bosch_pralki_serie2468

Którą pralkę Bosch kupić? Seria 2, 4, 6 czy 8? Jakie są różnice?

Bosch w sprzedaży ma ponad 100 modeli pralek na naszym rynku. Nic więc dziwnego, że można się pogubić w tych wszystkich oznaczeniach, cechach czy parametrach. Poniżej rozbiję wszystkie serie pralek, zaczynając od serii 2 aż do serii 8, tak aby łatwiej można było się połapać jakie są między nimi różnice i czy warto dopłacić do modelu X czy Y. Bo jak zawsze wszystko rozbija się o budżet. Zaczynajmy.

Pralki Bosch Seria 2

pralka_bosch_seria2
Seria 2 to seria pralek Bosch przeznaczona głównie dla osób poszukujących budżetowych rozwiązań i nie potrzebujących tzw. bajerów, a liczy się prosta obsługa. Pralki z tej serii oferują podstawowe funkcje i programy prania. Wsad maksymalny wynosi do 7 kg, a obroty wirowania między 1000 a 1200. Cała nowa seria pralek WAJ jest już w klasie energooszczędnej B. Design nie powala na kolana, ale tutaj liczy się cena i łatwa obsługa.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– Wymienne łożyska
– Możliwość skracania czasu prania
– Prosta obsługa
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 55 l
– Funkcja dołożenia prania
– Produkcja w PL

Który model serii 2 wybrać?

W sklepach znajdziemy 7 modeli pralek z tej serii, ale zagłębiając się w szczegóły okazuje się, że część z nich różni się tylko nazwą czy siecią dla której jest produkowany, a finalnie są to takie same produkty. Polecam wybrać modele, które oferują 7kg wsadu i 1200 obrotów – WAJ2407SPL, WAJ2407KPL oraz WAJ2407GPL. Różnią się jedynie kolorem drzwiczek i ewentualnie ceną, więc warto wybrać ten, który ma w danym momencie jest w promocji.

Pralki Bosch Seria 4


Idziemy krok wyżej i trafiamy do mojej ulubionej serii pralek czyli czwórek tzw. WANów. Pralki cieszące się dużą popularnością, a nie bierze się to znikąd, są to sprawdzone konstrukcyjnie automaty, dostępne od lat na rynku, a przy tym mieszczą się w rozsądnym budżecie i oferują wszystko to co powinna nowoczesna pralka oferować. Modele z tej serii przypadną do gustu większości osobom, które szukają dobrego i niezawodnego sprzętu do domu. Sam sprzedałem setki tych pralek, także do różnego typu placówek, gdzie chodzą na okrągło i po prostu wiem, że choć sprzętów niezawodnych nie ma, to ta seria jest wyjątkowo udana.

Względem modeli z serii 2 tutaj mamy nowocześniejszy wygląd, większy wyświetlacz i lepsze parametry, jednak sama jakość jest dosyć porównywalna, bo obie serie wyjeżdżają z tej samej fabryki w Łodzi.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– Wymienne łożyska (nie wszystkie modele)
– Możliwość skracania czasu prania
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 55 l
– Funkcja dołożenia prania
– Produkcja w PL (nie wszystkie modele)
– Program czyszczenia bębna
– Szeroki wybór programów prania

Który model serii 4 wybrać?

Tutaj zaczynają się schody, bo na rynku mamy ponad 50 modeli z serii 4 do wyboru 🙂 Różnic pomiędzy danymi modelami jest już zdecydowanie więcej niż w przypadku serii 2, ale podobieństwo jest takie, że również część modeli różni się od siebie jedynie jakimś symbolem, funkcją czy parametrem. Brzmi zagmatwanie? To do brzegu, w ofercie znajdziemy modele na 7kg, 8kg oraz 9 kg, z obrotami wirowania od 1000 do 1400. Zakres programów też jest mocno rozstrzelony, ale przeważają modele, gdzie mamy 15 programów do wyboru. Do sprzedaży trafiły również modele z programami parowymi, czego wcześniej w WANach nie było.

No i właśnie, nowości. Bosch widząc jak dużą popularnością cieszą się te pralki rozszerzył listę o modele, które mają 9 kg wsad, większy bęben, programy parowe, bęben WaveDrum, ale konstrukcyjnie to już trochę inna bajka od tych modeli robionych w Polsce, więc przyglądam im się jeszcze z zawodową ciekawością i póki co skupię się na „naszych” WANach.

