Pralko-suszarka jaką wybrać? [Ranking 2024]

W idealnym świecie każdy powinien mieć miejsce na osobną pralkę i suszarkę, ale nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się tak, że musimy kupić te urządzanie jako 2w1 😉 Skoro tu jesteś to oznacza, że szukasz właśnie takowego sprzętu. Znając wszystkie plusy i minusy pralko-suszarek przygotowałem ranking z listą modeli, które mają dobre funkcje, parametry i w razie problemów są także naprawialne – przede wszystkim mają wymienne łożyska. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi modelami.

F4D06506W

Pralko-suszarka LG F4D06506W

10kg / 6kg
1400 obr.
DirectDrive
AI Wash
12 Programów

Na pierwszy ogień idzie pralko-suszarka LG z linii Vivace o dużym wsadzie, który wynosi 10kg, mowa oczywiście o samym praniu. Gdy chcemy zrobić pranie i suszenie jednocześnie, maksymalny załadunek wynosi 6kg. Możemy również wybrać sam proces suszenia: do szafy, Niska temperatura, Do szafy+.

Do wyboru mamy 10 programów prania: AI Wash, Bawełna, ECO 40-60, Mieszane, Syntetyczne, Antyalergiczne, Delikatne, Bawełna Turbo, Szybki 14, Pranie+suszenie. Do tych programów możemy dodać opcję suszenia (poza delikatnym i AiWash). Jak już wspomniałem, możemy też wybrać sam proces suszenia.

Pralko-suszarka ma również program parowy – Antyalergiczny, jest też system AIDD, który dopasowuje ruchy bębna i ogólnie proces prania względem rodzaju tkaniny i ilości wsadu. Mamy również program czyszczenia bębna.

Z funkcji dodatkowych do wyboru jest: pranie wstępne, płukanie +, opóźnienie startu, a także regulacja temperatury oraz prędkości wirowania.

Według mnie model bardzo fajnie wyposażony, ma to co trzeba, dla fanów sterowania smartfonem można wybrać model F4D1675YW, a tak to LG F4D06506W jest w zupełności optymalnym wyborem 🙂

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 90 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:35h

Model dostępny w:Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

8kg / 5kg
1400 obr.
EcoBubble
Air Wash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w swoim przedziale. Oferuje 8 kg wsadu prania i 5 kg wsadu suszenia, maksymalne obroty to 1400. Do wybory mamy jeden typowy program Pranie+suszenie, który trwa łącznie prawie 8 godzin przy pełnym wsadzie, ale to nie koniec. Samsung daje nam też możliwość dodanie funkcji suszenia do programów 6 programów m.in. do programu bawełna, syntetyki czy higiena.

Dodatkowo możemy włączyć sam cykl suszenia dla ubrań bawełnianych lub syntetyków.

Przydatnym programem jest program AirWash, który pozwala odświeżyć ubrania przy pomocy samego powietrza, bez użycia nawet kropelki wody. Maksymalny załadunek w tym programie to 1kg, więc mówimy tutaj o odświeżeniu 2-3 koszulek czy jednej bluzy, ale w okresie wakacyjnym jak znalazł.

Silnik inwerterowy zapewnia cichą pracę urządzenia. Resztę już znamy z pralek Samsunga: EcoBubble, Aktywna piania, SmartCheck, EcoCzyszczenie bębna. Od strony serwisowej – łożyska są wymienne. Po więcej zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:47h

Model dostępny w:Pralko-suszarka Miele WTD160 WCS

8kg / 5kg
1500 obr.
PerfectDry
Miele@home
12 Programów

Wchodzimy na wyższą półkę cenową, popatrzmy co niemiecki producent oferuje, może ktoś się skusi 😉 Zaczynamy od załadunku – 8 kg prana i 5 kg suszenia, czyli norma. Obroty wirowania podciągnięte do 1500, więc już trochę lepiej. Do wyboru mamy 12 programów, w tym 9 programów pranie + suszenie, te 3 programy bez suszenia to: płukanie/wirowanie, spłukiwanie kłaczków oraz ciepłe powietrze. Czyli każdy program prania może być uruchomiony z opcją suszenia.

Naturalnie możemy uruchomić również samo suszenie, bez potrzeby prania lub skorzystać z programu Ciepłe powietrze, który pozwoli nam dosuszyć ubrania lub odświeżyć te, które np. długo leżały w szafie. Z poziomu aplikacji możemy sterować pralko-suszarką zdalnie i uruchomić ją w dowolnym momencie.

Za proces suszenia jak w każdej pralko-suszarce odpowiadają czujniki, które mierzą wilgotność ubrań czy ich temperaturę, ale Miele poszło o krok dalej i system PerfectDry jest tak dokładny, że sprawdza nawet stopień twardości wody z naszych ubrań. Podobno zbyt duża ilość wapnia może zakłócić pracę czujników, a dla Miele nie jest już to problem.

Zresztą rozwiązań technicznych i technologicznych w Miele jest tak dużo, że jest to temat na osobny wpis. Skupmy się na tym co ważne dla nas użytkowników. A ważnie jest to, że ten produkt został zaprojektowany na 20 lat pracy, a dokładnie 5000 cykli prania i 4000 cykli suszenia.

Model ten kosztuje ponad 6000 zł, czy jest wart swojej ceny? Bez dwóch zdań.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 85 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,3kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:29h

Więcej informacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

Pralko-suszarka Samsung WD80T554DBX

8kg / 5kg
1400 obr.
AI Control
EcoBubble™
23 Programy

Efektowny model Samsunga, wizualnie przyciąga oko, srebrny kolor oraz nowoczesny panel sterowania robią robotę. Poza efektownym wyglądem jest to też model efektywny. Ilość funkcji, programów oraz parametry są na topowym poziomie.

Zacznijmy od tego, że mamy do dyspozycji aż 23 programy prania m.in.: Odzież wierzchnia, Pranie Szybkie 15′, Higieniczna para, Koszule, Bawełna, Odzież sportowa czy Delikatne.

Z programów suszenia mamy do wyboru 3 opcje : pranie + suszenie 5 kg, program suszenia bawełny oraz syntetyków.

Dodatkowo do każdego programu prania możemy dodać też funkcję suszenia w opcji: Auto, 30 min, 1 godz. 00 min, 1 godz. 30 min, 2 godz., 3 godz., i 4 godz.

Na plus tego modelu możemy jeszcze zapisać: program parowy, funkcję aktywnej piany, program AirWash od odświeżania ubrań. Dla zapominalskich przydatnym dodatkiem będzie okienko AddWash 😉

Nie możemy zapomnieć o AI Control – czyli sztucznej inteligencji, która uczy się naszych nawyków pralniczych i przy pomocy algortymów dobiera odpowiednie parametry prania czy podpowiada jaki program wybrać. AI daje nam też możliwość sterowania urządzeniem smartfonem.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:44h

Model dostępny w:
WNA24401PL

Pralko-suszarka Bosch WNA24401PL

10kg / 6kg
1400 obr.
AntiStain
AutoDry
14 Programów

Duża pojemność, to największy atut tego modelu. Bęben ma ładowność 10 kg prania, a w litrach wychodzi 70, co będzie plusem przy praniu dużych np. koców, a także przy suszeniu, bo pranie będzie miało więcej miejsca, co przełoży się na lepszą cyrkulację powietrza.

Z programów suszenia mamy do wyboru: Łagodne Suszenie, Intensywne suszenie oraz myTime (ustawienie czasu suszenia od 20 do 120 minut). Dodatkowo cykl suszenia możemy dodać do programów: Bawełna, Eco 40-60, Sytnetyki, Mix, Higiena Plus, Super 15 (wtedy program wskakuje na 15 minut prania i 45 minut suszenia, typowo do 1-2 koszulek).

