Kuchenka gazowo-elektryczna – jaką wybrać? [Ranking 2023]

Kuchnie wolnostojące dalej cieszą się sporą popularnością, a skoro tutaj jesteś, to zapewne takowej szukasz. Wszystko dobrze się składa, bo przygotowałem ranking modeli, które według mnie warto wziąć pod uwagę. Przekrojowo wybrałem takie kuchenki, które w swoim budżecie oferują najlepsze funkcje i parametry. Są modele z rożnem, z funkcją pizza oraz te prostsze, które wykorzystują grzałki góra-dół. Ranking dzieli są na kuchnie wolnostojące o szerokości 50 cm. Zapraszam 🙂

W cenie do 1500 zł

Kuchnia AMICA 57GE3.33HZpTaDpAQ(Xx)

10 funkcji pieczenia
Zabezpieczenia gazowe
Zapalarka
3 szyby
Teleskopy

Na początek kuchenka, która jest w topie sprzedaży, ale patrząc na wyposażenie nie możemy mówić o przypadku. Kuchnia posiada 10 funkcji pieczenia m.in.: termoobieg, funkcja pizza, Turbogrill czy grzałka góra-dół. Zakres programów pieczenia pozwoli przygotować w piekarnika praktycznie każdą potrawę. Sam piekarnik ma pojemność 65 litrów, nawet duża pieczeń spokojnie się zmieści.

Kuchnia została wyposażona w mocne ruszty żeliwne, które wytrzymają duże obciążenia, a dodatkowo po gotowaniu dłużej utrzymują ciepło.

W piekarniku znajdziemy prowadnice teleskopowe, więc wysuw blach, nawet z ciężką pieczenią nie będzie stanowił problemu.

Od strony bezpieczeństwa kuchenka posiada zabezpieczenia przeciwwypływowe, przy wykipieniu czy wylaniu gaz zostanie automatycznie odcięty. Zapalarka jest zintegrowana z pokrętłami, zapałki czy zapalniczka nie jest potrzebna, chyba że zabraknie prądu 😉 No i plus za 3 szyby w piekarniku, poprawia to energooszczędność sprzętu, a także zwiększa bezpieczeństwo = brak ryzyka oparzenia.

Jak przystało na Amicę całość produkowana jest we Wronkach, więc plus za Polską produkcję i szeroki dostęp do części zamiennych.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1800 zł

Kuchenka gazowo-elektryczna Gorenje MEKS5141B ExtraSteam

11 funkcji pieczenia
Zabezpieczenia gazowe
Programy parowe
Pojemność 70l
Teleskopy

Bardzo dobrze wyglądająca kuchnia, a także bardzo dobrze wyposażona. Nie prawdą jest, że czarny kolor pasuje tylko do określonych wnętrz, ten model spokojnie może być brany współzamiennie z białymi kuchniami. Na żywo wygląda elegancko, w kuchni na pewno zrobi efekt „WOW” 🙂

Przejdźmy do wyposażenia. Skorzystać możemy z 11 funkcji, poza standardowym termoobiegiem, grzałką górą-dół, funkcją pizza czy turbogrilla, mamy jeszcze taki ciekawy program pieczenia jak AirFry. AirFry czyli taka opcja smażenia bez tłuszczu, a całą „magię” robi tutaj specjalna blacha z dziurkami, dzięki czemu gorące powietrze opieka potrawę również od spodu. Ta funkcja sprawdzi się przy frytkach czy nuggetsach.

Możemy również skorzystać z opcji pary czyli jak nazywa to Gorenje – ExtraSteam. Nie traktujemy tego jako pełnej opcji gotowania na parze, ale jako dodatek pary przy pieczeniu mięs czy chleba. À propos chleba, piekarnik kształtem w środku przypomina tradycyjny piec opalany drewnem (pojemność aż 70 litrów), co polepsza obieg powietrza i utrzymywanie ustalonej temperatury, więc jak znalazł do pieczenia chleba czy pizzy.

Płyta gazowa wyposażona jest w ruszty żeliwne, zapalarkę w pokrętłach oraz zabezpieczenia przeciwwypływowe.

Plus za cichy domyk w drzwiach piekarnika oraz prowadnice teleskopowe.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1300 zł

Kuchnia Amica 58GED2.33HZPTAQ(W)

8 funkcji pieczenia
Zabezpieczenia gazowe
Czyszczenie parowe
Pojemność 65l
Termoobieg

Kuchnia Amica 58GED2.33HZPTAQ(W) to propozycja dla osób, które szukają stosunkowo taniej kuchenki, bez ogromnej liczby funkcji, ale posiadającej takie programy, które pozwolą upiec czy to ciasto czy pieczeń.

