599

Pralko-suszarka jaką wybrać? [Ranking 2022]

Rankingi

Aktualizacja: 2 stycznia, 2022
W idealnym świecie każdy powinien mieć miejsce na osobną pralkę i suszarkę, ale nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się tak, że musimy kupić te urządzanie jako 2w1 😉 Skoro tu jesteś to oznacza, że szukasz właśnie takowego sprzętu. Znając wszystkie plusy i minusy pralko-suszarek przygotowałem małą listę modeli, które mają dobre funkcje, parametry i w razie problemów są także naprawialne – przede wszystkim mają wymienne łożyska. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi modelami.

Pralko-suszarka LG F4DN408S0

8kg / 5kg
1400 obr.
DirectDrive
SteamSpa
12 Programów

Na pierwszy ogień idzie pralko-suszarka LG z linii Vivace o sporym wsadzie 8kg, ale mowa oczywiście o samym praniu. Gdy chcemy zrobić pranie i suszenie jednocześnie, maksymalny załadunek wynosi 5kg. Możemy również wybrać sam proces suszenia, są do wyboru m.in. programy: do szafy, normalne eko czy do prasowania.

Warto dodać, że pralka ma jeszcze programy z funkcją pary. Przy alergikach czy dzieciach jak znalazł. Cichą pracę zapewnia silnik inwerterowy DirectDrive. Mamy także opcję dla zapominalskich, czyli dołożenie prania. Sam proces prania ma aż 6 trybów, przez co nasze ubrania są dokładniej doprane.

Funkcja AI DD™ to nowość u LG – zapewnia to lepsze rozpoznanie tkaniny przez pralkę oraz lepszy dobór trybu prania etc. Model ma wymienne łożyska i jest produkowany w PL. Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 75 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:45h

Model dostępny w:
Pralko-suszarka Samsung WD80TA046BE

8kg / 5kg
1400 obr.
EcoBubble
Air Wash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w swoim przedziale. Oferuje 8 kg wsadu prania i 5 kg wsadu suszenia, maksymalne obroty to 1400. Do wybory mamy jeden typowy program Pranie+suszenie, który trwa łącznie prawie 8 godzin przy pełnym wsadzie, ale to nie koniec. Samsung daje nam też możliwość dodanie funkcji suszenia do programów 6 programów m.in. do programu bawełna, syntetyki czy higiena.

Dodatkowo możemy włączyć sam cykl suszenia dla ubrań bawełnianych lub syntetyków.

Przydatnym programem jest program AirWash, który pozwala odświeżyć ubrania przy pomocy samego powietrza, bez użycia nawet kropelki wody. Maksymalny załadunek w tym programie to 1kg, więc mówimy tutaj o odświeżeniu 2-3 koszulek czy jednej bluzy, ale w okresie wakacyjnym jak znalazł.

Silnik inwerterowy zapewnia cichą pracę urządzenia. Resztę już znamy z pralek Samsunga: EcoBubble, Aktywna piania, SmartCheck, EcoCzyszczenie bębna. Od strony serwisowej – łożyska są wymienne. Po więcej zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,1kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:47h

Model dostępny w:
Pralko-suszarka Miele WTD160 WCS

8kg / 5kg
1500 obr.
PerfectDry
Miele@home
12 Programów

Wchodzimy na wyższą półkę cenową, popatrzmy co niemiecki producent oferuje, może ktoś się skusi 😉 Zaczynamy od załadunku – 8 kg prana i 5 kg suszenia, czyli norma. Obroty wirowania podciągnięte do 1500, więc już trochę lepiej. Do wyboru mamy 12 programów, w tym 9 programów pranie + suszenie, te 3 programy bez suszenia to: płukanie/wirowanie, spłukiwanie kłaczków oraz ciepłe powietrze. Czyli każdy program prania może być uruchomiony z opcją suszenia.

Naturalnie możemy uruchomić również samo suszenie, bez potrzeby prania lub skorzystać z programu Ciepłe powietrze, który pozwoli nam dosuszyć ubrania lub odświeżyć te, które np. długo leżały w szafie. Z poziomu aplikacji możemy sterować pralko-suszarką zdalnie i uruchomić ją w dowolnym momencie.