To co wybrać z czwórek? Z modeli z podstawowymi programami polecam WAN2400SPL – 7kg, 1200 obrotów, klasa B, dobry model jak ktoś nie potrzebuje większego wsadu i korzysta głównie z jednego czy dwóch programów. Opcja o tych samych parametrach, ale z większą liczbą programów to Bosch WAN2411FPL.

Modele, które najbardziej i najczęściej polecam to tzw. falgowce, które mają „upchane” wszystko co się da tj. 8kg, 1400 obrotów i pełny zakres programów/funkcji – WAN2820FPL, WAN282MXPL, WAN2821EPL. Który z nich jest najlepszy? Ten, który w danym momencie lepszą cenę, bo wszystkie są 1:1.

Pralki Bosch Seria 6


Kolejny szczebel wyżej, ale pod kątem funkcji czy programów jest to duży krok do przodu porównują do serii 4. Przede wszystkim zwiększa się pojemność bębna do 65 litrów, dochodzi program parowy, funkcja usuwania plam, i-DOS, bęben WaveDrum czy też sterowanie smartfonem – oczywiście w zależności od modelu.

A w ofercie Bosch ma 20 pralek z tej serii, wydaje się, że nie dużo, ale „nieszczęście” polega na tym, że tutaj różnice między modelami potrafią być naprawdę spore. Zresztą widać to po nazewnictwie, bo mamy WGG, WAL, WAU i bądź tu człowieku mądry 😉 Ale w tym całym gąszczu wyłuskam dla Was optymalne modele.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– i-DOS*
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 65 l
– Funkcja dołożenia prania
– AntiStain – usuwanie uporczywych plam*
– Program parowy
– Szeroki wybór programów prania
*w zależności od modelu

Który model serii 6 wybrać?

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, są modele po 2000 zł, są i po 3500-3800 zł, więc tutaj skupię się na wskazaniu optymalnych modeli z danego przekroju cenowego. Zaczynając od dolnej granicy można sprawdzić model WGG0440EPL– 9kg wsadem, 1400 obrotów, program Higiena, można powiedzieć, że jest to taki WAN, ale na sterydach bo o większym bębnie.

Idąc krok wyżej ciekawym modelem jest Bosch WAU28Q1EPL, która wyposażony jest w program Aktywnego Tlenu do odświeżania ubrań bez kropli wody. Dodatkowo ma system AntiStain do usuwania plam m.in. z wina czy trawy. Dla fanów oszczędności przyda się funkcja EcoInfo, która na wyświetlaczu wskazuje jakie jest zużycie wody i prądu w danym programie.

Przejdźmy teraz do modeli, które oferują to co najlepsze w szóstkach. WAU28PHSPL czyli model dalej o 9kg wsadzie, dalej z 1400 obrotami wirowania, ale już w klasie A, ze sterowaniem przy pomocy smartfona, z systemem i-DOS, jest też AquaSensor, który sprawdza stopień zabrudzenia naszych ubrań. Jednym słowem flagowiec, oczywiście wśród serii 6 🙂

Pralki Bosch Seria 8

No i trafiliśmy do serii 8, czyli crème de la crème, top of the top 😉 Tutaj można żonglować modelami i każdy będzie bardzo dobrym wyborem. Seria 8 to najwyższa jakość, najlepsze parametry, najlepsze funkcje oraz rozwiązania technologiczne. Wszystkie nowości, które wprowadza Bosch trafiają właśnie najpierw tutaj.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– i-DOS – automatyczne dodawanie detergentu do prania *
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 65 l/ 70l
– Funkcja dołożenia prania
– AntiStain – usuwanie uporczywych plam*
– Program parowy
– Szeroki wybór programów prania
– AquaStop – zabezpieczenie przeciwwyciekowe
– Sterowanie Smartfonem
– 4D Wash System
*w zależności od modelu

Który model serii 8 wybrać?

Rozstrzał cenowy w ósemkach jest okazały, trafić możne modele za 3500 zł, jak i za 5000-6000 zł. Często te wyższe ceny są trochę „nadmuchane”, ale co by nie wybrać i tak będziecie zadowoleni. Nie chodzi też o wybór na chybił trafił, więc przekrojowo podam modele, które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę.

