142

Pralka i suszarka – gotowe zestawy – 2020 r.

PanAGD

Rankingi

Kupno pralki i suszarki nie jest największym wyzwaniem świata. Potrzeba trochę czasu, żeby wyłuskać odpowiednie zestawy, które pasują do siebie pod względem programów, gabarytów i wyglądu. Wszystko też oczywiście zależy od budżetu. Jeśli to czytasz to zapewne jesteś na etapie szukania odpowiedniego zestawu. Chcąc ułatwić Tobie zadanie, przygotowałem listę pralek i suszarek, które będą ze sobą “grały”. Zapraszam do lektury 🙂

Zestaw do 3500 zł

Pralka Bosch WAN2816EPL + Suszarka Bosch WTH8500EPL

Zaczynamy od zestawu, który mieści się w bardzo rozsądnym budżecie. Więc koniec z wymówkami, że to droga zabawa 🙂 Sprawdźmy co oferują te modele:

Pralka: 7 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, możliwość skracana programów, automatyka wagowa, klasa A+++, 15 programów m.in: mix, antyalergia, sport/fitness, czyszczenie bębna.

Suszarka: 7kg wsadu, pompa ciepła, klasa A+, AutoDry, 15 programów suszenia m.in: Pierze/Puch, Ręczniki, Sport/Fitness, programy do szafy, do prasowania i extra suche.

Jak się trafi w odpowiednią promocję to można kupić ten zestaw poniżej 3000 zł. W swoim budżecie moim zdaniem jedna z lepszych opcji. Sprzęty posiadają wszystkie najważniejsze programy i funkcje z których korzysta się na co dzień. Jeden i drugi sprzęt produkowany jest w PL, więc jest dostęp do części a jakość stoi na odpowiednim poziomie.

Wybrane modele posiadają ten sam wsad, więc po praniu wystarczy przerzucić ubrania do suszarki i nie martwić się czy nie przeładowaliśmy bębna. Plusem pralki są obroty wirowania, które wynoszą 1400 – pranie jest dokładniej odwirowane, a to przekłada się na krótszy czas suszenia.

Dostępne łączniki – WTZ27400, WTZ11400, WTZ27410

Modele dostępne w:

Zestaw do 5500 zł

Pralka LG F4WN409S0 + Suszarka LG RC90U2AV3Q

W tym zestawie idziemy o półkę cenowo wyżej, ale też i parametry oraz funkcje są adekwatne do ceny.

Pralka: 9 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, programy parowe, automatyka wagowa, klasa A+++, 14 programów m.in: sportowe, mieszane, ubranka dziecęce z parą, czyszczenie bębna.

Suszarka: 9kg wsadu, pompa ciepła, klasa A+++, Technologia Eco Hybrid™, samoczyszczący wymiennik ciepła, 14 programów suszenia m.in:Ręczniki, 30 minut, delikatne.

Co jest największym plusem tego zestawu LG? Duża pojemność i programy parowe. Przy większej ilości prania a zwłaszcza przy małych dzieciach jak znalazł. Dzisiaj się już tak nie brudzimy jak kiedyś, a nasze ubrania wymagają głównie odświeżenia, więc programy parowe to dobry kierunek.

Z ciekawych rozwiązań w pralce jest jeszcze system AI DD™, który dopasowuje ruchy bębna do rodzaju tkanin tak, aby ubrania zostały dokładnie wyprane i niezniszczone.

Suszarka automatycznie czyście kondensator, więc jedyne o co musimy zadbać to o opróżnianie pojemnika na wodę i czyszczenie filtrów przy drzwiczkach, najlepiej po każdym suszenia – czas operacyjny 30 sekund 😉 Dodatkowo możemy wybrać czas suszenia – krótki albo długi, pierwszy da nam oszczędność czasu, a drugi oszczędność prądu. Coś za coś.

Jedno i drugie urządzenie możemy obsługiwać zdalnie przez smartfona np. uruchomić program, sprawdzić na jakim etapie jest pranie/suszenie czy w razie usterki łatwo ją wykryć i wyeliminować.

