249

Pralka i suszarka – gotowe zestawy – 2020 r.

PanAGD

Rankingi

Kupno pralki i suszarki nie jest największym wyzwaniem świata. Potrzeba trochę czasu, żeby wyłuskać odpowiednie zestawy, które pasują do siebie pod względem programów, gabarytów i wyglądu. Wszystko też oczywiście zależy od budżetu. Jeśli to czytasz to zapewne jesteś na etapie szukania odpowiedniego zestawu. Chcąc ułatwić Tobie zadanie, przygotowałem listę pralek i suszarek, które będą ze sobą “grały”. Zapraszam do lektury 🙂

Zestaw do 3500 zł

Pralka Bosch WAN2816EPL + Suszarka Bosch WTH850E7PL

Zaczynamy od zestawu, który mieści się w bardzo rozsądnym budżecie. Więc koniec z wymówkami, że to droga zabawa 🙂 Sprawdźmy co oferują te modele:

Pralka: 7 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, możliwość skracana programów, automatyka wagowa, klasa A+++, 15 programów m.in: mix, antyalergia, sport/fitness, czyszczenie bębna.

Suszarka: 7kg wsadu, pompa ciepła, klasa A+, AutoDry, 15 programów suszenia m.in: Pierze/Puch, Ręczniki, Sport/Fitness, programy do szafy, do prasowania i extra suche.

Jak się trafi w odpowiednią promocję to można kupić ten zestaw poniżej 3000 zł. W swoim budżecie moim zdaniem jedna z lepszych opcji. Sprzęty posiadają wszystkie najważniejsze programy i funkcje z których korzysta się na co dzień. Jeden i drugi sprzęt produkowany jest w PL, więc jest dostęp do części a jakość stoi na odpowiednim poziomie.

Wybrane modele posiadają ten sam wsad, więc po praniu wystarczy przerzucić ubrania do suszarki i nie martwić się czy nie przeładowaliśmy bębna. Plusem pralki są obroty wirowania, które wynoszą 1400 – pranie jest dokładniej odwirowane, a to przekłada się na krótszy czas suszenia.

Dostępne łączniki – WTZ27400, WTZ11400, WTZ27410

Modele dostępne w:

Zestaw do 5500 zł

Pralka LG F4WN409S0 + Suszarka LG RC90U2AV3Q

W tym zestawie idziemy o półkę cenowo wyżej, ale też i parametry oraz funkcje są adekwatne do ceny.

Pralka: 9 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, programy parowe, automatyka wagowa, klasa A+++, 14 programów m.in: sportowe, mieszane, ubranka dziecęce z parą, czyszczenie bębna.

Suszarka: 9kg wsadu, pompa ciepła, klasa A+++, Technologia Eco Hybrid™, samoczyszczący wymiennik ciepła, 14 programów suszenia m.in:Ręczniki, 30 minut, delikatne.

Co jest największym plusem tego zestawu LG? Duża pojemność i programy parowe. Przy większej ilości prania a zwłaszcza przy małych dzieciach jak znalazł. Dzisiaj się już tak nie brudzimy jak kiedyś, a nasze ubrania wymagają głównie odświeżenia, więc programy parowe to dobry kierunek.

Z ciekawych rozwiązań w pralce jest jeszcze system AI DD™, który dopasowuje ruchy bębna do rodzaju tkanin tak, aby ubrania zostały dokładnie wyprane i niezniszczone.

Suszarka automatycznie czyście kondensator, więc jedyne o co musimy zadbać to o opróżnianie pojemnika na wodę i czyszczenie filtrów przy drzwiczkach, najlepiej po każdym suszenia – czas operacyjny 30 sekund 😉 Dodatkowo możemy wybrać czas suszenia – krótki albo długi, pierwszy da nam oszczędność czasu, a drugi oszczędność prądu. Coś za coś.

Jedno i drugie urządzenie możemy obsługiwać zdalnie przez smartfona np. uruchomić program, sprawdzić na jakim etapie jest pranie/suszenie czy w razie usterki łatwo ją wykryć i wyeliminować.

Zwrócić uwagę należy na głębokość suszarki – wynosi 69 cm, więc stawiając jedno urządzenie na drugim musimy się liczyć z tym, że słupek będzie trochę odstawał od ściany.

