Podłączenie płyty o mocy 7400W pod sieć 230V nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście jest taka możliwość, ale musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W momencie, gdy uruchomimy np. pralkę, zmywarkę i do tego będziemy chcieli ugotować obiad, to możemy być pewni, że wybije nam bezpieczniki. W bardziej ekstremalnych sytuacjach przepali się instalacja elektryczna.
Dobra, uparliśmy się, że chcemy mieć w domu indukcję. Prąd jaki mamy, to tylko ten z gniazdka. O gazie nie ma mowy. Instalacji elektrycznej też nie chcemy przegrzewać, a podłączenie siły nie wchodzi w rachubę. Sytuacja nie jest patowa. Jest z niej wyjście.
Tym wyjściem jest płyta indukcyjna dedykowana typowo pod sieć 230V. Nie jest to zaskoczeniem, tym bardziej, że tytuł zdradza, że takowe płyty istnieją 😉
Mniejsza moc, ten sam efekt?
Jak już wspominałem, standardowe płyty indukcyjne mają moc +/- 7400W, te pod 230V, moc o połowę mniejszą. Czy zatem korzystanie z takiej płyty jest tak samo komfortowe i efektywne?
Sam korzystam z płyty pod 230V, a także mam dużo styczności z indukcjami pod siłę. Śmiało mogę porównać oba rozwiązania.
Komfort użytkowania jest taki sam w obu rozwiązaniach. Czyli bezpieczeństwo, łatwość czyszczenia, sposób sterowania czy dobór pola grzewczego do naczynia. Tutaj płyty niczym się od siebie nie różnią.
Efektywność. Tutaj różnica jest zauważalna. Zagotowanie garnka wody trwa dłużej o jakieś 1-2 minuty. Także akustyka płyty pod 230V jest trochę inna. Z drugiej strony nie powinno to być zaskoczeniem. W końcu moc jest mniejsza, a sama akustyka zależna jest też w dużym stopniu od jakości garnków.
Samo gotowanie jest tak samo proste i przyjemne w obu przypadkach. Nawet porównując do gotowania na gazie czy płycie ceramicznej, to jest dużo szybciej. Zaletą płyty pod 230V jest jeszcze wbudowany ogranicznik mocy. W momencie, gdy mamy włączony np. czajnik czy zmywarkę, a będziemy chcieli odpalić wszystkie pola grzewcze na maksymalną moc, to płyta automatycznie ją obniży, żeby nie wybiło korków.
Ostatnio wiele firm wprowadziło na rynku modele z funkcją zmiany mocy płyty. U jednych nazywa się to PowerChoice, u innych PowerManagment itp. Płyty z taką funkcją mają możliwość wyboru mocy w zakresie: 2.8kW, 3.7kW, 6.0kW oraz 7.4kW. Taka płyta nadaje się do podłączenia i na 230V i pod siłę bez żadnego ryzyka.
Podsumowanie
Mając w domu tylko gniazdko nie musimy rezygnować z pomysłu zakupu płyty indukcyjnej. Tylko zawczasu musimy wybrać odpowiedni model, przystosowany do 230V, żeby później nie było przykrych niespodzianek.
Odpowiadając na pytanie z tematu, czy ma to sens? Oczywiście, że ma. Użytkowanie takiej płyty jest komfortowe, bezpiecznie, a gotowanie jest szybsze niż w przypadku gazu czy ceramiki. Sam jestem użytkownikiem płyty pod 230V i jestem zadowolony w 100%. Wiadomo, że płyta podłączona pod siłę będzie efektywniejsza, ale w przypadku braku możliwości podłączenia pod 400V, to gniazdkowe rozwiązanie też będzie dobre.
–
Ze względu na dużą popularność tematu, przygotowałem ranking płyt indukcyjnych na 230V – https://panagd.pl/plyta-indukcyjna-na-230v-ranking/ – Zapraszam 🙂
Dzień dobry,
Stoję przed zakupem swojej pierwszej płyty indukcyjnej – poprzednio posiadałem tylko płyty gazowe. Zakupu nie ułatwia mi posiadanie 1-fazy w kuchni. W przypadku płyt indukcyjnych SAMSUNG NZ64B5045KK U2 i NZ64B6058GK U2 w instrukcji podano, że jest możliwość ograniczenia maksymalnej mocy do 3000 W lub 4000 W, jednak w tym trybie 'poziom mocy zostanie dostosowany automatycznie’. Czy mógłby mi Pan napisać co to w praktyce oznacza? Nie będę miał możliwości regulacji mocy obszarów grzewczych?
