679

Pralko-suszarka jaką wybrać? [Ranking 2023]

Rankingi

Aktualizacja: 13 stycznia, 2023
W idealnym świecie każdy powinien mieć miejsce na osobną pralkę i suszarkę, ale nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się tak, że musimy kupić te urządzanie jako 2w1 😉 Skoro tu jesteś to oznacza, że szukasz właśnie takowego sprzętu. Znając wszystkie plusy i minusy pralko-suszarek przygotowałem małą listę modeli, które mają dobre funkcje, parametry i w razie problemów są także naprawialne – przede wszystkim mają wymienne łożyska. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi modelami.

Pralko-suszarka LG F4DV508S0E

8kg / 6kg
1400 obr.
DirectDrive
TurboWash™
14 Programów

Na pierwszy ogień idzie pralko-suszarka LG z linii Vivace o sporym wsadzie 8kg, ale mowa oczywiście o samym praniu. Gdy chcemy zrobić pranie i suszenie jednocześnie, maksymalny załadunek wynosi 6kg. Możemy również wybrać sam proces suszenia, są do wyboru m.in. programy: do szafy, normalne eko czy do prasowania.

Warto dodać, że pralka ma jeszcze programy z funkcją pary. Przy alergikach czy dzieciach jak znalazł. Cichą pracę zapewnia silnik inwerterowy DirectDrive. Mamy także opcję dla zapominalskich, czyli dołożenie prania. Sam proces prania ma aż 6 trybów, przez co nasze ubrania są dokładniej doprane.

TurboWash™ – program stworzony do codziennego prania. W ciągu godziny możemy wykonać efektywne pranie 4kg wsadu, bez utraty jakości prania i ochrony tkanin.

Funkcja AI DD™ to nowość u LG – zapewnia to lepsze rozpoznanie tkaniny przez pralkę oraz lepszy dobór trybu prania. Model ma wymienne łożyska.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 90 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,5kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:45h

Model dostępny w:Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

8kg / 5kg
1400 obr.
EcoBubble
Air Wash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w swoim przedziale. Oferuje 8 kg wsadu prania i 5 kg wsadu suszenia, maksymalne obroty to 1400. Do wybory mamy jeden typowy program Pranie+suszenie, który trwa łącznie prawie 8 godzin przy pełnym wsadzie, ale to nie koniec. Samsung daje nam też możliwość dodanie funkcji suszenia do programów 6 programów m.in. do programu bawełna, syntetyki czy higiena.

Dodatkowo możemy włączyć sam cykl suszenia dla ubrań bawełnianych lub syntetyków.

Przydatnym programem jest program AirWash, który pozwala odświeżyć ubrania przy pomocy samego powietrza, bez użycia nawet kropelki wody. Maksymalny załadunek w tym programie to 1kg, więc mówimy tutaj o odświeżeniu 2-3 koszulek czy jednej bluzy, ale w okresie wakacyjnym jak znalazł.

Silnik inwerterowy zapewnia cichą pracę urządzenia. Resztę już znamy z pralek Samsunga: EcoBubble, Aktywna piania, SmartCheck, EcoCzyszczenie bębna. Od strony serwisowej – łożyska są wymienne. Po więcej zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:47h

Model dostępny w:Pralko-suszarka Miele WTD160 WCS

8kg / 5kg
1500 obr.
PerfectDry
Miele@home
12 Programów

Wchodzimy na wyższą półkę cenową, popatrzmy co niemiecki producent oferuje, może ktoś się skusi 😉 Zaczynamy od załadunku – 8 kg prana i 5 kg suszenia, czyli norma. Obroty wirowania podciągnięte do 1500, więc już trochę lepiej. Do wyboru mamy 12 programów, w tym 9 programów pranie + suszenie, te 3 programy bez suszenia to: płukanie/wirowanie, spłukiwanie kłaczków oraz ciepłe powietrze. Czyli każdy program prania może być uruchomiony z opcją suszenia.

Naturalnie możemy uruchomić również samo suszenie, bez potrzeby prania lub skorzystać z programu Ciepłe powietrze, który pozwoli nam dosuszyć ubrania lub odświeżyć te, które np. długo leżały w szafie. Z poziomu aplikacji możemy sterować pralko-suszarką zdalnie i uruchomić ją w dowolnym momencie.

Za proces suszenia jak w każdej pralko-suszarce odpowiadają czujniki, które mierzą wilgotność ubrań czy ich temperaturę, ale Miele poszło o krok dalej i system PerfectDry jest tak dokładny, że sprawdza nawet stopień twardości wody z naszych ubrań. Podobno zbyt duża ilość wapnia może zakłócić pracę czujników, a dla Miele nie jest już to problem.

