bosch_pralki_serie2468

Którą pralkę Bosch kupić? Seria 2, 4, 6 czy 8? Jakie są różnice?

Bosch w sprzedaży ma ponad 100 modeli pralek na naszym rynku. Nic więc dziwnego, że można się pogubić w tych wszystkich oznaczeniach, cechach czy parametrach. Poniżej rozbiję wszystkie serie pralek, zaczynając od serii 2 aż do serii 8, tak aby łatwiej można było się połapać jakie są między nimi różnice i czy warto dopłacić do modelu X czy Y. Bo jak zawsze wszystko rozbija się o budżet. Zaczynajmy.

Pralki Bosch Seria 2

pralka_bosch_seria2
Seria 2 to seria pralek Bosch przeznaczona głównie dla osób poszukujących budżetowych rozwiązań i nie potrzebujących tzw. bajerów, a liczy się prosta obsługa. Pralki z tej serii oferują podstawowe funkcje i programy prania. Wsad maksymalny wynosi do 7 kg, a obroty wirowania między 1000 a 1200. Cała nowa seria pralek WAJ jest już w klasie energooszczędnej B. Design nie powala na kolana, ale tutaj liczy się cena i łatwa obsługa.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– Wymienne łożyska
– Możliwość skracania czasu prania
– Prosta obsługa
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 55 l
– Funkcja dołożenia prania
– Produkcja w PL

Który model serii 2 wybrać?

W sklepach znajdziemy 7 modeli pralek z tej serii, ale zagłębiając się w szczegóły okazuje się, że część z nich różni się tylko nazwą czy siecią dla której jest produkowany, a finalnie są to takie same produkty. Polecam wybrać modele, które oferują 7kg wsadu i 1200 obrotów – WAJ2407SPL, WAJ2407KPL oraz WAJ2407GPL. Różnią się jedynie kolorem drzwiczek i ewentualnie ceną, więc warto wybrać ten, który ma w danym momencie jest w promocji.

Pralki Bosch Seria 4


Idziemy krok wyżej i trafiamy do mojej ulubionej serii pralek czyli czwórek tzw. WANów. Pralki cieszące się dużą popularnością, a nie bierze się to znikąd, są to sprawdzone konstrukcyjnie automaty, dostępne od lat na rynku, a przy tym mieszczą się w rozsądnym budżecie i oferują wszystko to co powinna nowoczesna pralka oferować. Modele z tej serii przypadną do gustu większości osobom, które szukają dobrego i niezawodnego sprzętu do domu. Sam sprzedałem setki tych pralek, także do różnego typu placówek, gdzie chodzą na okrągło i po prostu wiem, że choć sprzętów niezawodnych nie ma, to ta seria jest wyjątkowo udana.

Względem modeli z serii 2 tutaj mamy nowocześniejszy wygląd, większy wyświetlacz i lepsze parametry, jednak sama jakość jest dosyć porównywalna, bo obie serie wyjeżdżają z tej samej fabryki w Łodzi.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– Wymienne łożyska (nie wszystkie modele)
– Możliwość skracania czasu prania
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 55 l
– Funkcja dołożenia prania
– Produkcja w PL (nie wszystkie modele)
– Program czyszczenia bębna
– Szeroki wybór programów prania

Który model serii 4 wybrać?

Tutaj zaczynają się schody, bo na rynku mamy ponad 50 modeli z serii 4 do wyboru 🙂 Różnic pomiędzy danymi modelami jest już zdecydowanie więcej niż w przypadku serii 2, ale podobieństwo jest takie, że również część modeli różni się od siebie jedynie jakimś symbolem, funkcją czy parametrem. Brzmi zagmatwanie? To do brzegu, w ofercie znajdziemy modele na 7kg, 8kg oraz 9 kg, z obrotami wirowania od 1000 do 1400. Zakres programów też jest mocno rozstrzelony, ale przeważają modele, gdzie mamy 15 programów do wyboru. Do sprzedaży trafiły również modele z programami parowymi, czego wcześniej w WANach nie było.