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Oznacza to, że jak włączy Pan dwa palniki na maksymalną moc, to trzeci i czwarty będzie miał ograniczoną moc albo nawet płyta nie pozwoli ich uruchomić.
Dzień dobry,
Czy w przypadku posiadania w domu jednorodzinnym układu jednofazowego o dużej mocy przyłączeniowej (14kW) i zrobienia osobnego obwodu pod płytę indukcyjną, można mieć płytę o mocy 7 kW, która mogłaby pracować na pełnej mocy?
Dzień dobry,
Niestety nie.
dzień dobry,niestety nie znam się na prądzie nie mam kogo zapytac o radę muszę wymienic płytę indukcyjn ale nie wiem czy mam siłę czy jednąfazę i jaką mam moc tej indukcji jak sprawdzic i jeśeli mam siłę to jaką mogę podłączyć moc
Dzień dobry,
Musi się Pani zgłosić do dostawcy energii albo zarządcy budynku. Na odległość nikt nie odpowie Pani na powyższe pytania.
Dzień dobry
Poszukuję kuchenki wolnostojącej z płytą indukcyjna podłączenie pod gniazdko jednofazowe 230v.
Czy jest to osiągalne??
Dzień dobry,
Nie ma takiego rozwiązania, obciążenie takiej kuchni jest zbyt duże na 230V.
Halo panie AGD. Przejściowo (po naprawie kuchni indukcyjnej) miałem przez jakieś 2 tygodnie podłączoną kuchnie wolnostojącą indukcyjną z piekarnikiem, pod zwykłe gniazdko 230v. Da się normalnie z takiej kuchni korzystać. Zrobiłem test, i korek wybiło dopiero po włączeniu 4 pól grzewczych na ustawieniu 7/10 i dodatkowo WŁĄCZONYM piekarniku jeszcze na 230 stopni. Przy najczęstszym użytkowaniu maksimum 2 pól grzewczych do obiadu (np. garnek na ziemniaki + patelnia na kotlety), a nawet + włączony piekarnik nie będzie raczej problemu. No chyba że pod to samo gniazdko mamy jeszcze podłączony np. czajnik elektryczny + pralkę przykładowo. Jak włączymy dużo sprzętów na raz to wybije korek.. Warto także zmniejszyć moc samej kuchni. W mojej gorenje korki były możliwe do wybicia na ustawieniach 7200w, 6000w i 3500w. Najmniejsze ustawienie 2800w, powodowało że nawet przypadkiem nie uda się wybić korków. Różnica to max obciążenie przy 2800w jeden palnik może być na maksymalną moc, a drugi chyba max na 8/10 + możliwość równoczesnego włączenia piekarnika. Przy postawionych 4 garnkach, każdo pole mogło być bodajże włączone na 5/10. Dalej ogranicznik mocy 2800w nie pozwala na więcej. Przy 3 garnkach, to chyba mogło być raz 8/10 i 2x 6/10. Także kuchnia indukcyjna wolnostojącą jak najbardziej może być podłączona na 230v, tylko nie może być max obciążona. Lepiej samemu ograniczyć jej maksymalną moc działania (zwykle zrobimy to do 30 sekund, po podłączeniu do sieci kuchni). Pozdrawiam.
„Także kuchnia indukcyjna wolnostojącą jak najbardziej może być podłączona na 230v, tylko nie może być max obciążona. Lepiej samemu ograniczyć jej maksymalną moc działania” – No i tutaj jest sedno problemu. Nie każda indukcja ma możliwość zmniejszenia mocy, nie każda instalacja to wytrzyma, więc to, że u Pana działa nie oznacza, że u wszystkich tak będzie, a w swoim życiu widziałem już różne rzeczy, więc nigdy nie powiem, że każdy może podłączyć kuchnię indukcyjną pod 230V. U jednego wybij tzw. korek, a u drugiego przegrzeje instalacje albo w ekstremalnej sytuacji doprowadzi do spięcia/pożaru, więc podstawa to sprawna i dobra instalacja, podłączenie przez elektryka z papierami, który wcześniej sprawdzi jakość instalacji. Nigdy nie róbmy takich rzeczy sami. Pozdrawiam 🙂
Jak najbardziej są takie rozwiązania, ale warunkiem jest instalacja elektryczna z kablem minimum 3x4mm2 i zabezpieczenie 20-25A. Możliwość pracy na 230V mają chyba praktycznie wszystkie kuchnie Electrolux, Gorenje i niektóre kuchnie Amica. Przed kupnem warto przejrzeć instrukcję, ponieważ niektóre kuchenki Amica mają w opisie praca 230/400V, a w rzeczywistości działają tylko na 400V. Jednak są też modele, które umożliwiają pracę tylko z zasilaniem 230V. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy zasilaniu 230V ich moc będzie ograniczona.