Dostępne łączniki – w zestawie z suszarką jest zestaw do przymocowania do pralki, opcjonalnie można dokupić łącznik: AGF30790698.

Modele dostępne w:
Zestaw do 4000 zł

Pralka Siemens WM14N26EPL + Suszarka Siemens WT45H25EPL

Pierwszy zestaw to opcja na każdą kieszeń, drugi znajduje się trochę na przeciwnym biegunie, a ten zestaw to połączenie dużej pojemności i dobrych programów prania/suszenia i mieszący się w budżecie, który nas nie zrujnuje.

Pralka: 8 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, automatyka wagowa, klasa A+++, 15 programów m.in: Super 15’/30′, Outdoor + Impregnacja, Higiena, Mix.

Suszarka: 8 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A++, SelfCleaning Condenser™, 15 programów suszenia m.in: Ręczniki, Outdoor, Pierz/Puch.

Zestawienie tych sprzętów da nam komfort sporego wsadu prania/suszenia, ale także dostęp do ciekawych programów. Jesteś entuzjastom górskich wycieczek, biegania czy wszelakiego aktywnego wypoczynku? To zapewne wiesz, że odpowiednia odzież to podstawa. Odzież, która posiada różne membrany, powłoki i zabezpieczenia przed wiatrem czy wodą. Trzeba o nią odpowiednia dbać i przede wszystkim prać w bezpiecznych warunkach.

Pralka ma odpowiedni program do prania tego typu odzieży – Outdoor+impregnacja, a suszarka program suszenia Outdoor. Więc włóczykiju, ten zestaw będzie idealny dla Ciebie 😉

Do codziennego prania i suszenia ten zestaw także będzie strzałem w 10. Jak wspominałem ma on duży 8 kg wsad, więc nie straszne mu góry prania. Pralka dzięki 1400 obrotom wirowania dokładniej odwiruje wodę z ubrań, a suszarka szybciej wysuszy nasze pranie. Zakres programów jest tak duży, że spokojne wypierzemy i wysuszymy zarówno mocne jeansy jak i delikatny jedwab. Jest także program Higiena – stworzony z myślą o alergikach.

Jeden i drugi sprzęt daje nam możliwość wpływu na czas prania i stopień suszenia. Sprzęty w pełni serwisowalne i produkowane w Polsce.

Dostępne łączniki – WTZ27400, WTZ11400, WTZ27410

Modele dostępne w:

Zestaw do 5000 zł

Pralka Samsung WW90J5446FW + Suszarka Samsung DV90M5200QW

Ładny to zestaw, Samsung wie jak stworzyć sprzęty przyjemne dla oka, ale także zaawansowane technologicznie. Powyższe modele są tego odpowiednim przykładem. Co nam oferują:

Pralka: 9 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, EcoBubble, klasa A+++, 14 programów m.in: Pranie codzienne, Dziecięce, Program 15′, Pościel, Bawełna.

Suszarka: 9 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A+++, czujnik zabrudzenia filtra, ustawienie stopnia suszenia, 14 programów suszenia m.in: Wełna, Szybkie Suszenie 35′, Koszule czy Bawełna.

Zestaw stworzony do codziennych wyzwań pralniczo-suszarniczych w każdym domu 😉 Zwłaszcza w tym domu, gdzie prania jest na prawdę dużo. 9 kg wsady poradzą sobie z każdymi kopcami ubrań. Zarówno pralka jak i suszarka mają duży zakres programów, co da nam komfort wysuszenia zarówno dużego koca jak i lnianej sukienki.

A co w momencie, gdy chcemy wyprać i wysuszyć coś na szybko? Przy niewielkich ilościach typu dwie koszule czy bluzki jest to do zrobienia. Pralka ma program 15 minutowy do odświeżenia ubrania, a suszarka w 35 minut wykona proces suszenia. W podbramkowych sytuacjach do godziny możemy być gotowi.

Wspominałem, że Samsung to nowoczesne technologie, a to kieruje nas w stronę systemu EcoBubble. Chyba każdy o nim słyszał. Proszek rozpuszczany jest w specjalnej pompie, tworzy się piania, a ta szybko i efektywnie przenika do ubrań. Pozwala to uzyskać zadowalające efekty nawet przy niskich temperaturach prania.