Do wyboru mamy 8 programów pieczenia, a najważniejsze to grzałka góra-dół, grill i grzałka góra-dół + wentylator. Ta ostatnia funkcja to alternatywa dla pełnego termoobiegu. Powietrze w tym programie również krąży po komorze piekarnika, więc spokojnie zrobimy np. kurczaka z chrupiącą skórką.

Kuchnia wyposażona jest w zegar, który wskazuje godzinę, ale także możemy ustawić w nim minutnik lub godzinę włączenia oraz wyłączenia piekarnika.

Zapalarka jest w pokrętłach, mamy zabezpieczenia przeciwwypływowe, czyszczenie parowe, ruszty emaliowane, pokrywa jest biała metalowa. Prowadnicewytłaczane w blasze, brakuje choćby drabinek, ale w tej cenie to norma. Tak jak wspominałem, jest to bardziej podstawowy model, cenowo bardziej przystępny, ale spokojnie wystarczy do standardowego gotowania czy pieczenia.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1400 zł

Kuchenka gazowo-elektryczna GORENJE GK5C61WH

11 funkcji pieczenia
AirFry
Czyszczenie parowe
Pojemność 70l
Termoobieg

Pozostajemy w temacie kuchni w przystępnej cenie, ale tutaj muszę przyznać, że GORENJE GK5C61WH jak na swój budżetoferuje bardzo dużo. Zacznijmy od komfortu użytkowania, co otrzymujemy z tym modelem: zapalarka w pokrętłach, zabezpieczenia przeciwwypływowe, zegar z funkcją minutnika i czasowego pieczenia, prowadnice drabinkowe czy ruszty emaliowane.

Z funkcji pieczenia mamy 11 trybów. Z najważniejszych to oczywiście termoobieg, grzałki góra-dół, grill, funkcja pizza oraz duży Infra Grill + wentylator. Z tych nowych i ciekawych funkcji trzeba wyróżnić AirFry – czyli „smażenie” gorącym powietrzem oraz FrozenBake, który dedykowany jest do produktów mrożonych.

Płyta gazowa jest emaliowana, więc i łatwa w utrzymaniu w czystości. Plus za szklaną pokrywę. Piekarnik w kształcie HomeMade pomoże przygotować idealny chleb czy pizzę.

Jeśli szukasz białej kuchni w rozsądnej cenie i ze sporymi możliwościami pieczenia, to jest to dobry wybór 🙂

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1800 zł

Kuchnia Electrolux LKK560201X

11 funkcji pieczenia
SteamBake
Czyszczenie parowe
Pojemność 58l
Termoobieg

Electrolux wszedł na rynek kuchni wolnostojących tak trochę po cichu, usiadł z boku i a nóż ktoś się zainteresuje 😉 Sprawdźmy co oferuje ten model. Do wyboru mamy 11 funkcji piekarnika, od standardowych grzałek góra-dół, przez grill z opcją turbo, termoobieg po pieczenie parowe.

Pieczenie parowe jak wiemy dobrze sprawdzi się i w pieczeniu chleba i mięs. Korzystając z programu PlusSteam możemy również pasteryzować przetwory, a w program 'Delikatne pieczenie konwekcyjne’ pozwoli wysuszyć owoce czy warzywa.

Kuchenka wyposażona jest również w zegar, gdzie możemy ustawić czas pieczenia czy minutnik. Płyta gazowa ma ruszty żeliwne oraz szklaną pokrywę. W piekarniku znajdziemy drabinki do wysuwania blach, których są dwie w zestawie,

Za bezpieczeństwo zadbają zabezpieczenia przeciwwypływowe oraz zapalarka w pokrętłach, ale to już standard 🙂

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1700 zł

523GES3.33HZpTsDpA(Xsx)

Kuchnia gazowo-elektryczna Amica 523GES3.33HZpTsDpA(Xsx)

10 funkcji pieczenia
Teleskopy
Czyszczenie parowe
Pojemność 65l
Termoobieg

Uwielbiam oznaczenia modeli w Amice, jakby ktoś losowo uderzał w klawiaturę 😉 No, ale przejdźmy do modelu 523GES3.33HZpTsDpA(Xsx), który posiada bardzo przyzwoite wyposażenie, ale dużym plusem jest emaliowana czarna góra. Niby nic niezwykłego, ale jest to dobra alternatywa dla czarnego szkła, ze względu na większą łatwość w utrzymaniu w czystości.

Wyposażenie kuchni też jest w zupełności wystarczające. W piekarniku mamy prowadnice teleskopowe, drzwi w mają 3 szyby, do wyboru jest 10 funkcji pieczenia, m.in.: termoobieg, funkcja pizza, grill czy grzałka góra-dół.