Podłączenie jest możliwe, owszem, ale gotowanie na 2 palnikach to max, nie wspominając o jednoczesnym włączeniu piekarnika.
Zależy od mocy i konfiguracji. Electrolux wykrywa, że jest podłączony pod 1 fazę i wtedy nie pozwoli na większy pobór niż chyba 20A. Można włączyć nawet 4 pola, ale wszystkie będą miały ograniczoną moc, żeby się zamieścić w tym ograniczeniu.
Większość płyt indukcyjnych ma taki „bajer” który wykrywa pobór mocy względem faz, więc odpalenie 4 palników będzie możliwe, ale moc będzie taka, że może uda się co najwyżej coś podgrzać 😉 Do brzegu, każdą kuchnię w praktyce można podłączyć pod 1 fazę, ale będzie to mocno ograniczać korzystanie z urządzenia, a z doświadczenia wiem, że klient ma wyobrażenie, że wszystko będzie działać na pełnej mocy i na święta zrobi się sernik, ugotuje barszcz i nasmaży ryby, a tu puf.
Niestety trzeba się liczyć z ograniczeniami. Sam mam obecnie kuchnię wolnostojącą z płytą halogenową podpiętą pod 230V 20A. Wszystko działa, ale trzeba się liczyć z ograniczeniami, żeby zabezpieczenie nie wyskoczyło. Niestety cena podciągnięcia 3 faz do mieszkania mnie powaliła, bo trzeba ciągnąć kable od przyłącza głównego w innej klatce, przez piwnice i kolejne kondygnacje. Stwierdziłem, że jednak dam sobie spokój i jedynie podniosę przyłącze z 25A na 32A, bo jest taka możliwość po wymianie kabla od skrzynki do mieszkania.
Dziękuję za pomoc.
Dzień dobry. Czy w starym bloku mogę podłączyć indukcyjną kuchenkę wolnostojącą, sz. 50 cm czyli 4 palniki + piekarnik. Moc przyłączeniowa 5kW, 1- fazowa, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. Ewentualnie może jakaś podpowiedź co do modeli?
Dzień dobry,
Proponuję sprawdzić coś z Gorenje np. GORENJE MEKIS5101I, który ma funkcję zmniejszenia mocy całkowitej płyty, co przy mocy 5kW będzie konieczne, ale tak czy inaczej przed zakupem warto skonsultować temat z elektrykiem, żeby na miejscu ocenił czy da się tam wpiąć indukcję.
Dzień dobry,
Tak sobie czytam komentarze i nasuwa się jedno pytanie. Czy w mieszkaniu ze starszą instalacją elektryczną podłączenie indukcji jednopalnikowej o mocy 1,8kw do gniazdka wraz z lodówką jest ryzykowne? Czy spowoduje przepalenie instalacji przy rzadkim użytkowaniu?
Będę wdzięczna za podpowiedź.
Z góry dziękuję,
K.
Dzień dobry,
Takie kwestie trzeba omówić z elektrykiem na miejscu 🙂
Dzień dobry,
bardzo fajny post. Z racji iż podłączenie u mnie w mieszkaniu siły będzie dość kosztowne i problematyczne będę musiał się zdecydować na indukcję 230V. Czy mógłby Pan polecić jakieś indukcję pod zabudowę na obecne czasy? Lub jaka firma jest najlepsza w tej dziedzinie? Zależy mi by owa kuchenka posiadała tzw. brige by połączyć dwa palniki w jedno przy użytkowaniu większych nauczyń.
Dzień dobry,
Płyta na 230V i pola łączone nie mają większego sensu, bo efektywność takiego połączenia jest niska, ewentualnie model z jednym poszerzanym polem jeszcze zda egzamin np. Bosch PWP61RBB5E.
A rezygnując z połączonego pola to jakiś inny model godny uwagi by Pan polecił?
Zapraszam tutaj – https://panagd.pl/plyta-indukcyjna-na-230v-ranking/
Dzień dobry! mam gaz w domu z sieci ale zac zyna być nieszczelnie, więc zamiast wydawać pieniądze na nową linię przewodów od licznika gazu chcę kupić indukcję na 230 V (nie mam siły w domu zbudowanym na początku lat ’60 XX w. Problem w tym, że w kuchni mam tylko jedno gniazdko – do niego jest podłączona lodówka a także wszystkie inne odbiorniki chwilowe np. oświetlenie nad blatami, mikser, prodiż itd. Obok w przedpokoju też jest tylko jedno gniazdko, na dodatek korzysta z niego (przez przedłużacz) pralka umiejscowiona po sąsiedzku, naprzeciw kuchni. W jaki sposób stworzyć linię dedykowaną tylko dla kuchni indukcyjnej – jeśli już trzeba taką linię tworezyć, jak Pan gdzieś tu napisał w odpowiedzi komuś?