W przypadku suszarki zastosowano technologię OptimalDry™, która składa się z trzech czujników, które na bieżąco mierzą – wilgotność ubrań, temperaturę i poziom zabrudzenia wymiennika ciepła. W całości tworzy system, który optymalizuje cały proces suszenia. Najważniejsze, że w razie zabrudzenia wymiennika ciepła zostaniemy poinformowani o konieczności czyszczenia.

Według mnie ładnie wyglądający zestaw, mając pełny zakres programów programów i w razie awarii jest serwisowalny.

Dostępne łączniki – Samsung SKK-DD

Modele dostępne w:

Zestaw do 6500 zł

Pralka Miele WDB 030 WCS Eco + Suszarka Miele TDB 230 WP Active

Miele? To można kupić zestaw pralka + suszarka niemieckiego producenta za poniżej 20k złotych? Można 🙂 Oczywiście są najtańsze sprzęty w ofercie Miele, ale nie oznacza, że są kiepskie. Przecież w dalszym ciągu mówimy legendarnym i niezawodnym Miele 😉 Sprawdźmy co zyskamy kupując ten zestaw:

Pralka: 7 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, CapDosing, automatyka wagowa, klasa A+++, 12 programów m.in: Expres 20, Outdoor, Bawełna, Koszule

Suszarka: 7 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A++, czujnik zabrudzenia filtra, ustawienie stopnia suszenia, 12 programów suszenia m.in: Wełna Finish, Impregnacja, Expres, Tkaniny delikatne, bawełna.

Co jest zaletą tego zestawu? Prostota i łatwość użytkowania. To od zawsze było podstawą w firmie Miele, skupienie się na efektywności a nie efektowności. 7 kg załadunek w obu sprzętach będzie wystarczającym nawet przy rodzinie 2+2, a i większy koc też wypierzemy.

Mimo tego, że to podstawowe modele w ofercie producenta to i tak oferują ciekawe rozwiązania. W pralce możemy skorzystać z opcji CapDosing – czyli korzystanie ze specjalnych kapsułek z płynem do prania i płukania, pralka pobiera ilość detergentu taką jaka jest faktycznie potrzebna. W pralce mamy również opcję impregnacji i prania ubrań outdoorowych – czyli wszelakich softshellów, Gore-Tex etc.

W suszarce zastosowano m.in. automatyczną zmianę kierunku obrotów bębna – mniejsze ryzyko poskręcania się ubrań. Możemy również skorzystać z kapsułek FragranceDos, które nadadzą zapach suszonym tkaniną. Wymiennik ciepła jest bezobsługowy – nie musimy go czyścić, chociaż w razie potrzeby mamy do niego dostęp – jest to plus.

Pralkę i suszarkę sparujemy przy pomocy łącznika WTV 414, WTV 417, WTV 412, WTV 501, WTV 502.

Modele dostępne w:

Zestaw do 4000 zł

Pralka Bosch WAN2826EPL + Suszarka Bosch WTR85V5EPL

Kolejny zestaw Boscha, tym razem pojemniejszy, ale nadal mieszczący się w rozsądnym budżecie. W zasadzie jest to jeden z chętniej wybieranych zestawów ostatnimi czasy. Sprawdźmy co tak przyciąga kupujących:

Pralka: 8 kg wsadu, 1400 obrotów, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, Opcja dołożenia prania, automatyka wagowa, klasa A+++, 15 programów m.in: Szybki 15’/30′, Kołdry, Sport/Fitness, Koszule/Bluzki, AntyAlergia.

Suszarka: 8 kg wsadu, pompa ciepła, klasa A++, czujnik zabrudzenia filtra, ustawienie stopnia suszenia, suszenie delikatne, 15 programów suszenia m.in: Koszule/Bluzki, Ręczniki, Mix, Super 40, Sport/Fitness, Wełna, Wietrzenie zimne, Ciepły Program czasowy, Pierze/Puch.

Szeroki wachlarz programów prania i suszenia, spora pojemność, energooszczędne klasy, przystępna cena, no i bądź co bądź sprawdzony producent. To sprawia, że ten zestaw jest często kupowany. Z resztą w komentarzach często sam polecam takie zestawienie, bo uważam, że jest to rozsądny wybór. Bez wydawania góry pieniędzy otrzymujemy zestaw, który spokojnie sprawdzi się w każdym domu, gdzie duża ilość prania to codzienność.

