Kuchenka gazowo-elektryczna – jaką wybrać? [Ranking 2024]

Kuchnie wolnostojące dalej cieszą się sporą popularnością, a skoro tutaj jesteś, to zapewne takowej szukasz. Wszystko dobrze się składa, bo przygotowałem ranking modeli, które według mnie warto wziąć pod uwagę. Przekrojowo wybrałem takie kuchenki, które w swoim budżecie oferują najlepsze funkcje i parametry. Są modele z rożnem, z funkcją pizza oraz te prostsze, które wykorzystują grzałki góra-dół. Ranking dzieli są na kuchnie wolnostojące o szerokości 50 cm. Zapraszam 🙂

W cenie do 1500 zł

Kuchnia AMICA 57GE3.33HZpTaDpAQ(Xx)

10 funkcji pieczenia
Zabezpieczenia gazowe
Zapalarka
3 szyby
Teleskopy

Na początek kuchenka, która jest w topie sprzedaży, ale patrząc na wyposażenie nie możemy mówić o przypadku. Kuchnia posiada 10 funkcji pieczenia m.in.: termoobieg, funkcja pizza, Turbogrill czy grzałka góra-dół. Zakres programów pieczenia pozwoli przygotować w piekarnika praktycznie każdą potrawę. Sam piekarnik ma pojemność 65 litrów, nawet duża pieczeń spokojnie się zmieści.

Kuchnia została wyposażona w mocne ruszty żeliwne, które wytrzymają duże obciążenia, a dodatkowo po gotowaniu dłużej utrzymują ciepło.

W piekarniku znajdziemy prowadnice teleskopowe, więc wysuw blach, nawet z ciężką pieczenią nie będzie stanowił problemu.

Od strony bezpieczeństwa kuchenka posiada zabezpieczenia przeciwwypływowe, przy wykipieniu czy wylaniu gaz zostanie automatycznie odcięty. Zapalarka jest zintegrowana z pokrętłami, zapałki czy zapalniczka nie jest potrzebna, chyba że zabraknie prądu 😉 No i plus za 3 szyby w piekarniku, poprawia to energooszczędność sprzętu, a także zwiększa bezpieczeństwo = brak ryzyka oparzenia.

Jak przystało na Amicę całość produkowana jest we Wronkach, więc plus za Polską produkcję i szeroki dostęp do części zamiennych.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1800 zł

Kuchenka gazowo-elektryczna Gorenje MEKS5141B ExtraSteam

11 funkcji pieczenia
Zabezpieczenia gazowe
Programy parowe
Pojemność 70l
Teleskopy

Bardzo dobrze wyglądająca kuchnia, a także bardzo dobrze wyposażona. Nie prawdą jest, że czarny kolor pasuje tylko do określonych wnętrz, ten model spokojnie może być brany współzamiennie z białymi kuchniami. Na żywo wygląda elegancko, w kuchni na pewno zrobi efekt „WOW” 🙂

Przejdźmy do wyposażenia. Skorzystać możemy z 11 funkcji, poza standardowym termoobiegiem, grzałką górą-dół, funkcją pizza czy turbogrilla, mamy jeszcze taki ciekawy program pieczenia jak AirFry. AirFry czyli taka opcja smażenia bez tłuszczu, a całą „magię” robi tutaj specjalna blacha z dziurkami, dzięki czemu gorące powietrze opieka potrawę również od spodu. Ta funkcja sprawdzi się przy frytkach czy nuggetsach.

Możemy również skorzystać z opcji pary czyli jak nazywa to Gorenje – ExtraSteam. Nie traktujemy tego jako pełnej opcji gotowania na parze, ale jako dodatek pary przy pieczeniu mięs czy chleba. À propos chleba, piekarnik kształtem w środku przypomina tradycyjny piec opalany drewnem (pojemność aż 70 litrów), co polepsza obieg powietrza i utrzymywanie ustalonej temperatury, więc jak znalazł do pieczenia chleba czy pizzy.

Płyta gazowa wyposażona jest w ruszty żeliwne, zapalarkę w pokrętłach oraz zabezpieczenia przeciwwypływowe.

Plus za cichy domyk w drzwiach piekarnika oraz prowadnice teleskopowe.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1300 zł

Kuchnia Amica 58GED2.33HZPTAQ(W)

8 funkcji pieczenia
Zabezpieczenia gazowe
Czyszczenie parowe
Pojemność 65l
Termoobieg

Kuchnia Amica 58GED2.33HZPTAQ(W) to propozycja dla osób, które szukają stosunkowo taniej kuchenki, bez ogromnej liczby funkcji, ale posiadającej takie programy, które pozwolą upiec czy to ciasto czy pieczeń.

