49

Płyta indukcyjna na 230V – czy ma to sens?

Co kupić?

Aktualizacja: 5 maja, 2021
Dzisiaj przy wyborze płyty grzewczej najczęściej skupiamy się na płytach indukcyjnych. Bo to nowoczesne rozwiązanie, szybko się gotuje, jest bezpieczniejsze niż gaz i łatwo się czyści. Większość modeli zaleca się podłączyć na 400V, aby uzyskać jak najlepszą efektywność grzania. A co w przypadku, gdy w mieszkaniu nie mamy tzw. siły?

Podłączenie płyty o mocy 7400W pod sieć 230V nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście jest taka możliwość, ale musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W momencie, gdy uruchomimy np. pralkę, zmywarkę i do tego będziemy chcieli ugotować obiad, to możemy być pewni, że wybije nam korki. W bardziej ekstremalnych sytuacjach przepali się instalacja elektryczna.

Dobra, uparliśmy się, że chcemy mieć w domu indukcję. Prąd jaki mamy, to tylko ten z gniazdka. O gazie nie ma mowy. Instalacji elektrycznej też nie chcemy przegrzewać, a podłączenie siły nie wchodzi w rachubę. Sytuacja nie jest patowa. Jest z niej wyjście.

Tym wyjściem jest płyta indukcyjna dedykowana typowo pod sieć 230V. Nie jest to zaskoczeniem, tym bardziej, że tytuł zdradza, że takowe płyty istnieją 😉

Mniejsza moc, ten sam efekt?

Jak już wspominałem, standardowe płyty indukcyjne mają moc +/- 7400W, te pod 230V, moc o połowę mniejszą. Czy zatem korzystanie z takiej płyty jest tak samo komfortowe i efektywne?

Sam korzystam z płyty pod 230V, a także mam dużo styczności z indukcjami pod siłę. Śmiało mogę porównać oba rozwiązania.

Komfort użytkowania jest taki sam w obu rozwiązaniach. Czyli bezpieczeństwo, łatwość czyszczenia, sposób sterowania czy dobór pola grzewczego do naczynia. Tutaj płyty niczym się od siebie nie różnią.

Efektywność. Tutaj różnica jest zauważalna. Zagotowanie garnka wody trwa dłużej o jakieś 1-2 minuty. Także akustyka płyty pod 230V jest trochę inna. Z drugiej strony nie powinno to być zaskoczeniem. W końcu moc jest mniejsza, a sama akustyka zależna jest też w dużym stopniu od jakości garnków.

Samo gotowanie jest tak samo proste i przyjemne w obu przypadkach. Nawet porównując do gotowania na gazie czy płycie ceramicznej, to jest dużo szybciej. Zaletą płyty pod 230V jest jeszcze wbudowany ogranicznik mocy. W momencie, gdy mamy włączony np. czajnik czy zmywarkę, a będziemy chcieli odpalić wszystkie pola grzewcze na maksymalną moc, to płyta automatycznie ją obniży, żeby nie wybiło korków.

Mam płytę na 400V, a tylko standardowe gniazdko w domu.

W takiej sytuacji nie jesteśmy na straconej pozycji. Każdą płytę indukcyjną można podłączyć na 230V. Jednak musimy mieć zabezpieczenie 32A, aby nie było ryzyka przepalenia instalacji. Co w przypadku, gdy nasze zabezpieczenie to np. 16A? Wtedy musimy uważać, aby nie przesadzać z mocą grzania i ograniczać ilość używanych pól na raz. Jednak to może być uciążliwe i mijać się z celem.

Fajne rozwiązanie wprowadziła firma Amica. Nazywa się PowerChoice. Płyty z taką opcją mają możliwość wyboru mocy w zakresie: 2.8kW, 3.7kW, 6.0kW oraz 7.4kW. Taka płyta nadaje się do podłączenia i na 230V i pod siłę bez żadnego ryzyka.

Podsumowanie

Mając w domu tylko gniazdko nie musimy rezygnować z pomysłu zakupu płyty indukcyjnej. Tylko zawczasu musimy wybrać odpowiedni model, przystosowany do 230V, żeby później nie było przykrych niespodzianek.

Odpowiadając na pytanie z tematu, czy ma to sens? Oczywiście, że ma. Użytkowanie takiej płyty jest komfortowe, bezpiecznie, a gotowanie jest szybsze niż w przypadku gazu czy ceramiki. Sam jestem użytkownikiem płyty pod 230V i jestem zadowolony w 100%. Wiadomo, że płyta podłączona pod siłę będzie efektywniejsza, ale w przypadku braku możliwości podłączenia pod 400V, to gniazdkowe rozwiązanie też będzie dobre.

