Lista modeli

Okap Amica OMP6555BG
Listę otwiera okap Amica OMP6555BG, który nazwałbym takim złotym środkiem – cenowo jeszcze mieści się w przystępnym budżecie, a moc i cichość pracy ma na optymalnym poziomie. No i do tego bardzo ładnie się prezentuje, czarne szkło robi robotę. Często go polecam, bo i warto.
Największe zalety
– Wydajność: 599 m³/h – pozwoli na przefiltrowanie dużej ilości oparów, spokojnie wystarczy do kuchni, która ma nawet 30m2.
– Silnik inwerterowy – obniża zużycie energii i poprawia efektywność oraz akustykę okapu
– Sterowanie sensorowe – brak przycisków zwiększa estetykę oraz łatwość w utrzymaniu w czystości, a samo sterowanie jest bardzo proste. Dodatkowo okap ma funkcję sterowania gestami.
Dodatkowo okap ma timer, oświetlenie LEDowe, a cały front wykonany jest ze szkła, co ułatwia utrzymanie okapu w czystości.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 59.8, Wysokość [cm]: 28.8, Głębokość [cm]: 29
Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Okap ELECTROLUX EFG716R
Electrolux EFG716R to drugi najczęściej polecany przeze mnie model, głównie ze względu na funkcję Hob2Hood® czyli możliwość łączenia się z płytą i automatyczny dobór siły wyciągu. Oczywiście płyta w tym przypadku również musi być z Electroluxa, ale jak nie zależy nam tej opcji, to kolejnymi atutami jest duża wydajność, są też wskaźniki nasycenia filtrów węglowego i tłuszczowego i oświetlenie LEDowe.
Największe zalety
– Wydajność: do 700 m³/h – jedna z większych mocy na rynku i w tej cenie
– Hob2Hood® – komunikacja między płytą a okapem = automatyczny dobór mocy wyciągu
–Pilot zdalnego sterowania – niby zbędny dodatek, ale w czasie dłuższego gotowania czy kręcenia się w kuchni daje większą swobodę bez konieczności latania co chwilę do okapu
Okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza, a opary odprowadzane są obwodowo, co zwiększa wydajność.
Model EFG716R wykończony jest w kolorze czarny mat, a dostępne są jeszcze wersje srebrna i biała.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 54.0, Wysokość [cm]: 33.1, Głębokość [cm]: 30
Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Okap Globalo Loteo 60.4 Plus
Na liście nie mogło zabraknąć Globalo Loteo 60.4 Plus, który co prawda mieści się dalej na tej wyższej półce cenowej, ale jakość i wydajność idzie w parze z ceną.
Największe zalety
– Wydajność: do 640 m³/h – duża wydajność, spokojnie starczy do większości kuchni, nawet tych połączonych z salonem
– Czarne szkło – dobrze wygląda i łatwo utrzymuje się w czystości
– Sterowanie sensorowe – dotykowy panel sterowania jest prosty i intuicyjny w obsłudze, po kilku użyciach nie będzie trzeba się schylać, że ustawić moc 😉
Okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza, opary odprowadzane są obwodowo, co przekłada się na większą wydajność.
Dostępna jest również biała wersja tego okapu – Loteo 60.4 Plus White.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 59.6, Wysokość [cm]: 35.0, Głębokość [cm]: 29.0
Więcej specyfikacji na stronie producenta.

Okap Faber BI 52 BK 2LS
Okap Faber BI 52 BK 2LS to przedstawiciel modeli tych bardziej przystępnych dla naszych portfeli, ale automatycznie musimy przyjąć kompromis cena/wydajność/głośność. Co nie zmienia faktu, że w swoim budżecie to dobry okap.
Największe zalety
– Wydajność: do 460 m³/h – przyzwoita wydajność, spokojnie starczy do kuchni o metrażu do 15-16m2.
– Sterowanie przyciskami – proste sterowanie zakresem pracy okapu, oświetleniem oraz timerem
– Oświetlenie LED – powoli to standard, ale dobrze, że i w tańszych okapach dorzucają LEDy zamiast halogenów
– Głośność 63dB – w zupełności akceptowalny poziom hałasu w stosunku do ceny i wydajności
Okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 52.5, Wysokość [cm]: 25.2, Głębokość [cm]: 29.1

Okap GÖTZE & JENSEN BH600KM
GÖTZE & JENSEN BH600KM to kolejny okap, który mieści się w tym przyjemniejszym budżecie, mimo to wykończony jest w szkle, wizualnie wygląda jak w droższych opcjach, a parametry takie jak wydajność czy głośność są na bardzo dobrym poziomie.
Największe zalety
– Wydajność: do 610 m³/h – duża wydajność, spokojnie starczy do kuchni o metrażu powyżej 20m2.
– Sterowanie przyciskami – proste sterowanie zakresem pracy okapu, oświetleniem oraz timerem
– Oświetlenie LED – długi pasek LED dobrze doświetla płytę grzewczą
– Głośność 50-66dB – na niższych biegach okap jest cichy, przy maksie już da po uszach, ale wydajność i głośność zawsze będą szły w parze 😉
Okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 59.6, Wysokość [cm]: 23.5, Głębokość [cm]: 26.4

