36

Nieprzyjemny zapach z pralki? Ubrania nie pachną po praniu?

Informacje

Aktualizacja: 18 stycznia, 2019

Czyste, pachnące koszule, spodnie, bluzy czy koszulki. Na tym nam zależy, gdy wyciągamy nasze pranie z pralki po zakończonym programie. Schody zaczynają się w momencie, gdy świeżo wyprana koszulka czy spodnie, już takie świeże nie są. Jest kilka sposobów na walkę z przykrym zapachem z pralki, ale najpierw sprawdźmy co jest powodem tego problemu.

Przez pierwsze dwa, trzy lata użytkowania pralki, takie problemy, jak nieprzyjemny zapach czy słabo pachnące ubrania, mogą nas nie dotyczyć. Całkiem możliwe, że przez cały cykl żywotności pralki, taki problem może nas nie dotknąć. Ale jak już tu jesteś, to zapewne problem „śmierdzącego” automatu Cię dotknął.

Nie mam dobrych wiadomości. Ten przykry zapach powoduje pleśń, która wytworzyła się w pralce. Zapytacie, a skąd ona się tam wzięła? Już odpowiadam.

Na powstanie pleśni w pralce wpływają głównie trzy czynniki:

1. Pralki pobierają znacząco mniej wody, niż kiedyś. Oczywiście zapewnia nam to oszczędność i dbałość o środowisko, ale nie pozwala na wypłukanie całego proszku czy płynu do płukania z bębna pralki.

2. Sypiemy zbyt dużej ilości proszku do prania. Tyczy się to także płynu do płukania. Dodamy do tego punkt nr 1, i mamy gotowy przepis na pleśń w pralce.

3. Używamy głównie krótkich programów oraz niskich temepratur. W czasie 30-50 minut, bo tyle zazwyczaj trwają krótkie programy, pralka nie jest wstanie wypłukać całkowicie proszku z bębna.
Niewypłukany proszek zostaje w wannie bębna, gdzie jest duża wilgoć oraz brak światła, a to idealne warunki dla rozwoju pleśni.

Jak walczyć z pleśnią w pralce?

Gdy pleśń i przykry zapach są z nami, to trzeba coś z tym zrobić. Jest wiele sposobów, i tych domowych i profesjonalnych. Jedne skuteczne, inne mniej. Wszystko zależy od stopnia „zapuszczenia” naszej pralki. Są przypadki, gdzie żaden środek nie da rady, i wtedy pralkę lepiej wymienić. Czarny scenariusz póki co zostawmy na boku, i sprawdźmy co możemy zrobić:

Przede wszystkim pralkę należy „wygotować”. Aby to zrobić musimy wybrać program bawełna, na temperaturę 90°C. Najlepiej uruchomić program na pełny cykl, nie skracać go. Większość bakterii i pleśni nie lubi wysokich temperatur.
Jeśli samo wygotowane pralki nie przyniosło efektu, to można dodać: 3/4 szklanki białego octu, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, i pralkę ponownie uruchomić na długi program gotowania.
W sklepach AGD lub z chemią gospodarczą można także znaleźć gotowe preparaty do czyszczenia pralek. Z nich również można skorzystać. Czasami taki proces trzeba wykonać kilkukrotnie, aby efekt był zadowalający.

Jeśli czyszczenie środkami chemicznymi nie przynoszą efektu, to pozostaje tylko czyszczenie mechaniczne. Tego zazwyczaj sami nie zrobimy. Zbiornik pralki należy rozpołowić, usunąć zalegającą maź oraz kamień. Można również przejrzeć węże, które doprowadzają środki piorące do bębna. Po takim czyszczeniu pralka nie powinna przykro pachnieć.

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”

To czy w pralce znajduje się pleśń czy nie, zależy w dużym stopniu od nas samych. Wystarczy nabrać pewnych nawyków i zapamiętać kilka rzeczy:

1. Po każdym praniu lepiej pozostawić uchylone drzwiczki pralki, żeby bęben się przewietrzył.

2. Przynajmniej raz w miesiącu uruchomić program gotowania na 90°C. Można dodać odkamieniacz lub inny środek do czyszczenia pralki

3. Używać mniej proszku i płynu do płukania niż to potrzebne.

4. Nie przeładowywać pralki.

5. Raz na miesiąc należy wyczyścić szufladę do której sypiemy proszek. Warto zajrzeć do fartucha, czy tam nie zbierają się resztki proszku, oraz przeczyścić filtr na dole pralki.