Ze względu na dużą popularność tematu, przygotowałem ranking płyt indukcyjnych na 230V – https://panagd.pl/plyta-indukcyjna-na-230v-ranking-2021/ – Zapraszam 🙂


Przykładowe modele płyt indukcyjnych na 230V:

Płyta indukcyjna Amica PI6509PLU

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Bosch PUE611BF1E

Model dostępny w:
guest
49 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
26 października, 2021 14:31
Izabela
Izabela
12 października, 2021 11:53

Dzień dobry, chciałabym kupić płytę indukcyjną o szerokości ok. 70 cm na 230V (mieszkam w bloku i nie mam siły). Czy któraś z tych płyt byłaby dobra: Płyta indukcyjna AEG IKE74441IB, Płyta indukcyjna ELECTROLUX EIV83443BW SLIM-FIT, a może coś innego by Pan polecił. Dziękuję i pozdrawiam

Izabela
Izabela
13 października, 2021 11:55
Reply to  PanAGD

Witam, dziękuję za odpowiedź. Jak Pan uważa, czy lepsza będzie wydajność powyższych modeli płyt, czy jakiejś 60-tki typowej pod 230V. I jaką płytę 60-tkę by Pan polecał z łączonymi polami na duże garnki. Pozdrawiam

Agnieszka
Agnieszka
24 września, 2021 13:14

Dzień dobry! Co pan sądzi o poniższym modelu?
Teka IZC 64630 BK MST
Jak wypada w porównaniu z Electrolux Slim-fit LIL61424C i Amica PI6509PLU? Na który z tych trzech modeli się zdecydować? Dziękuję i pozdrawiam.

Agnieszka
Agnieszka
28 września, 2021 18:16
Reply to  PanAGD

Tak, 230V.

Agnieszka
Agnieszka
16 sierpnia, 2021 15:27

Dzien dobry,
Mam pytanie mam płytę wlasnie pod 1 faze i jej grzanie jest dziwne. Jest pulsacyjne co powoduje zagotowanie, przerwe, zagotowaniez przerwę. Utrudnia to gotowanie bo nie do konca wiadomi czy juz gotuje sie czy nie i strasznie chlapie(od naglej mocy). Przy mniejszej mocy (plyta jest 1-9, wiec mowie ponizej 6) wyglada jakby mocn grzania byla taka sama jedynie te przerwy sie wydluzaja. Powoduje to nie raz przypalanie jedzenia, bo nie mozna spokojnje dusic jedzenia na np mocy 2. Bo daje moc 6, przerwa, 6, przerwa.
Serwis powiedzial, ze tak ma byc.

Moje pytanie jest. Czy sa plyty, ktore na 1 faze nie dzialaja tak paskudnie pulsacyjnie? Tylko jakos tak normalnie?

W innym mieszkaniu mam do czynienia z plyta podlaczona pod Sile i ona zachowuje sie normalnie ale to tez inna płyta.

Grazyna
Grazyna
15 marca, 2021 13:19

Witam Jaka kuchnię indukcyjną Pan by polecił na 230 v

Michał
Michał
12 października, 2020 16:12

Chyba nie do końca tu jest prawda napisana. „Siła” jest dobra, gdyż mamy możliwość użycia osobnych przewodów, będących niezależnymi fazami. Każdy z nich i tak ma 230 V. 400V to raczej napięcie międzyfazowe, co ma zastosowanie w silnikach elektrycznych,a tu żadnego. Ogranicznik mocy też nie będzie „wiedział” że akurat mamy włączone inne sprzęty, żeby coś ograniczyć, a jego działanie sprowadza się do wyłączenia palnika, którego praca wraz z np. dwoma już pracującymi spowodowałaby przekroczenie np. 4kW.

Waldek
Waldek
22 sierpnia, 2020 19:43

Witam, mam dylemat.Nowa instalacja elektryczna na 230 V wykonana,ale nie konkretnie pod płytę indukcyjną,czy będzie bezpiecznie można podłączyć i korzystać z płyty indukcyjnej. główne bezpieczniki 32.
Pozdrawiam

Waldek
Waldek
23 sierpnia, 2020 16:56
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź

Renata
Renata
4 sierpnia, 2020 08:05

Witam. Nie mogę się zdecydować, którą płytę wybrać Hoover HIES644DC czy Bosch PXE601DC1E? Na temat boscha znalazłam kilka opinii ale na temat Hoover nic nie znalazłam.

Alina
Alina
28 lipca, 2020 06:51

Witam sieć energetyczna dostarcza mi moc umowną 4kW, a moje zabezpieczenie przed licznikowe to 20 A. Nie ma mowy o założeniu siły, gdyż wyprowadzenie jest tylko w piwnicy( blok z wielkiej płyty). Chciałabym mieć płytę indukcyjną Electrolux Slim-fit CIV634. Czy płyta będzie działać prawidłowo i to wszystkie palniki, jeżeli od tablicy licznikowej w domu pociągnę kabel 5 x 2,5 pod samą indukcję. Jak będą zachowywać się pozostałe sprzęty elektryczne w domu? Czy istnieje konieczność zwiększenia mocy umownej np. do 7 kW, czy mogę używać tej 4KW

Andrzej
Andrzej
17 lipca, 2020 10:41

witam chciałem się zapytać jaką kuchenkę wolnostojącą by pan polecił oczywiście jednofazową mam zabezpieczenie 25A