Pralko-suszarka jaką wybrać? [Ranking 2024]

W idealnym świecie każdy powinien mieć miejsce na osobną pralkę i suszarkę, ale nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się tak, że musimy kupić te urządzanie jako 2w1 😉 Skoro tu jesteś to oznacza, że szukasz właśnie takowego sprzętu. Znając wszystkie plusy i minusy pralko-suszarek przygotowałem ranking z listą modeli, które mają dobre funkcje, parametry i w razie problemów są także naprawialne – przede wszystkim mają wymienne łożyska. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi modelami.

F4D06506W

Pralko-suszarka LG F4D06506W

10kg / 6kg
1400 obr.
DirectDrive
AI Wash
12 Programów

Na pierwszy ogień idzie pralko-suszarka LG z linii Vivace o dużym wsadzie, który wynosi 10kg, mowa oczywiście o samym praniu. Gdy chcemy zrobić pranie i suszenie jednocześnie, maksymalny załadunek wynosi 6kg. Możemy również wybrać sam proces suszenia: do szafy, Niska temperatura, Do szafy+.

Do wyboru mamy 10 programów prania: AI Wash, Bawełna, ECO 40-60, Mieszane, Syntetyczne, Antyalergiczne, Delikatne, Bawełna Turbo, Szybki 14, Pranie+suszenie. Do tych programów możemy dodać opcję suszenia (poza delikatnym i AiWash). Jak już wspomniałem, możemy też wybrać sam proces suszenia.

Pralko-suszarka ma również program parowy – Antyalergiczny, jest też system AIDD, który dopasowuje ruchy bębna i ogólnie proces prania względem rodzaju tkaniny i ilości wsadu. Mamy również program czyszczenia bębna.

Z funkcji dodatkowych do wyboru jest: pranie wstępne, płukanie +, opóźnienie startu, a także regulacja temperatury oraz prędkości wirowania.

Według mnie model bardzo fajnie wyposażony, ma to co trzeba, dla fanów sterowania smartfonem można wybrać model F4D1675YW, a tak to LG F4D06506W jest w zupełności optymalnym wyborem 🙂

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 90 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:35h

Model dostępny w:Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

8kg / 5kg
1400 obr.
EcoBubble
Air Wash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w swoim przedziale. Oferuje 8 kg wsadu prania i 5 kg wsadu suszenia, maksymalne obroty to 1400. Do wybory mamy jeden typowy program Pranie+suszenie, który trwa łącznie prawie 8 godzin przy pełnym wsadzie, ale to nie koniec. Samsung daje nam też możliwość dodanie funkcji suszenia do programów 6 programów m.in. do programu bawełna, syntetyki czy higiena.

Dodatkowo możemy włączyć sam cykl suszenia dla ubrań bawełnianych lub syntetyków.

Przydatnym programem jest program AirWash, który pozwala odświeżyć ubrania przy pomocy samego powietrza, bez użycia nawet kropelki wody. Maksymalny załadunek w tym programie to 1kg, więc mówimy tutaj o odświeżeniu 2-3 koszulek czy jednej bluzy, ale w okresie wakacyjnym jak znalazł.

Silnik inwerterowy zapewnia cichą pracę urządzenia. Resztę już znamy z pralek Samsunga: EcoBubble, Aktywna piania, SmartCheck, EcoCzyszczenie bębna. Od strony serwisowej – łożyska są wymienne. Po więcej zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:47h

Model dostępny w:Pralko-suszarka Miele WTD160 WCS

8kg / 5kg
1500 obr.
PerfectDry
Miele@home
12 Programów

Wchodzimy na wyższą półkę cenową, popatrzmy co niemiecki producent oferuje, może ktoś się skusi 😉 Zaczynamy od załadunku – 8 kg prana i 5 kg suszenia, czyli norma. Obroty wirowania podciągnięte do 1500, więc już trochę lepiej. Do wyboru mamy 12 programów, w tym 9 programów pranie + suszenie, te 3 programy bez suszenia to: płukanie/wirowanie, spłukiwanie kłaczków oraz ciepłe powietrze. Czyli każdy program prania może być uruchomiony z opcją suszenia.

Naturalnie możemy uruchomić również samo suszenie, bez potrzeby prania lub skorzystać z programu Ciepłe powietrze, który pozwoli nam dosuszyć ubrania lub odświeżyć te, które np. długo leżały w szafie. Z poziomu aplikacji możemy sterować pralko-suszarką zdalnie i uruchomić ją w dowolnym momencie.

Za proces suszenia jak w każdej pralko-suszarce odpowiadają czujniki, które mierzą wilgotność ubrań czy ich temperaturę, ale Miele poszło o krok dalej i system PerfectDry jest tak dokładny, że sprawdza nawet stopień twardości wody z naszych ubrań. Podobno zbyt duża ilość wapnia może zakłócić pracę czujników, a dla Miele nie jest już to problem.

