128

Pralka ładowana od frontu – jaką kupić? [Ranking pralek 2022]

Rankingi

Aktualizacja: 28 czerwca, 2022

Ranking pralek w którym zebrałem modele z różnych przedziałów cenowych. Główne założenia przy tworzeniu poniższej listy to najlepsze modele w swojej cenie, które oferują ciekawe programy i funkcje, mają sprawdzoną konstrukcję i które sam spokojnie wybrałbym dla siebie. Na liście są pralki m.in. z programami parowymi, załadunkiem od 7-8 kg do nawet 10 kg, ale także proste i łatwe w obsłudze modele. Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę wybrać, to myślę, że poniższa lista modeli będzie pomocna:)


W cenie do 1899 zł

Pralka Bosch WAN2829EPL

Wsad 8kg
1400 obr.
Klasa C
48l/cykl
15 programów
Silnik inwerterowy

Zaczynamy od pewniaka. Linia WAN jest z nami od kilku lat i jest to sprawdzony produkt. Model WAN2829EPL to najwyższy model wśród WANów – ma 8 kg wsad, 1400 obrotów oraz pełny zakres programów i funkcji jakie możemy znaleźć w tej linii.

15 programów m.in.: AntyAlergia, Mix szybki, Sport/Fitness, Bawełna czy też program 15/30 minut typowo do odświeżania małej ilości ubrań.

Funkcje dodatkowe: Ustawienia temperatura, regulację obrotów wirowania, opcję skracania czasu prania, pranie wstępne oraz opóźnienie startu. Czyli wszystko co potrzeba w codziennym użytku.

Pralka w obsłudze jest bardzo intuicyjna, sama dobiera najlepsze parametry dla danego programu, ale daje nam też możliwość ich zmiany. Jeśli stwierdzimy, że chcemy wybrać np. niższą temperaturę czy też inne obroty wirowania na danym programie, to możemy to swobodnie zmodyfikować. Silnik inwerterowy i dodatkowa osłona na drzwiczkach zapewniają bardzo cichą pracę, co jest atutem, gdy łazienka czy pralnia jest niedaleko strefy dziennej czy sypilani.

System ActiveWater Plus dobiera odpowiednią ilość wody względem załadunku oraz reguluje czas prania i często z 2 godzin schodzimy do niewiele ponad godziny.

Od strony serwisowej ma wymienne łożyska, dostęp do części zamiennych jest szeroki, a ich ceny są niskie (wbrew obiegowej opinii 🙂 ).

Standardowa cena tego modelu to 1899 zł, ale często jest w promocji i można go kupić np. za 1499 zł lub nawet 1399zł 😉

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 2000 zł

Pralka LG Vivace F4WV508S1E

Wsad 8kg
1400 obr.
Klasa C (63 kWh)
48l/cykl
14 programów
Programy parowe

Pralka F4WV508S1E to kolejny model, który oferuje bardzo dobre parametry prania i ma sporo funkcji dodatkowych, co pozwala nam wpływać na cykl prania. Ale to czym się wyróżnia najbardziej ten model na tle konkurencji to:

Programy parowe – LG w tym temacie jest liderem, jako pierwszy na szerszą skalę zaczął produkować pralki parowe, także wiedzą co czynią 😉 Para to oczywiście idealny sposób na usunięcie wszelakich alergenów z ubrań (do 99,9%). W tym modelu mamy dwa programy parowe: Antyalergiczny parowy, Ubranka dziecięce parowo.

System AI DD – zapewnia precyzyjny dobór ilości wody według załadunku oraz odpowiedni dobór ruchów bębna do rodzaju tkanin. Przekłada się to na lepszą efektywność prania oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia ubrań w cyklu.

Program TurboWash – Czyli idealny program na co dzień, który wypierze w ciągu niecałej godziny do 5 kg ubrań. Podkreślam słowo wypierze, a nie tylko odświeży. Wiele pralek w krótkich programach przepierze do 3-4 kg ubrań, a tutaj mówimy pełnoprawnym praniu 😉

Poza tym do wyboru mamy 14 programów: Bawełna, Eco 40-60, Bawełna+, Mieszane, Syntetyczne, Kołdry, Antyalergiczny parowy, Ubranka dziecięce parowo, Odzież sportowa, Ciche pranie, Mój program (Wi-Fi), Delikatne, Pranie ręczne, Szybki 30, Turbowash 59, Czyszczenie bębna.

