172

Suszarka z pompą ciepła – którą wybrać? [Ranking 2021]

Rankingi

Aktualizacja: 12 września, 2021
Na rynku pojawiło się sporo nowych modeli suszarek z pompą ciepła, kilku modeli z rankingu już nie ma w sprzedaży. Dlatego przyszedł czas na odświeżenie listy, zwłaszcza, że teraz mamy pogodę na suszarki 😉 Na liście znajdziemy modele z różnego przedziału cenowego, z różnymi funkcjami czy programami. Myślę, że każdy znajdzie propozycję dla siebie. Jak zawsze przy selekcji kierowałem się zasadą – proponować modele takie, które sam bym wybrał dla siebie.


W cenie do 2200 zł

Suszarka Bosch WTH850E7PL

7 kg
Klasa A+
243 kWh/rok
Głębokość 59,9 cm
15 programów suszenia
65 dB

Suszarka WTH850E7PL to podstawowy model w ofercie Boscha oraz jeden z tańszych na rynku. To dobra opcja dla osób, które chcą prostego modelu, bez tzw. bajerów, oferujący najpotrzebniejsze programy suszenia, no i przy tym dający komfort wynikający z posiadania suszarki 😉 Do dyspozycji mamy 15 programów suszenia m.in. bawełna w zakresie do szafy, do prasowania, do szafy extra, Koszule/Bluzki, Pierze/Puch, Ręczniki, Mix, Super 40, Sport/Fitness, Zimny 30 min (dobry do przewietrzenia ubrań).

Z opcji dodatkowych wybrać możemy: Mniej zagnieceń, Gotowe za, Stopień suszenia (3 zakresy).

Suszarka oczywiście z pompą ciepła, z czujnikami wilgotności, z możliwością podłączenia do kanalizacji. Musimy jedynie pamiętać o czyszczeniu filtrów w drzwiach i przy kondensatorze, resztę suszarka zrobi za nas 😉

Dedykowany łącznik: WTZ11400, WTZ20410

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Modele dostępny w:

W cenie do 2400 zł

Suszarka ELECTROLUX EW8H458BP

8 kg
Klasa A++
235 kWh/rok
Głębokość 63,8 cm
12 programów suszenia
66 dB

Jeden z lepiej sprzedających się modeli w swoim przedziale cenowym. Daje nam możliwość wysuszenia do 8 kg ubrań, jest w klasie A++, zużywa ok. 1,99 kWh na cykl. Do wyboru mamy 12 programów z możliwością ustawienia stopnia suszenia. Programy specjalne: pościel XL, bawełna Eco, bawełna, delikatny, jeans, kołdra, mieszany XL, outdoor, odświeżanie, jedwab, tkaniny syntetyczne, wełna. Programy standardowe to bawełna i syntetyk z opcjami suszenie do szafy, suszenie do szafy plus, ekstra suche, suszenie do prasowania.

W suszarce zastosowano kilka technologii, które dbają oto, żeby nasze ubrania nie uległy uszkodzeniu w cyklu suszenia. Najważniejsza to System DelicateCare – dobiera temperaturę suszenia i ruch bębna do rodzaju tkanin. SmartSense dba o odpowiedni stopień wysuszenia tkanin, tak aby ich niepotrzebnie nie przegrzać.

Z opcji dodatkowych wybrać możemy poziom suszenia, tryb cichy, ochrona przed zgnieceniem, ustawienie czasu suszenia oraz opóźnienie startu.

Pamiętać musimy o czyszczeniu filtrów, a w razie, gdy przeoczymy ten proces, to suszarka sama się przypomni 😉

Suszarka ma możliwość podłączenia bezpośrednio do kanalizacji. Zestaw przyłączeniowy jest dodawany do suszarki.

Dedykowany łącznik: STA9GW

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 3500 zł

Suszarka LG RC90V9AV2Q

9 kg
Klasa A+++
194kWh/rok
Głębokość 69 cm
10 programów suszenia
62 dB

Suszarka LG to zaawansowany model pod względem funkcji i rozwiązań technologicznych, dla nas to po prostu oznacza wygodę i komfort użytkowania 😉 Zacznijmy od załadunku, bo suszarka oferuje 9 kg wsad, dla większych rodzin jak znalazł. Do dyspozycji mamy 10 programów: Bawełna, Mieszane, Syntetyczne, Ręczniki, Antyalergiczny, Szybki 30, Ubrania sportowe, Wełna, Pościel, Delikatne, Program własny. Czyli zakres programów w pełni wystarczający.