Do wyboru mamy 8 programów pieczenia, a najważniejsze to grzałka góra-dół, grill i grzałka góra-dół + wentylator. Ta ostatnia funkcja to alternatywa dla pełnego termoobiegu. Powietrze w tym programie również krąży po komorze piekarnika, więc spokojnie zrobimy np. kurczaka z chrupiącą skórką.

Kuchnia wyposażona jest w zegar, który wskazuje godzinę, ale także możemy ustawić w nim minutnik lub godzinę włączenia oraz wyłączenia piekarnika.

Zapalarka jest w pokrętłach, mamy zabezpieczenia przeciwwypływowe, czyszczenie parowe, ruszty emaliowane, pokrywa jest biała metalowa. Prowadnicewytłaczane w blasze, brakuje choćby drabinek, ale w tej cenie to norma. Tak jak wspominałem, jest to bardziej podstawowy model, cenowo bardziej przystępny, ale spokojnie wystarczy do standardowego gotowania czy pieczenia.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1400 zł

Kuchenka gazowo-elektryczna GORENJE GK5C61WH

11 funkcji pieczenia
AirFry
Czyszczenie parowe
Pojemność 70l
Termoobieg

Pozostajemy w temacie kuchni w przystępnej cenie, ale tutaj muszę przyznać, że GORENJE GK5C61WH jak na swój budżetoferuje bardzo dużo. Zacznijmy od komfortu użytkowania, co otrzymujemy z tym modelem: zapalarka w pokrętłach, zabezpieczenia przeciwwypływowe, zegar z funkcją minutnika i czasowego pieczenia, prowadnice drabinkowe czy ruszty emaliowane.

Z funkcji pieczenia mamy 11 trybów. Z najważniejszych to oczywiście termoobieg, grzałki góra-dół, grill, funkcja pizza oraz duży Infra Grill + wentylator. Z tych nowych i ciekawych funkcji trzeba wyróżnić AirFry – czyli „smażenie” gorącym powietrzem oraz FrozenBake, który dedykowany jest do produktów mrożonych.

Płyta gazowa jest emaliowana, więc i łatwa w utrzymaniu w czystości. Plus za szklaną pokrywę. Piekarnik w kształcie HomeMade pomoże przygotować idealny chleb czy pizzę.

Jeśli szukasz białej kuchni w rozsądnej cenie i ze sporymi możliwościami pieczenia, to jest to dobry wybór 🙂

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1800 zł

Kuchnia Electrolux LKK560201X

11 funkcji pieczenia
SteamBake
Czyszczenie parowe
Pojemność 58l
Termoobieg

Electrolux wszedł na rynek kuchni wolnostojących tak trochę po cichu, usiadł z boku i a nóż ktoś się zainteresuje 😉 Sprawdźmy co oferuje ten model. Do wyboru mamy 11 funkcji piekarnika, od standardowych grzałek góra-dół, przez grill z opcją turbo, termoobieg po pieczenie parowe.

Pieczenie parowe jak wiemy dobrze sprawdzi się i w pieczeniu chleba i mięs. Korzystając z programu PlusSteam możemy również pasteryzować przetwory, a w program 'Delikatne pieczenie konwekcyjne’ pozwoli wysuszyć owoce czy warzywa.

Kuchenka wyposażona jest również w zegar, gdzie możemy ustawić czas pieczenia czy minutnik. Płyta gazowa ma ruszty żeliwne oraz szklaną pokrywę. W piekarniku znajdziemy drabinki do wysuwania blach, których są dwie w zestawie,

Za bezpieczeństwo zadbają zabezpieczenia przeciwwypływowe oraz zapalarka w pokrętłach, ale to już standard 🙂

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1700 zł

523GES3.33HZpTsDpA(Xsx)

Kuchnia gazowo-elektryczna Amica 523GES3.33HZpTsDpA(Xsx)

10 funkcji pieczenia
Teleskopy
Czyszczenie parowe
Pojemność 65l
Termoobieg

Uwielbiam oznaczenia modeli w Amice, jakby ktoś losowo uderzał w klawiaturę 😉 No, ale przejdźmy do modelu 523GES3.33HZpTsDpA(Xsx), który posiada bardzo przyzwoite wyposażenie, ale dużym plusem jest emaliowana czarna góra. Niby nic niezwykłego, ale jest to dobra alternatywa dla czarnego szkła, ze względu na większą łatwość w utrzymaniu w czystości.