Za proces suszenia jak w każdej pralko-suszarce odpowiadają czujniki, które mierzą wilgotność ubrań czy ich temperaturę, ale Miele poszło o krok dalej i system PerfectDry jest tak dokładny, że sprawdza nawet stopień twardości wody z naszych ubrań. Podobno zbyt duża ilość wapnia może zakłócić pracę czujników, a dla Miele nie jest już to problem.

Zresztą rozwiązań technicznych i technologicznych w Miele jest tak dużo, że jest to temat na osobny wpis. Skupmy się na tym co ważne dla nas użytkowników. A ważnie jest to, że ten produkt został zaprojektowany na 20 lat pracy, a dokładnie 5000 cykli prania i 4000 cykli suszenia.

Model ten kosztuje ponad 6000 zł, czy jest wart swojej ceny? Bez dwóch zdań.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 85 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,3kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 6:29h

Więcej informacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

Pralko-suszarka Samsung WD80T554DBX

8kg / 5kg
1400 obr.
AI Control
EcoBubble™
23 Programy

Efektowny model Samsunga, wizualnie przyciąga oko, srebrny kolor oraz nowoczesny panel sterowania robią robotę. Poza efektownym wyglądem jest to też model efektywny. Ilość funkcji, programów oraz parametry są na topowym poziomie.

Zacznijmy od tego, że mamy do dyspozycji aż 23 programy prania m.in.: Odzież wierzchnia, Pranie Szybkie 15′, Higieniczna para, Koszule, Bawełna, Odzież sportowa czy Delikatne.

Z programów suszenia mamy do wyboru 3 opcje : pranie + suszenie 5 kg, program suszenia bawełny oraz syntetyków.

Dodatkowo do każdego programu prania możemy dodać też funkcję suszenia w opcji: Auto, 30 min, 1 godz. 00 min, 1 godz. 30 min, 2 godz., 3 godz., i 4 godz.

Na plus tego modelu możemy jeszcze zapisać: program parowy, funkcję aktywnej piany, program AirWash od odświeżania ubrań. Dla zapominalskich przydatnym dodatkiem będzie okienko AddWash 😉

Nie możemy zapomnieć o AI Control – czyli sztucznej inteligencji, która uczy się naszych nawyków pralniczych i przy pomocy algortymów dobiera odpowiednie parametry prania czy podpowiada jaki program wybrać. AI daje nam też możliwość sterowania urządzeniem smartfonem.

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:44h

Model dostępny w:
Pralko-suszarka Siemens WN54G200PL

10kg / 6kg
1400 obr.
AntiStain
smartFinish
14 Programów

Duża pojemność, to największy atut tego modelu. Bęben ma ładowność 10 kg prania, a w litrach wychodzi 70, więc pod suszenie 6 kg rozmiar optymalny 🙂

Z programów suszenia mamy do wyboru: Delikatne Suszenie, Intensywne suszenie oraz myTime (ustawienie czasu suszenia od 20 do 120 minut). Dodatkowo cykl suszenia możemy dodać do programów: Bawełna, Eco 40-60, Sytnetyki, Mix, Outdoor, Super 15 (wtedy program wskakuje na 15 minut prania i 45 minut suszenia, typowo do 1-2 koszulek).

Fajną funkcją jest stainRemoval – czyli możliwość wybrania jakie plamy chcemy usunąć z naszych ubrań, do wyboru mamy: olej, krew, czerwone wino oraz trawa.

Wracając jeszcze do cyklu suszenia, możemy tutaj również wybrać jeden z trzech rodzajów suszenia: do szafy, do szafy + oraz do prasowania.

To co zawsze wyróżniało Siemensa na tle konkurencji, to program Outdoor do odzieży posiadającej powłoki membranowe czy wodoodporne. Jak wiadomo taka odzież potrzebuje odpowiedniej temperatury prania oraz delikatnych ruchów bębna, aby nie straciła swoich parametrów. Dodatkowo do prania możemy dodać specjalny środek do impregnacji.