Z opcji dodatkowych wybrać możemy: Pranie wstępne, Opóźnienie startu, Blokada rodzicielska, Regulacja Wirowania. Dwa tryby płukania: Normalne, Płukanie+ oraz opcję prania: Intensywne.

Funkcja ThinQ umożliwia nam sterowanie pralką przy pomocy smartfona, ale w codziennym życiu sprawdzi się bardziej jako przypominacz, informujący, że pranie jest gotowe i możemy je wyciągnąć 😉

Od strony serwisowej łożyska są wymienne, produkcja jest w PL, więc dostęp do części zamiennych mamy zapewniony.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępne w:

W cenie do 2400 zł

Pralka SAMSUNG WW90T534DAE

Wsad 9kg
1400 obr.
Klasa A (49 kWh)
40l/cykl
23 programów
Aktywna piana

Samsung odświeżył linię swoich pralek, design stał się bardziej nowoczesny, a największa zmianę zrobiono przy panelu sterowania. Teraz do wyboru programu używamy centralnie umieszczonego pokrętła, a z prawej strony na wyświetlaczu pokazuje się nam nazwa programu, obroty wirowania i temperatura. Parametry te możemy zmieniać pod swoje preferencje, oraz możemy wybrać funkcje dodatkowe. Całość według mnie prezentuje się bardzo dobrze, ale nie tylko wygląd się liczy, zajrzyjmy do wnętrza 🙂

Do wyboru mamy aż 23 programy, wymieniać wszystkich nie będę, ale te najważniejsze to: Higieniczna para, Dziecięce, Pranie Szybkie 15′, Dżinsy czy Program mix. Z funkcji dodatkowych wybrać możemy: pranie intensywne, aktywna piana czy pranie wstępne.

Samsung zawsze opierał swoje produkty o technologie, które mają efektywniej wpływać na jakość prania, nie inaczej jest w tym modelu. W pralce mamy zamontowany znany chyba wszystkim system EcoBubble, który rozpuszcza proszek i tworzy z niego pianę, a to przekłada się na lepsze wchłaniania w czasie prania. Do tego systemu dodano jeszcze funkcję aktywnej piany, która sprawdza się przy praniu mocno brudnych ubrań albo przy większym wsadzie.

Autodozowanie – świetna sprawa. Wlewamy do zbiornika płyn do prania oraz do płukania, zasuwamy szufladę i na kilkanście prań mamy problem z głowy. Pralka sama dobiera ilość detergentu względem ilości prania oraz danego programu. Bardzo dobrze to działa, przy moich testach ubrania zawsze były doprane i pachnące 😉

Higieniczna para – to już powoli standard w pralkach, więc i Samsung dodał program parowy do tego modelu. Idealnie sprawdzi się przy alergikach lub gdy chcemy pozbyć się alergenów z naszych ubrań, pluszaków czy np. pościeli.

Od strony technicznej – pralkę napędza silnik inwerterowy, łożyska są wymienne, a pralka produkowana jest w PL 🙂

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępne w:

W cenie do 1700 zł

Pralka Siemens WM14N28XPL

Wsad 8kg
1400 obr.
Klasa C
48l/cykl
15 programów
Silnik inwerterowy

Siemens WM14N28XPL to bliski kuzyn pierwszego w zestawieniu Boscha WAN2829EPL. Podzespoły, konstrukcja, funkcje czy parametry są w zasadzie takie same. Można powiedzieć, że różnica jest głównie wizualna, ale żeby nie było, że to kopia 1:1, to zmieniono niektóre programy prania 🙂

Do wyboru mamy standardowo 15 programów, m.in. bawełna, intensywne, Mix Szybki, delikatne, Szybki 15/30. To co jednak wyróżnia ten model, to program Outdoor/impregnacja oraz Dessous.

Outdoor/impregnacja jak sama nazwa wskazuje, jest programem dedykowanym ubraniom sportowym czy funkcyjnym, które posiadają powłoki nieprzemakalne etc., dodatkowo możemy skorzystać z funkcji impregnacji z dodatkiem specjalnego środka.

Program Dessous to specjalny program dla bardzo delikatnej odzieży z włókien syntetycznych, jedwabiu i lycry, np. bielizny koronkowej.

