28

Odkurzacz workowy – jaki wybrać? [Ranking 2022]

Rankingi

Aktualizacja: 29 czerwca, 2022

Jeszcze niedawno o klasie odkurzacza świadczyła jego moc. Im większa, tym lepiej. Doszło do tego, że odkurzacze miały moc nawet do 3000W, co już stanowiło lekką przesadę. Aktualne przepisy pozwalają produkować odkurzacze o mocy do 900W, a finalnie będzie to do 600W. Producenci musieli dostosować sprzęt do nowych przepisów. Efekt? Przy mocy nawet 600W możemy uzyskać skuteczność odkurzania jak w starych odkurzaczach o mocy 2400W.

Mniejsza moc, to także duży wpływ na ochronę środowiska. Niby zwykły odkurzacz, a dzięki tym regulacjom, UE zaoszczędzi 20 TWh prądu. Do atmosfery trafi o 300 tys. ton CO2 mniej.

Jaki odkurzacz wybrać, żeby był dobry i mocny? Przygotowałem poniżej ranking odkurzaczy, które mają dobre parametry, odpowiednią moc, co zapewni skuteczne odkurzanie.


W cenie do 750 zł

Odkurzacz Bosch BGLS4HYG2

Moc: 700W
69dB
Zasięg: 10m
Filtr UltraAllergy
Ssawka do paneli

Bosch BGLS4HYG2 to odkurzacz, który zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, głównie ze względu na kulturę pracy. Mimo podanych 69dB jego praca jest cicha. Przy mocy silnika 700W siła ciągu jest duża i spokojnie zda egzamin przy panelach, kafelkach czy dywanach. Odkurzacz od spodu ma zamontowane 4 koła obrotowe, dzięki czemu sprawnie podąża za nami w czasie prac 🙂

Za filtrację powietrza odpowiada filtr UltraAlergry, który zatrzymuje do 99,99% drobnoustrojów i innych nieprzyjemnych.Filtr jest też zmywalny, czyli możemy go wypłukać pod bieżącą wodą, a nawet wyprać w pralce na programie do 30 stopni. Dla zachowania pełnej efektywności filtr należy wymieniać co roku.

W zestawie z odkurzaczem dostajemy: ssawkę do podłóg twardych, ssawkę uniwersalną, szczelinówkę i małą ssawkę do tapicerki. Całość produkowana jest w Niemczech.

Jaki filtr i worki pasują do BGLS4HYG2?

Filtr: BBZ156UF lub BBZ156HF
Worki: BBZAFGALL lub Worki typ G ALL lub SBMB01K


Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 400 zł

Odkurzacz GORENJE VCEA21GPLW

Moc: 700W
64dB
Zasięg: 8m
Filtr Hepa
Szczotka Xpand Zone

Gorenje VCEA21GPLW – jego największym atutem jest cicha praca. W tym budżecie nie wiem czy znajdziemy model o cichszej pracy. Pierwszy raz jak go uruchomiłem byłem przekonany, że moc ustawiona jest na najniższy bieg, a tu niespodzianka, był ustawiony max, a mimo to pracował cichutko.

Odkurzacz wyposażony jest w ssawkę XPANDZONE, która jest uniwersalna i nadaje się do odkurzania zarówno twardych i miękkich powierzchni. W opakowaniu znajdziemy jeszcze 3 ssawki szczelinowe. Jeśli w domu masz przewagę paneli czy drewna na podłodze to warto rozważyć dokupienie ssawki z miękkim włosiem, koszt niewielki, a zwiększy się funkcjonalność odkurzacza.

Fajnym rozwiązaniem jest ActiveBumper czyli gumowa opaska wokół odkurzacza, która chroni meble czy ściany przed uderzeniami oraz wzmacnia korpus odkurzacza. Kiedyś coś podobnego miał Zelmer Syrius i sprawdzało się to bardzo dobrze. Odkurzacz ma również wskaźnik zapełnienia worka, podgumowane koła oraz filtr Hepa (usuwa 99,95% cząsteczek).

Stosunek jakość/cena jest na bardzo dobrym poziomie.

Jaki filtr i worki pasują do modelu VCEA21GPLW?