Zacznijmy od popularnego modelu WAV08M92PL, który mimo najniższej ceny z całej serii 8, wyposażony jest bardzo solidnie – AntiStain, Intensive Plus, pełny aquastop, 4D Wash System, precyzyjny system wagowy, opcja dołożenia prania, duży bęben, 9kg i 1400 obrotów.

Na pewno pominąć nie można Bosch WAVH8K92PL, który przy dobrej promocji może kosztować w okolicach 3500 zł, a do dyspozycji mamy już system i-DOS czy możliwość sterowania smartfonem.

Kolejnym modelem przy którym warto postać dłużej to Bosch WAXH8G91PL. Należy do serii 8 HomeProfessional, czyli jest to model o największym wsadzie – 10 kg, a także wyposażony jest we wszystkie możliwe rozwiązania – mamy oczywiście i-Dos, AntiStain (16 różnych plam do wyboru), Intensive Plus, pełny aquastop, 4D Wash System, precyzyjny system wagowy, opcja dołożenia prania, sterowanie smartfonem. Dodatkowo dobierając suszarkę z serii 8 uzyskamy opcję smart tj. sprzęty będą się między sobą komunikować, aby dobrać najlepsze parametry suszenia.

No i przyszedł czas na świeżynkę wśród ósemek –Bosch WGB2440EPL. Nowoczesny design, w pełni dotykowy panel sterowania, i mocno wyśrubowana energooszczędność, to główne atuty tej pralki, ale to nie wszystko, na wyposażeniu otrzymujemy: program z parą, HomeConnect z opcją sterowania smartfonem, 4D Wash System, AntiStain z 16 plamami do wyboru, Opcja Mini prania np. 1 koszulki, AquaStop, Wskaźnik przedozowania i wiele wiele innych udogodnień. Plus na koniec za wyciszenie pralki, tutaj sam cykl wirowania ma 69 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Główne różnice między seriami

FunkcjeSeria 8Seria 6Seria 4Seria 2
4D WashTakNieNieNie
Home ConnectTak (wybrane modele)NieNieNie
i-DOSTak (wybrane modele)Tak (wybrane modele)NieNie
Anti-stain functionTakTakNieNie
HygienePlusTakTakTakNie
ActiveWater PlusTakTakTakTak
SpeedPerfectTakTakTakTak
EcoSilence DriveTakTakTakTak
ŁadownośćDo 10kgDo 10kgDo 9kgDo 7kg
Skomentuj, zadaj pytanie.
Subscribe
Powiadom o
guest
45 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
8 dni temu

Dzień dobry, czy będę mógł połączyć pralkę serii 4 z suszarka serii 6. Jaki łącznik będę musiał kupić?
Chciałbym postawić suszarkę WTW8760EPL na pralce WAN2820FPL.

Tomasz
Tomasz
9 dni temu

Witam ponownie, kupiłem w końcu zestaw WGG244FEPL i WQG233CEPL , Mogłby Pan czy to usterkowe modele z własnego doświadczenia. Pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
16 dni temu

Witam wiercąc temat łożysk 🙂 na stronie BOSCH-a są takie modele jeszcze serii 4 : WAN28208PL i WAN24207PL, one mają wymienne łożyska też ?

Tomasz
Tomasz
16 dni temu
Reply to  PanAGD

Pytam, ponieważ wymienione przez Pana topowe modele z serii 4, w artykule ( Pralka Bosch WAN – czy warto kupić? Który model?) czyli WAN2829EPL / WAN2828FPL , nie są nigdzie dostępne, a te które podałem wcześniej też mają wg strony Boscha wszystkie możliwe dla czwórki bajery ?

Tomasz
Tomasz
15 dni temu
Reply to  PanAGD

Pana zdaniem, która w takim razie z tych topów 4 najlepsza:  WAN2821EPL , WAN2820FPL , WAN282 MXPL czy może któraś z tych podanych przeze mnie ze strony Boscha WAN28208PL , WAN24207PL ?

Mateusz
Mateusz
18 dni temu

Dzień dobry,
szukam pralki BOSCH, która nie jest biała, ze względu na urządzenie łazienki.
Który z modeli byłby do polecenia? Nie szukam fajerwerków typu: obsługa telefonem, jednak zależy mi na niezawodności.
Czy bębny VarioDrum faktycznie mniej szkodzą tkaninom?