Wyposażenie kuchni też jest w zupełności wystarczające. W piekarniku mamy prowadnice teleskopowe, drzwi w mają 3 szyby, do wyboru jest 10 funkcji pieczenia, m.in.: termoobieg, funkcja pizza, grill czy grzałka góra-dół.

Płyta gazowa dostała na stan ruszty żeliwne oraz czarną metalową pokrywę (którą można wyciągnąć jeśli jej nie potrzebujecie).

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2200 zł

GKS5B70CLI

Kuchenka gazowo-elektryczna Gorenje GKS5B70CLI

11 funkcji pieczenia
Drabinki
Czyszczenie parowe
Pojemność 70l
Termoobieg

Na koniec model w stylu retro w kolorze kremowym. Jeśli szukasz kuchni w takim stylu, to model Gorenje GKS5B70CLI będzie w punkt. Posiada 11 funkcji pieczenia, a z tych najważniejszych to: Funkcja Pizza, AirFry, Termoobieg oraz grzałka góra-dół. Sama pojemność piekarnika też jest duża jak na dzisiejsze standardy i wynosi 70 litrów.

Mamy również funkcję ExtraSteam czyli dodatek pary w czasie pieczenia. Może nie jest to standardowy boost pary do wnętrza, a po prostu nalewamy wodę do blachy, ale finalnie efekt końcowy będzie na plus, mięso będzie przyrumienione, chrupkie, a w środku soczyste.

Płyta gazowa wyposażona jest w ruszty żeliwne, zabezpieczenia oraz zapalarkę w pokrętłach, a na górze mamy pokrywę w kolorze całej kuchni. Pokrywę można też wyciągnąć.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Jak dobieram kuchnie do rankingu?

Jak wiecie albo nie wiecie, poza sprzedażą zajmuje się również serwisem sprzętów AGD 😉 Istotne dla mnie jest, aby w przyszłości można było w kuchence wymienić podzespoły, które ewentualnie ulegną uszkodzeniu. Co najczęściej siada w kuchenkach? Jeśli ciasto od spodu jest niedopieczone, to oznacza, że należy wymienić grzałkę dolną i to ona właśnie najczęściej po latach ulega przepaleniu. Jeśli zaś ciasto pali się, to czas na wymianę termostatu. W płycie gazowej powinniśmy mieć możliwość wymiany termopary, iskrownika albo elementy palnika, które z czasem podobnie jak opona w samochodzie, też się zużyją.

Dobierając modele w rankingu zwracam uwagę, aby każdy element był wymienny, żeby nie wyrzucać kuchenki z powodu przepalonej grzałki.

Serwisem serwisem, podstawa to jakość wykonania, odpowiednie wyposażenie i prawidłowe funkcjonowanie, z tego klucza wybrałem powyższe modele 🙂

Kuchnia na propan-butan?

Standardowo każda kuchnia gazowo-elektryczna wyjeżdża z fabryki z dyszami na gaz ziemny. Co w momencie, gdy korzystamy z gazu z butli? Nie z tym żadnych problemów. W zestawie z kuchnią otrzymujemy zestaw dysz na propan-butan, które wystarczy podmienić, ale uwaga – nie możemy zrobić tego sami. Wymianę należy zlecić gazownikowi z uprawnieniami. Poza zmianą dysz trzeba jeszcze wyregulować zawory, a to już nie jest zabawa dla każdego. W każdym razie, spokojnie każdą z powyższych kuchnii można przystosować do gazu propan-butan.

Kuchnenka gazowo-elektryczna, który model?

Powyżej przygotowałem listę przekrojową kuchni o szerokości 50 cm i 60 cm, ale jeśli dalej nie wiesz co wybrać, to chętnie podpowiem jaki model w danym momencie będzie dobry wyborem, bo codziennie inne kuchenki trafiają na promocje. Poniższy wzór można skopiować, uzupełnić według swoich potrzeb i wkleić w komentarzach. Wtedy przygotuję model, który będzie skrojony na miarę pod konkretne potrzeby 🙂

Wzór

1. Szerokość kuchenki:50 cm / 60 cm

2. Kolorystyka: Srebrna albo biała. Może być czarna góra

3. Budżet: 1400 zł

4. Preferowane marki sprzętów: Amica, Gorenje

5. Preferowane sieci sprzedaży: Euro, MediaMarkt, MediaExpert

6. Dodatkowe uwagi:  Piekarnik z termoobiegiem, szklana pokrywa, ruszty żeliwne, dobrze jak będą drabinki albo teleskopy. Mile widziane dwie blachy w zestawie.