Dostępne łączniki – WTZ27400, WTZ11400, WTZ27410

Modele dostępne w:

Zastanawiasz się nad innym połączeniem modeli? Chętnie podpowiem i odpowiem na Wasze pytania. Zapraszam do komentowania poniżej.

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
249 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
paweł
paweł
11 sierpnia, 2020 21:10

witam
A co Pan powie o zestawie amica pralka Pralka AMICA DAW7123DCIBT Steam Touch. tez podobno ma wymienne łożyska i na papierze ciekawie wyglada. i suszarce Pralka AMICA DAW7123DCIBT Steam Touch. nie warto z tej firmy kupowac ?

Pawel
Pawel
12 sierpnia, 2020 11:49
Reply to  paweł

Pomyłka np. Suszarka AMICA AWD83LCiBT

Kasia
Kasia
11 sierpnia, 2020 15:16

Dzien dobry, czy pod slupek pralka / suszarka warto ulozyc mate antywibracyjna (po przeczytaniu Pana porad wlasnie zamawiam zestaw BOSCH WAN 2826EPL + WTR 85V5EPL 🙂

Jacek
Jacek
10 sierpnia, 2020 17:17

Witam Pana,
Chciałem zapytać o zestaw Pralka LG F4WN409S0 + Suszarka LG RC90U2AV3Q
Głównie o suszarkę LG RC90U2AV3Q która powoli staje się nie dostępna.
Jest nowy model na 8 kg prania co mi starczy ale czy ma automatyczne czyszczenie filtra?
Ewentualnie które suszarki LG to mają? Może być mniejsza waga suszenia 8-7.
Będę też dobierał pralkę. Nie koniecznie musi być to LG, może Bosch.
Minęło kilka miesięcy od Pana recenzji, proszę o nowe spojrzenie na nowe sprzęty 🙂

Pozdrawiam, Jacek.

Jacek
Jacek
10 sierpnia, 2020 22:00
Reply to  PanAGD

Witam Pana,
Tak suszarka będzie stała na pralce.
Zbaczając nieco z tematu bardzo fajna strona, jak się poczyta można o ciekawych sprawach się dowiedzieć przed kupnem.

Tak ten model widziałem, tylko jak to jest z suszarką, czy warto zainwestować więcej tu to prawie 3 tys. za RC80U2AV4D lub dołożyć jeszcze parę złotych LG RC80V9AV3Q lub LG RC90V9AV2Q

Będzie to pierwsza suszarka więc wyczytałem o czyszczeniu filtra, że fajnie jak sam się czyści i, że ma podstawkę do suszenia butów i nie suszy w dwie minuty 🙂 HiHi
A może tańszego Boscha pierwszy ekonomiczny zestaw?
Pralkę też będę kupował,
z autopsji wyszło mi, że płacąc drogo wcale nie dostałem sprzętu na długo 🙂
Teraz myślę, że 1500-1700 to jest wystarczająco. Oczywiście prania nie dużo 2os.

Jak by to Pan podsumował? 🙂

Jacek
Jacek
12 sierpnia, 2020 11:08
Reply to  PanAGD

Witam Pana,
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Poczytałem jeszcze Pana wcześniejsze wpisy dotyczące pralek i suszarek, postawie jednak na LG.
Znalazłem jeszcze teraz te produkty w promocyjnych cenach.

Dziękuję za poradę i poświęcony czas 🙂

Mateusz
Mateusz
3 sierpnia, 2020 13:37

Szanowny Panie,

nie chcę nadużywać Pańskiej życzliwości, ale bardzo ufam Pana wiedzy i doświadczeniu.

Ograniczona ilość miejsca zmusza mnie do zamiany pierwotnych planów. Głębokość moich sprzętów może mieć najwyżej 45-50 cm.

Zatem czy zestaw:

Pralka – Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Suszarka – Beko EDF7434GXA

jest dobrym rozwiązaniem?

Czy te sprzęty da się połączyć? Jeśli tak, to za pomocą jakiego łącznika?

Czy ewentualnie powinienem rozważyć jakiś inny zestaw?

