Zelmotor – „nowy” producent małego AGD

Zelmotor, Rzeszów, mały sprzęt AGD. Coś Wam to mówi? Myślę, że dużo osób będzie miała pewne skojarzenia z dobrze nam znanym Zelmerem. I jest to właściwy trop. Przez lata, w zasadzie dziesiątki lat, Zelmotor był głównym dostawcą silników dla rzeszowskiego producenta. Teraz rozpoczyna nową przygodę jako producent małego AGD.

Zacznijmy jednak od początku. Może nie całkowitego początku, bo ten sięga czasów przedwojennych, zainteresowanych zapraszam do Wikipedii. Skupmy się na okresie współczesnym. W latach 90 ubiegłego wieku, po transformacji systemowej i otworzeniu się rynku, rzeszowski Zelmer mocno wszedł ze swoimi produktami do naszych domów. Słynne odkurzacze Meteor, później Meteor 2, miksery, krajalnice, maszynki do mielenia. Te sprzęty można było znaleźć praktycznie w każdym domu i cieszyły się opinią niezawodnych i trwałych sprzętów. Plusem był również dostęp do części zamiennych i łatwa naprawa.

W ten sposób tworzyła się renoma i w pewnym sensie legenda rzeszowskiego producenta. W następnych latach doszło do prywatyzacji spółki, a następnie powoli wyodrębniano poszczególne podmioty i tak w 2010 roku do życia powołano spółkę Zelmotor sp.z o.o.. Spółka, która od lat dostarczała i produkowała silniki do dobrze znanych nam sprzętów AGD.

Później do gry wszedł Bosch, a dokładniej BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o, która przejęła stery w firmie Zelmer. Sielanka trwała kilka lat. W 2019 roku koncern BSH produkował jeszcze sprzęty pod logiem Zelmera. Następnie produkcja została wygaszona i drogi się rozeszły.

Wszystkie ręce na pokład

Po zakończeniu współpracy między BSH a Zelmerem, zamówienia na silniki Zelmotora spadły praktycznie do zera. Nad rzeszowskim producentem zawisły czarne chmury, pojawiło się widmo bankructwa i konieczność zwolnienia całej załogi – a to ponad 140 osób. Decyzja nie łatwa.

Co zrobić w takiej sytuacji? Albo płakać nad rozlanym mlekiem albo wziąć się w garść, zakasać rękawy i do roboty. To drugie wyjście wybrali ludzie z Zelmotora. Inżynierowie, pracownicy produkcji, konstruktorzy, kadry, logistyka, know-how, magazyny, hale, maszyny produkcyjne – wszyscy i wszystko czekało w gotowości do działania. Inwestor gotowy zapewnić finansowanie również szybko się znalazł. Można powiedzieć, że najtrudniejsze chwile Zelmotor ma za sobą, a przed sobą całkowicie nową podróż, nowy start i nowe wyzwania.

Samodzielny producent małego AGD

Sercem sprzętów Zelmotora jest silnik, czyli to w czym specjalizuje się firma od lat. Jednak, aby rozpocząć produkcję kompletnego sprzętu należało jeszcze zainwestować we własne linie produkcyjne, maszyny, wtryskarki oraz przygotować załogę na nowe wyzwania. Patrząc na to, że pierwsze produkty trafiły na rynek na początku 2020 roku, a dzisiaj lista modeli cały czas się powiększa, możemy wnioskować, że wszystko poszło zgodnie z planem a firma ruszyła mocno z kopyta 😉

Można śmiało stwierdzić, że na rynku pojawił się „nowy” Polski producent małego sprzętu AGD. Cudzysłów w słowie nowy nie jest przypadkowy. Bo tak na prawdę nie mamy do czynienia z nowicjuszami, którzy dopiero będą się uczyć co i jak. Zelmotor ma mocne zaplecze, sprawdzone rozwiązania i pracowników, którzy wiedzą jak produkować sprzęty AGD.

Wyzwania, rynek, promocja

Wyzwanie jakie stoi przed Zelmotorem to znalezienie swojego miejsca na rynku drobnego AGD i przedstawienie się konsumentom. Wiele osób będzie kojarzyć nazwę, będzie doszukiwać się powiązań z dawnym Zelmerem. Na pewno pojawią się też klienci, którzy kompletnie nie będą wiedzieć co to za marka, a znajdą się i tacy co stwierdzą, że to pewnie podróbka Zelmera 😉

W tym wszystkim najważniejszy jest produkt – on obroni się sam. Choćbyśmy mieli najlepszy marketing na świecie, ale produkt będzie słaby, to nic z tego. Tak się rynku nie zdobędzie. Miałem okazję wstępnie pooglądać produkty Zelmotora i uważam, że potencjał jest ogromny. Zwłaszcza że kategorie, w które Zelmotor chce wejść np. krajalnice, maszynki do mielenia czy miksery, ostatnio zostały zalane produktami, powiedzmy wątpliwej jakości.

To co przemawia na korzyść rzeszowskiego/jarosławskiego producenta to: w 100% produkcja krajowa, pełny dostęp do części zamiennych, łatwość naprawy, no i przede wszystkim solidne wykonanie.

Polskich producentów AGD nie zostało za wiele w naszym kraju, dlatego mocno kibicuję Zelmotorowi i mam nadzieję, że będzie to kolejny producent, który ze swoimi produktami zagości w naszych domach na stałe. Trzymam kciuki 🙂

Dział komentarzy
Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
STATECH
STATECH
2 lat temu

Witam. Gdzie już można kupić produkty Zelmoto’a? Czy jest sklep internetowy?

Iwona
Iwona
2 lat temu

Ja kupiłam u nich krajalnicę, rewelacja!!!,. Polecam wszystkim. Ciekawe czemu nie można ich kupić w naszych sklepach, w których sprzedają tylko badziewie.

krzysztof
krzysztof
2 lat temu

Witam . No to mamy problem . Ciekawe z jakiego powodu ktoś wstrzymał wykosił produkcję wirników do odkurzaczy na który był jest i będzie zbyt ?!!! Konkurencja ? Nieopłacalne ? Bardzo wątpię
Potrzebuję wirnik 309.5200 i co ? Nie ma . Mój zakład po 70 latach wykończyli z grupy boryszew który do końca przynosił zyski ok 10 -15 mln rocznie ale myśleli że jak sprzedadzą teren pod zakładem zarobią szybko paręset mln . niestety klapa . Durnie bez praktyki na kompie teoretycznie wychodzi wszystko . Do tematu . Pracownicy Zelmotor — Macie i będziecie mieli zbyt na wyroby i części jeszcze na 10 -20 lat . Serwisanci domowe złote rączki są z Wami . Przywrócenie produkcji wirników do odkurzaczy jest i będzie opłacalne . Bijecie na głowę konkurencję w tym temacie i chcą Was zniszczyć

Anett
Anett
2 lat temu

Po usłyszeniu tej historii namówiłam siostrę, żeby kupiła sobie mikser zelmotor bo jest mocny i zrównoważony a taki potrzebowała do wyrabiania chleba. Wcześniej kupiła jakiś z Biedry, niby moc dobra, a na wysokich obrotach zaczął jej szalec nad tym chlebem. Teraz jest zadowolona

Anett
Anett
2 lat temu

Łagodnie napisane, ale nie ma co g owijać w sreberka. Bosz miał wykosić konkurencję i tyle. Zrobił to, produkty zniknęły z dużych sklepów AGD, potem sprzedał logo hiszpańskiej firmie, która produkuje sprzęt w Chinach. Taka ochydna zagrywka, a bosha już nic nie kupię.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Kupiłem dwa miksery Zelmotora w tym jeden z dwoma misami , przydaje się do wyrobu np ciasta na gofry.
Produkt solidny a silniki czuję się że mają moc .

Josef
Josef
2 lat temu

Czy ktoś się spodziewał że będzie inaczej, zobaczcie co Treuhand zrobiła z zakładami dobrze działającymi w byłym NRD (n.p. AKA Elektrik), co zrobił Bombardier z Pafawakiem, chodziło tylko o likwidację konkurenta pod własnymi drzwiami i przyjęcie jego rynków

Błażej
Błażej
3 lat temu

Czyli Zelmer już bie produkuje małego AGD bo Niemcy z Bosch mu tego zakazali (by im nie robił konkurencji)? Coś kiedyś czytałem, że ma produkować duże agd. Prawda to? Czy Zelmotor też ma jakąś zwierzchność Niemców?

Wojtek
Wojtek
3 lat temu

mam krajalnicę zelmera 294 trochę pożółkła… czas na nową chyba tym bardziej że doszła nowa kolorystyka

apc
apc
3 lat temu

Teście mają od roku maszynkę do mielenia (starej trochę brakowało mocy) i fakrycznie przypomina produkty starego, dobrego Zelmera.

Jarek
Jarek
3 lat temu

Dzisiaj kupiłem maszynkę do mięsa. Nie wiedziałem o sytuacji Zelmotora, po prostu była najsolidniejsza z dostępnych.

orcio
orcio
3 lat temu

Na Wiki klasyczna historia jak koncern wynosił lokalną konkurencję. Dobrze że się pobierali.

Marka Bosch w strefie gotowania w programie “halo tu polsat”

Samsung wprowadza na rynek europejski Bespoke AI Laundry Combo™

Nowe możliwości sterowania głosowego w urządzeniach Bespoke AI

Testuj płytę Amica przez 60 dni