Zwrócić uwagę należy na głębokość suszarki – wynosi 69 cm, więc stawiając jedno urządzenie na drugim musimy się liczyć z tym, że słupek będzie trochę odstawał od ściany.

Dostępne łączniki – w zestawie z suszarką jest zestaw do przymocowania do pralki, opcjonalnie można dokupić łącznik: AGF30790698.

Modele dostępne w:
Zestaw do 4000 zł

Pralka Siemens WM14N26EPL + Suszarka Siemens WT45H25EPL

Pierwszy zestaw to opcja na każdą kieszeń, drugi znajduje się trochę na przeciwnym biegunie, a ten zestaw to połączenie dużej pojemności i dobrych programów prania/suszenia i mieszący się w budżecie, który nas nie zrujnuje.

Pralka: 8 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, automatyka wagowa, klasa A+++, 15 programów m.in: Super 15’/30′, Outdoor + Impregnacja, Higiena, Mix.

Suszarka: 8 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A++, SelfCleaning Condenser™, 15 programów suszenia m.in: Ręczniki, Outdoor, Pierz/Puch.

Zestawienie tych sprzętów da nam komfort sporego wsadu prania/suszenia, ale także dostęp do ciekawych programów. Jesteś entuzjastom górskich wycieczek, biegania czy wszelakiego aktywnego wypoczynku? To zapewne wiesz, że odpowiednia odzież to podstawa. Odzież, która posiada różne membrany, powłoki i zabezpieczenia przed wiatrem czy wodą. Trzeba o nią odpowiednia dbać i przede wszystkim prać w bezpiecznych warunkach.

Pralka ma odpowiedni program do prania tego typu odzieży – Outdoor+impregnacja, a suszarka program suszenia Outdoor. Więc włóczykiju, ten zestaw będzie idealny dla Ciebie 😉

Do codziennego prania i suszenia ten zestaw także będzie strzałem w 10. Jak wspominałem ma on duży 8 kg wsad, więc nie straszne mu góry prania. Pralka dzięki 1400 obrotom wirowania dokładniej odwiruje wodę z ubrań, a suszarka szybciej wysuszy nasze pranie. Zakres programów jest tak duży, że spokojne wypierzemy i wysuszymy zarówno mocne jeansy jak i delikatny jedwab. Jest także program Higiena – stworzony z myślą o alergikach.

Jeden i drugi sprzęt daje nam możliwość wpływu na czas prania i stopień suszenia. Sprzęty w pełni serwisowalne i produkowane w Polsce.

Dostępne łączniki – WTZ27400, WTZ11400, WTZ27410

Modele dostępne w:

Zestaw do 5000 zł

Pralka Samsung WW90J5446FW + Suszarka Samsung DV90M5200QW

Ładny to zestaw, Samsung wie jak stworzyć sprzęty przyjemne dla oka, ale także zaawansowane technologicznie. Powyższe modele są tego odpowiednim przykładem. Co nam oferują:

Pralka: 9 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, EcoBubble, klasa A+++, 14 programów m.in: Pranie codzienne, Dziecięce, Program 15′, Pościel, Bawełna.

Suszarka: 9 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A+++, czujnik zabrudzenia filtra, ustawienie stopnia suszenia, 14 programów suszenia m.in: Wełna, Szybkie Suszenie 35′, Koszule czy Bawełna.

Zestaw stworzony do codziennych wyzwań pralniczo-suszarniczych w każdym domu 😉 Zwłaszcza w tym domu, gdzie prania jest na prawdę dużo. 9 kg wsady poradzą sobie z każdymi kopcami ubrań. Zarówno pralka jak i suszarka mają duży zakres programów, co da nam komfort wysuszenia zarówno dużego koca jak i lnianej sukienki.

A co w momencie, gdy chcemy wyprać i wysuszyć coś na szybko? Przy niewielkich ilościach typu dwie koszule czy bluzki jest to do zrobienia. Pralka ma program 15 minutowy do odświeżenia ubrania, a suszarka w 35 minut wykona proces suszenia. W podbramkowych sytuacjach do godziny możemy być gotowi.