Pozdrawiam

Agnieszka
Agnieszka
19 dni temu

czy te pralki mają wymienne łożyska i niezgrzewany bęben,
wybieram z tych podeli, ponieważ sa na liście pralek ze zwrotem od Bosh.

6 WAN2419EPL

7 WAN2425EPL Bosch

10 WAN2425SPL Bosch

11 WAN2428SPL Bosch  

12 WAN24M2SPL Bosch

16 WAN2827EPL Bosch

18 WAN282SXPL Bosch

Która z tych pralek rekomenduje Pan dla rodzinny 2+2, dużo prania, niemowlak

Agnieszka
Agnieszka
18 dni temu
Reply to  PanAGD

a ta ma Pralka Bosch WAN2825EPL ma wymienne łożyska?

Agnieszka
Agnieszka
8 dni temu
Reply to  PanAGD

A czy bedzie mogla na niej stac suszarka Bosch Serie 6 WTW8760EPL i bez probelmu mozna polaczyc?

Agnieszka
Agnieszka
22 dni temu

Dzień dobry,

czy mógłby Pan napisać swoją rekomendację/opinię na temat nowego modelu pralki z serii 4 Pralka Bosch WAN2825EPL Serie 4 – 8kg, widze, że już klasa energeryczna A, pytanie czy produkowane w Polsce? czy łożyska w tej pralce są wymienialne? Generalnie czy Pan ją poleca?

Tomek
Tomek
23 dni temu

Witam
Pisałem rano zapytanie pod jednym z artykułów o zestawach pralka i suszarka ale chyba coś nie zadziałało, bo wpisu nie widzę. Zapytam więc tutaj :). Planuję kupić pralkę i suszarkę. Wstępnie kupiłem już w MM Electroluxa EW8F229SP za 1870PLN ale mogę go jeszcze oddać. Zacząłem czytać o Boschu i Siemensie i wiem, że nic nie wiem. Co do Boscha to mam 2 typy : WAN2813GPL za 1899 oraz WAN2415GPL za 2050. Siemens ma pralki IQ300 ale w przedziale cenowym do 2500 to golasy. Kupując EW8 kierowałem się parowym programem antyalergicznym. Czy ten program robi robotę czy to tylko marketing? Docelowo będę też chciał kupić suszarkę i raczej stawiam na produkt BSH z samoczyszczeniem więc pralka z tego koncernu będzie lepiej pasowała do słupka. Co Pan sądzi o tym EW8? Zamienić go na WAN`a 28 czy jakiegoś Siemensa? Dzięki za podpowiedź.

Tomek
Tomek
22 dni temu
Reply to  PanAGD
  • Trochę poczytałem Pana odpowiedzi i oferty i często poleca Pan pralki LG. Ostatnio polecił Pan zestaw suszarki z pralką F4WV5N8S0E. Całkiem fajna pralka. Czy technologicznie młodsza od EW8? EW8 jeszcze nie odebrana z MM więc mogę bez problemu u nich podmienić na LG V500. Dla mnie, laika w kwestii pralek, LG ma więcej funkcji parowych, łożyska wymienne i przyszłościowo, suszarka ma samoczyszczący skraplacz. Co by Pan polecił tak ostatecznie 🙂 Pozdrawiam
Tomek
Tomek
22 dni temu
Reply to  PanAGD

dzięki serdeczne za pomoc.
Pozdrawiam

JACEK
JACEK
26 dni temu

Cześć! Znalazłem dwie pralki w wydaje się dobrej cenie:
https://www.euro.com.pl/pralki/bosch-wgg0440epl-serie-4.bhtml – 1995zł
https://www.euro.com.pl/pralki/bosch-wan2821epl-serie-4.bhtml – 1897zł

WGG ma większy wsad, Klasę energetyczną A w porównaniu do C, pytanie czy ma wymienne łożyska tak jak WAN?
Dodatkowy 1kg wsadu nie jest dla mnie krytyczny, oszczędność na klasie to 12zł przy 100 cyklach, czyli powiedzmy że rocznie – chyba pomijalna sprawa, istotniejsze wydają się dla mnie wymienne łożyska (wszystkie pralki z którymi miałem w pewien sposób do czynienia po pewnym czasie tej wymiany wymagały). Którą pralkę Pan by wybrał, obydwie są na liście polecanych 🙂

I drugie pytanie, jak wygląda sprawa doboru suszarki, która ma stać na pralce, jak się upewnić że znajdę odpowiedni łącznik? Dla przykładu ta suszarka https://www.euro.com.pl/suszarki/bosch-wtm8528epl.bhtml (z auto clean, wydaje mi się dobrą opcją w tej cenie ale też proszę o opinie :)) uda się ją ustawić na jednej z powyższych pralek? Suszarki zdają się być o kilka centymetrów głębsze a opis łącznika mówi że muszą mieć te same wymiary…

Rafał
Rafał
23 dni temu
Reply to  PanAGD

Cześć, bardzo często głównym czynnikiem podczas wyboru jest to czy łożyska są wymienialne. Naprawdę jest to tak popularna awaria w pralkach, żeby się tym sugerować?

paweł
paweł
1 miesiąc temu

Jako przynależną do serii 6 wymienia Pan pralkę WGG0440EPL, tymczasem jak patrzę na ofertę sklepów online pozycjonują one ten model jako serię 4. Czy to błąd w ich opisie, czy faktycznie ten model jest półkę niżej od serii 6?

paweł
paweł
1 miesiąc temu
Reply to  paweł

Rozumiem jednak, że ten model ma już większy, ale klejony zbiornik względem starszych Wanów? Mam straszny mętlik w głowie, muszę kupić w miarę chociaż dobrze piorącą pralkę i teraz waham się między Boschem a najprostszym modelem Whirlpoola W6 bez systemu automatycznego dozowania (dla mnie zbędne). Kuszą niektóre modele LG ale widzę na necie wysyp ostatnio komentarzy co do problemów z wyważeniem bębna a jestem w sytuacji gdzie jeśli już dokonam zakupu to nie ma miejsca na ewentualne poprawki przez serwis – sprzęt musi działać prawidłowo od pierwszego podłączenia. Z kolei Samsungi odradzają mi znajomi którzy mają te pralki i nie są do końca zadowoleni z jakości prania (sam sprzęt podobno dość niezawodny).

paweł
paweł
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Dziękuję za informację. Długo rozważałem zakup Whirlpoola W6 w945sb bo kusiły mnie jego opcje i możliwość przedłużenia fabrycznej gwarancji. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na model Boscha serii 6 a konkretnie WAU28RHEPL – mam nadzieję, że to w miarę rozsądny wybór i że łożyska w niej nie odezwą zbyt wcześnie przy prawidłowej eksploatacji pralki.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Witam
Jaki zestaw pralka+suszarka kupić dla 6 osobowej rodziny? Podobają mi się zestawy Samsung. Czy 9 kg załadunku to może być za mało dla rodziców i czwórki dzieci?
Pozdrawiam

Maksym
Maksym
2 miesięcy temu

Witam.
Czy prawidłowo rozumiem, że pralki z serii 6 i 8 NIE mają łożysk wymiennych?
Pozdrawiam.

Anita
Anita
2 miesięcy temu

Dzień dobry.
Czy modele z serii WAN ładowność 7kg i 8kg posiadają rozbieralne bębny (nie klejone) i wymienne łożyska? Chodzi mi dokładnie o modele WAN2821EPL Serie 4 – 8kg, WAN2411EPL Serie 4 – 8kg, WAN2820EPL Serie 4 – 7kg, WAN2410EPL Serie 4 – 7kg. Czy każdy z tych modeli można zarejestrować na stronie producenta celem przedłużenia gwarancji na silnik? Pytam tu ponieważ producent nie odpowiada. Pozdrawiam

Last edited 2 miesięcy temu by Anita
Anita
Anita
2 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Super. Dziękuję!

Anita
Anita
2 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Mam jeszcze dwa pytania.
Czy wybrane modele są awaryjne?
Chce wybrać WAN2821EPL.
Opłaca się wykupić dodatkową ochronę od ubezpieczyciela w sklepie na 5 lat?
Pozdrawiam

Beata
Beata
18 dni temu
Reply to  PanAGD

Czyli przez 10lat nie martwimy się, że pralka ma niewinne łożyska?

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

AGD do zabudowy – pomoc przy wyborze sprzętów do kuchni i domu

Pralka Bosch WAN – czy warto kupić? Który model?

Zmywarki do zabudowy Bosch z metalowym dnem
[Lista modeli]