To co wyróżnia suszarki LG to DUAL Inverter Heat Pump™, czyli pompa ciepła z dwoma cylindrami, które poprawiają skuteczność, wydajność i szybkość suszenia (to tak w dużym skrócie) 😉 Silnik inwerterowy pozytywnie wpływa również na głośność urządzenia, a ten model generuje dokładnie 62 dB, co jest jednym z lepszych wyników na rynku.

W tym modelu możemy również skrócić czas suszenia, ale przy większym zużyciu prądu oraz możemy program wydłużyć, ale dzięki temu zużyjemy o 23% mniej energii niż w zwykłych cyklach. LG tą funkcję nazwał Eco Hybrid™ 😉

Kolejny udogodnieniem jest samoczyszczący skraplacz, a to przekłada się na prawidłowym obieg powietrza, a to zaś przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie sprzętu i mniejsze zużycie prądu.

Po za tym mamy jeszcze: czujnik wilgotności, możliwość sterowania urządzeniem smartfonem, możemy przełożyć drzwi na lewo lub prawo, w zestawie jest wąż do podłączenia do kanalizacji oraz półka do suszenia butów, a także łącznik do połączenia z pralką.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 4200 zł

Suszarka Siemens WT47XKH0PL

9 kg
Klasa A+++
193kWh/rok
Głębokość 59,9 cm
14 programów suszenia
62 dB

Suszarka WT47XKH0PL to model wchodzący w półkę premium, ale automatycznie przekłada się to na oferowane funkcje, programy oraz parametry.

Zacznijmy od pary i programów z opcją smartFinish tj. 1 koszula, 5 koszul oraz Business. Są to programy do typowego odświeżenia ubrań przy pomocy pary, głównie koszul czy koszulek i innych lekkich materiałów. Ów para sprawia, że ubrania nie wymagają prasowania, niweluje ona drobnoustroje i bakterie, a także daje nam możliwość odświeżenia ubrań, które np. długo leżały w szafie lub przesiąkły nieprzyjemnymi zapachami.

Do dyspozycji mam również programy standardowe: Bawełna, Koszule/Business, Delikatne, Ręczniki, Mix, Outdoor, Super 40, Syntetyki, Suszenie wełny w koszu, ciepły Program czasowy i Dessous (delikatne rzeczy np. z satyny).

Warto zwrócić uwagę na program Outdoor. Jest on dedykowany do odzieży sportowej np. zimowej narciarskiej czy softshellów. Jego parametry są tak dobrane, żeby nie przegrzać odzieży i nie zniszczyć jej powłoki.

Z opcji dodatkowych wybrać możemy: ochrona przed zagnieceniem 60 lub 120 minut, suszenie delikatne, blokada przed dziećmi, wybrać cel suszenia: do szafy, do prasowania i extra suche, stopień suszenia w 3 zakresach oraz opóźnienie startu.

Kolejnym atutem jest intelligentDry, czyli system, który pozwala komunikować się pralce i suszarce między sobą, wymieniać informacje o rodzaju tkanin, załadunku czy ilości wody, które pozostała w ubraniach po praniu. Na tej podstawie suszarka dopiero odpowiednie parametry, aby efektywnie wysuszyć załadunek. Wygląda to fajnie, jest to przyszłość w urządzeniach, ale aby to działało warunkiem jest, żeby pralka również miała opcję Home Connect.

Warto zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia, Siemensowi udało się tutaj osiągnąć 62dB, co sprawia, że jak na suszarkę jest to bardzo cicho.

Model wyposażony jest w samoczyszczący kondensator oraz filtr w drzwiach, więc kwestię czyszczenia i dbanie o jego filtry mamy z głowy 😉

Na wyposażeniu znajduje się kosz do suszenia obuwia czy swetrów oraz wąż odpływowy do podłączenia do kanalizacji.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 3300 zł

Suszarka Samsung DV90T5240AE

9 kg
Klasa A+++
194kWh/rok
Głębokość 60 cm
14 programów suszenia
63 dB

Nowy model od Samsunga. Wygląda nowocześnie, obsługuje się nowocześnie i technologicznie też jest nowocześnie 😉 Przede wszystkim zwrócić uwagę musimy na panel AI Control, który wpisuje się w aktualne trendy designerskie. Jest elegancko, prosto, bez zbędnych upiększaczy.