Worki: GB2PBU


Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 650 zł

Odkurzacz Electrolux EUSC64-EB

Moc: 600W
68dB
Zasięg: 12m
Filtr Hygienie 12
Truboszczotka
Worek 3,5l

Odkurzacz którego głównym atutem jest spora moc oraz cicha praca, dodatkowo model wyposażony jest w turboszczotkę, więc będzie dobrym kandydatem jeśli mamy w domu zwierzęta/sierść i dywany. Atutem jest jeszcze duży zasięg pracy, bo aż 12 metrów, czyli jak się postaramy, to z jednego gniazdka odkurzymy całe mieszkanie 😉

Od momentu kiedy weszły przepisy o zmniejszeniu mocy silników odkurzaczy, producenci zaczęli bardziej skupiać się na konstrukcji ssawek, aby miały jak najlepszą efektywność, Electroluxowi udało się skonstruować ssawkę DustPro, który pracuje cicho i nadaje się do mieszanych powierzchni.

Odkurzacz do filtracji powietrza używa filtra Hepa Hygienie 12, który nadaje się do mycia i ponownego użytku. Jednak cena nowego filtra jest tak niska, że lepiej po prostu raz na 5-6 miesięcy filtr po prostu wymienić.

W zestawie znajdziemy również ssawkę z miękkim włosiem do odkurzania twardych podłóg – paneli, kafelek czy parkietu.

Na wyposażeniu standardowo jest jeszcze rura teleskopowa i małe szczelinówki. W przypadku szczelinówek Electrolux zdecydował się na umieszczenie ich w uchwycie węża, dzięki czemu mamy je pod ręką i nie musimy ich szukać gdzieś po szafach.

Jaki filtr i worki pasują do EPF65BR?

Filtr: EFH12W
Worki: Sbag

Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 230 zł

Odkurzacz Amica Ora VM 1032

Moc: 900W
78dB
Zasięg: 8m
Filtr EPA10
Worek 2l

Żeby nie było, że w zestawieniu są tylko modele droższe. Oto przed Wami Amica Ora VM1032, odkurzacz na każdą kieszeń. Niezaprzeczalnie cena jest tutaj największym atutem, ale nie tylko. Małe gabaryty odkurzacza sprawiają, że idealnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, gdzie miejsca do przechowywania nigdy za wiele.

Nie jest to demon cichości i siły, ale swoje zrobi, bo 900W silnik coś tam jednak wciąga. Stosunek jakość/cena jest akceptowalny, choć wielkich och achów nie ma. Plus za dostęp do worków i filtrów. W razie awarii ssawek możemy się posiłkować uniwersalnymi rozwiązaniami, więc na szczęście nie jest to tzw. jednorazówka.

W zestawie otrzymujemy rurę teleskopową, ssawkę 2w1, ssawkę do tapicerki oraz szczelinówkę. Za filtrację odpowiada filtr EPA, który ma skuteczność wyłapywania cząsteczek do 0,4 µm. Jeśli mamy w domu przewagę paneli to warto dokupić dodatkową ssawkę z miękkim włosiem, jest to dodatkowy koszt, ale nieporysowane panele są tego warte 😉

Jaki filtr i worki pasują do VM1032?

Filtr: EPA10
Worki: MPMB02K


Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 900 zł

Odkurzacz Miele Parquet PowerLine C2

Moc: 890W
79dB
Zasięg: 10m
Filtr AirClean Plus
Worek 4,5l

Przenosimy się na półkę premium, a model Miele Parquet PowerLine C2 jest jednym z głównych przedstawicieli tego segmentu. Miele od lat kojarzy się jako producent niezawodnych sprzętów, a podany model został tak zaprojektowany, aby wytrzymał 20 lat użytkowania. Przy właściwym użytkowaniu myślę, że jest to wyniki realny.

Model z linii PowerLine to dobry wybór, gdy mamy dużą powierzchnię do odkurzania. Zasięg pracy wynosi 10 metrów, a sama długość kabla to 8 metrów, w efekcie nie musimy zbyt często biegać w poszukiwaniu innego gniazdka. Moc 890W jest odczuwalna i nie będzie problemów z dokładnym odkurzeniem dywanów czy paneli. Zresztą model ten wyposażony jest w specjalną ssawkę do parkietu – Parkett Twister, także jeśli masz przewagę twardych podłóg to ten model sprawdzi się idealnie.

W zestawie znajdziemy jeszcze ssawkę do mieszanych powierzchni z podgumowanymi kołami, ssawki szczelinowe, które są umieszczone z schowku w odkurzaczu.

Jakość wykonania, spasowanie, trwałość wyposażenia to wszystko stoi na wysokim poziomie i nie ma tu mowy o „przepalaniu” pieniędzy.

Jaki filtr i worki pasują do COMPLETE C2 PARQUET POWERLINE – SFBF?