Zresztą rozwiązań technicznych i technologicznych w Miele jest tak dużo, że jest to temat na osobny wpis. Skupmy się na tym co ważne dla nas użytkowników. A ważnie jest to, że ten produkt został zaprojektowany na 20 lat pracy, a dokładnie 5000 cykli prania i 4000 cykli suszenia.

Model ten kosztuje ponad 6000 zł, czy jest wart swojej ceny? Bez dwóch zdań.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 85 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,3kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:29h

Więcej informacji na stronie producenta.

Model dostępny w:Pralko-suszarka Samsung WD80T554DBX

8kg / 5kg
1400 obr.
AI Control
EcoBubble™
23 Programy

Efektowny model Samsunga, wizualnie przyciąga oko, srebrny kolor oraz nowoczesny panel sterowania robią robotę. Poza efektownym wyglądem jest to też model efektywny. Ilość funkcji, programów oraz parametry są na topowym poziomie.

Zacznijmy od tego, że mamy do dyspozycji aż 23 programy prania m.in.: Odzież wierzchnia, Pranie Szybkie 15′, Higieniczna para, Koszule, Bawełna, Odzież sportowa czy Delikatne.

Z programów suszenia mamy do wyboru 3 opcje : pranie + suszenie 5 kg, program suszenia bawełny oraz syntetyków.

Dodatkowo do każdego programu prania możemy dodać też funkcję suszenia w opcji: Auto, 30 min, 1 godz. 00 min, 1 godz. 30 min, 2 godz., 3 godz., i 4 godz.

Na plus tego modelu możemy jeszcze zapisać: program parowy, funkcję aktywnej piany, program AirWash od odświeżania ubrań. Dla zapominalskich przydatnym dodatkiem będzie okienko AddWash 😉

Nie możemy zapomnieć o AI Control – czyli sztucznej inteligencji, która uczy się naszych nawyków pralniczych i przy pomocy algortymów dobiera odpowiednie parametry prania czy podpowiada jaki program wybrać. AI daje nam też możliwość sterowania urządzeniem smartfonem.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:44h

Model dostępny w:
WNA24401PL

Pralko-suszarka Bosch WNA24401PL

10kg / 6kg
1400 obr.
AntiStain
AutoDry
14 Programów

Duża pojemność, to największy atut tego modelu. Bęben ma ładowność 10 kg prania, a w litrach wychodzi 70, co będzie plusem przy praniu dużych np. koców, a także przy suszeniu, bo pranie będzie miało więcej miejsca, co przełoży się na lepszą cyrkulację powietrza.

Z programów suszenia mamy do wyboru: Łagodne Suszenie, Intensywne suszenie oraz myTime (ustawienie czasu suszenia od 20 do 120 minut). Dodatkowo cykl suszenia możemy dodać do programów: Bawełna, Eco 40-60, Sytnetyki, Mix, Higiena Plus, Super 15 (wtedy program wskakuje na 15 minut prania i 45 minut suszenia, typowo do 1-2 koszulek).

Fajną funkcją jest AntiStain – czyli możliwość wybrania jakie plamy chcemy usunąć z naszych ubrań, do wyboru mamy: olej, krew, czerwone wino oraz trawa.

Wracając jeszcze do cyklu suszenia, możemy tutaj również wybrać jeden z trzech rodzajów suszenia: do szafy, do szafy + oraz do prasowania.

Program parowy IronAssist przyda się nam, kiedy będziemy potrzebowali na szybko odświeżyć koszulę czy t-shirt. IronAssist dodatkowo ułatwi nam rozprasowanie nawet mocnych zagnieceń 🙂

Poza tym pralko-suszarka ma silnik inwerterowy, co zapewni cichą pracę, są czujniki załadunku oraz stopnia wysuszenia ubrań, mamy opcję skracaniu czasu prania czy dodania prania w trakcie cyklu. Minusem są niewymienne łożyska, na szczęście w tych modelach jest to element, który praktycznie się nie psuje.

Plusem jest samoczyszczący wymiennik ciepła, co pozwoli na wydłużoną efektywność suszenia.

Garść głównych parametrów:
– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 79 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,6kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary (GxSxW) [cm]: 63.5 x 59.8 x 84.8

Model dostępny w:F2D85500W

Pralko-suszarka LG F2D85500W (Slim)

8kg / 5kg
1200 obr.
AI DD™
TurboWash
14 Programów

Jeden z najnowszych modeli w ofercie LG. W zasadzie jest to odpowiednik pierwszego w zestawieniu LG F4D06506W, ale w opcji slim. Maksymalny wsad w cyklu prania wynosi 8 kg, w cyklu suszenia 5 kg, a głębokość to 47,5 cm, przy małych łazienkach jak znalazł.