Obsługa nie powinna sprawiać problemów, tym bardziej, że system AI Control i Optimal Dry zadbają o odpowiedni dobór parametrów suszenia do rodzaju i ilości tkanin. Sterować sprzętem możemy również za pomocą smartfona.

W suszarce DV90T5240AE mamy silnik inwerterowy, co przekłada się na cichszą pracę. Brakuje mi w tej cenie jeszcze samoczyszczącego kondensatora. Na pocieszenie Samsung zainstalował wskaźnik, który nas informuje o potrzebie czyszczenia 😉

Z programów mamy do wyboru: Zimne powietrze, Do prasowania, Odzież wierzchnia, Program czasowy, Ręczniki, Ciepłe powietrze, Wełna, Pościel, Szybkie Suszenie 35′, Bawełna, Delikatne, Mieszane, Koszule, Syntetyk, czyli zakres w pełny wystarczający w domowym użytku.

Opcje dodatkowe to: Bez zagnieceń, Poziom wysuszenia, Czas, Mix, Światło, Opóźnione zakończenie, Dźwięk wył/wł.

W suszarce możemy przełożyć drzwi jeśli zajdzie taka potrzeba.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2800 zł

Suszarka Siemens WT7U46EPL

9 kg
Klasa A++
243kWh/rok
Głębokość 59,9 cm
14 programów suszenia
64 dB

Kolejny model Siemensa i kolejna dobra suszarka. Suszarka, która na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale oferuje takie funkcje i programy, które w codziennym użytku docenimy 😉

Do wyboru mamy 14 programów: Higiena, Bawełna, Koszule/Business, Delikatne, Ręczniki, Poduszki, Mix, Outdoor, Super 40, Kołdry, Syntetyki, Suszenie wełny w koszu, Wietrzenie, ciepły Program czasowy. Oraz opcje dodatkowe: Mniej zagnieceń 60 min., Mniej zagnieceń 120 min., Blokada przed uruchomieniem przez dzieci, MyFavorite, Delikatne, Sygnał, Start / Pauza / Dodanie prania, Cel suszenia, Opóźnienie startu.

Kondensator w tym modelu jest samoczyszczący. Suszarka ma również system iSensoric czyli czujniki wilgotności, które sprawdzają kiedy pranie jest już suche. Co przełożyć się może na krótszy czas suszenia niż początkowo wskazywany przez suszarkę.

W zestawie znajdziemy kosz do suszenia butów i swetrów oraz wąż odpływowy do podłączenia do kanalizacji.

Model WT7U46EPL często jest w promocji w poniższych sklepach i można go kupić nawet za 2400 zł, co sprawia, że jest to bardzo dobra propozycja.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2500 zł

Suszarka Gorenje MAD830

8 kg
Klasa A+++
176kWh/rok
Głębokość 62,5 cm
14 programów suszenia
65 dB

Muszę przyznać, że suszarka Gorenje MAD830 to udany model pod wieloma względami. Wszystko się tutaj zgadza – jest dobra cena, ma fajne parametry i programy, design też jest przyjemny dla oka.

To co najbardziej podoba mi się w tym modelu to technologia IonTech, która pozwoli nam odświeżyć i przewietrzyć swoje ubrania (do 2kg) bez potrzebny używania wody. Czyli jeśli nasza koszulka czy koszulka nasiąkła zapachami np. z kuchni albo długo wisiała w szafie to normalnie wrzucamy ją do pralki i pierzemy, a w tym przypadku wystarczy 30 minut w suszarce i gotowe.

Kolejny atut to silnik inwerterowy, który w tym budżecie nie jest jeszcze standardem, a zapewni nam lepszą kulturę pracy suszarki.

Zakres programów jest w pełni wystarczający, do wyboru mamy: Bawełna do szafy/standard/do prasowania, Mix do szafy/do prasowania, Wełna, Delikatne, Pościel, Program czasowy 30/60/90 minut, Odświeżanie jonizacją, puch oraz koszule.

Z funkcji dodatkowych możemy wybrać: stopień suszenia, opóźnienie startu, czasowy tryb przeciw zagnieceniom na 1h/2h/3h oraz możemy zablokować panel sterowania.