Wspominałem, że Samsung to nowoczesne technologie, a to kieruje nas w stronę systemu EcoBubble. Chyba każdy o nim słyszał. Proszek rozpuszczany jest w specjalnej pompie, tworzy się piania, a ta szybko i efektywnie przenika do ubrań. Pozwala to uzyskać zadowalające efekty nawet przy niskich temperaturach prania.

W przypadku suszarki zastosowano technologię OptimalDry™, która składa się z trzech czujników, które na bieżąco mierzą – wilgotność ubrań, temperaturę i poziom zabrudzenia wymiennika ciepła. W całości tworzy system, który optymalizuje cały proces suszenia. Najważniejsze, że w razie zabrudzenia wymiennika ciepła zostaniemy poinformowani o konieczności czyszczenia.

Według mnie ładnie wyglądający zestaw, mając pełny zakres programów programów i w razie awarii jest serwisowalny.

Dostępne łączniki – Samsung SKK-DD

Modele dostępne w:

Zestaw do 6500 zł

Pralka Miele WDB 030 WCS Eco + Suszarka Miele TDB 230 WP Active

Miele? To można kupić zestaw pralka + suszarka niemieckiego producenta za poniżej 20k złotych? Można 🙂 Oczywiście są najtańsze sprzęty w ofercie Miele, ale nie oznacza, że są kiepskie. Przecież w dalszym ciągu mówimy legendarnym i niezawodnym Miele 😉 Sprawdźmy co zyskamy kupując ten zestaw:

Pralka: 7 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, CapDosing, automatyka wagowa, klasa A+++, 12 programów m.in: Expres 20, Outdoor, Bawełna, Koszule

Suszarka: 7 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A++, czujnik zabrudzenia filtra, ustawienie stopnia suszenia, 12 programów suszenia m.in: Wełna Finish, Impregnacja, Expres, Tkaniny delikatne, bawełna.

Co jest zaletą tego zestawu? Prostota i łatwość użytkowania. To od zawsze było podstawą w firmie Miele, skupienie się na efektywności a nie efektowności. 7 kg załadunek w obu sprzętach będzie wystarczającym nawet przy rodzinie 2+2, a i większy koc też wypierzemy.

Mimo tego, że to podstawowe modele w ofercie producenta to i tak oferują ciekawe rozwiązania. W pralce możemy skorzystać z opcji CapDosing – czyli korzystanie ze specjalnych kapsułek z płynem do prania i płukania, pralka pobiera ilość detergentu taką jaka jest faktycznie potrzebna. W pralce mamy również opcję impregnacji i prania ubrań outdoorowych – czyli wszelakich softshellów, Gore-Tex etc.

W suszarce zastosowano m.in. automatyczną zmianę kierunku obrotów bębna – mniejsze ryzyko poskręcania się ubrań. Możemy również skorzystać z kapsułek FragranceDos, które nadadzą zapach suszonym tkaniną. Wymiennik ciepła jest bezobsługowy – nie musimy go czyścić, chociaż w razie potrzeby mamy do niego dostęp – jest to plus.

Pralkę i suszarkę sparujemy przy pomocy łącznika WTV 414, WTV 417, WTV 412, WTV 501, WTV 502.

Modele dostępne w:

Zestaw do 4000 zł

Pralka Bosch WAN2826EPL + Suszarka Bosch WTR85V5EPL

Kolejny zestaw Boscha, tym razem pojemniejszy, ale nadal mieszczący się w rozsądnym budżecie. W zasadzie jest to jeden z chętniej wybieranych zestawów ostatnimi czasy. Sprawdźmy co tak przyciąga kupujących:

Pralka: 8 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, Opcja dołożenia prania, automatyka wagowa, klasa A+++, 15 programów m.in: Szybki 15’/30′, Kołdry, Sport/Fitness, Koszule/Bluzki, AntyAlergia.

Suszarka: 8 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A++, czujnik zabrudzenia filtra, ustawienie stopnia suszenia, suszenie delikatne, 15 programów suszenia m.in: Koszule/Bluzki, Ręczniki, Mix, Super 40, Sport/Fitness, Wełna, Wietrzenie zimne, Ciepły Program czasowy, Pierze/Puch.

Szeroki wachlarz programów prania i suszenia, spora pojemność, energooszczędne klasy, przystępna cena, no i bądź co bądź sprawdzony producent. To sprawia, że ten zestaw jest często kupowany. Z resztą w komentarzach często sam polecam takie zestawienie, bo uważam, że jest to rozsądny wybór. Bez wydawania góry pieniędzy otrzymujemy zestaw, który spokojnie sprawdzi się w każdym domu, gdzie duża ilość prania to codzienność.

Dostępne łączniki – WTZ27400, WTZ11400, WTZ27410

Modele dostępne w:

Zastanawiasz się nad innym połączeniem modeli? Chętnie podpowiem i odpowiem na Wasze pytania. Zapraszam do komentowania poniżej.

guest
142 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
31 maja, 2020 09:02

Witam,

Na wstępie chciałby podziękować za super artykuł. Mam jednak pytanie gdyż Pana propozycje to szuszarki o standardowej głębokości 60 cm. Moje pytanie, co by Pan polecił jeśli chodzi o suszarki o głębokości poniżej 60 cm, czyli tzw slim. Nie mam miejsca żeby wsadzić szuszarkę 60 cm + drzwi zatem rozglądam się za modelami slim.

Stanisław
31 maja, 2020 07:28

Dzień dobry
cieszę się, że trafiłem na tą stronę, gdyż szukam pralki, suszarki do ubrań, i zaczynałem gubić się w rozbudowanym marketingu sprzedaży. Mam pytanie:
1. Jednym z istotnych parametrów suszarki jest system samooczyszczenia wymiennika ciepła, jak jest z tym w rzeczywistości, czym on się czyści czy skutecznie (nie zapycha się ?) Jak się czyści suszarki bez tego sytemu wystarczy filtr przepłukać czy szczoteczką?
2. W proponowanych zestawach pralki mają silniki inverter, czy opłaca się dopłacać do pralki z tym silnikiem skoro pralki z silnikami uniwersalnymi (z sztokami) sa w tej samej klasie energetycznej A+++
3. Jaka jest najczęściej przyczyna uszkodzenia łożysk w pralkach i czy proponowane suszarki też mają wymienne łożyska?
Proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku Stanisław.

Aneta
Aneta
21 maja, 2020 18:37

Dzień dobry, poszukuję pralko- suszarki lub pralki o dużym załadunku minimum 9 kg (pralka). Urządzenia będą stały obok siebie, jednak mam ograniczenia jeśli chodzi o głębokość pralki lub pralko- suszarki do 55-56 cm, suszarki do 65. Ważne są dla mnie programy parowe w pralce, szybkie odświeżanie parą, trwałość lub względnie ekonomiczna naprawa etc. oraz delikatne traktowanie odzieży. Zastanawiałam się nad pralko suszarką Vivace V900 F4DV9110H2, bo jest w dobrej cenie, jednak ponoć nie ma odświeżania parą no i nie wiem na ile suszenie w niej jest bezpieczne. Co Pan myśli o tym egzemplarzu, bo nie ma żadnych opinii. Niestety, żadna inna firma nie spełnia warunków gabarytowych tzn. duży bęben i mała głębokość (przynajmniej nie znalazłam. Opcją byłby zestaw pralka+ suszarka do 5 tys., jednak suszarka pozwalająca bezpiecznie suszyć niemal wszystko co wypiorę i zmieści się w przedziale 65- 67 głębokości. Czy byłby Pan w stanie mi coś zarekomendować?

Aneta
Aneta
21 maja, 2020 21:21
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Tak, powinno być: F4DV910H2. Znalazłam jeszcze pralkę F4WV710P1 – obecnie w cenie:2429 oraz F4WV910P2A – 2800. Czy są one godne polecenia w stosunku do rekomendowane przez Pana?