Dedykowanych programów do suszenia mamy dwa tj. Pranie + Suszenie oraz program Suszenie. W obu przypadkach maksymalny załadunek to 5 kg. Dodatkowo możemy ustawić tryb suszenia: do szafy, Niska temperatura, Do szafy+. Co daje nam całkiem sporo możliwości suszenia różnych tkanin.

Poza tym możemy również dodać większości programów prania dodać tryb suszenia, ale należy wtedy pamiętać, żeby nie przekraczać tych 5 kg, bo możemy się niemiło rozczarować, że pranie jest niedosuszone.

Kolejnym atutem tego modelu jest system AI DD, który precyzyjnie dobiera parametry prania takie jak – ruchy bębna, czas prania czy ilość wody według załadunku i wybranego programu.

Mamy również do wyboru program parowy: Antyalergiczny. A dla osób lubiących prać głównie na krótkich czasach, jest program Bawełna Turbo, który efektywnie wypierze w krótkim czasie do 4kg prania.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary: 600 x 475 x 850 mm (SxGxW)

Model dostępny w:

EW7W268SP

Pralko-suszarka Electrolux EW7W268SP

8kg / 4kg
1600 obr.
DualCare
SteamCare
14 Programów

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sprzętu od Electroluxa, który przecież w parlko-suszarkach siedzi bardzo długo i są to urządzenia, które spełniają swoje zadanie, a ja dzisiaj proponuję Wam model EW7W268SP, który jest optymalnym wyborem z oferty szwedzkiego producenta.

Wsad prania wynosi 8 kg, suszenia 4kg, a obroty wirowania podkręcono do 1600 i to jest duży plus tej pralko-suszarki, bo pranie jest lepiej odwirowane, a to = szybszy proces suszenia.

Do wyboru mamy 14 programów: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, wełna, FreshScent para, wirowanie/odprowadzanie wody, płukanie, czyszczenie urządzenia, antyalergiczny, odzież sportowa, odzież zewnętrzna, denim, One Go 1 godz. 1 kg. Do większości z nich możemy dołączyć opcję suszenia.

Możemy również uruchomić samo suszenie w trybach: Suche do prasowania, Suche do szafy oraz Ekstra suche.

Z funkcji dodatkowych do wyboru mamy: Pranie wstępne, odplamianie, TimeManager, Opóźnienie startu oraz regulować prędkość wirowania i temperaturę prania.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 55 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 2,5kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:15h

Wymiary: WxSzxG [cm]: 84,7 x 59,7 x 55,1

Model dostępny w:

W powyższej liście starałem się dobrać modele, które będą oferowały różne ciekawe rozwiązania, będą funkcyjne i w razie awarii będzie je można naprawić. W razie pytań o któryś z modeli z rankingu lub o całkiem inny, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach poniżej. Zapraszam do dyskusji 🙂

Trwa aktualizacja systemu dodawania pytań, proszę o cierpliwość. Zapraszam wkrótce :)
Subscribe
Powiadom o
guest
914 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
24 dni temu

Witam. Szukam pralko-suszarki, najlepiej zeby miala wklad powyzej 8kg, mozliwosc dorzucenia ubran podczas prania, funkcje odswiezania ubran, glebokosc do 60 cm, max 4k. Patrzalam na :

LG F2D9550YJ 48cm 9kg/5kg

Haier I-Pro 7 HWD100-B14979 i-Refresh 53cm 10kg/6kg

Electrolux DualCare 700 EW7WO368SP 55,1cm 8kg/5kg

Prosze cos doradzic (niekoniecznie z tych moich propozycji)

Ewelina
Ewelina
1 miesiąc temu

Dzień dobry,
A co Pan sądzi o pralko-suszarkach BEKO? Zastanawiam się nad kupnem Beko HTV8712XW lub Bosch WNA24401PL. Parametry wydają się być podobne, a różnica w cenie jest spora. Czy faktycznie jest między nim spora różnica w jakości na korzyść Bosch? Czy jednak warto zaryzykować z Beko?
Pozdrawiam,

Last edited 1 miesiąc temu by Ewelina
Szymon
Szymon
1 miesiąc temu

Witam,
Robiłem wszystko co mogłem, żeby zmieścić dwa urządzenia, ale niestety muszę postawić na pralko-suszarkę. Chciałem trochę poprawić aspekt „niszczenia” ubrań podczas suszenia i załadunku samej suszarki, dlatego chcę wykorzystać maksymalnie dość małą ilość miejsca w łazience i szukam urządzenia pomiędzy slim (47 cm) a regular (60 cm). Zdaję sobie sprawę że wymiary podawane są po „blacie” i uwzględniłem to. Szukam czegoś około 55 cm.
Zależy mi na w miarę nowym modelu, z wymiennymi łożyskami. Budżet do 3000 zł. Dodatkowy plus to ciemny kolor sprzętu. Jest na rynku coś godnego uwagi? Aktualnie zastanawiam się nad Whirlpool FFWDB 864349 BV PL. Może lepiej już wziąć slim?

