Pralko-suszarka jaką wybrać? [Ranking 2025]

W idealnym świecie każdy powinien mieć miejsce na osobną pralkę i suszarkę, ale nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się tak, że musimy kupić te urządzanie jako 2w1 😉 Skoro tu jesteś to oznacza, że szukasz właśnie takowego sprzętu. Znając wszystkie plusy i minusy pralko-suszarek przygotowałem ranking z listą modeli, które mają dobre funkcje, parametry i w razie problemów są także naprawialne – przede wszystkim mają wymienne łożyska. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi modelami.

F4D06506W

Pralko-suszarka LG F4D06506W

10kg / 6kg
1400 obr.
DirectDrive
AI Wash
12 Programów

Na pierwszy ogień idzie pralko-suszarka LG z linii Vivace o dużym wsadzie, który wynosi 10kg, mowa oczywiście o samym praniu. Gdy chcemy zrobić pranie i suszenie jednocześnie, maksymalny załadunek wynosi 6kg. Możemy również wybrać sam proces suszenia: do szafy, Niska temperatura, Do szafy+.

Do wyboru mamy 10 programów prania: AI Wash, Bawełna, ECO 40-60, Mieszane, Syntetyczne, Antyalergiczne, Delikatne, Bawełna Turbo, Szybki 14, Pranie+suszenie. Do tych programów możemy dodać opcję suszenia (poza delikatnym i AiWash). Jak już wspomniałem, możemy też wybrać sam proces suszenia.

Pralko-suszarka ma również program parowy – Antyalergiczny, jest też system AIDD, który dopasowuje ruchy bębna i ogólnie proces prania względem rodzaju tkaniny i ilości wsadu. Mamy również program czyszczenia bębna.

Z funkcji dodatkowych do wyboru jest: pranie wstępne, płukanie +, opóźnienie startu, a także regulacja temperatury oraz prędkości wirowania.

Według mnie model bardzo fajnie wyposażony, ma to co trzeba, dla fanów sterowania smartfonem można wybrać model F4D1675YW, a tak to LG F4D06506W jest w zupełności optymalnym wyborem 🙂

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 90 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:35h

Model dostępny w:



Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

8kg / 5kg
1400 obr.
EcoBubble
Air Wash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w swoim przedziale. Oferuje 8 kg wsadu prania i 5 kg wsadu suszenia, maksymalne obroty to 1400. Do wybory mamy jeden typowy program Pranie+suszenie, który trwa łącznie prawie 8 godzin przy pełnym wsadzie, ale to nie koniec. Samsung daje nam też możliwość dodanie funkcji suszenia do programów 6 programów m.in. do programu bawełna, syntetyki czy higiena.

Dodatkowo możemy włączyć sam cykl suszenia dla ubrań bawełnianych lub syntetyków.

Przydatnym programem jest program AirWash, który pozwala odświeżyć ubrania przy pomocy samego powietrza, bez użycia nawet kropelki wody. Maksymalny załadunek w tym programie to 1kg, więc mówimy tutaj o odświeżeniu 2-3 koszulek czy jednej bluzy, ale w okresie wakacyjnym jak znalazł.

Silnik inwerterowy zapewnia cichą pracę urządzenia. Resztę już znamy z pralek Samsunga: EcoBubble, Aktywna piania, SmartCheck, EcoCzyszczenie bębna. Od strony serwisowej – łożyska są wymienne. Po więcej zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:47h

Model dostępny w:



Pralko-suszarka Miele WTD160 WCS

8kg / 5kg
1500 obr.
PerfectDry
Miele@home
12 Programów

Wchodzimy na wyższą półkę cenową, popatrzmy co niemiecki producent oferuje, może ktoś się skusi 😉 Zaczynamy od załadunku – 8 kg prana i 5 kg suszenia, czyli norma. Obroty wirowania podciągnięte do 1500, więc już trochę lepiej. Do wyboru mamy 12 programów, w tym 9 programów pranie + suszenie, te 3 programy bez suszenia to: płukanie/wirowanie, spłukiwanie kłaczków oraz ciepłe powietrze. Czyli każdy program prania może być uruchomiony z opcją suszenia.