Program smartFinish przyda się nam, kiedy będziemy potrzebowali na szybko odświeżyć koszulę czy t-shirt. SmartFinish dodatkowo ułatwi nam rozprasowanie nawet mocnych zagnieceń 🙂

Poza tym pralko-suszarka ma silnik inwerterowy, co zapewni cichą pracę, są czujniki załadunku oraz stopnia wysuszenia ubrań, mamy opcję skracaniu czasu prania czy dodania prania w trakcie cyklu. Minusem są niewymienne łożyska, na szczęście w tych modelach jest to element, który praktycznie się nie psuje.

Po więcej danych zapraszam tutaj.

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 79 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 4,4kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:40h

Wymiary (GxSxW) [cm]: 59 x 59.8 x 84.8

Model dostępny w:
Pralko-suszarka LG F2DV5S7S1E (SLIM)

7kg / 5kg
1200 obr.
AI DD™
TurboWash
14 Programów

Jeden z popularniejszych modeli w wersji slim. Maksymalny wsad w cyklu prania wynosi 7 kg, w cyklu suszenia 5 kg, a głębokość to 47,5 cm, przy małych łazienkach jak znalazł.

Dedykowanych programów do suszenia mamy dwa tj. Pranie+Suszenie oraz program Suszenie. W obu przypadkach maksymalny załadunek to 5 kg. Dodatkowo możemy ustawić tryb suszenia: normalny, czasowy, wygładzanie (do prasowania) oraz delikatny. Co daje nam całkiem sporo możliwości suszenia różnych tkanin.

Poza tym możemy również dodać większości programów prania dodać tryb suszenia, ale należy wtedy pamiętać, żeby nie przekraczać tych 5 kg, bo możemy się niemiło rozczarować, że pranie jest niedosuszone.

Kolejnym atutem tego modelu jest system AI DD, który precyzyjnie dobiera parametry prania takie jak – ruchy bębna, czas prania czy ilość wody według załadunku i wybranego programu.

Mamy również do wyboru dwa programy parowe: Antyalergiczny i Ubranka dziecęce. A dla osób lubiących prać głównie na krótkich czasach, jest program TurboWash59, który dzięki 4 dyszom efektywnie wypierze do 4 kg ubrań w niecałą godzinę.

Po więcej danych zapraszam tutaj 🙂

– Zużycie wody na cykl pranie+suszenia: 80 L
– Zużycie energii na cykl pranie+suszenia: 3,2kWh
– Czas trwania cyklu pranie+suszenie: 7:50h

Wymiary: 600 x 475 x 850 mm (SxGxW)

Model dostępny w:


W powyższej liście starałem się dobrać modele, które będą oferowały różne ciekawe rozwiązania, będą funkcyjne i w razie awarii będzie je można naprawić. W razie pytań o któryś z modeli z rankingu lub o całkiem inny, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach poniżej. Zapraszam do dyskusji 🙂

guest
599 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
21 czerwca, 2022 15:24

Dzien dobry, dziekuje za ranking! Szukam obecnie pralko suszarki dla dwojki dorosłych bez dzieci, pranie maks 3 razy w tygodniu,mała lazienka
Wersja do 2500 zł. Jaki model by Pan polecał? Co Pan sadzi o marce Candy w temacie pralko suszarek? Z gory dziekuje za info!

Maria
Maria
22 czerwca, 2022 13:05
Reply to  PanAGD

Dziekuje za info. Z głebokoscią nie ma problemu, tutaj jest spory zapas, nie musi to byc absolutnie model slim, jak zrozumialam, lepiej zeby to nie był slim nawet. U nas zmiesci sie normalny model. natomiast obecnie mamy pralke na wsad 4,5 kg i robimy 3 prania w tygodniu rzadko 4, wiec nie potrzebujemy pralki z wsadem typu 9 kg nawet 8 kg to za dużo na pranie u nas. Z góry bardzo dziekuje za porady w tym temacie

Mat
Mat
25 maja, 2022 07:55

Cześć 🙂
poszukuję pralko-suszarki o możliwie największym załadunku. Duży objętościowo bęben dobrze się u mnie sprawdzał.
Obecnie użytkuje Haier I-Pro 7 HWD120-B14979 ale w okresie 9 miesięcy była serwisowana już 7 razy i mam dość… – idzie do zwrotu 🙂 – pod względem wielkości załadunku jest bezkonkurencyjna (12 kg / 8 kg) i szukam czegoś co ją godnie zastąpi (dużo susze i niechętnie rozdzielam pranie na kilka razy aby wysuszyć).