 

Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
70 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Witam proszę o pomoc w wyborze. Szukam kuchenki ale całej elektrycznej z płytą najlepiej indukcyjna.
1. Szerokość kuchenki:60 cm
2. Kolorystyka: obojętnie
3. Budżet: do 3500
4. Preferowane marki sprzętów: brak
5. Preferowane sieci sprzedaży: brak
6. Dodatkowe uwagi: Piekarnik z termoobiegiem, programy typu airfry, łatwe czyszczenie. Dziękuję za pomoc!

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Witam. Szukam nową kuchenkę gazową wolnostojąca 60 cm biała, prowadnice teleskopowe, czyszczenie parowe, pieczenie 3D, termoobieg, grill, pieczenie parowe, Pizza, Palnik Wok, ruszta żeliwne, Producent obojętnie. Trwały i solidny

Last edited 1 miesiąc temu by Paweł
Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Witam,
Chciałbym wymienić kuchenkę, założenia:
60 cm.,
INOX, stal nierdzewna,
Bez drabinek tylko wytłoczenia,
zapalanie w pokrętłach, zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu,
Termoobieg
Marka Beko lub Amica

Zbyszek
Zbyszek
1 miesiąc temu

Witam.
Chciałbym wymienić wysłużoną już kuchnię teściowej marki Mastercook 50cm na coś nowego bezpiecznego i łatwego w obsłudze i użytkowaniu.
Założenia:
60cm
INOX, stal szlachetna(Bosch ma tak w opisach, czy to chwyt marketingowy czy jak?)
Budżet nieistotny
Marka nieistotna
Zależy mi na conajmniej drabinkach, łatwym czyszczeniu (np. parowe), łatwym ustawianiu piekarnika/timera, precyzyjnej regulacji płomienia, fajnie jakby była funkcja szybkiego nagrzewania, ilość funkcji pieczenia bez znaczenia w zasadzie, ma to być sprzęt na lata, naprawialny…

Malgosia
Malgosia
2 miesięcy temu

Witam, szukam kuchenki wolnostojącej, szer. 50, biała lub inox, termoobieg, funkcja czyszczenia parowego, prowadnice teleskopowe, pokrętła takie, aby się nie ścierały oznaczenia, AirFry – czyli „smażenie” gorącym powietrzem, głębsze blachy. Proszę o pomoc

Gosia
Gosia
2 miesięcy temu

Dzień dobry.
Proszę o poradę:
kuchnia 50 cm szer.
kolor- inox, srebrny
pokrywa szklana
ruszt żeliwny
piekarnik pojemny-termoobieg,sterowany ręcznie pokretłem
niezbyt dużo elektroniki
budżet -do 2000zł
możne być bez rożna bo nie używam,bez czyszczeń bo sama też umyję.
piekarnik dobrze piekący.,to podstawa.
pokretła czytelne
częsci zamienne dostepne
AMICA,GORENJE.ELCTROLUX (ale tu chyba jest mały piekarnik?) inne?
Proszę o propozycje, ponieważ tyle jest na rynku że nie wiadomo którą wybrać.Kuchnia będzie używana w większosci przez starszą osobę , więc prostota wskazana ale też troszkę nowości przyda się. Kuchnia jest dość blisko szafek kuchennych po 1 cm odleglosci, czy to ma znaczenie? Konsumenci piszą np.o Amice ze mocno nagrzewa sie po bokach. Czy to jest standard teraz> Stara Mastercook elegance 20 letnia nic sie nie nagrzewała, piekła super, ale takich juz zapewne nie ma?.Taką którą kupiłby Pan dla Siebie i swojej Mamy:)

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu

Dzień dobry,
1. Szerokość kuchenki:50 cm
2. Kolorystyka: Inox, czarny (biały kolor odpada)
3. Budżet: 1500 zł
4. Preferowane marki sprzętów: Amica
5. Preferowane sieci sprzedaży:  MediaExpert
6. Dodatkowe uwagi:  Piekarnik z termoobiegiem, ruszty żeliwne, prowadnice teleskopowe (ponoć są najlepsze?), chłodny front, czyszczenie parowe

Ceny kuchenek bardzo szybko się zmieniają i można się pogubić, który model jest najlepszy w tej cenie. Proszę Pana o pomoc.