Suszarka ma wskaźnik zapełnienia zbiornika na wodę oraz poinformuje nas, kiedy należy wyczyścić filtr przy kondensatorze.

Miłym dodatkiem jest podświetlenie bębna i system TwinAir – dwukierunkowe obroty bębna.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Masz pytanie o któryś z modeli? Albo masz na oku inny typ, ale nie wiesz czy warto? Zapraszam do zadawania pytań i komentowania poniżej 🙂

Skomentuj. Zadaj pytanie. Podziel się opinią :)
guest
172 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
20 października, 2021 09:26

Dzień dobry. Czytam,czytam i nadal nie wiem co wybrać. Budżet do 4000/4500.Nie potrzebuję bajerów,a porządnej suszarki. Brak możliwości podpięcia do odpływu. Proszę o doradzenie. Pozdrawiam.

Last edited 2 dni temu by Joanna
Paweł
Paweł
3 października, 2021 21:21

Witam,
Zamierzam zakupić suszarkę. Najbardziej zainteresowała mnie marka Bosch, na pewno z opcją SelfCleaning Condenser. Mam kilka pytań:

  1. Czy warto dopłacać do funkcji Auto Clean? Czy w modelu AutoClean jest dostęp do kondensera, tak by w razie potrzeby ocenić jego stan i wyczyścić, tak jak z modelach bez AutoClean?
  2. Czy warto dopłacać do funkcji parowych? Faktycznie pranie nie wymaga prasowania?
  3. Producent podaje wymiary głebokości. Przy w przypadku modelu z podłączeniem odpływu, trzeba doliczyć dodatkowe centymetry na głębokość? Jeśli tak, to ile?
Arek
Arek
3 października, 2021 20:57

Witam,

Co Pan myśli o Bosch Serie 6 WTW8760EPL ? Czy w tej cenie dostanę coś lepszego i mnie awaryjnego?

Arek
Arek
5 października, 2021 20:12
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź, prośba jeszcze o radę. Chciałem kupić cały zestaw pralka + suszarka firmy LG, niestety suszarki LG są głębokie, a ja nie mam tyle miejsca. Z przeczytanych opinii zdecydowałem się na pralkę LG F4WN608S1 Vivace lub LG Vivace V600 F4WN608S2 (różnią się chyba tylko zużyciem wody i ilością programów), co do suszarki to wcześniej wspomniana przez Pana Siemens WT7U46EPL lub SAMSUNG DV80T7220BH i tu mam zagwozdkę, po Siemens ma czyszczenie wymiennika i przypominajka odnośnie filtrów (to będzie nasza pierwsza suszarka), natomiast Samsung ilością programów zwłaszcza parowych i odświeżania. Czy samoczyszczenie wymienników jest wydajne i się sprawdza, czy lepiej czyścić samemu (nie wiem czy jest to skomplikowane) i cieszyć się ilością programów.

Nie ma chyba problemu z ułożeniem urządzeń jeden na drugim różnych firm

Dziękuje serdecznie

Tomasz
Tomasz
29 września, 2021 18:09

Witam 🙂 dwa lata temu doradził mi Pan wybór pralki – padło na BOSCHA WAN2426 i był to super wybór 🙂 Teraz budżet dozbierany i czas na suszarkę.
Czy na moją pralkę będę mógł usadowić suszarkę? ( jeśli tak czy musi być tej samej firmy co pralka?) ? Na głośności mi wogole nie zależy. Raczej stawiał bym na niezawodność i wygodę, a więc na pewno samoczyszczący wymmienik. Czy filtr musi być samoczyszczący raczej nie – tutaj jakoś wolę tam samemu co jakiś czas wyczyścić w drzwiczkach.
Będzie to moja pierwsza suszarka, więc wydaje mi się że iIlość programów i tak jest mniej ważna bo używać będę pewnie tylko podstawowe 🙂
Budżetu jakoś specjalnie ograniczonego nie mam, ale nie chciałbym przepłacic. Pralka BOSCH WAN2426 była idealnym wyborem cena jakośc 🙂
Pozdrawiam serdecznie

Tomasz
Tomasz
30 września, 2021 08:26
Reply to  PanAGD

Super dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie odnośnie łącznika – czy można kupić taki łącznik by pasował do aktualnej pralki (wan 2426) i ewentualnie w przyszłości gdybym chciał wymienić pralkę na inna większą bosha ?