Przydatnym programem jest Czyszczenie Bębna. Teraz pierzemy głównie w niskich temperaturach i krótkich programach, a to stwarza idealne warunki dla bakterii i innych drobnoustrojów. Raz w miesiącu najlepiej skorzystać z tej opcji i będziemy mieli pewność, że pralka jest sterylnie czysta.

Funkcje dodatkowe – opóźnienie startu, opcja skracania czasu prania, pranie wstępne oraz funkcja łatwe prasowanie.

W pralce mamy oczywiście systemy wagowe, które dobierają ilość wody i czas prania według załadunku. Jest silnik inwerterowy, są wymienne łożyska, jest funkcja dodawania prania w trakcie trwania cyklu, więc mamy wszystko co potrzebne do komfortowego prania 😉

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 3300 zł

Pralka Miele WEA 025 WCS Active

Wsad 7kg
1400 obr.
Klasa B
45l/cykl
12 programów
CapDosing

Miele WEA 025 WCS Active czyli ukłon niemieckiego producenta w kierunku polskiego konsumenta 😉 Standardowo pralki Miele na naszym rynku kosztowały grubo ponad 6-7 tysięcy złotych, od jakiegoś czasu można znaleźć modele za 3k, co sprawia, że stają się bardziej dostępne dla naszych portfeli i w dalszym ciągu otrzymujemy produkt z półki premium.

Zacznijmy od programów prania. Do wyboru mamy ich 12, co może nie jest ogromną liczbą, ale na liście znajdziemy tylko przydatne programy: Bawełna, Bawełna z praniem wstępnym, Tkaniny delikatne, Tkaniny bardzo delikatne, Wełna (Pranie ręczne), Expres 20, Tkaniny ciemne/Jeans, Outdoor, Impregnacja, Płukanie / Krochmalenie, Pompowanie / Wirowanie oraz ECO 40-60. Jak dla mnie kompilacja programów idealna 🙂

Z funkcji dodatkowych wybrać możemy: skrócenie czasu prania, namaczanie, dodatkowa woda, dodatkowe płukanie. Na panelu sterowania możemy także regulować temperaturę prania oraz obroty wirowania.

Miele zastosował w tym modelu system CapDosing, który pozwala na dokładne dozowanie środka piorącego odpowiednio do wybranego programu. Dostępnych jest 6 specjalnych środków piorących, 3 płyny do płukania, impregnat ImpraProtect, Booster do walki z silnymi zabrudzeniami oraz CottonRepair. Zestaw kapsułek kosztuje ok. 30-40 zł, do codziennego użytku raczej mało opłacalna sprawa, ale jako opcja bardzo przydatna sprawa.

Co jeszcze? Mamy system wagowy, opcję dokładania prania w trakcie trwania cyklu, silnik inwerterowy, bęben SoftCare. Pralka ma wymienne łożyska, a produkcja tego modelu odbywa się….w Polsce 😉 Mimo to, Miele zapewnia, że pralka testowana jest na 20 lat użytkowania, a ile wytrzyma, to wyjdzie w praniu 🙂

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 3000 zł

Pralka Bosch WGG244MEPL

Wsad 9kg
1400 obr.
Klasa A
48l/cykl
14 programów
AntiStain

WGG244MEPL to najświeższy model w ofercie niemieckiego producenta. Model, który prezentuje się nowocześnie i oferuje nowoczesne funkcje i programy.

Lista 12 programów prania może wydawać się dosyć mała, ale jak ją zgłębimy, to okazuje się, że w sumie niczego nie brakuje. Do wyboru mamy: Bawełna, ECO40-60, Syntetyki, Delikatne, Wełna, Mix Szybki, Płukanie, Wirowanie/odpompywanie, Czyszczenie bębna, Jeans/ciemne kolory, Super krótki 15/30, Pierz/Puch, Odzież funkcyjna i Higiena plus.

Czyli zakres programów, który pozwoli i na szybko odświeżyć ubrania, skorzystać z codziennego programu, który trwa około godziny, wypierzemy kurtki puchowe czy pościele, a nawet odzież sportową z membranami.