Gdy nabierzemy sobie nawyk dbania o czystość i sterylność pralki, to problem pleśni nie powinien nas dotknąć.

Producenci AGD na szczęście nie śpią, i problem pleśni w pralkach dostrzegli. Wiele nowych modeli ma program czyszczenia bębna. Pralka wtedy zazwyczaj sama domaga się uruchomienia programu czyszczenia co 40 cykli. Takie rozwiązanie stosuje m.in: Bosch, Gorenje, LG, Samsung.

W razie pytań zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
36 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adriam
Adriam
15 listopada, 2021 21:34

Witam mam pralkę lg która ma ok miesiąca od ok. 5 pran ubrania nie pachną płynem do płukania tylko proszkiem wcześniej wszystko było dobrze ładnie pachniało nic nie było robione z pralka tylko stało się to od tak.. Czy może wie Pan co mogło to spowodować?

Adrian
Adrian
19 listopada, 2021 19:39
Reply to  PanAGD

Niestety to nic nie pomogło, wygotowanie pralki również. To zalecił serwisant ale nic z tego niestety

Adrian
Adrian
19 listopada, 2021 20:08
Reply to  PanAGD

Tak pobiera płyn

Adrian
Adrian
20 listopada, 2021 11:41
Reply to  PanAGD

Może delikatnie, ale w porównaniu do tego co było wcześniej to jest nic

Adrian
Adrian
20 listopada, 2021 19:16
Reply to  PanAGD

Fakt woda może być twarda, ale jak to zmienić ?

Adrian
Adrian
21 listopada, 2021 15:36
Reply to  PanAGD

Czy mogę w tej sytuacji zgłosić reklamacje pralki ?

Adrian
Adrian
21 listopada, 2021 16:09
Reply to  PanAGD

No ale zawsze jest lane tyle samo 1.5 korka od płynu do płukania

Katarzyna
Katarzyna
9 maja, 2021 05:37

Czy ocet i sode wlewam do bębna czy do pojemnika na proszek?

Kimberly
Kimberly
20 stycznia, 2021 18:28

Witam, z bębna naszej pralki po prostu cuchnie! Przed użyciem proszku do czyszczenia pralki, ciuchy po wypraniu śmierdziały. Teraz po zastosowaniu tego proszku w pralce nadal śmierdzi, a ciuchy w niej wyprane, nie mają zapachu. Mimo użycia proszku i płynu do płukania, w ogóle nimi nie pachną. Pachną po prostu…niczym. Dodam, że dzisiaj mąż czyścił filtr i kołnierz i nic tam za wiele nie było, a dwa miesiące temu była w naprawie bo łożysko pękło i tam w serwisie również była czyszczona. Będę jeszcze próbować z octem i sodą oczyszczoną na 90 stopni bo mądry producent na tym proszku do czyszczenia pralki napisał że to się robi w temperaturze 60stopni….a tu teraz czytam, że jak czyszczenie to koniecznie na 90… Nie wydam kolejnych 15zł na taki proszek więc spróbuję „naturalnymi detergentami” czyli octem i sodą…. A prania jest cała góra bo w domu dwójka małych szogunów 😬

Kimberly
Kimberly
21 stycznia, 2021 05:30
Reply to  PanAGD

No cóż. Nic to nie dało 🤷 dalej śmierdzi. Czy jest możliwe, że maluteńka skarpetka naszej córki powędrowała gdzieś w głębiny pralkowe? Czy istnieje w ogóle opcja, że jeśli nic nie było w filtrze, to coś mogło utknąć w innym miejscu?

