Koniec etykiet na odkurzaczach

Jakiś czas temu wprowadzono przepisy o mniejszej mocy odkurzaczy. Klienci się dziwili, że nie kupi się teraz odkurzacza o mocy np. 2000 W? Dało się wytłumaczyć, że jest inna konstrukcja silnika, inna konstrukcja ssawek etc. co pozwoliło przy mocy 900W zachować siłę ciągu jak przy odkurzaczach o dużo większej mocy.

Zmiana mocy odkurzaczy to mały pikuś przy wprowadzonych etykietach na odkurzaczach. To dopiero zamieszało w głowach ludzi, którzy stali przed wyborem kupna nowego odkurzacza. Teoretycznie miały one pomóc przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu. W praktyce ilość podanych informacji była zbyt duża i na pierwszy rzut oka nie były one zbyt czytelne.

Co możemy, a raczej mogliśmy wyczytać z takiej etykiety? Roczne zużycie energii, klasa energooszczędną, klasę reemisji kurzu, skuteczność odkurzania twardych i miękkich powierzchni, głośność. W teorii same przydatne rzeczy. W praktyce większość klientów zwracała uwagę głównie na klasę energooszczędną. Niby dobrze, bo mniej zużytej energii to mniejsze rachunki za prąd. W praktyce oznaczało to mniejszą moc silnika, przez co efektywność odkurzania była mniejsza. Efekt końcowy – rozczarowany użytkownik.

Od początku wprowadzenia etykiet, miałem do nich sceptyczne nastawienie. Nie raz droższe i mocniejsze markowe odkurzacze miały gorszą wydajność niż chińskie marketowe modele. Oczywiście tylko na papierze, bo rzeczywistość była inna. Skąd wynikła różnica? Oczywiście z braku standardów mierzenia wydajności. Wiele firm naciągało wyniki.

Dopiero firma Dyson zaprotestowała, stwierdzając, że etykiety wprowadzają klientów w błąd. Do Sądu Unii Europejskiej trafiła skarga stwierdzenie nieważności rozporządzenia. Początkowo UE odrzuciła skargę Dysona, ale po odwołaniu i ponownym rozpatrzeniu sprawy UE zgodziła się ze stanowiskiem brytyjskiego producenta odkurzaczy.

Od marca 2019 roku nie można już prezentować etykiet na odkurzaczach. UE ma wprowadzić jednolity system mierzenia wydajności odkurzaczy, ale kiedy to będzie, póki co nie wiadomo. Czekamy.

Zadaj pytanie :)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gotuj, piecz i oszczędzaj #LikeABosch

Płyty indukcyjne 3.0 od Amica z technologią HobControl Pro

Łódzkie pralki marki Bosch z programem parowym

CES 2024: Samsung – AI zmienia nasze doświadczenia w kuchni