Przydatnym programem jest również Czyszczenie bębna. Pierzemy głównie w niskich temperaturach i krótkich cyklach, a to idealne warunki do rozwijania się bakterii czy pleśni, dlatego zaleca się raz na miesiąc skorzystać z tego programu. Mało tego, pralka sama się upomni o czyszczenie, gdy przez dłuższy czas nie skorzystamy z programu, gdzie temperatura będzie wynosić minimum 60°C.

Ciekawą funkcją, którą Bosch nam zaserwował w tym modelu to – AntiStain. Czyli wybieramy jeden z 4 rodzajów plamy: tłuszczu, trawy, czerwonego wina czy krwi, a pralka dostosuje parametry prania, ruch bębna, czas namaczania etc. do konkretnego zabrudzenia. Efektywne rozwiązanie bez potrzeby korzystania z dodatkowej chemii.

Pozostałe funkcje dodatkowe: regulacja temperatury, regulacja wirowania, opcja mniej zagnieceń, pranie wstępne, woda i płukanie plus, Opóźnienie startu, skracanie czasu prania oraz opcja dołożenia prania.

Można by jeszcze sporo ciekawych rzeczy dodać, ale wymienię te najistotniejsze atuty: automatyczny dobór wody, silnik inwerterowy, bęben VarioDrum, poziom hałasu przy wirowaniu to tylko 70 dB, bęben 65l, produkcja w Niemczech.

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 1400 zł

Pralka Bosch WAJ2006KPL

Wsad 7kg
1000 obr.
Klasa D
45l/cykl
7 programów
SpeedPerfect

Bosch WAJ2006KPL to idealna oferta dla osób, które szukają prostej pralki w obsłudze, z podstawowymi programami i funkcjami. Prostszej w obsłudze pralki na rynku chyba już nie ma 😉

Do wyboru mamy 7 programów prania: Bawełna, Mix Szybki, Super krótki 15/30, Delikatne/Jedwab, Wełna, Syntetyki, oraz osobne płukanie i wirowanie.

Zakres programów podstawowy, ale jak ktoś szuka pralki w której będzie używać głównie 2-3 programów, to mamy produkt idealny 🙂

Z funkcji dodatkowych mamy do wyboru: regulacja obrotów wirowania, opóźnienie startu oraz SpeedPerfect – czyli możliwość skrócenia czasu prania. Pralka ma również funkcję pauzy, która pozwoli nam dodać pranie w trakcie trwania cyklu.

Pralka ma system doboru wody do załadunku, silnik inwerterowy, wymienne łożyska, a całość produkowana jest w PL. Dobry, prosty i sprawdzony automat 🙂

Więcej specyfikacji na stronie producenta.

W ofercie Boscha dostępny jest również model WAJ na 1200 obrotów wirowania – WAJ2406GPL.

Model dostępny w:

Mam nadzieję, że powyższy ranking pralek okazał się przydatny 🙂 Jeśli masz pytanie o któryś z modeli, albo masz na oku inny typ, ale nie wiesz czy warto go kupić? Zapraszam do zadawania pytań i komentowania poniżej 🙂

guest
128 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
10 sierpnia, 2022 05:13

Dzień dobry, czy zestaw LG F4WV710S1E + LG RC90V9AV3Q jest w optymalny w półce cenowej do 7tys. zł ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Zależało mi na sterowaniu smartfonem oraz klasie energetycznej A.

Wiola
Wiola
6 sierpnia, 2022 12:44

Witam.
Proszę o pomoc interesuje mnie zakup pralki slim z głębokośćią do 45cm szerokością 50cm wysokość 85 bedzie ok. Chciała bym aby miala funkcje parowe możliwość dodawania prania, wymienne łożyska plus jakieś dodatkowe funkcje przydatne przy małym dziecku. Cena do 3000tyś jezt możliwość zwiekszenia budrzetu jeżeli to będzie pralka z serii premium.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Wiola

Arek
Arek
6 sierpnia, 2022 10:17

Witam. Szukam dobrej pralki w budżecie do 5tys. W przyszłości chciałabym kupić suszarkę więc dobrze żeby do siebie pasowały. Zależy mi na 9kg wsadu, klasa energetyczna A, para, standardowe wymiary, w miarę szybkie programy. Zastanawiam się nad Samsung seria 9 lub LG vivace v700 ale może być również inny producent. Kolor tylko nie biały. Proszę o pomoc 🙂 Dziękuję i pozdrawiam.