Fajną funkcją jest AntiStain – czyli możliwość wybrania jakie plamy chcemy usunąć z naszych ubrań, do wyboru mamy: olej, krew, czerwone wino oraz trawa.

Wracając jeszcze do cyklu suszenia, możemy tutaj również wybrać jeden z trzech rodzajów suszenia: do szafy, do szafy + oraz do prasowania.

Program parowy IronAssist przyda się nam, kiedy będziemy potrzebowali na szybko odświeżyć koszulę czy t-shirt. IronAssist dodatkowo ułatwi nam rozprasowanie nawet mocnych zagnieceń 🙂

Poza tym pralko-suszarka ma silnik inwerterowy, co zapewni cichą pracę, są czujniki załadunku oraz stopnia wysuszenia ubrań, mamy opcję skracaniu czasu prania czy dodania prania w trakcie cyklu. Minusem są niewymienne łożyska, na szczęście w tych modelach jest to element, który praktycznie się nie psuje.

Plusem jest samoczyszczący wymiennik ciepła, co pozwoli na wydłużoną efektywność suszenia.

Garść głównych parametrów:
– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 79 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,6kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary (GxSxW) [cm]: 63.5 x 59.8 x 84.8

Model dostępny w:F2D85500W

Pralko-suszarka LG F2D85500W (Slim)

8kg / 5kg
1200 obr.
AI DD™
TurboWash
14 Programów

Jeden z najnowszych modeli w ofercie LG. W zasadzie jest to odpowiednik pierwszego w zestawieniu LG F4D06506W, ale w opcji slim. Maksymalny wsad w cyklu prania wynosi 8 kg, w cyklu suszenia 5 kg, a głębokość to 47,5 cm, przy małych łazienkach jak znalazł.

Dedykowanych programów do suszenia mamy dwa tj. Pranie + Suszenie oraz program Suszenie. W obu przypadkach maksymalny załadunek to 5 kg. Dodatkowo możemy ustawić tryb suszenia: do szafy, Niska temperatura, Do szafy+. Co daje nam całkiem sporo możliwości suszenia różnych tkanin.

Poza tym możemy również dodać większości programów prania dodać tryb suszenia, ale należy wtedy pamiętać, żeby nie przekraczać tych 5 kg, bo możemy się niemiło rozczarować, że pranie jest niedosuszone.

Kolejnym atutem tego modelu jest system AI DD, który precyzyjnie dobiera parametry prania takie jak – ruchy bębna, czas prania czy ilość wody według załadunku i wybranego programu.

Mamy również do wyboru program parowy: Antyalergiczny. A dla osób lubiących prać głównie na krótkich czasach, jest program Bawełna Turbo, który efektywnie wypierze w krótkim czasie do 4kg prania.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary: 600 x 475 x 850 mm (SxGxW)

Model dostępny w:

EW7W268SP

Pralko-suszarka Electrolux EW7W268SP

8kg / 4kg
1600 obr.
DualCare
SteamCare
14 Programów

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sprzętu od Electroluxa, który przecież w parlko-suszarkach siedzi bardzo długo i są to urządzenia, które spełniają swoje zadanie, a ja dzisiaj proponuję Wam model EW7W268SP, który jest optymalnym wyborem z oferty szwedzkiego producenta.

Wsad prania wynosi 8 kg, suszenia 4kg, a obroty wirowania podkręcono do 1600 i to jest duży plus tej pralko-suszarki, bo pranie jest lepiej odwirowane, a to = szybszy proces suszenia.

Do wyboru mamy 14 programów: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, wełna, FreshScent para, wirowanie/odprowadzanie wody, płukanie, czyszczenie urządzenia, antyalergiczny, odzież sportowa, odzież zewnętrzna, denim, One Go 1 godz. 1 kg. Do większości z nich możemy dołączyć opcję suszenia.

Możemy również uruchomić samo suszenie w trybach: Suche do prasowania, Suche do szafy oraz Ekstra suche.

Z funkcji dodatkowych do wyboru mamy: Pranie wstępne, odplamianie, TimeManager, Opóźnienie startu oraz regulować prędkość wirowania i temperaturę prania.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 55 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 2,5kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:15h

Wymiary: WxSzxG [cm]: 84,7 x 59,7 x 55,1

Model dostępny w:

W powyższej liście starałem się dobrać modele, które będą oferowały różne ciekawe rozwiązania, będą funkcyjne i w razie awarii będzie je można naprawić. W razie pytań o któryś z modeli z rankingu lub o całkiem inny, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach poniżej. Zapraszam do dyskusji 🙂

Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
877 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
Patrycja
4 dni temu

Witam ,
Czy istnieje może jakiś model pralko suszarki SLIM z pompą ciepła ?

Piotr
Piotr
7 dni temu

Dzień dobry!
Chciałem również zapytać, gdyż chciałbym pralko-suszarkę o wyglądzie tych samsunga, ale niezawodności Miele 🙂
Jak jest z tą wytrzymałością u tych pierwszych?

Ewa
Ewa
16 dni temu

Poszukuję pralko suszarki. Znalazłam CANDY ROW4966DWMCT/1-S
Czy to dobry wybór?

Magda
Magda
27 dni temu

Dzień dobry, szukam pralko-suszarki. Mój budżet jest jak „najniższy”. Co mogę rozsądnego wybrać w możliwie niskim budżecie?

Magdalena
Magdalena
27 dni temu
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Znalazłam jeszcze taką https://www.mediaexpert.pl/outlet/outlet-agd/outlet-pralka-suszarka/u-pralko-suszarka-hisense-wd5s1045bw-pl-steam-connect-10-5-6kg-1400rpm-kl-d

Cena w outlet dobra. Tylko nie wiem czy może lepiej nie kupować z outlet tylko normalnie.

Magda
Magda
26 dni temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję 🙂 model który Pan podał odpowiada pralce, a nie pralko-suszarce. Czy mogę prosić o ponowną weryfikację? Dziękuję!

Magda
Magda
26 dni temu
Reply to  PanAGD

A czy może coś jeszcze? Ta ma 1 cm za dużo na wysokości i 0,5cm na szerokości i nie zmieści mi się w kuchni. Tamta miała idealny rozmiar ale to pralka 🙂

Radek
Radek
1 miesiąc temu

Bardzo dziękuje za pomoc 🙂

Last edited 1 miesiąc temu by Radek
Iwona
Iwona
1 miesiąc temu

Posiadam pralko-suszarkę od 2 lat
LG AI DD V6 FWV685WSE i pojawił sie problem z suszeniem. Wczesniej pranie bylo idealnie suche teraz nadal mokre. Ponowne suszenie i nadal pranie gorące ale mokre
Czasami też dobiera zle czas suszenia, czasem skraca po włączeniu ( np 2 godziny po uruchomieniu zmienia na 10 minut). Filtr wyczyszczony, pralka regularnie czyszczona. Może jakiś pomysł co mozna zrobić? Z góry dziękuje

Radek
Radek
1 miesiąc temu

Witam
Chciałbym dopytać o pralko suszarki firmy Miele, rozważam model WTD 160 lub WTD 280 który model by Pan polecił? Ale przede wszystkim bo przy takim wydatku nie ukrywam że najważniejszym kryterium jest dla mnie niezawodność, czy w przypadku tych urządzeń nadal możemy mówić o jakości Miele? Czy faktycznie będą to urządzenie o powiedzmy najmniejszym ryzyku awarii?
Z góry dziękuję za pomoc 🙂

Przemysław
Przemysław
1 miesiąc temu

Witam
Zakupiłem pralko suszarkę DamsungWD10T534DBE ale w wyniku nieporozumienia nie dostarczono mi jej. Dostałem informację, że mógłbym otrzymać za 100zł mniej taki model
Samsung WD90T954ASH. Pytanie czy jest o wiele gorsza, a może wcale?
Może wybrałby Pan w podobnej cenie całkiem inną pralko suszarkę?
W pierwszym modelu zachęciło mnie autodozowanie, ale być może to przereklamowany gadżet?
Jeśli chodzi o ten drugi model to nie ma w nim nic, co by mnie jakoś porwało. Zależy mi najbardziej na dużym wkładzie jeśli chodzi o suszenie i na wymiennych łożyskach, jakieś programy typu wełna, sportowe ubrania, szybki.
Który z powyższych modeli by Pan wybrał?
Lub który model z konkurencji w cenie ok 3500zł?
Z góry dziękuję

Przemysław
Przemysław
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Serdecznie dziękuję za odpowiedź ????

Aga
Aga
1 miesiąc temu

Witam,
Stoję przed wyborem pralko-suszarki…do tej pory używam pralki samsulg ecco bubble 7kg i jestem zadowolona z tej firmy. Szukam porady czy isc w model samsung(który byłby dobrym wyborem przy 4 osobowej rodzinie) czy jednak w LG, Bosh a może Haier? Zależy mi by sprzęt był dobry i niekłopotliwy???? przez 8 lat używania obecnej pralki, wymieniłam tylko kołnierz…pozdrawiam

Aga
Aga
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Najlepiej Ok 2500zł do max 3000

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Dzień dobry, a myśli Pan, że ta https://www.euro.com.pl/pralko-suszarki/samsung-wd8nk52e0zx.bhtml sprawdzi się? Pranie wyłącznie odzieży dla dorosłych, a opcja suszenia tylko w zimie…

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Slim nie musi, ale akurat ta, wpadła mi w oko 🙂 no i kolor mi idealnie pasuje, do konceptu łazienki 🙂 Czy slim jest jakoś bardziej awaryjny, czy może mniej praktyczny?

Last edited 1 miesiąc temu by Marcin
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Dzięki za info, akurat 1000 w tą czy w tamtą, nie robi mi różnicy, wic przemyślę sprawę:)

Marcin
Marcin
14 dni temu
Reply to  PanAGD

A czy od tego modelu Samsunga nie będzie lepszy LG F2D85500W?

Daria
Daria
1 miesiąc temu

Pomocy…
Mam rozterkę pomiędzy LG a Samsung.
Która z LG albo Samsung będzie lepsza?
LG:
F2DV5S8S1
F2DV9S8H2E
F2DV5S8S1
F4DV910A2E
SAMSUNG:
WD80TA046BE
WD8NK52E0ZX
WD80T554DBX
WD8NK52E3AW
WD10TS34DBE

Wiem, że bardziej skłonić się do zakupu LG, ale jednak Samsung też ma ,,to coś „. Więc który najlepszy w LG a który w Samsungu?
Błagam o pomoc. Z góry dziękuję ❤️

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

warto dopłacać do 34DBE ok. 400 zł względem WD80T554DBX AddWash AI Control ? Załadunek większy 2 kilo od drugiej, estetyka bliźniacza. A może lepiej się sprawdza model z tradycyjnym pokrętłem jak np. w E3AW?

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

Poszukuję pralko-suszarki. Natknąłem się na taki model LG F2D85500W. Czy jest warta uwagi? Czy ma wymienne łożyska?

Zmywarka do zabudowy 45 cm – jaki model wybrać? [Ranking 2024]

Okap do zabudowy w szafce – Wkład [Ranking 2024]

Płyta gazowa na szkle do zabudowy – jaką wybrać? [Ranking 2024]

Zamrażarka szufladowa i skrzyniowa – który model? [Ranking 2024]