Naturalnie możemy uruchomić również samo suszenie, bez potrzeby prania lub skorzystać z programu Ciepłe powietrze, który pozwoli nam dosuszyć ubrania lub odświeżyć te, które np. długo leżały w szafie. Z poziomu aplikacji możemy sterować pralko-suszarką zdalnie i uruchomić ją w dowolnym momencie.

Za proces suszenia jak w każdej pralko-suszarce odpowiadają czujniki, które mierzą wilgotność ubrań czy ich temperaturę, ale Miele poszło o krok dalej i system PerfectDry jest tak dokładny, że sprawdza nawet stopień twardości wody z naszych ubrań. Podobno zbyt duża ilość wapnia może zakłócić pracę czujników, a dla Miele nie jest już to problem.

Zresztą rozwiązań technicznych i technologicznych w Miele jest tak dużo, że jest to temat na osobny wpis. Skupmy się na tym co ważne dla nas użytkowników. A ważnie jest to, że ten produkt został zaprojektowany na 20 lat pracy, a dokładnie 5000 cykli prania i 4000 cykli suszenia.

Model ten kosztuje ponad 6000 zł, czy jest wart swojej ceny? Bez dwóch zdań.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 85 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,3kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:29h

Więcej informacji na stronie producenta.

Model dostępny w:



Pralko-suszarka Samsung WD80T554DBX

8kg / 5kg
1400 obr.
AI Control
EcoBubble™
23 Programy

Efektowny model Samsunga, wizualnie przyciąga oko, srebrny kolor oraz nowoczesny panel sterowania robią robotę. Poza efektownym wyglądem jest to też model efektywny. Ilość funkcji, programów oraz parametry są na topowym poziomie.

Zacznijmy od tego, że mamy do dyspozycji aż 23 programy prania m.in.: Odzież wierzchnia, Pranie Szybkie 15′, Higieniczna para, Koszule, Bawełna, Odzież sportowa czy Delikatne.

Z programów suszenia mamy do wyboru 3 opcje : pranie + suszenie 5 kg, program suszenia bawełny oraz syntetyków.

Dodatkowo do każdego programu prania możemy dodać też funkcję suszenia w opcji: Auto, 30 min, 1 godz. 00 min, 1 godz. 30 min, 2 godz., 3 godz., i 4 godz.

Na plus tego modelu możemy jeszcze zapisać: program parowy, funkcję aktywnej piany, program AirWash od odświeżania ubrań. Dla zapominalskich przydatnym dodatkiem będzie okienko AddWash 😉

Nie możemy zapomnieć o AI Control – czyli sztucznej inteligencji, która uczy się naszych nawyków pralniczych i przy pomocy algortymów dobiera odpowiednie parametry prania czy podpowiada jaki program wybrać. AI daje nam też możliwość sterowania urządzeniem smartfonem.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:44h

Model dostępny w:




WNA24401PL

Pralko-suszarka Bosch WNA24401PL

10kg / 6kg
1400 obr.
AntiStain
AutoDry
14 Programów

Duża pojemność, to największy atut tego modelu. Bęben ma ładowność 10 kg prania, a w litrach wychodzi 70, co będzie plusem przy praniu dużych np. koców, a także przy suszeniu, bo pranie będzie miało więcej miejsca, co przełoży się na lepszą cyrkulację powietrza.

Z programów suszenia mamy do wyboru: Łagodne Suszenie, Intensywne suszenie oraz myTime (ustawienie czasu suszenia od 20 do 120 minut). Dodatkowo cykl suszenia możemy dodać do programów: Bawełna, Eco 40-60, Sytnetyki, Mix, Higiena Plus, Super 15 (wtedy program wskakuje na 15 minut prania i 45 minut suszenia, typowo do 1-2 koszulek).

Fajną funkcją jest AntiStain – czyli możliwość wybrania jakie plamy chcemy usunąć z naszych ubrań, do wyboru mamy: olej, krew, czerwone wino oraz trawa.

Wracając jeszcze do cyklu suszenia, możemy tutaj również wybrać jeden z trzech rodzajów suszenia: do szafy, do szafy + oraz do prasowania.

Program parowy IronAssist przyda się nam, kiedy będziemy potrzebowali na szybko odświeżyć koszulę czy t-shirt. IronAssist dodatkowo ułatwi nam rozprasowanie nawet mocnych zagnieceń 🙂

Poza tym pralko-suszarka ma silnik inwerterowy, co zapewni cichą pracę, są czujniki załadunku oraz stopnia wysuszenia ubrań, mamy opcję skracaniu czasu prania czy dodania prania w trakcie cyklu. Minusem są niewymienne łożyska, na szczęście w tych modelach jest to element, który praktycznie się nie psuje.

Plusem jest samoczyszczący wymiennik ciepła, co pozwoli na wydłużoną efektywność suszenia.

Garść głównych parametrów:
– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 79 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,6kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary (GxSxW) [cm]: 63.5 x 59.8 x 84.8

Model dostępny w:



F2D85500W

Pralko-suszarka LG F2D85500W (Slim)

8kg / 5kg
1200 obr.
AI DD™
TurboWash
14 Programów

Jeden z najnowszych modeli w ofercie LG. W zasadzie jest to odpowiednik pierwszego w zestawieniu LG F4D06506W, ale w opcji slim. Maksymalny wsad w cyklu prania wynosi 8 kg, w cyklu suszenia 5 kg, a głębokość to 47,5 cm, przy małych łazienkach jak znalazł.

Dedykowanych programów do suszenia mamy dwa tj. Pranie + Suszenie oraz program Suszenie. W obu przypadkach maksymalny załadunek to 5 kg. Dodatkowo możemy ustawić tryb suszenia: do szafy, Niska temperatura, Do szafy+. Co daje nam całkiem sporo możliwości suszenia różnych tkanin.

Poza tym możemy również dodać większości programów prania dodać tryb suszenia, ale należy wtedy pamiętać, żeby nie przekraczać tych 5 kg, bo możemy się niemiło rozczarować, że pranie jest niedosuszone.

Kolejnym atutem tego modelu jest system AI DD, który precyzyjnie dobiera parametry prania takie jak – ruchy bębna, czas prania czy ilość wody według załadunku i wybranego programu.

Mamy również do wyboru program parowy: Antyalergiczny. A dla osób lubiących prać głównie na krótkich czasach, jest program Bawełna Turbo, który efektywnie wypierze w krótkim czasie do 4kg prania.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary: 600 x 475 x 850 mm (SxGxW)

Model dostępny w:

EW7W268SP

Pralko-suszarka Electrolux EW7W268SP

8kg / 4kg
1600 obr.
DualCare
SteamCare
14 Programów

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sprzętu od Electroluxa, który przecież w parlko-suszarkach siedzi bardzo długo i są to urządzenia, które spełniają swoje zadanie, a ja dzisiaj proponuję Wam model EW7W268SP, który jest optymalnym wyborem z oferty szwedzkiego producenta.

Wsad prania wynosi 8 kg, suszenia 4kg, a obroty wirowania podkręcono do 1600 i to jest duży plus tej pralko-suszarki, bo pranie jest lepiej odwirowane, a to = szybszy proces suszenia.

Do wyboru mamy 14 programów: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, wełna, FreshScent para, wirowanie/odprowadzanie wody, płukanie, czyszczenie urządzenia, antyalergiczny, odzież sportowa, odzież zewnętrzna, denim, One Go 1 godz. 1 kg. Do większości z nich możemy dołączyć opcję suszenia.

Możemy również uruchomić samo suszenie w trybach: Suche do prasowania, Suche do szafy oraz Ekstra suche.

Z funkcji dodatkowych do wyboru mamy: Pranie wstępne, odplamianie, TimeManager, Opóźnienie startu oraz regulować prędkość wirowania i temperaturę prania.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 55 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 2,5kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:15h

Wymiary: WxSzxG [cm]: 84,7 x 59,7 x 55,1

Model dostępny w:

W powyższej liście starałem się dobrać modele, które będą oferowały różne ciekawe rozwiązania, będą funkcyjne i w razie awarii będzie je można naprawić. W razie pytań o któryś z modeli z rankingu lub o całkiem inny, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach poniżej. Zapraszam do dyskusji 🙂

Trwa aktualizacja rankingów. Komentarze na ten czas będą wyłączone. Zapraszam za kilka dni :)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
990 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
1 miesiąc temu

Witam. Planowany zakup to pralko suszarka z pompą ciepła. Wytypowałem dwa bliźniacze modele AEG
L9WBAN61BC, Electrolux
EW9W161BC i moje pytanie to czy jest sens dopłacać za AEG. Czy są jakieś zasadnicze różnice między tymi produktami poza ilością programów? A może poleci pan coś innego w tym przedziale cenowym? I jeszcze jedno czy łożyska w tych modelach są wymienne? Pozdrawiam i życzę wesołych świąt

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Dzień dobry,
poszukuję pralko-suszarki wersji slim, z silnikiem inwerterowym, wymiennym łożyskiem, w „miarę” energo i wodooszedną w budżecie do 3000-3500zł. A z drugiej strony zastanawiam się czy są na rynku modele pralko-suszarek slim z pompą wody o podobnych wymaganiach technicznych jak wyżej i oczywiście przy zwiększonym budżecie do 7000zł oraz czy warto zainwestować w taki model?
Pozrdawiam

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu

Dzień dobry.
Ponieważ moja pralka odmówiła posłuszeństwa, rozglądam się (właściwie na cito) za czymś nowym. Zaczęłam się zastanawiać nad pralko-suszarką i tu zaczynają się schody 🙂 Pralkę mam zabudowaną w szafce, więc w grę wchodzi tylko wersja slim. Urządzenie z wężami musi mieć mniej niż 50cm (max 49) plus mogą wystawać jeszcze drzwiczki. Czy znajdę w ogóle coś wartego polecenia co się rzeczywiście zmieści w tych wymiarach? Jeśli taka LG ma podane rzeczywiste wymiary 53,5cm to jest to już faktycznie z wężami etc? Nie ukrywam, że pralko- suszarka ułatwiła by mi życie, ale jeśli nie ma nic sensownego w podanych wymiarach, to będzie trzeba szukać po prostu pralki. Obecnie w szafce stoi BOSCH WLT24460PL i mieści się idealnie. Więc gdyby nie było pralko-suszarki jakiej szukam, to prosiła bym od razu o polecenie pralki w rozsądnej cenie (z BOSCHa byłam w sumie zadowolona, poza tym, że zepsuł się po 7-8 latach tak samo, jak moja poprzednia Amica).
Pozdrawiam.

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję 🙂 Właśnie zdziwiło mnie, że nie mogę znaleźć Boscha takiego jak miałam- potem doczytałam, że nie produkują już slimów. Padnie chyba jednak na zdemontowanie drzwiczek od szafki i pralko-suszarkę LG, która się tu u Pana przewija w polecajkach.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Ricardo
Ricardo
1 miesiąc temu

Dzień dobry,

Mam problem dotyczący głębokości wymaganej dla pralko-suszarki. Zamówiłem już jedną w Media Expert i niestety wymiary podane przez firmę były niższe niż rzeczywista głębokość wymagana dla urządzenia (biorąc pod uwagę, że znajduje się w szafce), więc musiałem ją zwrócić. 

Zastanawiałem się, jaką pralko-suszarkę polecacie, która zmieści się na blacie o głębokości 54 cm? Muszę ją zmieścić poniżej 54 cm, ponieważ drzwi szafki muszą być zamknięte.

Będę wdzięczny za wskazówki.

Ricardo
Ricardo
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Zwróciliśmy HISENSE WD3S8043BW3. Nie pasował na 1,5 cm z powodu wystających elementów.

Czy poleca Pan Beko? Słyszałem, że jest za głośna.

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

A co Pan sądzi o modelu Pralko-suszarki Electrolux 700 SteamCare EW7WO368SP ? No chyba że doradzi Pan coś lepszego w tym przedziale cenowym. Sprzęt ma służyć dla 4 osobowej rodziny.

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Dzień dobry. Ponieważ część linków przekierowujących do konkretnych produktów już nie działa, więc pozwalam sobie zapytać o to, o co pytało już ze 100 osób przede mną. 🙂Jaką pralko-suszarkę by Pan polecił do małej łazienki? Moje kryteria:
– wersja slim (bo szczupłość miejsca),
– max do 3000 PLN (wiadomo: jeszcze lepiej 2,5-2,8 tys.),
– wymienne łożyska,
– jak największy wsad,
– czyszczenie parą,
– krótkie programy albo opcja skracania programów,
– najchętniej inox (ale tu się nie upieram).
Po lekturze komentarzy domyślam się, że chyba tylko LG i Samsung. Ale jaki LG?

Anko
Anko
2 miesięcy temu

Witam,stoję przed wyborem pralkosuszarka,zdając sobie sprawę że to urządzenie nieidealne ale chciałabym mieć możliwość suszenia w razie potrzeby,z uwagi na fakt że to moja pierwsza styczność z tego typu urządzeniem proszę o doradzenie który model najrozsądniej wybrać :
Pralko-suszarka ELECTROLUX EW7WO448WP, Pralko-suszarka ELECTROLUX EW7WO349SP,
Pralko-suszarka LG F2D95521W,
Z góry dziękuję

Marta
Marta
3 miesięcy temu

Dzień dobry, stara pralka wyzionęła ducha i szukam obecnie pralko-suszarki. Mam małą łazienkę i fajna byłaby opcja slim ale mamy dwa koty i Elektrolux z pompą ciepła ma osobną szufladę na kłaczki, więc się waham. Może jest jakaś trzecia opcja?

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Dzień dobry , aja przymierzm sie do zakupu pralkosuszarki ale do zabudowy . Co by Pan polecał

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Dziękuje za podpowiedź , chociaż do końca nie wiem czy pralkosuszarka to dobry pomysł i czy nie pozostać tyko przy pralce 😀, a moja pralka już się kończy ale w końcu ma ok27 lat 😁

Karolina
Karolina
3 miesięcy temu

Dzień dobry którą pralko suszarkę by pan polecił ?
Pralko-suszarka HAIER I-Pro 3 HWD80-B14939-S
Pralko-suszarka HISENSE WD3S8043BW3/PL Seria 3S
Pralko-suszarka LG F4D06506W ?

Karolina
Karolina
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

No właśnie ma mało opinii w tym nieprzychylne w przeciwieństwie do Heisense

Aleksandra
Aleksandra
3 miesięcy temu

Dzień dobry, czy poleci Pan pralko-suszarkę dla posiadaczy zwierząt i ogromu sierści? Chciałabym znaleźć taki sprzęt w cenie ok. 3000zł lub więcej, niezbyt szeroką, wsad od 7kg, w miarę mało awaryjną lub po prostu z dostępnymi częściami wymiennymi w razie awarii. Jest dużo modeli, które mi odpowiadają, ale niewiele spełnia kryterium „sierść”.

Witold
Witold
3 miesięcy temu

Dzień dobry

2 dorosłe osoby, alergicy, bez dzieci, poszukują pralko-suszarki, NIE slim (chcemy prać koce itp. więc chyba 8-10kg).
Funkcjonalności na których nam zależy: a) możliwość dodatkowego płukania, b) wygładzanie parą (koszule), c) dezynfekcja parą, d) regulacja temperatury suszenia byłaby dodatkowym plusem ale nie jest chyba konieczna.
Budżet ok. 3 000zł.
Kilka lat temu kupiliśmy polecaną przez Pana lodówkę i jesteśmy b. zadowoleni.

Odkurzacz pionowy – który model wybrać? [Ranking 2025]

Lodówka Side by Side | Multidoor – jaka najlepsza? [Ranking 2025]

Zmywarka wolnostojąca 45 cm – jaki model wybrać? [Ranking 2025]

Golarka męska elektryczna – [Ranking 2025]

Duże i pojemne pralki od 10 kg – [Ranking 2025]

Duża i pojemna lodówka (70cm) – jaką wybrać? TOP 5 [Ranking 2025]