37

Płyta indukcyjna na 230V – czy ma to sens?

Co kupić?

Aktualizacja: 5 maja, 2021
Dzisiaj przy wyborze płyty grzewczej najczęściej skupiamy się na płytach indukcyjnych. Bo to nowoczesne rozwiązanie, szybko się gotuje, jest bezpieczniejsze niż gaz i łatwo się czyści. Większość modeli zaleca się podłączyć na 400V, aby uzyskać jak najlepszą efektywność grzania. A co w przypadku, gdy w mieszkaniu nie mamy tzw. siły?

Podłączenie płyty o mocy 7400W pod sieć 230V nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście jest taka możliwość, ale musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W momencie, gdy uruchomimy np. pralkę, zmywarkę i do tego będziemy chcieli ugotować obiad, to możemy być pewni, że wybije nam korki. W bardziej ekstremalnych sytuacjach przepali się instalacja elektryczna.

Dobra, uparliśmy się, że chcemy mieć w domu indukcję. Prąd jaki mamy, to tylko ten z gniazdka. O gazie nie ma mowy. Instalacji elektrycznej też nie chcemy przegrzewać, a podłączenie siły nie wchodzi w rachubę. Sytuacja nie jest patowa. Jest z niej wyjście.

Tym wyjściem jest płyta indukcyjna dedykowana typowo pod sieć 230V. Nie jest to zaskoczeniem, tym bardziej, że tytuł zdradza, że takowe płyty istnieją 😉

Mniejsza moc, ten sam efekt?

Jak już wspominałem, standardowe płyty indukcyjne mają moc +/- 7400W, te pod 230V, moc o połowę mniejszą. Czy zatem korzystanie z takiej płyty jest tak samo komfortowe i efektywne?

Sam korzystam z płyty pod 230V, a także mam dużo styczności z indukcjami pod siłę. Śmiało mogę porównać oba rozwiązania.

Komfort użytkowania jest taki sam w obu rozwiązaniach. Czyli bezpieczeństwo, łatwość czyszczenia, sposób sterowania czy dobór pola grzewczego do naczynia. Tutaj płyty niczym się od siebie nie różnią.

Efektywność. Tutaj różnica jest zauważalna. Zagotowanie garnka wody trwa dłużej o jakieś 1-2 minuty. Także akustyka płyty pod 230V jest trochę inna. Z drugiej strony nie powinno to być zaskoczeniem. W końcu moc jest mniejsza, a sama akustyka zależna jest też w dużym stopniu od jakości garnków.

Samo gotowanie jest tak samo proste i przyjemne w obu przypadkach. Nawet porównując do gotowania na gazie czy płycie ceramicznej, to jest dużo szybciej. Zaletą płyty pod 230V jest jeszcze wbudowany ogranicznik mocy. W momencie, gdy mamy włączony np. czajnik czy zmywarkę, a będziemy chcieli odpalić wszystkie pola grzewcze na maksymalną moc, to płyta automatycznie ją obniży, żeby nie wybiło korków.

Mam płytę na 400V, a tylko standardowe gniazdko w domu.

W takiej sytuacji nie jesteśmy na straconej pozycji. Każdą płytę indukcyjną można podłączyć na 230V. Jednak musimy mieć zabezpieczenie 32A, aby nie było ryzyka przepalenia instalacji. Co w przypadku, gdy nasze zabezpieczenie to np. 16A? Wtedy musimy uważać, aby nie przesadzać z mocą grzania i ograniczać ilość używanych pól na raz. Jednak to może być uciążliwe i mijać się z celem.

Fajne rozwiązanie wprowadziła firma Amica. Nazywa się PowerChoice. Płyty z taką opcją mają możliwość wyboru mocy w zakresie: 2.8kW, 3.7kW, 6.0kW oraz 7.4kW. Taka płyta nadaje się do podłączenia i na 230V i pod siłę bez żadnego ryzyka.

Podsumowanie

Mając w domu tylko gniazdko nie musimy rezygnować z pomysłu zakupu płyty indukcyjnej. Tylko zawczasu musimy wybrać odpowiedni model, przystosowany do 230V, żeby później nie było przykrych niespodzianek.