Dzień dobry,
Indukcja czy to na siłę czy na 230V musi mieć swoją osobną linię. Cały proces zmiany gazu na prąd zacząłbym od umówienia się z elektrykiem, który określi jakie są możliwości.
Dzień dobry!
Dziękuję za trafną odpowiedź. Rozumiem, że jeżeli przed przyjściem eklektyka do gniazdka w kuchni podłączyłbym tylko indukcję na 230 V a odłączyłbym w tym czasie: lodówkę Samsung bezszronową (co często się u mnie zdarza, bo zepsuł się panel z wyświetlaniem temperatur i pobiera dużo mocy- przetarł się kabel w zawiasach drzwi), mikrofalę, oświetlenie stołów/blatów, nie włączałbym żelazka itp., to spokojnie mogę ustawić indukcję np. na 3,7 kW (bezpieczniki na całe mieszkanie mam na 16 albo i 20 A) . Kable w ścianach są miedziane – sam sprawdzałem (w początkach lat ’60 nie używano jeszcze aluminium).
Niestety trzeba instalację przejrzeć, miedź w latach 60 była różniej jakości, więc nie zalecam podłączenia płyty w ciemno, można sobie z tego zrobić więcej szkód niż pożytku.
Dzień dobry. Z zainteresowaniem przeczytałem Pana ciekawy artykuł. Stoję przed zakupem płyty do mieszkania w nowym bloku, gdzie specjalnie została przygotowana instalacja 3 fazowa pod kuchenkę. Mam pytanie odnośnie konkretnej płyty, a mianowicie BOSCH PUG611AA5E którą chciałbym zamówić. W instrukcji piszą, że jest ona pod zasilanie 230V i tak się zastanawiam, czy nie lepiej szukać takiej na siłę, skoro będę miał nową i do tego celu przewidzianą instalację? A może ten model da się podłączyć pod siłę, tylko nic o tym nie piszą? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry,
Skoro w bloku jest nowa instalacja i przygotowała tzw. siła pod indukcję, to modelu PUG611AA5E nie brałbym pod uwagę, bo po co ograniczać sobie możliwości. Płyta podłączona pod siłę ma dużo lepszą efektywność. Najtańszy model Bosch na 3 fazy to np. PIE61RBB5E, a po więcej zapraszam tutaj – https://panagd.pl/plyta-indukcyjna-do-zabudowy-jaka-wybrac-ranking/
Dzień dobry
Jesteśmy przed wyborem płyty indukcyjnej właśnie pod 230V. Mamy na oku kilka lecz najbardziej spodobała mi się Samsung NZ64N9777BK Virtual Flame, w instrukcji jest napisane że może być podłączona i pod 230V i pod 400V czy faktycznie tak jest i nic się nie będzie działo? Czy może jest jakaś inna podobna, którą mógłby pan polecić? Mieszkanie jest w starym budownictwie i nie ma siły a doprowadzenie jej pewnie by nie mało kosztowało choć podobno jest taka możliwość. Mamy obecnie kuchenkę gazową ale po wielu nie fajnych sytuacjach chcemy zmienić na indukcje ze względu bezpieczeństwa.
Dzień dobry,
Zgadza się, płyta Samsung NZ64N9777BK może być podłączona pod 230V po obniżeniu mocy całkowitej urządzenia do 3000W. Przed zakupem płyty na 230V warto skonsultować temat z elektrykiem, który sprawdzi stan instalacji elektrycznej i należy pamiętać, że płyta musi mieć swój osobny obwód, bo inaczej przepalenie instalacji gwarantowane.
Dzień dobry, Co Pan sądzi o firmie Kernau, a zwłaszcza urządzeń do zabudowy zmywarki, kuchni elektronicznej oraz płyty ceramicznej.
Dzień dobry,
Kernau to marka dla której inni producenci robią sprzęty. Plus za 5 lat gwarancji na wybrane modele. Płyty i piekarniki robi dla nich Amica, więc całkiem ok. Zmywarki trzaskane są na dalekim wschodzie, szału nie ma, ale z 5 letnią gw można przyjąć, ze jest ok 😉