Michał
Michał
2 miesięcy temu

Dzień dobry,
Co Pan myśli o takiej kuchence gazowo-elektrycznej? Zauważyłem, że ma bardzo dużo opinii na stronce rtv euro agd.

https://www.euro.com.pl/kuchnie/amica-58ge3-43hzptadnaqxx.bhtml

Czy w ogóle marka Amica jest godna uwagi?

Szukam kuchenki gazowo-elektrycznej dla rodziców o następujących parametrach:

1. Szerokość kuchenki: 50 cm

2. Kolorystyka: srebrna lub czarna, obojetnie aby nie biała

3. Budżet: max 2000zl

4. Preferowane marki sprzętów: brak

5. Preferowane sieci sprzedaży: dowolnie

6. Dodatkowe uwagi: Piekarnik z termoobiegiem, ruszty żeliwne.
Solidne pokrętła (we wczesniejszej kuchence rodziców pokrętła bardzo szybko sie poprzecierały, ciężko było ustawić temperaturę w piekarniku).

Michał
Michał
2 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Dzień dobry,
W komentarzach odnośnie kuchni: GORENJE MEKS5141X na stronie Mediaexpert można znaleźć informacje o bardzo mocno rysującym się blacie i ruszcie żeliwnym, który ,,obłazi” albo się odbarwia.
Dziwne to bardzo, bo właśnie myślałem, że zarówno ruszt żeliwny, jak i płyta ze stali nierdzewnej są dużo lepsze od tych emaliowanych.
Czy ma Pan tutaj jakieś informacje?

Last edited 2 miesięcy temu by Michał
Anna
Anna
2 miesięcy temu

Dzień dobry,
już raz mi pan pomógł w wyborze sprzętów i dobrze służą, więc dziękuję 🙂 Mam teraz prośbę o polecenie kuchenki gazowo-elektrycznej dla mamy:

1. Szerokość kuchenki: 50 cm
2. Kolorystyka: coś z inoxem, ale np. góra może być inna
3. Budżet: około 2 tys., ale nie musimy się tego sztywno trzymać
4. Preferowane marki sprzętów: brak
5. Preferowane sieci sprzedaży: najchętniej MediaExperty, Mediamarkty i inne sieciówki
6. Dodatkowe uwagi:  piekarnik z termoobiegiem, bardzo mi zależy na łatwym czyszczeniu zarówno płyty jak i piekarnika (w takich piekarnikach jest pyroliza?), bardzo stabilny ruszt (chyba lepszy żeliwny) i dobry rozstaw palników, dobrze jak będą drabinki albo teleskopy; nie zależy mi szczególnie na ilości programów, fajnie gdyby było coś w stylu delikatnego domykania drzwi i zimny front oraz funkcje parowe (ale to pod rozwagę), czytelne pokrętła w dobrym miejscu.

Pozdrawiam!

Last edited 2 miesięcy temu by Anna
Agnieszka
Agnieszka
3 miesięcy temu

Dzień dobry

1. Szerokość kuchenki:50 cm

2. Kolorystyka: obojętnie

3. Budżet: do 2000 zł

4. Preferowane marki sprzętów: brak

5. Preferowane sieci sprzedaży: brak

6. Dodatkowe uwagi: Zależy mi na piekarniku z funkcją pary i termoobiegiem. Chciałabym żeby był jak najlepszy. Im więcej funkcji dodatkowych tym lepiej. Dobrze jak będą drabinki albo teleskopy. Mile widziane dwie blachy w zestawie.

Kasia
Kasia
3 miesięcy temu

Szerokosc 50/60 cm. Budżet 1000-1700 zl. Srebrno-czarna. Ruszt żeliwny. Termoobieg. Szklana pokrywa.drabinki,teleskopy.

Zmywarka do zabudowy 45 cm – jaki model wybrać? [Ranking 2024]

Okap do zabudowy w szafce – Wkład [Ranking 2024]

Płyta gazowa na szkle do zabudowy – jaką wybrać? [Ranking 2024]

Zamrażarka szufladowa i skrzyniowa – który model? [Ranking 2024]