Będę wdzięczny za pomoc 🙂

Mat
Mat
29 maja, 2022 09:43
Reply to  PanAGD

Na podstawie Twoich rekomendacji poleciłem LG Vivace teściowej i dla niej jest OK 🙂
Jedyne co to te LG mają dość małe bębny w porownaniu do Haiera HWD120 czy mojej poprzedniej Electrolux EWW1697MDW ktora przez 6 lat dzialala super a potem cos sie przytkalo i przestala suszyc (pomimo sprawnosci technicznej).
Stąd zastanawiam się nad Electroluxem ew8wn261bp

Mat
Mat
29 maja, 2022 10:06
Reply to  PanAGD

W specyfikacjach nigdzie nie zauważyłem podanych pojemnosci bebna w litrach – skad brac takie i info? 😀

Oceniałem to organoleptycznie plus Electrolux jest o prawie 4cm głębszy (60 cm) vs LG 56 cm, stad zalozylem ze to tylko potwierdza tą teorie.

Electrolux i Haier maja duże otwory wsadu bębna a w Lg są standardowej wielkosci, co mogło zaburzyć mój odbiór pojemności bebna…

Paweł
Paweł
26 marca, 2022 19:45

Witaj
Również zamierzam zakupić pralko suszarkę znalazłem 4 modele w podobnych cenach która byś najbardziej polecał ? Z góry dziękuje ( Pralko-suszarka LG F4DV508S0E; Pralko-suszarka LG Vivace F4DV509S1E; Pralko-suszarka LG F4DV508S1E; Pralko-suszarka LG F2DV5S8S1

Maciek
Maciek
19 marca, 2022 04:36

Hej, pralko suszarka LG F4DN408S0 już niedostępna i zastąpiła ją nowa LG F4DV508S0E. Warto ją kupić, to następca? A może lepiej dopłacić do Pralko-suszarka LG F4DV509S1E. Czy LG ma wymienne łożyska? Chce kupić coś od LG (nie slim).

Last edited 3 miesięcy temu by Maciek
Ewa
Ewa
11 lutego, 2022 15:06

Dzień dobry.Cieszę się,że trafiłam na Pana stronę…Chcę kupić nową pralkę i mam pytanie czy kupując samą pralkę bez możliwości suszenia sprzęt będzie lepszej jakości,trwalszy,mniej podatny na awarie,oszczędniejszy/oczywiście porównując samo pranie/,tańszy?Pralko-suszarka ma swoje zalety,ale nie jest mi niezbędna/2 osoby dorosłe,pranie raz w tygodniu…ale jeśli nie ma to znaczenia to warto mieć opcję suszenia/używać jej nie muszę/.Mam nadzieję,żę zrozumiale to wyłożyłam.Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Łukasz
Łukasz
22 stycznia, 2022 19:22

Dzień dobry, jeżeli chodzi o pralko-suszarki to warto jeszcze zwrócić uwagę na jakiś model poza powyższym zestawieniem, jeżeli bierzemy pod uwagę koszty eksploatacji (prąd i woda) oraz satysfakcjonujący efekt suszenia? Nie ma miejsca niestety na dwa osobne urządzenia.