Szymon
Szymon
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Strasznie mało opinie jest o tej pralce. To jakaś nowość jest. W ogóle LG ma strasznie dużo modeli i właściwie nie mogę znaleźć znaczących różnic między nimi i teraz mam dylemat między LG F2D9550YJ a LG F2DV5S8S2TE.

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Byłem szczęśliwym posiadaczem Pralko-suszarki Haier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh Slim 8kg. Niestety po 1.5 roku awaria i klops. Do czasu awarii byłem z niej bardzo zadowolony. Duży otwór, pranie suche po suszeniu, iRefresh fajnie działał, kołnierz i bezspawowy bęben. Wywalczyłem od RTV zwrot gotówki 2.8k, co warto na dzień dzisiejszy kupić o podobnych parametrach? Będę super wdzięczny za polecajkę.

Agata
Agata
1 miesiąc temu

Witam. Chciałabym kupić pralko suszarkę slim, skłaniam się ku LG, ale czy któreś mają wymienne łożyska? Mam wstępnie wybrane modele: F2D95902W lub F2D955OYJ i polecaną przez Pana ale niestety niedostępną F2DV9S8H2E. Zależy mi na trybie prania ręcznego\wełny i na stosunkowo niewielkim zużyciu prądu. Ewentualnie współgraniu z apką żeby dodać swoje programy.

Marek
Marek
2 miesięcy temu

Witam, bardo proszę o polecenie pralko-suszarki slim. Przeczytałem już chyba pół internetu i wychodzi na to że wszystkie są złe 🙂 Z góry dziękuje za podpowiedź

Krzysiek
Krzysiek
3 miesięcy temu

Dzień dobry,

stoję przed wyborem pralko-suszarki koniecznie SLIM:

LG F2DV5S8S2LG Vivace F2DV5S7S0ELG F2D85500W
HAIER I-Pro 7 HWD80-B14979-S
Z tego co wyczytałem, HAIER raczej nie jest polecany 🙂 Które LG brać? Prosze o radę.

Krzysiek
Krzysiek
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Czy w kategorii SLIM jest jeszcze coś „wartego uwagi”?

Michał
Michał
3 miesięcy temu

Dzień dobry, jaką wybrać sensowną pralko-suszarkę ale pod zabudowe budzet 4000 wymiar standardowe 60.

Last edited 3 miesięcy temu by Michał
Adrian
Adrian
3 miesięcy temu

stoje przed dylematem wyboru

1) Bosch WNA24401PL2) Electrolux EW8WN261BP3) Haier HWD120-B149794) Samsung WD80T554DBX
którą polecałby Pan najbardziej ? która najlepiej „wyprasuje” ubrania ? 🙂

Adrian
Adrian
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

dziekuję za odpowiedź, a jeśli chodzi o tego Bosch a Electrolux EW9W161BC z pompą ciepła?

Adrian
Adrian
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

dziękuję, wlaśnie zamówiłem Boscha 🙂

Urszula
Urszula
3 miesięcy temu

Dzień dobry
Moja pełnoletnia pralka Siemens odmawia współpracy. Teraz ze względu na brak miejsca marzy mi się pralko- suszarka . W każdym sklepie proponują inna . Proszę doradzić co kupić w cenie 3000-3500 zł. Ja najbardziej przychylam się do zakupu Boscha. Czy to dobry wybór.

Urszula
Urszula
3 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję, Bosch zakupiony i obecnie testuje , jestem bardzo zadowolona

Maciej
Maciej
3 miesięcy temu

Dzień dobry,

Poszukuję pralko-suszarki o ciemniejszych kolorach (czarny, srebrny, szary etc.), jednocześnie której głębokość z elementami wystającymi nie przekraczałaby 60 cm. Czy jest jakiś model, który spełnia te warunki i byłby godny polecenia?
Pozdrawiam

Bartłomiej
Bartłomiej
3 miesięcy temu

Witam, poszukuje pralko-suszarki slim. Chciałem zapytać o model Haier I-Pro 5 HWD80-B14959U1. Czy jest warty kupna? Może lepiej Samsung lub Beko? Budżet do około 2700

Zmywarka wolnostojąca 45 cm – jaki model wybrać? [Ranking 2024]

Golarka męska elektryczna – Ranking [2024]

Duże i pojemne pralki od 10 kg – [Ranking 2024]

Duża i pojemna lodówka (70cm) – jaką wybrać? TOP 5 [Ranking 2024]