No i właśnie, nowości. Bosch widząc jak dużą popularnością cieszą się te pralki rozszerzył listę o modele, które mają 9 kg wsad, większy bęben, programy parowe, bęben WaveDrum, ale konstrukcyjnie to już trochę inna bajka od tych modeli robionych w Polsce, więc przyglądam im się jeszcze z zawodową ciekawością i póki co skupię się na „naszych” WANach.

To co wybrać z czwórek? Z modeli z podstawowymi programami polecam WAN2400SPL – 7kg, 1200 obrotów, klasa B, dobry model jak ktoś nie potrzebuje większego wsadu i korzysta głównie z jednego czy dwóch programów. Opcja o tych samych parametrach, ale z większą liczbą programów to Bosch WAN2411FPL.

Modele, które najbardziej i najczęściej polecam to tzw. falgowce, które mają „upchane” wszystko co się da tj. 8kg, 1400 obrotów i pełny zakres programów/funkcji – WAN2820FPL, WAN282MXPL, WAN2821EPL. Który z nich jest najlepszy? Ten, który w danym momencie lepszą cenę, bo wszystkie są 1:1.

Pralki Bosch Seria 6


Kolejny szczebel wyżej, ale pod kątem funkcji czy programów jest to duży krok do przodu porównują do serii 4. Przede wszystkim zwiększa się pojemność bębna do 65 litrów, dochodzi program parowy, funkcja usuwania plam, i-DOS, bęben WaveDrum czy też sterowanie smartfonem – oczywiście w zależności od modelu.

A w ofercie Bosch ma 20 pralek z tej serii, wydaje się, że nie dużo, ale „nieszczęście” polega na tym, że tutaj różnice między modelami potrafią być naprawdę spore. Zresztą widać to po nazewnictwie, bo mamy WGG, WAL, WAU i bądź tu człowieku mądry 😉 Ale w tym całym gąszczu wyłuskam dla Was optymalne modele.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– i-DOS*
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 65 l
– Funkcja dołożenia prania
– AntiStain – usuwanie uporczywych plam*
– Program parowy
– Szeroki wybór programów prania
*w zależności od modelu

Który model serii 6 wybrać?

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, są modele po 2000 zł, są i po 3500-3800 zł, więc tutaj skupię się na wskazaniu optymalnych modeli z danego przekroju cenowego. Zaczynając od dolnej granicy można sprawdzić model WGG0440EPL– 9kg wsadem, 1400 obrotów, program Higiena, można powiedzieć, że jest to taki WAN, ale na sterydach bo o większym bębnie.

Idąc krok wyżej ciekawym modelem jest Bosch WAU28Q1EPL, która wyposażony jest w program Aktywnego Tlenu do odświeżania ubrań bez kropli wody. Dodatkowo ma system AntiStain do usuwania plam m.in. z wina czy trawy. Dla fanów oszczędności przyda się funkcja EcoInfo, która na wyświetlaczu wskazuje jakie jest zużycie wody i prądu w danym programie.

Przejdźmy teraz do modeli, które oferują to co najlepsze w szóstkach. WAU28PHSPL czyli model dalej o 9kg wsadzie, dalej z 1400 obrotami wirowania, ale już w klasie A, ze sterowaniem przy pomocy smartfona, z systemem i-DOS, jest też AquaSensor, który sprawdza stopień zabrudzenia naszych ubrań. Jednym słowem flagowiec, oczywiście wśród serii 6 🙂

Pralki Bosch Seria 8

No i trafiliśmy do serii 8, czyli crème de la crème, top of the top 😉 Tutaj można żonglować modelami i każdy będzie bardzo dobrym wyborem. Seria 8 to najwyższa jakość, najlepsze parametry, najlepsze funkcje oraz rozwiązania technologiczne. Wszystkie nowości, które wprowadza Bosch trafiają właśnie najpierw tutaj.

Największe atuty:

– Silnik inwerterowy EcoDrive
– i-DOS – automatyczne dodawanie detergentu do prania *
– Ilość wody dobierana względem załadunku
– Pojemność bębna 65 l/ 70l
– Funkcja dołożenia prania
– AntiStain – usuwanie uporczywych plam*
– Program parowy
– Szeroki wybór programów prania
– AquaStop – zabezpieczenie przeciwwyciekowe
– Sterowanie Smartfonem
– 4D Wash System
*w zależności od modelu

Który model serii 8 wybrać?

Rozstrzał cenowy w ósemkach jest okazały, trafić możne modele za 3500 zł, jak i za 5000-6000 zł. Często te wyższe ceny są trochę „nadmuchane”, ale co by nie wybrać i tak będziecie zadowoleni. Nie chodzi też o wybór na chybił trafił, więc przekrojowo podam modele, które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę.

Zacznijmy od popularnego modelu WAV08M92PL, który mimo najniższej ceny z całej serii 8, wyposażony jest bardzo solidnie – AntiStain, Intensive Plus, pełny aquastop, 4D Wash System, precyzyjny system wagowy, opcja dołożenia prania, duży bęben, 9kg i 1400 obrotów.

Na pewno pominąć nie można Bosch WAVH8K92PL, który przy dobrej promocji może kosztować w okolicach 3500 zł, a do dyspozycji mamy już system i-DOS czy możliwość sterowania smartfonem.

Kolejnym modelem przy którym warto postać dłużej to Bosch WAXH8G91PL. Należy do serii 8 HomeProfessional, czyli jest to model o największym wsadzie – 10 kg, a także wyposażony jest we wszystkie możliwe rozwiązania – mamy oczywiście AntiStain (16 różnych plam do wyboru), Intensive Plus, pełny aquastop, 4D Wash System, precyzyjny system wagowy, opcja dołożenia prania, sterowanie smartfonem. Dodatkowo dobierając suszarkę z serii 8 uzyskamy opcję smart tj. sprzęty będą się między sobą komunikować, aby dobrać najlepsze parametry suszenia.

No i przyszedł czas na świeżynkę wśród ósemek –Bosch WGB2440EPL. Nowoczesny design, w pełni dotykowy panel sterowania, i mocno wyśrubowana energooszczędność, to główne atuty tej pralki, ale to nie wszystko, na wyposażeniu otrzymujemy: program z parą, HomeConnect z opcją sterowania smartfonem, 4D Wash System, AntiStain z 16 plamami do wyboru, Opcja Mini prania np. 1 koszulki, AquaStop, Wskaźnik przedozowania i wiele wiele innych udogodnień. Plus na koniec za wyciszenie pralki, tutaj sam cykl wirowania ma 69 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Główne różnice między seriami

FunkcjeSeria 8Seria 6Seria 4Seria 2
4D WashTakNieNieNie
Home ConnectTak (wybrane modele)NieNieNie
i-DOSTak (wybrane modele)Tak (wybrane modele)NieNie
Anti-stain functionTakTakNieNie
HygienePlusTakTakTakNie
ActiveWater PlusTakTakTakTak
SpeedPerfectTakTakTakTak
EcoSilence DriveTakTakTakTak
ŁadownośćDo 10kgDo 10kgDo 9kgDo 7kg
Zadaj pytanie :)
Subscribe
Powiadom o
guest
136 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Borys
Borys
7 dni temu

Dzień dobry,
mało jest opini na temat serii WAJ. Jestem posiadaczem tego modelu (WAJ28060) od 17 miesięcy i jestem mega zadowolony. Prosta, bez bajerów (trochę jak stare polary) dla 2 osób średnio 2-3 cykle w tygodniu. Zwracam się do Pana z pytaniem jakie usterki występują w tej serii 2, na co uważać, na co się przygotować? Jedyny minus tej pralki jaki zauważyłem to przy praniu na 90 stopni strasznie skrapla się para na brzegach szufladki i cieknie po obudowie. Inne serie pralke boscha również tak mają?

Daniel
Daniel
13 dni temu

Bardzo proszę o pomoc w wyborze pralki – zainteresowały mnie modele WGG244F8PL (Turcja) i WGG244FUPL (Hiszpania). Różnice nieznaczne, tańsza posiada inny kolor frontu i brak napisu EXCLUSIV, programowo to samo. Czy sugerować się krajem produkcji? Będę wdzięczny za szybką i fachową pomoc 🙂

Daniel
Daniel
13 dni temu
Reply to  PanAGD

Według Boscha została już wycofana i ma trochę na karku. Te nowsze nie będą miały poprawionych elementów względem WGG244FEPL?

Daniel
Daniel
13 dni temu
Reply to  PanAGD

Dzisiaj otrzymałem informację od Boscha, że „Sprzedaż produktu WGG244FEPL została zakończona” – stąd pralka jest niedostępna na ich stronie. Wprowadzili nowość, która prawie niczym się nie różni od tej poprzedniej.

Marcin
Marcin
14 dni temu

Dzień dobry,
który model by Pan polecił z tych dwóch:
Bosch WAVH8K92PL serii 8
Bosch WAU28PHSPL serii 6 
cena bardzo podobna, całość będzie stała w słupku z suszarką Bosch WTW85461PL
co wybrać?
Pozdrawiam serdecznie

Anita
Anita
1 miesiąc temu

Dzień dobry, świetny blog, Panie Agd szukam pralki ład. 9kg, z możliwością wymiany łożysk, w przyszłości suszarka na tej pralce. Czy bosch seria 6 ma wymienne łożyska? Pozdrawiam

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Bardzo pomocny opis i zastanawiam się nad dwoma modelami, wydaje mi się że są podobne, ale nie wiem czy są wymienne łożyska WAU28Q1EPL lub WAVH8K92PL. Który bardziej Pan poleca.

Darek
Darek
2 miesięcy temu

Który z tych modeli by Pan polecił? 2 dzieci więc codziennie po 2,3 prania więc będzie miała co robić, budżet do 3.500 zł. Pozdrawiam.

Wojciech
Wojciech
2 miesięcy temu

Witam,
dziękuję za wszystkie Pana artykuły. Mam pytanie, jaką pralkę mógłby Pan polecić z drzwiami otwieranymi w prawo, niekoniecznie Bosh, ale dobrze by było aby była ładowność min. 9kg?

pozdrawiam.

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu

Witam Pana
Bardzo pomocny artykuł
Proszę o pomoc w wyborze modeli bo chcę kupić dobra pralkę, dobrej serii niepotrzebnie nie przepłacając
funkcję na jakich mi zależy to:
programy parowe, możliwości prania puchu tj. kurtki kołdry, czyszczenie bębna,
ważne tez będzie by nie „niszczyła” za bardzo ubrań.
Kwota do 5000 zł – chcę by sprzęt pracował kilka ładnych lat.
Dodam że mam suszarkę simensa serii 7, ale żadna komunikacja nie jest tutaj konieczna.

Joanna
Joanna
2 miesięcy temu

Witam. Podaje Pan 3 modele z serii 4, które są 1:1. Moje pytanie brzmi, czy wskazane modele mają wymienne łożyska, oraz czy bęben jest skręcany czy zintegrowany? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu

Dzień dobry,
Wybór pomiędzy Bosch WAVH8K92PL a Bosch WAV28M92PL który i dlaczegoCenowo podobny pułap, jedna ma iDOS druga antistain…
Jak z „rozbieralnością” obu pralek w razie awarii?
Z góry dziękuję za podpowiedź

Artur
Artur
2 miesięcy temu

Witam Pana. Przypadkowo trafiłem na ta stronę. Chcemy kupić nową pralkę( do tej pory mieliśmy bosch kids oraz suszarke. Poznałem Pana sugestie odnośnie rożnych zestawów w zależności od kwoty. W jednym z marketów pojawił się zestaw boch van 2827SPL i WTH85V85PL. – czy dobry?.

Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

Witam chciałbym kupić pralkę. Zaproponowano mi w jednym sklepie model BOSCH WAN2810XPL twierdząc że jest łatwy dostęp do wymiany łożysk i że jest najmniej awaryjna. Czy poleca Pan ten model a może jakiś inny by Pan polecił w cenie do 2400zł.Zastanawiałem się jeszcze nad modelem WAN282SXPL z pojemnością 9kg w tej samej cenie. Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc w wyborze.

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

AGD do zabudowy – pomoc przy wyborze sprzętów do kuchni i domu

Pralka Bosch WAN – czy warto kupić? Który model?

Zmywarki do zabudowy Bosch z metalowym dnem
[Lista modeli]