Zresztą rozwiązań technicznych i technologicznych w Miele jest tak dużo, że jest to temat na osobny wpis. Skupmy się na tym co ważne dla nas użytkowników. A ważnie jest to, że ten produkt został zaprojektowany na 20 lat pracy, a dokładnie 5000 cykli prania i 4000 cykli suszenia.

Model ten kosztuje ponad 6000 zł, czy jest wart swojej ceny? Bez dwóch zdań.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 85 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,3kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:29h

Więcej informacji na stronie producenta.

Model dostępny w:Pralko-suszarka Samsung WD80T554DBX

8kg / 5kg
1400 obr.
AI Control
EcoBubble™
23 Programy

Efektowny model Samsunga, wizualnie przyciąga oko, srebrny kolor oraz nowoczesny panel sterowania robią robotę. Poza efektownym wyglądem jest to też model efektywny. Ilość funkcji, programów oraz parametry są na topowym poziomie.

Zacznijmy od tego, że mamy do dyspozycji aż 23 programy prania m.in.: Odzież wierzchnia, Pranie Szybkie 15′, Higieniczna para, Koszule, Bawełna, Odzież sportowa czy Delikatne.

Z programów suszenia mamy do wyboru 3 opcje : pranie + suszenie 5 kg, program suszenia bawełny oraz syntetyków.

Dodatkowo do każdego programu prania możemy dodać też funkcję suszenia w opcji: Auto, 30 min, 1 godz. 00 min, 1 godz. 30 min, 2 godz., 3 godz., i 4 godz.

Na plus tego modelu możemy jeszcze zapisać: program parowy, funkcję aktywnej piany, program AirWash od odświeżania ubrań. Dla zapominalskich przydatnym dodatkiem będzie okienko AddWash 😉

Nie możemy zapomnieć o AI Control – czyli sztucznej inteligencji, która uczy się naszych nawyków pralniczych i przy pomocy algortymów dobiera odpowiednie parametry prania czy podpowiada jaki program wybrać. AI daje nam też możliwość sterowania urządzeniem smartfonem.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:44h

Model dostępny w:
Pralko-suszarka Siemens WN54G200PL

10kg / 6kg
1400 obr.
AntiStain
smartFinish
14 Programów

Duża pojemność, to największy atut tego modelu. Bęben ma ładowność 10 kg prania, a w litrach wychodzi 70, więc pod suszenie 6 kg rozmiar optymalny 🙂

Z programów suszenia mamy do wyboru: Delikatne Suszenie, Intensywne suszenie oraz myTime (ustawienie czasu suszenia od 20 do 120 minut). Dodatkowo cykl suszenia możemy dodać do programów: Bawełna, Eco 40-60, Sytnetyki, Mix, Outdoor, Super 15 (wtedy program wskakuje na 15 minut prania i 45 minut suszenia, typowo do 1-2 koszulek).

Fajną funkcją jest stainRemoval – czyli możliwość wybrania jakie plamy chcemy usunąć z naszych ubrań, do wyboru mamy: olej, krew, czerwone wino oraz trawa.

Wracając jeszcze do cyklu suszenia, możemy tutaj również wybrać jeden z trzech rodzajów suszenia: do szafy, do szafy + oraz do prasowania.

To co zawsze wyróżniało Siemensa na tle konkurencji, to program Outdoor do odzieży posiadającej powłoki membranowe czy wodoodporne. Jak wiadomo taka odzież potrzebuje odpowiedniej temperatury prania oraz delikatnych ruchów bębna, aby nie straciła swoich parametrów. Dodatkowo do prania możemy dodać specjalny środek do impregnacji.

Program smartFinish przyda się nam, kiedy będziemy potrzebowali na szybko odświeżyć koszulę czy t-shirt. SmartFinish dodatkowo ułatwi nam rozprasowanie nawet mocnych zagnieceń 🙂

Poza tym pralko-suszarka ma silnik inwerterowy, co zapewni cichą pracę, są czujniki załadunku oraz stopnia wysuszenia ubrań, mamy opcję skracaniu czasu prania czy dodania prania w trakcie cyklu. Minusem są niewymienne łożyska, na szczęście w tych modelach jest to element, który praktycznie się nie psuje.

Po więcej danych zapraszam tutaj.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 79 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,4kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary (GxSxW) [cm]: 59 x 59.8 x 84.8

Model dostępny w:Pralko-suszarka LG F2DV5S7S1E (SLIM)

7kg / 5kg
1200 obr.
AI DD™
TurboWash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w wersji slim. Maksymalny wsad w cyklu prania wynosi 7 kg, w cyklu suszenia 5 kg, a głębokość to 47,5 cm, przy małych łazienkach jak znalazł.