Tomasz
Tomasz
27 września, 2021 15:41

Witam posiadamy pralkę Candy GVS 158TH3-S i teraz chcielibyśmy dokupić suszarkę. Jaką Pan poleca? Musi być postawiona na pralce więc proszę też podpowiedzieć jaki łącznik. Czy funkcja pary silnik inwerterowy są niezbędne? Z pralek Candy jesteśmy zadowoleni, jedyny minus to czas na wyświetlaczu a rzeczywisty zazwyczaj znacznie sie różnią. pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
28 września, 2021 06:02
Reply to  PanAGD

Szerokość 60 głębokość 52

Tomasz
Tomasz
28 września, 2021 13:59
Reply to  PanAGD

a jakaś suszarka z a+++ i może z silnikiem inwerterowym? cena do 3500-4000

Marek
Marek
27 września, 2021 10:57

Dzień dobry, ostatnio przy zakupie prali zdecydowałem się na jeden z modeli, który pan polecał i jesteśmy zadowoleni z wyboru (Bosch WAN2828) Tym razem stanąłem przed wyzwaniem zakupu suszarki. Wyselekcjonowałem dwa modele Siemens WT47XKH0PL iQ700 oraz Samsung DV90T6240LH. Obie mieszczą się w budżecie i mają odpowiednie wymiary. Chciałem uprzejmie prosić o pana opinię, którą z tych suszarek by Pan wybrał i jeśli można prosić o słowo komentarza, dlaczego akurat tą (chyba, że może jednak jakąś inną?). Dodam tylko, że cena nie jest kluczowym kryterium.
W Siemensie zastanawia mnie tylko czy aby na pewno brak filtra przy drzwiach jest dobrym rozwiązaniem (wolałbym chyba sam go czyścić, czyli mieć nad tym kontrole) w kontekście żywotności urządzenia (czy to rozwiązanie sprawdza się w dłuższym okresie)?

Adam
Adam
19 września, 2021 16:55

Witam, niedawno zakupiłem pralkę lg F2WV5S8SOE którą Pan mi polecił. Jestem bardzo zadowolony z wyboru. Teraz chciałem dokupić suszarkę do mojej pralki. Jakie modele Pan poleca. (pralka i suszarka nie muszą stać w słupku) Pozdrawiam

Adam
Adam
19 września, 2021 19:43
Reply to  PanAGD

Jest miejsce na wersję normalną, ale coś że slimów może też Pan zaproponować

Adam
Adam
19 września, 2021 22:00
Reply to  PanAGD

Budżet to ok 3500, myślałem o suszarce lg RC90V9AV4Q to wersja normalna a że slimów nie mam żadnego typu

Andrzej
Andrzej
21 września, 2021 14:16
Reply to  PanAGD

Po co powiela Pan błędnie podawaną głębokość suszarek LG? Sam posiadam model z rankingu i ma 61 cm po blacie, prawie 67 cm ze wszystkim co wystaje i 72 cm z kartonem… Producent podaje błędne dane i wielokrotnie było to weryfikowane w opiniach i komentarzach użytkowników – nawet ze zdjęciami.

Radek
Radek
2 października, 2021 20:17
Reply to  PanAGD

Czy udallo sie potwierdzic zakłamanie wymiarów? Jestem o krok od zamówienia LG RC90V9AV2Q lub LG RC80V9AV3Q i tylko te 69cm mnie powtrzymuje;) Będe dozgonnie wdzięczny za pewną, potwierdzoną informacje o faktycznych wymiarach:)
Zacząłem się zastanawiać czy producent nie dodał kilku centymetrów w związku z faktem że wentylator znajduje się z tyłu (info z sieci bo nie widziałem zdjęć) i musi mieć te kilka centymetrów żeby swobodnie „oddychać” 😉

Piotr
Piotr
12 września, 2021 14:43

Dzień dobry, waham się pomiędzy Bosch WTX87KH0PL a Electrolux EW9H188SPC. Przy obecnych promocjach Electrolux mogę mieć za ok. 3500 a Boscha za ok 3100, 3200 (casback bosch za zakup suszarki). Każda ma swojezady i walety 😉 dlatego wybór bardzo ciężki. Który model Pan by polecił?

Piotr
Piotr
13 września, 2021 12:14
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Właśnie zorientowałem się, że jest jeszcze lepiej – ten bosch WTX87KH0PL wychodzi za ~2950. Uwzględniając cashback boscha, electrolux EW9H188SPC wychodzi nawet odrobinę drożej niż topowy model boscha z serii Home Professional, czyli WTX87EH0PL, który ma emisję hałasu na poziomie 59db (!), więc pewnie zdecyduję się właśnie na niego.
Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Witold
Witold
10 września, 2021 10:16

Dzień dobry, rozważam zakup suszarki Bosch WTM8528FPL głównie ze względu na atrakcyjną cenę (w granicach 2200) oraz funkcję SelfCleaning Condenser. Czy może coś Pan powiedzieć o tym modelu, ew. zaproponować coś innego?

Witold
Witold
10 września, 2021 12:02
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Poleci Pan jeszcze jakąś pralkę do zestawu? Najlepiej żeby się spinała wizualnie;)

Darek
Darek
5 września, 2021 07:25

Rok (albo już dwa?) temu doradził mi Pan przy zakupie pralki z wymienialnymi łożyskami z Siemensa i do dziś jestem z wyboru bardzo zadowolony. Jeszcze raz dziękuję!
Teraz padł, po raz kolejny już, mój 9cioletni Electrolux (suszarka EDH97981w) i chcę ją wymienić. Klęczenie przy czyszczeniu wymiennika to był spory problem. Chciałbym teraz urządzenie bez obsługi wymiennika. Znalazłem kilka i znów proszę Pana o pomoc w wyborze:
LG – myślałem nad modelami RC90V9EV2Q oraz RC90V9AV4Q (potrafi mi Pan powiedzieć czym, poza ceną, różnią się te modele – na stronie lg nie znalazłem różnic) – trochę mnie martwi brak możliwości samodzielnego skontrolowania wymiennika, ale odnoszę wrażenie, że tę metodę samoczyszczenia uznaje Pan za bardziej efektywną niż boschowską i jej Pan mocno ufa. Do tego oczywiście spora gwarancja na silnik i samą pompę, produkcja w Korei, wysoka klasa kondensacji, wyposażenie..
Miele – znalazłem jeden model, który udźwignę cenowo (max4 tys zł) TWB140, obecnie w bardzo dużej promocji. Miele twierdzi, że ich wymiennika w ogóle się nie obsługuje, bo ma extra filtry. Klasa energetyczna gorsza, ale mnie to nie przeszkadza (różnica między tym modelem a powyższym raptem 12kWh/rok, a poza tym mam fotopanele), to jednak model podstawowy i nie ma w nim np. koszyka (ok, ok, skorzystałem z niego w poprzedniej suszarce raz 🤣 ), brak też jakichś zaawansowanych funkcji, ale najbardziej niepokoi mnie tutaj brak silnika inwerterowego. Tam jest taki zwykły? Szczotkowy? To chyba spory minus?…
Bosch – tu miałem już faworyta (WTX87K40PL) i byłem praktycznie pewny wyboru, bo uwiodła mnie wizja nieczyszczenia prawie w ogóle (AutoClean) i funkcje parowe (nigdy nie miałem, ale ponoć to świetna opcja w sytuacji, gdy np koszula, garnitur nie nadalą się do suszarki – suszymy tradycyjnie i wrzucamy na program parowy przed prasowaniem – ponoć świetna sprawa, potrafi Pan coś o tym powiedzieć?). W Pana postach wyczytałem jednak, że samoczyszczenie boscha nie uważa Pan za najszczęśliwszy wynalazek, a już na pewno nie poleca Pan braku pierwszego filtra w/pod drzwiami. Gdyby jednak odpuścić AutoClean, to tracę też funkcje parowe, bo występują zawsze razem i w ten sposób Bosch szybko traci atuty…
Uff, przepraszam, dużo naskrobałem, ale w sumie porad się chyba łatwiej udziela, gdy wiadomo, czego pytający chce i co już wie 😀
Poproszę Pana o opinię. Lubię kupić raz a dobrze i potem raczej nie naprawiać. Komfort, funkcje, niezawodność. Cena jest kwestią czwartorzędną (mogę trochę nagiąć limit 😉 ) Chętnie też zapoznam się z innymi producentami/modelami, jeśli widzi Pan jakieś lepsze opcje.

Darek
Darek
7 września, 2021 09:44
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuję!