Linia pralek WAN jest produkowana w naszym kraju, powstała na bazie sprawdzonej, trwałej konstrukcji WAE. Modele te należą do serii 4. Dzięki czemu oferują bardzo fajnie parametry prania oraz sporo funkcji dodatkowych, a przy tym mieszczą się w rozsądnej cenie.
Gama modeli jest bardzo duża, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy do wyboru pralki z pojemnością 7kg lub 8kg oraz obrotami wirowania 1000/1200/1400. W WANach znajdziemy również dwa rodzaje programatorów – jeden prostszy, gdzie do wyboru mamy wszystkie potrzebne programy. Drugi jest zaś bardziej rozbudowany, jest więcej programów i funkcji dodatkowych.
Co oferują pralki Bosch WAN?
System VarioPerfect®
System VarioPerfect dzieli się na dwie opcje: TimePerfect – czyli możliwość skrócenia czasu prania nawet o 65%, wszystko zależy od programu. Jeśli zależy nam na czasie, a prania nie mamy zbyt dużo, to warto z tej opcji skorzystać. Druga opcja to EcoPerfect – tutaj odwrotnie, program zostanie wydłużony, ale pozwoli nam to oszczędzić wodę i prąd.
EcoSilence Drive™
Duży atut tych pralek. EcoSilence Drive™, czyli silnik bezszczotkowy. Dzięki niemu pralka pracuje bardzo cicho. W zasadzie słychać tylko jak ubrania obracają się w bębnie. Żadnego świstu, czy innych dźwięków znanych z silników szczotkowych. Dodatkowo Bosch daje 10 lat gwarancji na ten element, więc musi to być trwała konstrukcja.



Funkcja start/pauza
Zapomnieliśmy dorzucić skarpetki, czy koszulki do prania? Albo dodaliśmy przez przypadek kolorową tkaninę do białego? Żaden problem. Wystarczy nacisnąć na przycisk Start/Pauza na wyświetlaczu i po sekundzie możemy dołożyć lub wyciągnąć ubranie z bębna. Oczywiście, jeśli proces prania na to pozwala. Nie musimy się obawiać, że woda wyleci nam z pralki. Nowoczesne pralki nie pobierają jej na tyle, żeby wychodziła poza dolny rant bębna.
Drum Clean*
Drum Clean – czyli program czyszczenia bębna. Warto z niego korzystać raz na miesiąc. Zapewni nam to higieniczną czystość w pralce, a co za tym idzie, świeże ubrania.
Krótkie programy
Gdy mamy do prania tylko lekko zabrudzone ubrania albo trzeba je odświeżyć, to warto skorzystać z programów krótkich. Mamy dwie do wyboru dwa czasy prania: 30min lub 15min. Program Super15 oferuje kompletny program prania 2 kg załadunku, a Super30 upierze i odwiruje w pół godziny do 3,5 kg bielizny.
ActiveWater™
Kiedyś pralka niezależnie czy wrzuciliśmy 2 kg, czy 5 kg, brała wody tyle samo – nawet 100 litrów. ActiveWater to kilka czujników, które badają, ile jest kg prania, oraz jak bardzo chłoną wodę. Dzięki czemu pralka nie pobierze więcej wody niż potrzeba do efektywnego prania.
Dlaczego wybrać pralkę Bosch WAN?
Powyżej wymieniłem główne funkcje i parametry, które pokazują, że jest to pralka funkcjonalna i nowoczesna. Bez zbędnych dodatków, z których i tak później się nie korzysta.
Obsługa pralki jest bardzo prosta i intuicyjna. Wszystko odbywa się przy pomocy pokrętła i sensorowego wyświetlacza. Wystarczy 2-3 razy skorzystać z pralki, i już wiemy co i jak. Posiada duży zakres opcji prania – są programy krótkie, codzienne, do ubrań sportowych, czy dla alergików.
Z funkcji dodatkowych możemy wybrać opcję*: Woda Plus, Eco/Time Perfect, Mniej zagnieceń czy też pranie wstępne.
Pod względem jakości ciężko się do czegoś przyczepić. Wszystko wykonane jest z odpowiedniej jakości elementów, a spasowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jak wspominałem wcześnie, pralka bazuje na sprawdzonej konstrukcji z modelu WAE. A pralki te cechowały się małą awaryjnością i łatwym serwisem. Myślę, że z linią WAN będzie podobnie.
Duży plus za możliwość wymiany łożysk. Obawiać się nie należy również sensorowego sterowania. To rozwiązanie jest dostępne u Boscha od lat i nie sprawia problemów. Pozostałe elementy eksploatacyjne jak np. pompa, grzałka czy filtr pompy, też są wymienne, a ceny części są przystępne.
Linia WAN liczy ponad 30 modeli. Który wybrać dla siebie? Zapraszam do sprawdzenia listy modeli, które podzieliłem według wsadu, obrotów i ilości programów.
Masz pytania o pralkę Bosch WAN? Zapraszam poniżej do komentowania.
*opcje dostępne w zależności od modelu.
Standardowa wysokość pralek to 85 cm.
Witam chciałam kupić pralkę Bosh WAN2826EPL niestety chyba jej produkcja się skończyła i chciałam się dowiedzieć która pralka z serii WAN będzie zbliżona do niej albo lepsza ?
Witam,
Niestety WAN2826EPL przestał być produkowany, ale w jego miejsce wszedł odświeżony model WAN2829EPL 😉 Wersja bardzo podobna do swojego poprzednika, dodano kilka programów i wyciszono. Łożyska również wymienne, produkcja w PL. Myślę, że będzie to godny następca 😉
Dziękuję bardzo za pomoc 😉 w takim razie zamawiam ten model 🙂
Kupiłem pralkę WAN2826FPL, W konstrukcji drzwiczek nie ma tej klapki otwierającejjak była w poprzednich wersjach, tylko takie zagłębienie. Co zrobić, ciągnąć na “chama” i coś tam się otworzy? Wydałem kasę i teraz nie mogę dziadostwa nawet kulturalnie otworzyć, bo się obawiam, by nie zepsuć. Może tam jest jakiś ukryty przycisk, albo blokada elektryczna, albo jakaś blokada transportowa ale nie bębna tylko drzwiczek? Chciałem, żeby ktoś to ustrojstwo zainstalował, ale sklep sieciowy okazał się w Krakowie i odcięło moje życzenie w trakcie realizacji. Jak to jest? Ciągnąć do przodu i puści? Co za g… oby pracowało chociaż poprawnie. W Boschu mówią, żeby przeczytać instrukcję, ale ona jest w środku, podobnie jak ” wonsz żeczny”. Pozdrawiam. Poprzednia przepracowała 20 lat a teraz nowe.
Dzień dobry 🙂



Sprawa jest bardzo prosta. Nowe pralki mają blokady magnetyczne, daje to nam możliwość otworzenia drzwiczek praktycznie od razu po praniu, bez czekana 2-3 minut. Wystarczy mocniej pociągnąć drzwiczki do siebie 😉 Nic się nie urwie, nic nie wyłamie. Początkowo trzeba się przyzwyczaić, ale jest to rozwiązanie bardziej trwałe niż stare patenty 😉
Dziękuję za informację i wszystko proste. Bałem się, że jest jakaś mechaniczna blokada, którą niechcący uszkodzę.
Witam. Posiadam pralkę Bosch z serii WAN. Zauważyłam, że po uruchomieniu program, który ma trwać np. 1 h, trwa 1:20. Zauważyłam, że w trakcie prania widnieje czas np. 0:53, a gdy patrzę za minutę czy dwie to na wyświetlaczu widnieje np. 0:57, pralka dodała np. 4 minuty. Z czego to może wynikać? Pralka sama wydłuża czas prania?
Witam,
Pralka reguluje czas prania według załadunku, może się zdarzyć, że doda czas w trakcie. Proszę jeszcze sprawdzić filtr i odpływ czy nie jest przytkany. Czasami się, zdarza, że coś tam wpadnie i pralka nie jest w stanie wypuścić tyle wody ile było w założeniu i wtedy musi dodać czas.
A ja mam pytanie, czy w linii wan mozemy recznie zmieniac ilosc obrotow wirowania czy jest to sztywni dopasowane do progrmu prania?
Jak najbardziej można regulować obroty wirowania. Każdy program ma przypisaną ilość obrotów, ale spokojnie możemy zmniejszyć lub zwiększyć ilość obrotów (w zależności od programu).
Czy mogę uprać np. 1/2 kg prania w pralce Bosch Vario Perfect Serie 4? Chodzi mi o pranie o b. małej wadze.
Nowoczesne pralki mają systemy wagowe i dobierają ilość wody i czas prania do załadunku. Pralki Boscha również taki system posiadają 😉 Opcję 1/2 prania stosowano kiedyś, w tej chwili pralki całą robotę wykonują za nas 🙂