Naprawy AGD – jest nadzieje, że będzie lepiej

Temat, który trapi branżę AGD od lat – problem z serwisantami. Na rynku jest ich coraz mniej, a pracy tak na prawdę przybywa. W efekcie użytkownicy mają niemały problem, a osoby, które zostały w branży nie wyrabiają ze zleceniami. Jest jeszcze druga strona medalu – brak współpracy między producentami, a niezależnymi serwisantami. Problem znam od podszewki.

Nowoczesna technologia bardzo mocno weszła w sprzęty AGD i bardzo dobrze. Dzięki temu mamy na prawdę ciekawe produkty na rynku, energooszczędne, inteligentne etc. Problem zaczyna się w momencie, gdy coś w takim sprzęcie się zepsuje. O ile naprawy mechaniczne nie są trudne do wykonania, o tyle jak padnie jakiś moduł czy przekaźnik to niekiedy trzeba się napocić, żeby zlokalizować usterkę.

Co by mogło ułatwić życie nam i przede wszystkim klientom, którzy wydali kupę pieniędzy na sprzęt, a tu klops? Dostęp do tzw. serwisówek. Niestety producenci nie często chcą się nimi dzielić. Może i nawet jest to zrozumiałe, bo szkoda, żeby wpadły w niepowołane ręce. Ale można by stworzyć jakiś system dla niezrzeszonych serwisów, dzięki któremu mogli by dostać informację co zrobić w przypadku konkretnej awarii. Liczę, że kiedyś coś takiego powstanie. Póki co branża szykuje coś innego, ale równie ciekawego i przede wszystkim dającego nadzieję na poprawę sytuacji serwisów AGD w Polsce.

Program doskonalenia umiejętności nowoczesnego technika AGD

Światełkiem w tunelu ma być program przygotowany przez APPLiA Polska.

Informacje o projekcie

W Polsce zawód technika napraw AGD jest zagrożony z uwagi na brak osób do zastąpienia starzejącej się kadry.

Według szacunków APPLiA Polska serwisy naprawiające w Polsce to w 90% małe i mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają łącznie ok. 1,9 tys. techników AGD. Dodatkowo ok. 200 techników zatrudniają producenci AGD w swoich własnych serwisach fabrycznych. Jak wykazują badania APPLiA Polska z ostatnich lat – 80% właścicieli punktów serwisowych jako największe wyzwanie wskazuje brak odpowiednich specjalistów na rynku pracy oraz starzejącą się kadrę. Ponad 30% zatrudnionych techników ma 50 i więcej lat. Niezbędne jest podjęcie działań w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania branży napraw urządzeń.

W odpowiedzi na zdiagnozowane problemy APPLiA Polska w partnerstwie z Instytutem Rynku Elektronicznego przygotowała „Program doskonalenia umiejętności nowoczesnego technika AGD”. Projekt został najwyżej oceniony w konkursie oraz uzyskał finansowanie w ramach „Programu Edukacja” Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 (Komponent III).

Realizowany w latach 2020-2022 projekt ma przyczynić się do zmiany postrzegania zawodu jako nowoczesnego i wykorzystującego innowacyjne technologie. Drugim celem jest bezpośrednie wsparcie przyszłych techników AGD poprzez dostarczenie kompleksowego zbioru wiedzy z informacjami z wielu dziedzin, których znajomość jest niezbędna w tym zawodzie.

Projekt zakłada, przy wykorzystaniu doświadczenia obu partnerów projekt, opracowanie podręcznika z kursem on-line, którego zadaniem będzie ukierunkowanie oraz rozwinięcie dodatkowych umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia wykonywania zawodu technika AGD. Pilotażowy kurs zostanie przeprowadzony we współpracy z kilkoma szkołami branż. (odpowiedzialność IRE) oraz serwisami AGD z całej Polski.

Czas trwania projektu: 2 lata – marzec 2020- marzec 2022.

Całość brzmi bardzo ciekawie i będę trzymał kciuki za powodzenie całego projektu. Rynek tego potrzebuje 🙂

źródło

Zadaj pytanie :)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Belzebub
Belzebub
2 lat temu

Brałem udział w tym kursie, albo nowym, podobnym (bardziej prawdopodobne). Zdaje mi się nawet, że w pierwszym rzucie więc pewnie zmian jeszcze trochę będzie, sprzęt można powiedzieć że prosto z półki, zdalna diagnoza przez apki i tp, mimo to przygotowane ćwiczenia praktycznie nie miały sensu. Dostaliśmy ćwiczenia opierające się na wymienie komponentu: W tym modelu odkręć 5 śrubek z tyłu obudowy, wymień ten element, skręć z powrotem. Zero diagnozy tego co było uszkodzone, czyli chyba tak naprawdę jedyna przydatna informacja, mieszane uczucia…

Gotuj, piecz i oszczędzaj #LikeABosch

Płyty indukcyjne 3.0 od Amica z technologią HobControl Pro

Łódzkie pralki marki Bosch z programem parowym

CES 2024: Samsung – AI zmienia nasze doświadczenia w kuchni