Będę bardzo zobowiązany za poradę.

Mateusz

DARIUSZ
DARIUSZ
2 sierpnia, 2020 07:22

Przymierzam się do zestawu LG.
Jest pewna nieścisłość przy suszarce , na stronach podanych sprzedawców w opisach suszarki jest brak sterowania smartfonem. w Pana opisie jest , że oba urządzenia mają tą możliwość. proszę o sprawdzenie .

DARIUSZ
DARIUSZ
2 sierpnia, 2020 07:44
Reply to  PanAGD

ok.
dzięki za szybką odpowiedź. Widać kolejny raz brak kompetencji sprzedawców.

daria
daria
1 sierpnia, 2020 17:43

który zestaw lepszy (i zasadniczo czym się różni?)
Pralka Bosch WAN2826EPL + Suszarka Bosch WTR85V5EPL
czy
Pralka Siemens WM14N26EPL + Suszarka Siemens WT45H25EPL
rozważam jeszcze opcję
pralka Bosch WAN2826FPL + suszarka LG RC80U2AV4D

może Pan mi podpowiedzieć które zestawienie będzie najlepsze, budżet fajnie jakby się mieścił w granicy 4tys. – może delikatnie przekraczać
Moje wymagania / oczekiwania:
pralka:

 • duża pojemność ładowania
 • wirowanie min 1400 obr
 • pranie bez zaskoczenia typu ślady po proszku na ciemnych ciuchach
 • wymienialne łożyska i bezszczotkowy silnik
 • fajnie jakby miała możliwość dołożenia zagubionej skarpetki
 • możliwość przeprowadzenia cyklu odświeżania prania
 • z dobrymi opiniami co do dopierania ciuchów (ze względu na przydomową oczyszczalnię nie mogę używać chemii typu vanish i ostrożnie dozować proszek)
 • fajnie jakby cena nie powalała
 • bez zbędnych bajerów typu wifi, nfc i innych – dla nie zupełnie bezużytecznych
 • fajnie jakby miała opcję samoczyszczenia albo łatwego czyszczenia ręcznego – jeśli znacznie te opcje podnoszą cenę to wtedy już dla mnie bez znaczenia

suszarka

 • oczywiście z pompą ciepła
 • im więcej pomieści tym lepiej
 • może być podłączana do odpływu ale nie musi
 • do postawienia na pralce
 • z opcją do szafy
 • z choć jednym szybkim programem
 • j.w. dot.dodatkowych bajerów (typu podświetlane wnętrze wifi, nfc itp.)
 • fajnie jakby miała opcję samoczyszczenia albo łatwego czyszczenia ręcznego – jeśli znacznie te opcje podnoszą cenę to wtedy już dla mnie bez znaczenia

Rozmiar i wygląd totalnie nie ma dla mnie znaczenia, nie musi grać muzyczka na zakończenie, nie muszą być kolorowe wyświetlacze czy inne gadżety.
Sprzęt jaki szukam ma służyć na lata, mieć możliwość naprawy w razie wu (poprzednia pralka służyła mi ponad 20 lat i pewnie jakbym wyczyściła dalej by hulała).

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i jakieś konkretne propozycje. Czytam Pana opisy i zestawienia i totalnie nie mogę się odnaleźć. Więc proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Daria
Daria
2 sierpnia, 2020 13:06
Reply to  PanAGD

Dzień dobry, ucięło mi początek komentarza 😊 pięknie dziękuję za szybką odpowiedź.
A zestaw z suszarka LG RC80U2AV4D? I wtedy jaki łącznik do każdego z zestawów? Po Pańskiej odpowiedzi schylam się ku Siemensowi.
Wiem, że żywotność dzisiejszych sprzętów nie dorównuje temu co było kiedyś ale liczę, że kilka lat mi posłużą.
Może jest jakaś promyka na któryś ze sprzętów?
Pozdrawiam

Daria
Daria
2 sierpnia, 2020 19:49
Reply to  PanAGD

Jutro zobaczę która opcja będzie najtańsza i podejmę decyzję. Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje.
Zawsze badań temat przed jakimkolwiek zakupem a rynek szczególnie pralek jest tak rozbudowany że bez Pana strony w życiu nie podjęłabym decyzji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego