Samsung partnerem projektu „Lodówka na medal”

Samsung łączy siły z Bankiem Żywności SOS Warszawa w kampanii edukacyjnej „Lodówka na medal”. 24 marca wystartowały warsztaty w szkołach oraz wyjątkowa gra online. Wspólnym celem jest szerzenie informacji o skali marnowania żywności w Polsce i skutkach tego zjawiska, a także kształtowanie pozytywnych nawyków dotyczących przechowywania i gospodarowania żywnością już od najmłodszych lat.

Marnowanie żywności to problem dzisiejszych czasów. Według danych PROM*, w Polsce marnuje się 5 mln ton jedzenia, z czego 3 mln ton – aż 60% zakupów spożywczych – marnujemy w naszych domowych gospodarstwach. To oznacza, że w każdej sekundzie wyrzucamy do kosza ponad 90 kg jedzenia. W ten sposób marnujemy nie tylko żywność, ale i zasoby, które zostały wykorzystane na etapach przetwórstwa i dystrybucji – takie jak woda, paliwo i energia. Zjawisko to, mające wymiar ekologiczny, ekonomiczny i etyczny, możemy ograniczyć wdrażając skuteczne rozwiązania.

Dlatego Bank Żywności SOS w Warszawie we współpracy z partnerem Strategicznym – Fundacją Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego, partnerami z branży AGD, w tym marką Samsung oraz przy wsparciu merytorycznym Związku Pracodawców AGD APPLiA stworzył projekt edukacyjny „Lodówka na Medal” – Bo aby działać skutecznie, trzeba działać razem.

Jak wynika z badania Samsung aż 70% Polaków chciałoby ograniczyć marnowanie jedzenia w swoich gospodarstwach domowych. O ile zaawansowane technologie w lodówkach pomagają przedłużyć świeżość owoców, warzyw czy mięsa, to kluczem jest edukacja w zakresie odpowiedniego gospodarowania żywnością i jej przechowywania. Wyniki badań pokazują nam, jak wiele jest do zrobienia właśnie w tym obszarze” – mówi Piotr Ługowski, Dyrektor Dywizji AGD w Samsung Electronics Polska.

Jak wynika z raportu o perspektywach zapobiegania marnotrawstwu żywności w Polsce do 2030 roku*, wprowadzenie edukacji o ograniczaniu marnowania jedzenia mogłoby zmniejszyć to zjawisko nawet o jedną trzecią.

– „Jako Bank Żywności SOS w Warszawie postanowiliśmy wzmocnić nasze dotychczasowe działania edukacyjne i zasiać ziarenko wiedzy od najmłodszych lat. Po pierwsze, dzięki wsparciu Wolontariuszy Fundacji Santander Bank Polska ruszamy od marca do szkół podstawowych w całej Polsce, by zaprosić dzieci do gry. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się o skali problemu, skutkach marnowania żywności i wypracują sposoby na niemarnowanie. Dodatkowo, przy pomocy makiety magnetycznej, dzieci nauczą się jak przechowywać odpowiednio produkty żywnościowe w lodówce oraz poza nią, by na dłużej zachowały świeżość. Aby przenieść edukację poza szkołę, do domów i by zaciekawić każdego z nas – powstała również gra on-line www.lodowkanamedal.pl dostępna w wersji mobilnej i na komputerze. W grze, w atrakcyjny sposób można nauczyć się uproszczonych zasad przechowywania żywności. Mistrzowie zostają w grze Ratownikami Żywności i otrzymują dyplom.” – mówi Iwona Wojtaszek, kierowniczka ds. współpracy z biznesem w Banku Żywności SOS w Warszawie.

Ograniczenie marnowania żywności to wspólny cel, który połączył dwie Fundacje, a także czołowe marki AGD działające w Polsce. Dzięki tej kooperacji możliwe było wypracowanie uniwersalnych zasad, które pomogą nam wszystkim żyć lepiej, bardziej ekologicznie i bardziej świadomie.

Samsung, jako producent urządzeń w kategorii chłodnictwa, wie doskonale jak przechowywać produkty spożywcze, aby przedłużyć ich świeżość i dzięki temu ograniczyć marnowanie. Dlatego też marki nie mogło zabraknąć wśród partnerów kampanii edukacyjnej „Lodówka na medal” Banku Żywności SOS w Warszawie.

Badanie Samsung:

Ogólnopolskie badanie zostało przeprowadzone dla firmy Samsung przez agencję badawczą Kantar Polska. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-54 lat N=1000 metodą wywiadów internetowych CAWI.

informacja prasowa

Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gaweł
Gaweł
1 rok temu

Dzień dobry,

czy mógłby Pan polecić lodówkę o wymiarach: 180 cm wys. x 90 cm szer.:

  • preferowany Multidoor ze względu na umiejscowienie lodówki na wysokości rąk (rozważam oczywiście Side by Side)
  • brak możliwości podłączenia lodówki do źródła bieżącej wody – fajnie byłoby mieć kostkarkę, ale nie wiem czy będę mógł cieszyć się taką funkcją

Zabudowa kuchenna była projektowana pod Multidoor firmy LG, ale wtedy nie wyłapałem, że ich Multidoory potrzebują podłączenia do bieżącej wody, żeby móc cieszyć się funkcją kostkarki.

Z góry dziękuję za pomoc!

Samsung: Rośnie rynek pralek w najwyższych klasach energetycznych

Amica: HoodConnect Pro – łączenie okapu z płytą indukcyjną

Time to take care, Bosch prezentuje nowe możliwości dla domu jutra

Samsung prezentuje Galaxy SmartTag2