Dedykowanych programów do suszenia mamy dwa tj. Pranie+Suszenie oraz program Suszenie. W obu przypadkach maksymalny załadunek to 5 kg. Dodatkowo możemy ustawić tryb suszenia: normalny, czasowy, wygładzanie (do prasowania) oraz delikatny. Co daje nam całkiem sporo możliwości suszenia różnych tkanin.

Poza tym możemy również dodać większości programów prania dodać tryb suszenia, ale należy wtedy pamiętać, żeby nie przekraczać tych 5 kg, bo możemy się niemiło rozczarować, że pranie jest niedosuszone.

Kolejnym atutem tego modelu jest system AI DD, który precyzyjnie dobiera parametry prania takie jak – ruchy bębna, czas prania czy ilość wody według załadunku i wybranego programu.

Mamy również do wyboru dwa programy parowe: Antyalergiczny i Ubranka dziecęce. A dla osób lubiących prać głównie na krótkich czasach, jest program TurboWash59, który dzięki 4 dyszom efektywnie wypierze do 4 kg ubrań w niecałą godzinę.

Po więcej danych zapraszam tutaj 🙂

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:50h

Wymiary: 600 x 475 x 850 mm (SxGxW)

Model dostępny w:

W powyższej liście starałem się dobrać modele, które będą oferowały różne ciekawe rozwiązania, będą funkcyjne i w razie awarii będzie je można naprawić. W razie pytań o któryś z modeli z rankingu lub o całkiem inny, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach poniżej. Zapraszam do dyskusji 🙂

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
679 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
22 stycznia, 2023 07:29

Witam.
Jaka jest różnica pomiędzy F4DV508S0E, a F4DV508S1E?

Rafał
Rafał
22 stycznia, 2023 13:57
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź, już wiem dlaczego nie mogłem znaleźć różnic na stronie LG 🙂

Tomasz
Tomasz
19 stycznia, 2023 22:10

Czy są jakieś istotne różnice (oprócz wielkości bębna) między F4DV710H1E a F4DV910A2E ? Różnica kwotowa to ok.300-400zł, ale czy zna Pan jakieś ważniejsze różnice, które pomogłyby w decyzji?

Laurencja
Laurencja
19 stycznia, 2023 08:40

Bardzo ciekawe porównanie, niestety ja szukam jedynie modelu slim. Zależy mi na funcji odświeżania ubrań bez prania, a wyraźnie taką funkcję mają jedynie Haier i niektóre Samsungi. Haier ma kiepskie opinie, natomiast Samsung słabą klasę energetyczną. Czy mógłby Pan polecić jakiś najbardziej sensowny model slim z tą funcją? Czytałam niżej, że polecał Pan LG, natomiast nie doszukałam się funkcji odświeżania… Z góry dziękuję

Monika
Monika
10 stycznia, 2023 08:44

Witam, stoję przed dylematem zakupu pralko – suszarki w wersji slim. Waham się pomiędzy HAIER I-Pro 5 HWD80B14959S8U1S, SAMSUNG WD8NK52E0ZX, a LG F2DV5S8S2TE czy LG F2DV5S8S2. Który z tych modeli wypada najkorzystniej w praktyce? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Ada
Ada
2 stycznia, 2023 17:04

Który model lepszy: Beko HTV8732XCW czy Samsung WD80TA046BE?

Ada
Ada
2 stycznia, 2023 17:00

Dzień dobry, skąd informacja, że pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE ma wymienne łożyska?

Marcin
Marcin
29 grudnia, 2022 22:32

Witam serdecznie, gorąca prośba o radę. Generalnie byłem zdecydowany na zakup pralko suszarki ELECTROLUX EW7W268SP ale po dwóch wizytach w sklepach odradzono mi tę markę na rzecz LG i chyba zgłupiałem. W takim razie lepszym wyborem od wymienionej będzie LG F2DV5S7N0E Vivace V500 czy LG F2DV5S8S1?

Marcin
Marcin
1 stycznia, 2023 18:40
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za pomoc 🙂 jest miejsce więc wybieram LG F4DV509S1E

Kasia
Kasia
28 grudnia, 2022 10:45

Witam, LG F4DV508S1E czy LG F2DV5S8S2? Która lepsza? Jest miedzy nimi jakakolwiek znacząca różnica? Będą się nadawać do połowicznej zabudowy (tylko boki i góra będzie zabudowana)? Czy w tym przedziale cenowym jest coś lepszego na rynku?