Odpowiadając na pytanie z tematu, czy ma to sens? Oczywiście, że ma. Użytkowanie takiej płyty jest komfortowe, bezpiecznie, a gotowanie jest szybsze niż w przypadku gazu czy ceramiki. Sam jestem użytkownikiem płyty pod 230V i jestem zadowolony w 100%. Wiadomo, że płyta podłączona pod siłę będzie efektywniejsza, ale w przypadku braku możliwości podłączenia pod 400V, to gniazdkowe rozwiązanie też będzie dobre.

Ze względu na dużą popularność tematu, przygotowałem ranking płyt indukcyjnych na 230V – https://panagd.pl/plyta-indukcyjna-na-230v-ranking-2021/ – Zapraszam 🙂


Przykładowe modele płyt indukcyjnych na 230V:

Płyta indukcyjna Amica PI6509PLU

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Bosch PUE611BF1E

Model dostępny w:
Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
37 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
Grazyna
15 marca, 2021 13:19

Witam Jaka kuchnię indukcyjną Pan by polecił na 230 v

Michał
Michał
12 października, 2020 16:12

Chyba nie do końca tu jest prawda napisana. “Siła” jest dobra, gdyż mamy możliwość użycia osobnych przewodów, będących niezależnymi fazami. Każdy z nich i tak ma 230 V. 400V to raczej napięcie międzyfazowe, co ma zastosowanie w silnikach elektrycznych,a tu żadnego. Ogranicznik mocy też nie będzie “wiedział” że akurat mamy włączone inne sprzęty, żeby coś ograniczyć, a jego działanie sprowadza się do wyłączenia palnika, którego praca wraz z np. dwoma już pracującymi spowodowałaby przekroczenie np. 4kW.

Waldek
Waldek
22 sierpnia, 2020 19:43

Witam, mam dylemat.Nowa instalacja elektryczna na 230 V wykonana,ale nie konkretnie pod płytę indukcyjną,czy będzie bezpiecznie można podłączyć i korzystać z płyty indukcyjnej. główne bezpieczniki 32.
Pozdrawiam

Waldek
Waldek
23 sierpnia, 2020 16:56
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź

Renata
Renata
4 sierpnia, 2020 08:05

Witam. Nie mogę się zdecydować, którą płytę wybrać Hoover HIES644DC czy Bosch PXE601DC1E? Na temat boscha znalazłam kilka opinii ale na temat Hoover nic nie znalazłam.

Alina
Alina
28 lipca, 2020 06:51

Witam sieć energetyczna dostarcza mi moc umowną 4kW, a moje zabezpieczenie przed licznikowe to 20 A. Nie ma mowy o założeniu siły, gdyż wyprowadzenie jest tylko w piwnicy( blok z wielkiej płyty). Chciałabym mieć płytę indukcyjną Electrolux Slim-fit CIV634. Czy płyta będzie działać prawidłowo i to wszystkie palniki, jeżeli od tablicy licznikowej w domu pociągnę kabel 5 x 2,5 pod samą indukcję. Jak będą zachowywać się pozostałe sprzęty elektryczne w domu? Czy istnieje konieczność zwiększenia mocy umownej np. do 7 kW, czy mogę używać tej 4KW

Andrzej
Andrzej
17 lipca, 2020 10:41

witam chciałem się zapytać jaką kuchenkę wolnostojącą by pan polecił oczywiście jednofazową mam zabezpieczenie 25A

Kamil
Kamil
11 lipca, 2020 14:30

Witam, mam płytę Boscha PUE611BB1E, mieszkanie domek jednorodzinny pełen zakres podliczenia nawet na trzy fazy, lecz płyta działa maksymalnie na dwóch polach grzewczych i to na stopniach po 7,więcej nie ma możliwości,a o trzech polach bądź czterech nawet nie wspomnę,dzwoniłem na serwis i dostałem informację że ten model tak ma i nie ma możliwości grzania na wszystkich polach naraz,bo jak próbuję to się rozłącza wszystko. To jakiś absurd,a na stronie media markt nie ma zamieszczonej takiej notatki o takim działaniu, mam jakieś prawo oddać tą płytę,bo według mnie zostałem wprowadzony w błąd przy zakupie,a na stronie sprzedawcy widnieje że płyta działa na wszystkich palnikach przy gotowaniu. Proszę o jakieś doradztwo w tej sprawie.

Rafał
Rafał
1 października, 2020 18:51
Reply to  Kamil

Witam, kupiłem tę płytę indukcyjną Boscha PUE611BB1E za 999 zł i szybko oddawałem do Media-marktu ponieważ wprowadzają klientów w błąd. W sklepie nie ma żadnych informacji, że ta płyta jest wyłącznie na 230V i będzie wymagała niestandardowej instalacji elektrycznej. Większość nowych mieszkań o ile nie wszystkie mają zabezpieczenia do płyty 3-fazowe 16A, a ta płyta będzie to zabezpieczenie wybijała. W zestawie z płytą jest kawałek przewodu 3-żyłowego bez wtyczki. Ciekawe jest także to, iż w instrukcji producenta nie ma dokumentu DTR urządzenia w której powinno być wyraźnie zaznaczone jakiego wymaga zabezpieczenia/bezpiecznika i grubości przewodu zasilającego gniazdo tzw.do kuchenki. Niech nikt nie myśli, że można ją podłączyć do zwykłego gniazdka. Z reguły wszystkie gniazdka w mieszkaniach są maksymalnie 16A/230V, a płyta jest o mocy 4600W 1-fazowa 230V co oznacza że wymaga zabezpieczenia minimum 20A. W tej płycie indukcyjnej nie da się używać nawet trzech pól na raz w pełnej mocy, bo zostanie przekroczona moc znamionowa 4600W (4.6kW).
Moc i wymiary pól indukcyjnych:
1 x Ø 180 mm, 1.8 kW (max. moc 3.1 kW);
1 x Ø 180 mm, 1.8 kW (max. moc 3.1 kW);
1 x Ø 145 mm, 1.4 kW (max. moc 2.2 kW);
1 x Ø 210 mm, 2.2 kW (max. moc 3.7 kW)
Krótko mówiąc:
-jeżeli masz zwykłe gniazdo 16A/230V i zabezpieczenie 1-faz 16A- nie kupuj strata czasu
-jeżeli masz gniazdo do kuchenki 16A/400V i zabezpieczenie 3-faz 16A – nie kupuj, albo elektryk będzie musiał wymienić zabezpieczenie na większe o ile przekrój przewodów w ścianie na to pozwoli i nie stracisz gwarancji od dewelopera na instalacje elektryczną.
Także Panie Kamilu przykro mi, to nie ma prawa działać. Faktem jednak jest dezinformacja w sklepie stacjonarnym Media-markt, brak etykiety energetycznej, informacji że ta płyta jest wyłącznie na 230V oraz że nie będzie można korzystać z wszystkich pól grzejnych jednocześnie.

Monika
Monika
10 czerwca, 2020 12:41

Robię remont generalny mieszkania i pozbywam się kuchni gazowej. Wymieniam też instalację elektryczną i mogłabym pociągnąć siłę. Czy dobrze rozumiem, że warto to zrobić z punktu widzenia późniejszych kosztów eksploatacji płyty? Z góry dzięki za podpowiedź.

Nazariy
Nazariy
7 czerwca, 2020 10:19

Witam. Na kuchni mam instalacje trójfazową. Chcę tam podłączyć piekarnik (Bosch HBF134ES0) oraz płytę 400V (Bosch PVQ611BB5E). Czy uda się to zrobić?

Nazariy
Nazariy
7 czerwca, 2020 11:30
Reply to  PanAGD

Super. Dziękuję bardzo za poradę, zlecę to fachowcu. Myślałem że sam mogę podłączyć ale rezygnuje z tego 😄

Danuta
Danuta
3 czerwca, 2020 12:10

Kupiłam płytę Whirlpool – SMC 504/F/NE (pierwsza moja płyta jeszcze nie zamontowana). Płyta ma funkcję ustawienia mocy o poziomie 2,5 kW – 4,0 kW – 6,0 kW – 7,2 kW. Mieszkanie w bloku – moc umowna 5,5, zabezpieczenie licznikwe 25A. Sprzęt AGD podłączony na oddzielnych przewodach (B 20A).
Będę wdzięczna, jeśli doradzi mi Pan jaką moc ustawić, aby płyta miała bezawaryjną i optymalną wydajność.
Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie i porady.

Danuta
Danuta
4 czerwca, 2020 07:05
Reply to  PanAGD

Bardzo, bardzo dziękuję za pomocną radę. 😉