Kimberly
Kimberly
21 stycznia, 2021 05:38
Reply to  PanAGD

Jeszcze jedno pytanko. Wczoraj tak, jak wspomniałam zrobiłam jedno pranie (bo ciuchy piętrzą się u nas niemiłosiernie) i ono właśnie niczym nie pachniało, ani tym smrodkiem z pralki, ani detergentami. Czy to może być też oznaka że coś jest nie tak z podawaniem detergentów w pralce? Smrodek smrodkiem ale jednak płyn do płukania intensywnie pachnie i powinien być chociaż śladowy zapach…tak mi się wydaje. Dodam jeszcze, że po przeczytaniu Pana artykułu byłam zdziwiona bo robiłam wszystkie te rzeczy, o których Pan pisał w punkcie „co robić by zapobiegać” 🤔

Last edited 10 miesięcy temu by Kimberly
Sylwia
Sylwia
5 lutego, 2021 10:41
Reply to  PanAGD

A jeśli pralka tak robi to jak postępować w takim wypadku? Moja pralka nie jest już nowa i pranie mi niczym nie pachnie czasami nawet mam wrażenie że pachnie spoconymi koszulkami, które wrzucam do prania. Używam płynów do prania i do płukania wiec żaden proszek mi nie zalega. Wczoraj czyściłam pralkę niemieckim specyfikiem, następnie włączyłam na program automatycznego czyszczenia pralki i nadal jest to samo😞

Sylwia
Sylwia
9 lutego, 2021 09:31
Reply to  PanAGD

Wyczyściłam wszystko. Może wie Pan czy w przegródce na płyn do płukania prawidłowe jest, że znajduje się tam minimalna ilość wody przed każdym praniem? Pozdrawiam

Krzysiek
Krzysiek
29 czerwca, 2019 15:20

Dzień dobry,
Czytam Pana artykuły i są one naprawdę pomocne.
Jestem już po 3cim i postanowiłem napisać komentarz, za nim przejdę dalej.
Jestem obecnie na etapie poszukiwania lodówki oraz pralki. Nie chciałbym pytać o konkretne modele, ponieważ wszystko zależy od portfela, ale chciałbym zapytać o takie minimum. Na co należy zwaracać uwagę, aby odnaleźć w tych niższych modelach dobre produkty?
Co powinna zawierać pralka, albo lodówka, aby odrzucić modele, które nie powiniśmy brać w ogóle pod uwagę?
No i tak aby nie wybrać najtańszego modelu, ale i najdroższego od którego sprzedawca dostanie największą prowizję.
W jednym sklepie, polecano mi pralkę LG F2J5NN3W, ze względu na nowy bęben, który ma inne otwory, które tworzą poduszkę powietrzną i ubrania się nie zaciągają, oraz wagę elektroniczną, która przed uruchomimeniem prania waży i dopiera odpowiednią ilość wody.
Jeśli chodzi o lodówkę to przeczytałem artykuł o Boshu i produkcji niektórych produktów w Polsce, ale niestety wymienione modele są zbyt wysokie. Może zastanowię się nad małą przeróbką w kuchni, aby zmieścić wyższy model. Obecnie wchodzi max 178cm. Szerokość nie ma znaczenia.
Dziękuje za wszelkie informację, może znajdę również coś ciekawego w kolejnych artykułach.
Pozdrawiam Serdzecznie!