Okap Amica OMP6253WG
Amica OMP6253WG to ciekawa propozycja dla osób, które szukają białego okapu do zabudowy, w przyzwoitej cenie, może nie z topowymi parametrami, ale w mniejszej kuchni spokojnie się sprawdzi, a wizualnie fajnie zgra się z białymi szafkami.
Największe zalety
– Wydajność: do 389 m³/h – wydajność może i nie powala, ale w blokowych kuchniach spokojnie starczy
– Sterowanie przyciskami – proste sterowanie zakresem pracy okapu oraz oświetleniem
– Oświetlenie LED – długi pasek LED dobrze doświetla płytę grzewczą
– Głośność 58/65dB – głośność okapu na niższym biegu jest całkiem znośna, później to już standard i obojętnie obok się nie przejdzie 😉
Okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 55.0, Wysokość [cm]: 17.6, Głębokość [cm]: 31.0

Okap GÖTZE & JENSEN BH900KT
Kolejny okap niemiecko brzmiącej firmy GÖTZE & JENSEN, choć to tak na prawdę marka wewnętrzna MediaExpertu, ale my tu nie o nazwie, a o parametrach, bo to kolejny model, który w swoim budżecie osiąga bardzo dobre parametry, bardzo dobrze wygląda i wykonanie również nie budzi zastrzeżeń.
Największe zalety
– Wydajność: do 590 m³/h – duża wydajność, w sam raz na przestrzeń między 25m2 a 30m2.
– Sterowanie sensorowe – proste i intuicyjne sterowanie, dodatkowo w zestawie jest pilot
– Oświetlenie LED – długi pasek LED dobrze doświetla płytę grzewczą
– Głośność 48/68dB – głośność okapu na niższym biegu jest bardzo cichy, w trybie turbo dochodzi do 68dB, ale to norma przy takiej wydajności
Okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza. W cenie do 1000 zł to bardzo fajny okap.
Wymiary okapu to: Szerokość [cm]: 59.6, Wysokość [cm]: 27.5, Głębokość [cm]: 26.4
Który okap do zabudowy typu wkład wybrać, żeby był cichy i wydajny?
Gdy przygotowuję dla Was zestawy AGD do zabudowy, to najczęściej prosicie oto, aby okap do zabudowy był cichy i wydajny. Co jest logiczne, bo nikt nie chce głośnego i niepochłaniającego okapu 🙂 Ale czy taki złoty środek istnieje? Czytając opinie o okapach w internecie, można dojść do wniosku, że każdy jest głośny i słaby. Więc jak to jest? 😉
Przede wszystkim musimy zrozumieć, że żaden okap nie będzie cichutki, niezależnie od tego co marketingowcy będą chcieli nam sprzedać. Cichutki nie oznacza głośny i tutaj przechodzimy do sedna, bo o ile nie powiem, że wszystkie okapy będą ciche, to spokojnie mogę wskazać modele, które będą działać na przyzwoitym poziomie, który nie będzie męczył uszu i zagłuszał rozmów 😉 Wystarczy, że okap na najniższym biegu będzie miał w okolicach 50-54dB, a w trybie turbo do 65-68dB, to już będzie można uznać, że okap się nadaje.
Co zrobić jak kupiliśmy polecony okap, a on buczy niemiłosiernie? Sprawdzić sposób montażu, bo tutaj pojawiają się najczęściej błędy, które będą negatywnie wpływać na jakość pracy okapu.
Podstawa to sposób odprowadzenia powietrza – czyli jak średnia wylotu wynosi 15cm, to nie zmniejszamy jej przejściówkami, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to lepiej to zrobić już przy kratce wentylacyjnej, a nie zaraz przy samym okapie.
Druga sprawa to rura, którą odprowadzamy powietrze. Nie korzystajmy z rur typu flex spiro, bo one tylko stawiają opór dla powietrza, przez co okap zaczyna się „dławić”, wpada w wibracje i zaczyna głośniej działać, a efektywność wyciągu spada. Najlepiej wybrać rury plastikowe, dedykowane dla wentylacji, spokojnie można je znaleźć w sklepach budowlanych.
No i po trzecie – sposób montażu. Każdy producent podaje dokładne wymiary szafki, odległości etc. jakie należy zachować, aby montaż był prawidłowy, a stolarze czasami wprowadzają swoje inwencje, których efekty są różne i np. z szafki robi nam się pudło basowe 🙂 Albo okap dokręcony jest na 2-3 śrubach i jakoś to będzie. Więc to też warto sprawdzić przy buczącym okapie.
Na koniec przypominam, choćby nie wiadomo jak super drogi okap kupimy, to zawsze jakiś dźwięk będzie wydawać, bezszelestnych modeli jeszcze nie wymyślili, ale kto wie, może przyszłość przyniesie nam ciekawe rozwiązania 😉 Póki co przyjmijmy to co nam daje rynek, zadbajmy o właściwy montaż, a finalnie korzystanie z okapu w czasie gotowania nie będzie dla nas męczące 🙂
Dzien dobry, szukam bliźniaczego modelu do Okap Amica OMP6555BG, ale nad kuchenkę 80cm. Istnieje coś takiego? Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jest dostępna wersja na 90 cm – https://www.amica.pl/okap-meblowy-omp9568bg-studio
Dziękuję za pomoc. A czy poleca pan jakiś inny okap nad kuchenkę 80cm w rozsądnym przedziale cenowym, do kuchni około 15 metrowej, nie otwartej na salon? Oczywiscie nie za głośny 😉
GÖTZE & JENSEN BH900KT 🙂
Dzień dobry,
Co Pan sądzi o okapach z silnikiem zewnętrznym? Czy takie rozwiązanie się sprawdza?
Zastanawiam się czy kupić okap „tradycyjny” czy zamontować silnik na poddaszu w celu redukcji hałasu.
Jeżeli mowa o okapie tradycyjnym to lepsze Globalo czy Ciarko?
Rozważam zakup Ciarko Su Mini ze względu na sterowanie gestami, ale nie jestem pewien czy sprawdzi się w otwartej kuchni.
Jak wydajny okap rekomendowałby Pan do kuchni połączonej z jadalnią i salonem? To całe pomieszczenie nie jest też specjalnie oddzielone od korytarza i licząc razem z nim daje to powierzchnię około 50 m2.
Czy przy standardowej płycie indukcyjnej ma tu duże znaczenie czy okap będzie miał 60, 80 albp 90 cm szerokości?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Z okapami z silnikiem zewnętrznym nie mam styczności, więc w tym temacie się nie wypowiem, ale na logikę wygląda to ok.
Co do standardowych okapów to i Ciarko i Globalo są w topie producentów, spokojnie mogę polecić, ale konkretny model trzeba wybrać pod swoje potrzeby, a przy 50m2 okap musi mieć wydajność przewyższającą możliwości domowych okapów, więc trzeba szukać modelu o jak największej mocy.
Okap dobiera się względem szerokości płyty, ale jak jest możliwość zamontowania szerszego okapu, to tylko wyjdzie na plus.
Witam, chcę wybrać okap Amica, ale mam dwa do wyboru OMP6555BG i OMP6568BG STUDIO. Okapy mają podobną wydajność maksymalną 599 vs 547 m3/h, ale okap Studio ma dużo niższą głośność minimalną 45 vs 49 dB. I teraz zastanawiam się czy 45 dB wynika z tego, że na pierwszym biegu zasysa dużo mniej powietrza czy jest tak świetnie skonstruowany. Czy ma Pan dane na temat ilości zasysanego powietrza na pierwszym biegu tych dwóch okapów?
Witam,
Model OMP6568BG STUDIO na niższym biegu ma mniejszy przepływ powietrza (222 vs 264), stąd wynika i różnica w głośności, coś za coś.
Zastawiam sie nad okapem Okap ELICA Lane BL/A/52 CzarnyNiepokoi mnie jedynie glosnosc tego okapu, mieszane opinie sa w internecie, mozliwe ze czesc wynika z nieprawidlowego montazu.Czy mial Pan doczynienia z tym okapem? Jest do polecenia?
ELICA Lane BL/A/52 to dobry okap, a głośność jest jak w innych okapach z tego przedziału cenowego i waha się między 49-65 db w zależności od wybranego biegu. Nie znajdzie Pan okapu o którym by ktoś nie napisał, że jest głośny 😉 Teraz większość sprzętów pracuje dużo ciszej niż kiedyś np. lodówki, pralki, zmywarki i przez to chyba zakładamy, że z okapami będzie podobnie, ale niestety nie będzie:)
A jaka jest różnica między Okap ELECTROLUX LFG716R a CFG516RCzy uważa Pan funkcję h2h za istotną?
Jeśli ma się płytę Electroluxa z funkcją H2H, to tak, ta funkcja może być istotna. A z głównych różnic, to model LFG716R poza H2H ma dodatkowo większą moc. Reszta jest bardzo porównywalna.
Szukam okapu białego do zabudowy, zależy mi na tym aby był w miare możliwości cichy. Co Pan poleca?
Proponuję sprawdzić model GLOBALO Loteo 60.4 Plus, na najniższym biegu ma zaledwie 50dB, więc bardzo dobry wynik.
Dzień dobry 🙂 Czy mogłabym prosić o opinię na temat poniższych dwóch okapów?
1) Okap ELECTROLUX LFV436K Czarny2) Okap AMICA OKC6552S CzarnySzczególnie jestem ciekawa Pana zdania na temat okapu Amici. Dziękuję i pozdrawiam!
Dzień dobry 🙂
Oba modele są bardzo porównywalne, parametry praktycznie takie same, różnice są minimalne. Jeśli płytę będzie Pani miała z Electroluxa, to wtedy można wybrać LFV436K ze względu na funkcję H2H. Jeśli płyta będzie innego producenta, to wtedy wybór jest wolny i można rzucić monetą 😉
Co do okapów od Amicy, to od lat w tym temacie są w topie, część modeli jest robiona przez Ciarko, czyli lidera w tym temacie. Także model OKC6552S też spokojnie mogę polecić.