Aneta
Aneta
22 maja, 2020 10:41
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za radę, mogę spokojnie dokonać zakupu. Poprzednia pralka miała 9 kg i niestety popsuła się podobno przez zbyt duży załadunek 🙂

Anna
Anna
13 maja, 2020 11:32

Dzień Dobry. Z racji małego mieszkania i drugiego dziecka w drodze, stoję przed wyborem nowej pralki i pierwszej w życiu suszarki. Trochę poczytałam i wybrałam sobie takie o to zestawy. Pralka ELECTROLUX EW6F328SP lub ta Pralka ELECTROLUX EW6F329SP i Suszarka ELECTROLUX EW8H458BP. Nie wiem, którą pralkę wybrać, ponieważ będzie na niej stała suszarka i martwię się tą głębokoscią. Do tego przeczytałam tu o tych lożyskach niewymiennych i juz sama nie wiem. Dodam, że w neonet zaproponowano mi zestaw Bosh pralka 2427KPL bosh suszarka WTM8528KPL ale jakoś nie jestem przekonana. Chciałabym zmieścic się miedzy 4000-4500 zł już z łącznikiem. A może warto dołożyć i wziąć zestaw Samsunga? Proszę o pomoc

Anna
Anna
14 maja, 2020 11:16
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Z tym Bosch-em to jest tak, że o ile dobrze zrozumiałam, jedno z urządzeń(chyba suszarka)nie ma silnika inwenterowego. Nie miałam też możliwości zobaczenia na żywo tych urządzeń(nie było na eskpozycji) a lubię dotknąć, sprawdzić zanim coś kupię, na zdjęciu nie podobają mi się ?‍♀️

Anna
Anna
27 maja, 2020 10:36
Reply to  PanAGD

Witam ponownie. Bardzo chciałam podziękować za pomoc. Zestaw LG musialam odrzucić ze wzgledu na głębokość suszarki- nie zmiesciłabym we wnęce. Z kolei z elektroluxem dałam sobie spokój z uwagi na niewymienne łożyska. Mimo, że nie byłam przekonana, to zdecydowałam się na zestaw BOSH załadunek 8 kg polecany przez Pana w poście i szczerze, jestem zachwycona. Nie wiem jak do tej pory mogłam żyć bez suszarki ?
Testuje zestaw od tygodnia piorąc wszystko od ściereczek po legowisko psa, które do tej pory musiałam prać ręcznie, bo było za duże do starej pralki, w dodatku suszylo się 3 dni na balkonie.
Jestem zadowolona z ilości programów i tak używam tylko kilka, przeważnie jest to MIX.
Cieszę się, że podaje Pan na jakich stronach dostępne są modele. Dzięki temu udało mi się zaoszczędzić 450 zł na nocnej przecenie na stronie Ole Ole(polecam). Swoją drogą pierwszy raz widziałam ją na oczy. Całość prezentuje się ładnie, mimo, że na zdjęciach nie wygląda atrakcyjnie. Żałuję tylko, że wzięłam łącznik bez wysuwanej pułki. Ogólnie zestaw mogę polecić każdemu. Fajna cena, prosta obsługa. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Zapewne wrócę, gdy będę remontować kuchnię i wymieniać sprzęty ?

Janek
Janek
10 maja, 2020 15:51

Dzień dobry. Posiadam suszarkę Samsung DV80M6210KW i poszukuję do niej pralki z funkcją pary, budżet do 2.000 zł. Widziałem, że polecał Pan model WW80R421HDW ale nie wiem czy z uwagi na różnicę głębokości oba urządzenia uda się połączyć?

Janek
Janek
11 maja, 2020 14:53
Reply to  PanAGD

Dzień dobry. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zaproponowana przez Pana pralka nie ma jednak funkcji pary. Do 2000 zł z funkcją pary znalazłem m.in następujące modele: LG F4WN409S0, LG F4WT408AIDD, LG Vivace F4WN409S1, LG SteamSpa F2J6QY0W czy Electrolux EW7F348SP PerfectCare. Czy te modele mogę połączyć łącznikiem z suszarką Samsung DV80M6210KW?