Płyta gazowa dostała na stan ruszty żeliwne oraz czarną metalową pokrywę (którą można wyciągnąć jeśli jej nie potrzebujecie).

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2200 zł

GKS5B70CLI

Kuchenka gazowo-elektryczna Gorenje GKS5B70CLI

11 funkcji pieczenia
Drabinki
Czyszczenie parowe
Pojemność 70l
Termoobieg

Na koniec model w stylu retro w kolorze kremowym. Jeśli szukasz kuchni w takim stylu, to model Gorenje GKS5B70CLI będzie w punkt. Posiada 11 funkcji pieczenia, a z tych najważniejszych to: Funkcja Pizza, AirFry, Termoobieg oraz grzałka góra-dół. Sama pojemność piekarnika też jest duża jak na dzisiejsze standardy i wynosi 70 litrów.

Mamy również funkcję ExtraSteam czyli dodatek pary w czasie pieczenia. Może nie jest to standardowy boost pary do wnętrza, a po prostu nalewamy wodę do blachy, ale finalnie efekt końcowy będzie na plus, mięso będzie przyrumienione, chrupkie, a w środku soczyste.

Płyta gazowa wyposażona jest w ruszty żeliwne, zabezpieczenia oraz zapalarkę w pokrętłach, a na górze mamy pokrywę w kolorze całej kuchni. Pokrywę można też wyciągnąć.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Jak dobieram kuchnie do rankingu?

Jak wiecie albo nie wiecie, poza sprzedażą zajmuje się również serwisem sprzętów AGD 😉 Istotne dla mnie jest, aby w przyszłości można było w kuchence wymienić podzespoły, które ewentualnie ulegną uszkodzeniu. Co najczęściej siada w kuchenkach? Jeśli ciasto od spodu jest niedopieczone, to oznacza, że należy wymienić grzałkę dolną i to ona właśnie najczęściej po latach ulega przepaleniu. Jeśli zaś ciasto pali się, to czas na wymianę termostatu. W płycie gazowej powinniśmy mieć możliwość wymiany termopary, iskrownika albo elementy palnika, które z czasem podobnie jak opona w samochodzie, też się zużyją.

Dobierając modele w rankingu zwracam uwagę, aby każdy element był wymienny, żeby nie wyrzucać kuchenki z powodu przepalonej grzałki.

Serwisem serwisem, podstawa to jakość wykonania, odpowiednie wyposażenie i prawidłowe funkcjonowanie, z tego klucza wybrałem powyższe modele 🙂

Kuchnia na propan-butan?

Standardowo każda kuchnia gazowo-elektryczna wyjeżdża z fabryki z dyszami na gaz ziemny. Co w momencie, gdy korzystamy z gazu z butli? Nie z tym żadnych problemów. W zestawie z kuchnią otrzymujemy zestaw dysz na propan-butan, które wystarczy podmienić, ale uwaga – nie możemy zrobić tego sami. Wymianę należy zlecić gazownikowi z uprawnieniami. Poza zmianą dysz trzeba jeszcze wyregulować zawory, a to już nie jest zabawa dla każdego. W każdym razie, spokojnie każdą z powyższych kuchnii można przystosować do gazu propan-butan.

Kuchnenka gazowo-elektryczna, który model?

Powyżej przygotowałem listę przekrojową kuchni o szerokości 50 cm i 60 cm, ale jeśli dalej nie wiesz co wybrać, to chętnie podpowiem jaki model w danym momencie będzie dobry wyborem, bo codziennie inne kuchenki trafiają na promocje. Poniższy wzór można skopiować, uzupełnić według swoich potrzeb i wkleić w komentarzach. Wtedy przygotuję model, który będzie skrojony na miarę pod konkretne potrzeby 🙂

Wzór

1. Szerokość kuchenki:50 cm / 60 cm

2. Kolorystyka: Srebrna albo biała. Może być czarna góra

3. Budżet: 1400 zł

4. Preferowane marki sprzętów: Amica, Gorenje

5. Preferowane sieci sprzedaży: Euro, MediaMarkt, MediaExpert

6. Dodatkowe uwagi:  Piekarnik z termoobiegiem, szklana pokrywa, ruszty żeliwne, dobrze jak będą drabinki albo teleskopy. Mile widziane dwie blachy w zestawie.

 

Skomentuj, zadaj pytanie
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pralka ładowana od góry – TOP 5 modeli [Ranking 2023]

Piekarnik i mikrofalówka – gotowe zestawy

Srebrne i czarne pralki – najlepsze modele [Ranking 2023]

Lodówka do zabudowy – jaką wybrać? [Ranking 2023]