Łukasz
Łukasz
23 stycznia, 2022 15:05
Reply to  PanAGD

Właśnie biorę to również pod uwagę, bo takich warunków laboratoryjnych nigdy nie osiągniemy 🙂
Mam jeszcze pytanie, bo rozważam taką możliwość – zakup pralko-suszarki LG F4DN408S0 lub LG F2DV5S8S1 (Slim), aby zamontować na niej w późniejszym czasie suszarkę tradycyjną (na razie układ łazienki na to nie pozwala). Czy na pralko-suszarkę F2DV5S8S1 (Slim) znajdzie jakaś rozsądna propozycja suszarki, w której można wykorzystać dedykowane mocowanie bez dodatkowego pasa? Rozumiem, że gdybym znalazł miejsce na F4DN408S0 to nie byłoby z tym problemu i mógłbym szukać suszarki LG (może jakaś propozycja?), którą bez problemowo można zamontować i dodatkowo całość lepiej wygląda. Ostatnie pytanko, jeżeli zwracam również uwagę na możliwość wymiany łożyska, to warto jeszcze wziąć pod uwagę jakąś inną pralko-suszarkę? Na niczym więcej mi w zasadzie nie zależy (może w F4DN408S0 brakowałoby jedynie Turbowash), ale może jest jakieś urządzenie, które łatwiej połączyć z suszarką i nie zajmuje dużo miejsca, bo suszarek Slim dalej malutko i wybór jest mocno ograniczony.

Ewa
Ewa
17 stycznia, 2022 15:09

dzień dobry
chciałabym się dowiedzieć opinii na temat tej pralko-suszarki Candy

Pralko-suszarka Candy Smart Slim CSWS4 3642DE/2-S
To urządzenie ma być w mieszkaniu wakacyjnym, z bardzo małą łazienką.
Awaryjność i możliwość naprawy to sprawa drugorzędna, dokupię ubezpieczenie na 5lat, a w tej cenie najwyżej po 5latach wymienię na nowe…
Ważne dla mnie sprawy to jak ona pierze i suszy, a także jak bardzo jest głośna.
W domu mam osobno pralkę i suszarkę siemens. Zdaję sobie sprawę,że tej efektywności nie osiągnę, ale czy praniem z candy będę bardzo zawiedziona?
Pranie to głownie ręczniki, pościel- czy bardzo gniecie urządzenie wyposażone w tak mały bęben?

Ewa
Ewa
17 stycznia, 2022 20:17
Reply to  PanAGD

docelowo, czy do tego jeszcze plus 5cm? W sumie tak docelowo do 50cm byłoby do przyjęcia, jeśli jeszcze o niebo lepiej sie spisuje i niewiele droższa to z radością przyjmę.

Konrad
Konrad
12 stycznia, 2022 07:47

Witam,
Poproszę o rozwianie dylematu Siemens WN54G200Pl czy LG Vivace F4DV710H1E? Czy ewentualnie jakiś inny model LG?

Damian
Damian
10 stycznia, 2022 17:34

Witam. Myślę nad pralko-szuszarką SIEMENS WN54G200PL czy lepiej szukać czegoś innego? Dodam że głębokość to max 61cm

Damian
Damian
10 stycznia, 2022 20:46
Reply to  PanAGD

Wynika to z tego że stoi ona przy drzwiach wejściowych do łazienki a do tego nad pralka jest szafka 😁

Łukasz
Łukasz
9 stycznia, 2022 10:37

Dzień Dobry,
Jak to jest z tymi pralko-suszarkami slim?
Dla przykładu prezentowana w zestawieniu LG F2DV5S7S1E ma 47cm głębokości, ale jest to liczone bez wystających elementów. Ile w rzeczywistości ma głębokość tego produktu biorąc pod uwagę wszystkie wystające elementy wraz z podłączeniem, aby móc ją przykładowo całkowicie zabudować?

Pozdrawiam

Łukasz
Łukasz
9 stycznia, 2022 11:20
Reply to  PanAGD

W instrukcji z pralki LG F2DV5S8S0
https://www.oleole.pl/product-user-manual/66629017489/MFL71764310_00_PL_200928.pdf na stronach 12 i 13 można wyczytać, że głębokość „brutto” jest o 6cm większa, dodatkowo zalecają, aby z tyłu było 10cm luzu – co z 47cm robi aż 63 cm 🙁