PanAGD
PanAGD
11 maja, 2020 16:04
Reply to  Janek

Faktycznie model Samsung WW80J5246FW nie ma funkcji pary. Nie dopatrzyłem tego. Wybrane modele LG jak najbardziej mogą być trafnym wyborem. Niestety Electrolux ma niewymienne łożyska, choć pod względem funkcji etc. też nie ma czego się wstydzić.
Jeśli pralka LG ma +55cm głębokości to z łącznikiem SKK-DD powinno się udać ustawić suszarkę na w/w modele pralek.

Janek
Janek
14 maja, 2020 22:07
Reply to  PanAGD

Dziękuję.

Tomasz
Tomasz
6 maja, 2020 15:04

Dzień dobry. Szukam pralki , załadunek 6 kg(tyle właściwie mi wystarczy) ale może być więcej pod warunkiem możliwości skracania programów_W szczególności przy wysokich temperaturach prania 60 , 95 st Chodzi mi o dosć krótki program w wysokiej temp. z dobrym odwirowaniem.Zauważyłem,że czas prania wydłuża się wraz z potencjalnym załadunkiem. Im większy bęben to dłuższy czas prania przy takich samych parametrach.Czy jeśli w pralce o załadunku bębna np 8 kg włożymy prania np 5 kg to czas zadanego programu się skróci?
Poproszę o podpowiedź i poradę.

Maciej
Maciej
5 maja, 2020 12:41

Witam, na początku chciałbym podziękować za bardzo użyteczną stronę z masą ważnych i ciekawych informacji. Obecnie zastanawiam się nad zestawami pralka + suszarka czy mógłby Pan doradzić: Samsung WW80M644OBW + Samsung DV80M6210KW czy może LG F4WN608S1 + LG RC80U2AV4D w Samsungach bardziej przemawia do mnie pralka, a w LG suszarka.

Michał
Michał
2 maja, 2020 10:47

Mam pytanie o suszarki slim, tj. o głębokości do 50 cm. Mamy małą łazienkę, ale chcemy mieć osobno pralkę i suszarkę na niej. Zastanawiamy się nad pralką slim oraz suszarką slim. O ile generalnie z pralkami slim nie ma wielkiego problemu, to suszarek slim z pompą ciepła jest bardzo mało (właściwie tylko ta: Beko EDF7434GXA). Z czego to wynika? Czy ma Pan opinię na temat tej suszarki i firmy? Czy w suszarkach też tak ważna jest możliwośc wymiany łożyska i jeśli tak, to czy ta suszarka ma taką możliwość? Czy poleca Pan firmę BEKO i czy mogą być problemy z dostępem do części zamiennych?

Michał
Michał
2 maja, 2020 11:44
Reply to  Michał

I jeśli ta suszarka jest godna polecenia, czy poleciłby Pan do niej jakąś konkretną pralkę?

Czy jest jakaś różnica między Beko EDF7434GXA a DF7434RXA a MDF7434RXC, poza wyglądem?

Paulina
Paulina
6 maja, 2020 17:31
Reply to  PanAGD

Witam! Dobrze rozumiem że nie ma jeszcze łaczników na pralki i suszarki slim? Też mamy małą łazienkę, wstępnie wybraliśmy pralkę Beko WUE8636AW ale widzę, że nie jest Pan wielkim fanem. Pralka ma funkcję pary i jest w całkiem fajnym budżecie. Czy naprawdę jest tak źle z tymi pralkami? Zastanawialiśmy się jeszcze nad LG.

Iga
Iga
2 maja, 2020 09:33

Witam,
Mam zakupioną pralkę gorenje MAW820 i chciałabym dokupić suszarkę electrolux 8h458bp – akurat mam możliwość odkupienia kej w promocyjnej cenie.
Co Pan sądzi o tym zestawieniu? Da się postawić jedną na drugą?