Z góry dziękuję za pomoc! 🙂

Sonia
Sonia
26 grudnia, 2022 22:09

Witam, przeczytałam parametry poszczególnych pralkosuszarek i zastanawia mnie parametr zużycia wody, Waha się on od 55-85l na cykl prania przy podobnej cenie 2500 – 3500zl. Chciałbym wybrać model z małym zużyciem wody, ale czy nie wpływa to np. na jakość prania, czy tez inne osiągi pralko suszarki?

Sonia
Sonia
30 grudnia, 2022 16:39
Reply to  PanAGD

Witam! No właśnie o zużycie wody podczas suszenia mi chodzi. Tak jak pisałam wartości waha się od 55l nawt do 100 L. I pytanie do Pana, z czego to wynika.

Sonia
Sonia
7 stycznia, 2023 19:24
Reply to  PanAGD

Dzięki za podpowiedz, trzeba przeczytać instrukcję obsługi danego modelu.

MATEUSZ
MATEUSZ
24 grudnia, 2022 01:13

Poszukuję pralko-suszarki, która zmieści się w drzwiach do łazienki o szerokości 60 cm. Jeśli chodzi o funkcje to zależy mi głównie na trzech:
1. pranie wełny – mam dużo ubrań sportowych w tym z wełny merino, które wymagają bardzo delikatnego prania w temperaturze 30° C.
2. Opcja szybkiego prania z suszeniem
3. Jestem ratownikiem medycznym i potrzebuję urządzenia, które wypierze ubrania z pracy, więc przyda się fundacja „dezynfekcji”
Dodatkowym plusem będzie możliwość dodawania ubrań w trakcie prania.
Zależy mi również na możliwie morskich kosztach użytkowania (wysoka klasa energetyczna prania i suszenia oraz możliwie niskie zużycie wody).
Bardzo proszę o podanie modeli z których warto wybierać

Magdalena
Magdalena
28 listopada, 2022 22:10

Dzień Dobry, próbuje wybrać pralko suszarkę slim. Chciałabym kupić coś w klasie energetycznej D. Brałam pod uwagę haier i- pro 7 bo ma fajne parametry ale niestety ma dużo negatywnych opinii. Czy jest na rynku coś z podobnymi parametrami, godnego polecenia z góry dziękuje za odpowiedz. 🙂

Celina
Celina
27 listopada, 2022 14:56

Witam zastanawiam się nad zakupem Pralko-suszarka INDESIT BDE861483XWSEUN czy mogę prosić o opinię czy warto kupić z góry dziękuję za odpowiedź

Dariusz
Dariusz
26 listopada, 2022 12:58

Czy któraś z tych pralko suszarek suszy za pomocą pompy ciepła czy też w sposób tradycyjny, poprzez nagrzewnice powietrza?

Mieczysław K.
Mieczysław K.
10 grudnia, 2022 14:26
Reply to  PanAGD

Oszczędność wody przy pompie ciepła rekompensuje wysoką cenę. Poza tym suszy lepiej.

Marcin
Marcin
23 listopada, 2022 20:18

PanieAGD,

Jestem na etapie wyboru modelu slim. Bardzo proszę o odpowiedź, którą pralkę by Pan wybrał. Samsung WD8NK52E0ZX czy LG F2DV9S8H2E?

Marcin
Marcin
24 listopada, 2022 17:17
Reply to  PanAGD

Tak też zrobiłem. Jestem po pierwszym praniu koszul. Pralka jest świetna. Po przejściu z 7-letniego INDESITa zmiany technologiczne są wyraźnie odczuwalne. Mam nadzieję, że trwałością też mu dorówna :).

Łukasz
Łukasz
21 listopada, 2022 22:25

Witam, nagle padła mi pralko-suszarka, Samsung model WD0804W8E, prawdopodobnie łożyska bębna bo ostatnie 3 prania to pralka latała po całej łazience mimo dobrego wypoziomowania od lat.
Teraz szukam coś podobnej klasy.

  1. Pralka 60×60
  2. Kolorystyka obojętna
  3. Jeśli pralko-suszarka to do 3000zł jeśli sama pralka to 2000zł
  4. Bosch, Samsung, LG, Siemens
  5. Wszystkie markety
  6. Pralka minimum 8kg wsadu, suszarka minimum 5kg suszenia. Jakiś fajny panel, łatwy w obsłudze ale z rozbudowanymi opcjami, obroty max 1400, może być ta opcja Ad-Wash z dorzucaniem prania… Może teraz są jakieś fajne promocje? może jakieś gratisy itp?