Krzysiek
Krzysiek
1 lipca, 2019 11:37
Reply to  PanAGD

Tak, nie pomyliłem się, że jeszcze znajdę dodatkowe informacje, na które szukam odpowiedzi. Temat i dyskusja pralek została poruszana w innym temacie dotyczącym pralek Bosh. Tam znalazłem informacje dotyczące różnicy modeli WAN/WAE. Jednak w moim przypadku głośność pralki nie ma, aż takiego znaczenia. Dlatego tutaj moje pytanie dotyczy sprawdzonych starych szczotkowych silników, czy jednak iść z duchem czasu i technologią, i wybrać silnik inwertorowy? Poprzedni model to standardowy Indesit, więc nie muszę szukać pralek Slim. Tutaj zastanawiam się nad pojemnością 6kg myślę, że jest wystarczającym wsadem, ale zaciekawił mnie model WAN2406EPL, z poprzedniej dyskusji 7kg, a jednak tańszy niż sugerowany model LG (6kg) od sprzedawcy. Zakładam, że różnica, cenowa jest ze względu na sklep stacjonarny vs internetowy. Jeśli chodzi o lodówkę, to jednak podniosę półkę, ponieważ wyższa lodówka nawet o 10cm, daje nie tylko zyskanie większej pojemności dzięki wyższemu modelowi, a można znaleźć dodatkowo szersze niż standardowe 60cm, ale przede wszystkim zwiększa zakres modeli dostępnych na rynku. Teraz właśnie mam Samsunga 178cm, który czasami bywa zbyt mały. Niestety w nich brakuje dedykowanej komory (w której temperatura jest niższa), no i tak jak najważniejszym kryterium jest NoFrost. Myślałem, że już tylko takie są produkowane, ale znalazłem jeszcze te tradycyjne. Ten NoFrost sprawia, że nie trzeba odmrażać lodówki, jednak jest to jedyna korzyść? Czy właśnie dodawanie nowych technologii, która ułatwia nam bardzo korzystanie z produktów, nie sprawia że dostajemy mniej trwałe produkty? Zastanawiam się nad granicą, w której mogę odnaleźć sprzęt dobry, dobierając odpowiednie „ułatwiacze” bez zamartwiania się, czy przypadkiem nie obniży to jakości i nie spowoduje niepotrzebnych kłopotów serwisowych w przyszłości, po okresie gwarancyjnym.

Krzysiek
Krzysiek
4 lipca, 2019 11:27
Reply to  PanAGD

Dziękuje za cenne spotrzeżenia. Sprawdziłem modele WAE i z dostępnych na rynku znalazłem tylko 7kg, co trochę komplikuje nam miejsce na pralkę, ponieważ głębokość ich to 55cm, o te 5 cm za dużo. Czy nie ma mniejszych modeli WAE 6kg i trochę węższych do 50cm?
Jeśli chodzi o lodówkę to podwyższyłem szafkę i może być nawet 200cm.
Czy oprócz modeli przedstawionych w artykule o produkcji części modelu w Polsce (Bosha), może Pan polecić godne lodówki z systemem no frost do 2 tys. zł?
Chętnie bym kupił model trochę szerszy to znaczy 70-75cm, a Samsungi, czy Bosh, które sprawdzałem to niestety tylko 59 lub 60cm.
Dziękuje.

Krzysiek
Krzysiek
6 lipca, 2019 19:29
Reply to  PanAGD

W dniu dzisiejszym dokonałem wyboru sprzętów. Niestety trochę to trwało, bo musiałem zrezygnować z Bosha (pralka), ponieważ jest trochę za głęboki, zabrakło 5 cm. Inne modele Bosha są już zdecydowanie droższe niż u konkurencji w przedziale 45cm. Stąd wybór padł na wspomnianą wcześniej pralkę LG F2J5NN3W. Lodówka natomiast to Bosh KGN39KLEA. Do niego skłoniło mnie pełne zagospodarownie przestrzeni wewnątrz lodówki, ilość półek (możliwość ich regulacji) oraz produkcja w Polsce.

Krzysiek
Krzysiek
7 lipca, 2019 08:04
Reply to  Krzysiek

Oraz to, że lodówka posiada pełne 60 cm szerokości a nie 59,5 jak w większości przypadków.

Krzysiek
Krzysiek
9 lipca, 2019 08:30
Reply to  PanAGD

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ sprzedawcy na każdym kroku powtarzają o przedłużonym ubezpieczeniu sprzętów na 3 lub 5 lat. Co Pan sądzi o takim dodatkowym zakupie bez względu na klasę zakupionych sprzętów?
Dziękuję za merytoryczną dyskusję i pomoc w wyborze urządzeń!
Pozdrawiam serdecznie.

Krzysiek
Krzysiek
13 lipca, 2019 08:37
Reply to  PanAGD

To znaczy oczywiście że mówią na to przedłużona gwarancja ale zdaję sobie sprawę że to jest ubezpieczenie;). Dziękuję za wskazówki.