 2020 13:45

Witam,
Mam problem z pralką – filtr czysty, sprawdzony, nic nie stuka, a pralka nie wiruje. Woda zostaje odpompowana, ale ubrania są nieodwirowane – jakby pralka nie chciała wejść na te wyższe obroty, a ustawiona na sam tryb „wirowanie” zacina się w połowie, tzn. utyka na, np.: 6 minucie i wciąż się powoli kręci. Serwisant stwierdził ze to łożyska i cały moduł do wymiany i najlepiej kupić nowa pralkę bo koszt naprawy równoznaczny z kosztem nowej pralki (serwisant zakręcił bębnem, otworzył klapę od góry i to tyle). Czy na pewno nie da się z tym nic więcej zrobić? Model to: WW70K5210XW/EO

Michalina
Michalina
2 lipca, 2020 15:58
Reply to  PanAGD

Na pusto również się zacina na tej 6 minucie. Sprawdziliśmy czy wypoziomowana, wykalibrowalismy i od 15 minut powoli się kręci bęben na tej 6 minucie.

Dawid
Dawid
19 czerwca, 2020 20:47

Witam
Mam pralkę Ariston HotPoint ARUSF1041, po wypraniu w szufladzie zostaje woda w pojemniku na płyn. Nie posiadam elementów np dodatkowych zbiorniczków, czy Przyczyna może leżeć gdzieś indziej niż przez ich brak ?

Krzysztof
Krzysztof
18 czerwca, 2020 06:48

Witam mam pralkę Bosch która od jakiegoś czasu strasznie hałasuje przy wirowaniu . Jaka może być przyczyna.

Krzysztof
Krzysztof
22 czerwca, 2020 09:46
Reply to  PanAGD

Jak na pusto chcę zakręcić bębnem to bardzo ciężko idzie. Jest przez coś mocno hamowany.

Krzysztof
Krzysztof
22 czerwca, 2020 10:26
Reply to  PanAGD

Bosch WAT2436RPL/13

Krzysztof
Krzysztof
22 czerwca, 2020 13:48
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.