Arek
Arek
8 sierpnia, 2022 09:40
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za odpowiedź. A gdybym jednak zdecydował się na biały kolor to co mógłby Pan polecić? Pozdrawiam

Magdalena
Magdalena
5 sierpnia, 2022 05:17

Witam, proszę o poradę czy pralka Gorenje WNEI82SDS/PL jest warta zakupu .

Magdalena
Magdalena
5 sierpnia, 2022 11:48
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo za pomoc która rozwiązała mój dylemat 🙂

Andrzej
Andrzej
3 sierpnia, 2022 06:44

Witam, Czy pralki Siemensa z linii iQ500 mają rozbieralne zbiorniki? Jeśli tak to wszystkie czy zależy od modelu?
Czy warto szukać pralki z systemem Aquastop? To zabezpieczenie warte jest dopłaty i faktycznie w razie awarii coś daje? Pytam ponieważ jestem już po jednej niemiłej sytuacji zalaniowej, co prawda nie przez awarię pralki ale uczestniczyła w tym. Jak dotąd zawsze miałem bezproblemowy dostęp do zaworu i woda była odcinana, gdy pralka nie była w użyciu, teraz chcąc postawić suszarkę na pralce praktycznie odcinam sobie dostęp do zaworu. Czy normą jest zostawianie pralki nawet bez aquaStop ciągle pod ciśnieniem i raczej nie ma się czego obawiać, ponieważ nie słyszy się o przypadkach np. pęknięcia węża, czy może to się zdarza?

Andrzej
Andrzej
3 sierpnia, 2022 08:16
Reply to  PanAGD

Dziękuję za pomoc. Zalanie nie było winą awarii pralki, budowlańce zostawili mi dziurę po wiertle w rurze odpływowej od odprowadzenia wody z pralki, wyszło po 2-3 miesiącach na ścianie w przedpokoju, ale w głowie jednak myśl siedzi ;). Wracając do tematu, nad aquatopem myślałem tylko dlatego, że nie będę miał możliwości zamykać dopływu wody do pralki a jakoś dotąd zawsze to robiłem po praniu i spałem spokojniej. No nic raczej wrócę do pierwszej myśli czyli Bosch z serii WAN.

Luka Brasi
Luka Brasi
1 sierpnia, 2022 08:49

Witam czy może mi Pan powiedzieć czy ta pralka ma wymienne łożyska,i czy warto ją kupić ? Bosch WAVH8K92PL.
Pozdrawiam.

Tomasz
Tomasz
31 lipca, 2022 11:18

Hej, poleca pan LG Vivace F4WV508S1E jaka jest różnica miedzy tą pralką a LG F4WV508S2E? Który model lepiej wziąć jeżeli aktualnie są w tej samej cenie? widzę że S1E ma klase C a S2E ma klase B, czy jest więcej różnic?

Artur
Artur
21 lipca, 2022 23:24

Mam pytanie czy WW90T504DAE i WW90T534DAE to te same modele i mają rzeczywiście wymienne łożyska. Szukam pralki na nowe mieszkanie. I mam pozytywnie doświadczenie z pralkami LG no może z wyjątkiem czujnika wsadu. I lubię funkcje Smart więc trudno mi się z tym rozstać ale wygląda tych Samsungów bardzo mi się podoba. Choć rozsądek podpowiada by kupić WAN2829EPL i darować sobie te bajer.

Jagoda
Jagoda
21 lipca, 2022 10:56

Witam, poszukuję na cito 🙂 cichej pralki slim, z funkcją mniej zagnieceń i wskaźnikiem postępu prania. Poprzednia pralka Ardo, piorąca od prawie 20 lat bez awarii, niestety padła.
Zastanawiam się nad:

  1. Electrolux EW6SN426BPI PerfectCare 600
  2. Pralka Beko WUE8626XBWS SteamCure
  3. Pralka Amica WA2S612BKiSVD

A może jeszcze jakaś inna? Bardzo proszę o poradę.

Luka Brasi
Luka Brasi
20 lipca, 2022 13:57

Witam jaką pralkę by Pan polecał do 3500 może delikatnie droższa,zależy mi na tym aby części jak łożyska były wymienne i porzadny silnik.Interesuje mnie Bosch,Samsung,Miele.
Z góry dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam.