130

Pralko-suszarka jaką wybrać? [Ranking 2020]

PanAGD

Rankingi

W idealnym świecie każdy powinien mieć miejsce na osobną pralkę i suszarkę, ale nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się tak, że musimy kupić te urządzanie jako 2w1 😉 Skoro tu jesteś to oznacza, że szukasz właśnie takowego sprzętu. Znając wszystkie plusy i minusy pralko-suszarek przygotowałem małą listę modeli, które mają dobre funkcje, parametry i w razie problemów są także naprawialne – przede wszystkim mają wymienne łożyska. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi modelami.

Pralko-suszarka LG F4DN408S0

8kg / 5kg
1400 obr.
DirectDrive
SteamSpa
12 Programów

Na pierwszy ogień idzie pralko-suszarka LG z linii Vivace o spory wsadzie 8kg, ale mowa oczywiście o samym praniu. Gdy chcemy zrobić pranie i suszenie jednocześnie, maksymalny załadunek wynosi 5kg. W tym modelu możemy również wybrać sam proces suszenia, są do wyboru m.in. programy: do szafy, normalne eko czy do prasowania. Warto dodać, że pralka ma jeszcze programy z funkcją pary. Przy alergikach czy dzieciach jak znalazł. Cichą pracę zapewnia silnik inwerterowy DirectDrive. Mamy także opcję dla zapominalskich, czyli dołożenie prania. Sam proces prania ma aż 6 trybów, przez co nasze ubrania są dokładniej doprane. Funkcja AI DD™ to nowość u LG – zapewnia to lepsze rozpoznanie tkaniny przez pralkę oraz lepszy dobór trybu prania etc. Model ma wymienne łożyska i jest produkowany w PL. Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:Pralko-suszarka Samsung WD80J5A10AW

8kg / 5kg
1400 obr.
EcoBubble
Air Wash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w swoim przedziale. Oferuje 8 kg wsadu prania i 5 kg wsadu suszenia, maksymalne obroty to 1400. Programy suszenia mamy do wyboru dwa: Bawełna suche i Syntetyki suche. Może nie za wiele, ale pamiętajmy, że to w dalszym ciągu bardziej pralka i trochę suszarka 😉 Fajną opcją są programy AirWash, które pozwolą odświeżyć ubrania bez wody, tylko przy pomocy samego powietrza. Silnik inwerterowy zapewnia cichą pracę urządzenia. Resztę już znamy z pralek Samsunga: EcoBubble, Aktywna piania, SmartCheck, EcoCzyszczenie bębna. Od strony serwisowej – łożyska są wymienne. Po więcej zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:Pralko-suszarka Bosch WVG30460PL

7kg / 4kg
1500 obr.
Wash&Dry60
HigienaPlus
16 Programów

Model pralko-suszarki ma mniejszy załadunek niż konkurencja wyżej, wynosi on 7kg prania i 4kg suszenia, ale za to ma 1500 obrotów wirowania. Większe obroty wirowania przekładają się na lepsze efekty suszenia. Plusem modelu jest możliwość włączenia suszenia dla większości programów prania. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że należy wtedy prać mniejsze ilości prania, bo efekty suszenia mogą być niewystarczające. Gdy nam się śpieszy i chcemy wyprać i wysuszyć do 1kg prania mamy do dyspozycji program, który wykona taki proces w godzinę.

Pełny wykaz programów: AntyAlergia, Pierze/Puch, Płukanie, Krótki 30 min, Mix, HygieneCare, Super Krótki 15′, Mix 30°C, delikatne/jedwab, wełna/pranie ręczne. Program specjalny suszenia: Suszenie delikatne, Suszenie intensywne, Wash&Dry60. Z wymienionych programów ciekawym jest HygieneCare, w którym suche rzeczy są najpierw poddawane działaniu gorącego powietrza (do 70 °C), a następnie prane w niskiej temperaturze. W sam raz do prania ubrań od alergików czy małych dzieci. Model ten ma wymienne łożyska oraz silnik inwerterowy. Więcej informacji na stronie producenta.

Model dostępny w:Pralko-suszarka Siemens WD14H420PL

7kg / 4kg
1400 obr.
activeSteam
iQDrive
16 Programów

Pralko-suszarka Siemensa WD14H420PL to model, który ma najmniejsze zużycie wody podczas cyklu prania+suszenie i wynosi 57 l, gdzie inne modele potrafią pobrać w tym czasie nawet 120 litrów wody. Różnica znacząca. Kolejnym atutem jest activeSteam, czyli parowe odświeżanie ubrań. Byliśmy w restauracji, ubrania nie są brudne, a jedynie przesiąkły nam zapachem i tutaj przydaje się właśnie odświeżanie parowe. Bez potrzeby prania znowu mamy świeże ubrania. Model ten ma załadunek 7kg prania i 4kg suszenia oraz 1400 obrotów, za cichą pracę odpowiada silnik inwerterowy.

Programy prania: Super15, Płukanie, Odświeżanie, Krótki 30 min, Outdoor + Impregnacja, Odpompowanie/Wirowanie, Koszule Business, HigienaPlus, Mix, delikatne/jedwab, wełna/pranie ręczne. Program suszenia: Suszenie delikatne, Odświeżanie, suszenie intensywne, wash&dry60. Do wyboru mamy jeszcze opcję czyszczenia bębna czy dorzucenia prania w trakcie cyklu. Model ten oferuje jeszcze więcej ciekawych i przydatnych opcji, poczytamy o tym na stronie producenta.

Model dostępny w:
Pralko-suszarka LG F2J6HM0W

7kg / 4kg
1200 obr.
6motionDD
Silnik DirectDrive
14 Programów

Model w wersji slim, głębokość 45 cm. W sam raz do małych łazienek czy innych pomieszczeń, gdzie nie postawimy pełnowymiarowego sprzętu. Pod względem programów czy funkcji jest to najprostszy model w zestawieniu, ale mający wszystko co potrzeba. Do wyboru mamy 14 programów: Bawełna, Bawełna+, Mieszane, Syntetyczne/Mało wymagające, Pościel, Delikatne, Usuwanie plam, Higiena, Ubrania dziecięce, Odzież sportowa, Do założenia, Pierz i wysusz, Szybki ’30, Mój program.

Oraz 12 Opcji dodatkowych: Pranie wstępne, Ochrona przed zagnieceniami, Opóźnienie startu, Blokada przed dziećmi, Wirowanie, Wł./Wył. sygnału dźwiękowego, Suszenie eco, Suszenie w niskiej temp., Suszenie do prasowania, Czyszczenie bębna, Płukanie+, Start/Pauza z opcją dołożenia prania.
Cichą pracę zapewnia silnik inwerterowy DirectDrive. Proces prania ma aż 6 trybów, przez co nasze ubrania są dokładniej doprane. Niedrogi model, w sam raz do małych mieszkań. Po więcej danych zapraszam tutaj.

Model dostępny w:Pralko-suszarka LG F4J7FH1W

9kg / 6kg
1400 obr.
EcoHybrid
Allergy Care
14 Programów

Najpojemniejszy model w zestawieniu, jego wsad to 9kg, a suszenia 6kg. Przy większej ilości prania ja znalazł. Kolejnym atutem jest EcoHybrid, czyli system, który pozwala nam wybrać czy chcemy suszyć dłużej, ale bardziej eco czy wolimy mieć szybciej suche ubrania, ale przy większym zużyciu wody. LG znany jest z funkcji parowych w swoich sprzętach pralniczych i w tym modelu nie może być inaczej. Do wyboru mamy Steam Refresh – odświeżanie ubrań parą, fajna opcja, gdy mamy 2-3 koszule/koszulki, które nie wymagają prania, a jedynie odświeżenia. Mamy do wyboru także kilka programów prania z dodatkiem pary, która niweluje 99,9% alergenów.

Cała lista programów: Bawełna, Bawełna+, Mieszane, Syntetyczne/Mało wymagające, Pościel, Antyalergiczny, Odświeżanie parowe, Delikatne, Odzież sportowa, Mój program (NFC -13 dodatkowych programów), Do założenia, Pranie i suszenie, Bielizna, Szybki `30. 11 Opcji dodatkowych: Pranie wstępne, Opóźnienie startu, Blokada przed dziećmi, Wirowanie, Wł./Wył. sygnału dźwiękowego, Czyszczenie bębna, Płukanie+, AddItem, Suszenie w niskiej temperaturze, Suszenie do prasowania, Suszenie EcoHybrid.
Pralko-suszarka ma wymienne łożyska, produkcja w PL. Więcej o tym modelu poczytamy tutaj.

Model dostępny w:

W powyższej liście starałem się dobrać modele, które będą oferowały różne ciekawe rozwiązania, będą funkcyjne i w razie awarii będzie je można naprawić. W razie pytań o któryś z modeli z rankingu lub o całkiem inny, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach poniżej. Zapraszam do dyskusji 🙂

guest
130 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
24 maja, 2020 12:52

Witam, Jestem fanem pralek LG, chciałem kupić pralkę i suszarkę tej marki. niestety suszarki LG są za głębokie (69 cm). Przeglądając oferty znalazłem pralko-suszarkę Bosch- Siemens z pompą ciepła, która wydaje się być idealnym kompromisem dla łazienki w bloku. Czy poleca Pan takie rozwiązanie, czy takie połączenie nie zastąpi nam dwóch osobnych urządzeń. Tradycyjne pralko- suszarki pożerają ogromne ilości wody , co prawda pralko suszarka z pompą ciepła pobiera o wiele więcej prądu niż dwa oddzielne urządzenia ale jest to różnica około 10-20 zł miesięcznie ( moim zdaniem biorąc pod uwagę koszty zakupu i wolne miejsce jest to dobry kompromis. Słyszałem z opinii użytkowników, że rzeczy z pralko-suszarek tradycyjnych (np. bawełniane koszulki) wymagają prasowania, a z suszarki nie ma zagnieceń. Jak wygląda sprawa w pralko-suszarce z pompą ciepła? jest to kwestia temperatury i techniki suszenia czy też profilu bębna?

Damian
Damian
19 maja, 2020 11:15

Dzień dobry,

co by Pan doradził w budżecie 3000-3500? Znamy z doświadczenia zalety ecobubble wiec moze coś z Samsunga?

Paweł
Paweł
12 maja, 2020 16:29

Dzień Dobry
Gratuluję fajnej strony z rzeczowymi treściami.
Chciałbym ponownie dotknąć tematu pralkosuszarek do zabudowy. Rzeczywiście na rynku jest ich bardzo mało takich urządzeń. Głównie Candy, Beco, Whirlpool, Hoover.
Tu omówiliście te droższe modele AEG i Elektrolux i nie mają wymiennych łożysk, do czego przywiązuje Pan dużą wagę. Domyślam się zatem, że te tańsze też trakowych nie mają, ale nie potrafię tego samemu sprawdzić.
Moją uwagę przykuł jednak model WHIRLPOOL BI WDWG 75148 , a to dlatego, że posiadam dziewiętnastoletnią pralkę i ośmioletnią suszarkę tej firmy i są EXTRA. Miały po jednej awarii, ale w obu wypadkach kazano mi je użytkować dokąd się całkowicie nie rozlecą (podobno posłużą dłużej niż każdy dzisiejszy nowy sprzęt!). Poszukuję do mieszkania w bloku.
Piszę o tym, dlatego, że w Pańskich opiniach nie znalazłem nic na temat Whirlpoola. Czyżby to była (pod względem jakości) już zupełnie inna niż kiedyś firma? Doświadczenie na rynku obu tych urządzeń ma dłuższe niż większość konkurencji. Może warto byłoby pozostać przy tej marce?

Ponadto zważywszy na obecną bylejakość większości produktów, może warto poruszać się wśród tańszych modeli. np. BEKO HITV8733B0.
Znalazłem też jednego Boscha do zabudowy WKD28541EU.
Whirlpool ma Funkcję Pary, a to zrozumiałem, że duża zaleta. Beco jest cicha i tania, a Bosch bardzo głośny, ale to Bosch.

Może znajdzie Pan czas by pochylić się nad pralkosuszarkami do zabudowy, bo ludzie chyba coraz częściej wybierają sprzęty właśnie do zabudowy.

Karolina
Karolina
8 maja, 2020 22:42

Witam.
Czy moglby pan powedziec czy ktoras pralko-suszarek Electroluxa jest warta uwagi, np. EW7W268SP lub EW7W4684WP?
Czy mają one wymienne łożyska?
Czy patrzac na ww modele polecil by pan pralko suszarke innej marki?

Z gory dziekuje za pomoc.

Lucyna
Lucyna
5 maja, 2020 22:53

Witam, proszę o opinie nt. poniższych pralkosuszarek:
SAMSUNG WD80J5A10AW
Bosch Serie 6 WVH2849EPL
SIEMENS WD14H420PL
Która z nich najlepsza?
Czytałam w komentarzach, że drugi i trzeci model są ok, energooszczędne, niski pobór wody, ale jak się ma do nich model SAMSUNG WD80J5A10AW, warto iść w tą stronę? 😉
BTW wyrazy uznania za pracę tu na blogu! Fajnie, że są ludzie którym się tak po prostu chce! 🙂

Lucyna
Lucyna
6 maja, 2020 06:14
Reply to  Lucyna

Dołączam do pytania i oceny jeszcze ten model Samsung QuickDrive WD90N644OAW 🙂

Lucyna
Lucyna
6 maja, 2020 21:34
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za pomoc 🙂

Aneta
Aneta
5 maja, 2020 17:53

Dzień dobry, super blog- podziwiam za wiedzę i chęć niesienia pomocy 😉
Może i mi Pan będzie w stanie pomóc- otóż posiadam pralko-suszarkę LG F4J6TG0W, która się zepsuła (pranie ok ale podczas suszenia ściera się kołnierz, który już był wymieniany). Sprzęt na gwarancji więc serwis zwraca pieniądze i teraz się zastanawiam jaką pralko-suszarkę kupić. Ten model mi odpowiadał ale jest już niedostępny. Co by Pan polecał w zamian? Czy dalej LG (mimo zniechęcenia z kilkumiesięcznym serwisem) czy innego producenta? Zależy mi na jak największym wsadzie suszenia, cichej pracy, małym zużyciu wody, prądu i dźwięku na końcu prania 😉 Części wymienne- wiadomo, zwraca Pan na to uwagę- na co by się Pan zdecydował? Przedział cenowy do 3000-max 3500 zł.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Aneta
Aneta
6 maja, 2020 11:40
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

Przemek
Przemek
5 maja, 2020 13:39

Dzien dobry, szukam prolko suszarki ale do zabudowy. Co bardzo ogarnicza wybór. Sprowadzam go do
AEG L8WBE68SI
i EW7W368SI
czy może mi Pan coś na ich temat powiedziec/doradzić?

Karol
Karol
6 maja, 2020 14:29
Reply to  Przemek

A dlaczego nie Candy CBWDS 8514TH lub BEKO HITV8733B0

Marzena
Marzena
1 maja, 2020 18:44

Witam, wybieram pierwszą pralko-suszarkę. Czytałam na jednym z blogów, że jeśli ma być 2w1 to koniecznie z pompą ciepła. Ponoć gorące powietrze niszczy ubrania? Zależy mi na urządzeniu z niskim zużyciem wody, energooszczędną, krótkimi programami do 3 tys. Przeczytałam na Pana blogu dużo dobrych opinii o BOSH SERIA 6 WVH2849EPL i SIMENS WD14H4207L. Podoba mi się LG.
Proszę o radę.
Pozdrawiam
Marzena

Mateusz
Mateusz
30 kwietnia, 2020 18:35

Witam raz jeszcze.
Dalej drążę temat pralko – suszarki lub pralki z opcją odświeżania. Przypadkiem natrafiłem na linie pralek Bosch i Simens z opcją odświeżania za pomocą aktywnego tlenu – ozonowanie. Czy jest to dobry pomysł? Co jest lepsze do odświeżania i zminimalizowania ilości prasowania: para czy ozon? I w końcu o samej technologi ozonowania: czy jest to nowość i temat rozwojowy, czy raczej nieudana próba zdobycia rynku czymś nowym, czy zakup takiej pralki ma sens (pralko – suszarki z opcja ozonowania chyba nie spotkałem)?
Pozdrawiam.
Mateusz