Filtr: SF-AAC50
Worki: GN HyClean


Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 350 zł

Odkurzacz Samsung VC07M25E0WR/GE

Moc: 750W
79dB
Zasięg: 9m
Filtr Hepa
Worek 2,5l

Mały gabaryt to największy atut Samsunga VC07M25E0WR, no i jak to Samsung ma w zwyczaju jest też designersko zaprojektowany 😉 Mimo małych wymiarów udało się tam wpakować silnik o mocy 750W, który daje sobie dobrze radę, a przy tym nie jest jakoś bardzo męczący dla ucha.

Zasięg pracy wynosi 9 metrów, więc mieszkanie 2 pokojowe powinno się udać odkurzyć z jednego gniazdka. W zestawie znajdziemy ssawkę 2w1 do powierzchni twardych i miękkich, dodatkowo koła są podgumowane, co zapewni ochronę drewnianym podłogom czy panelom. W obudowie pod uchwytem znajdziemy schowek w którym mieści się ssawka szczelinowa.

Za filtrację powietrza odpowiada filtr Hepa, niestety nie doszukałem się jakiej klasy jest to filtr, ale nawet w najniższej wersji zapewni odpowiednią czystość powietrza.

Model odnajdzie się dobrze w małych mieszkaniach czy kawalerkach, poradzi sobie z dywanami i panelami, jednak jeśli tych drugich jest znacząca przewaga, to warto dokupić do tego modelu dodatkową ssawkę z miękkim włosiem.

Jaki filtr i worki pasują do COMPLETE C2 PARQUET POWERLINE – SFBF?

Worki: GN HyClean


Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

W cenie do 420 zł

Odkurzacz Bosch BGL2POW1

Moc: 850W
80dB
Zasięg: 8m
Mikrofiltr
Truboszczotka

Bosch BGL2POW1 to jeden z mocniejszych (850W) modeli na rynku w swoim przedziale cenowym. Mimo małych gabarytów jego siła ciągu jest bardzo duża i nie groźne mu dywany, kafelki czy panele. Duża moc niesie za sobą zwiększony hałas w postaci 80dB, choć w brew pozorom te 80dB nie daje aż tak bardzo po uszach.

Odkurzacz dzięki swoim kompaktowym gabarytom, sprawdzi się doskonale w małych mieszkaniach, ale i duże powierzchnie też nie będą mu straszne.

Za filtrację powietrza odpowiada klasyczny Mikrofiltr, nie jest to może król zatrzymywania małych drobnoustrojów, ale jeśli nie jesteśmy alergikami, to swoją rolę spełni. Na szczęście możemy też dokupić filtr Hepa, a dokładnie BBZ156HF.

W zestawie z odkurzaczem dostajemy: ssawkę do dywanów – truboszczotkę, ssawkę uniwersalną, szczelinówkę i małą ssawkę do tapicerki. Całość produkowana jest w Niemczech. Gdybyśmy chcieli dokupić ssawkę do paneli, to nie ma z tym problemów i takową znajdziemy tutaj.

Jaki filtr i worki pasują do BGL2POW1?

Filtr: Mikrofiltr – dodawany jest w zestawie z workami lub filtr Hepa BBZ156HF
Worki: BBZAFGALL lub Worki typ G ALL lub SBMB01K


Po więcej info zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Masz pytanie o któryś z modeli? Albo masz na oku inny typ, ale nie wiesz czy warto? Zapraszam do zadawania pytań i komentowania poniżej 🙂

Produkty, które polecam w powyższym rankingu opieram na wieloletniej pracy jako sprzedawca, serwisant i użytkownik. Wybieram tylko sprawdzone produkty, choć wiem, że sprzętów niezawodnych nie ma, to zasada jest jedna – polecać takie sprzęty, które bez wahania wybrałbym sam dla siebie. Ranking jest w 100% niezależny, nie współpracuję z producentami w tym temacie 🙂
guest
28 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
3 maja, 2022 10:54

Dzień dobry 🙂
Po płycie indukcyjnej, piekarniku i pralce przyszedł czas na odkurzacz.
Potrzebuję małego, cichego odkurzacza w szczególności do płytek w mieszkaniu z kotem. Do tej pory służy nam zelmer ale już ledwo dyszy.
Kwota ok 700 zł
Proszę o podpowiedź 🙂

Kasia
Kasia
5 maja, 2022 14:12
Reply to  PanAGD

Dziękuję bardzo 🙂

Joanna
Joanna
3 kwietnia, 2022 13:26

Dzień dobry panie AGD 🙂

potrzebuję malutkiej podpowiedzi jeżeli chodzi o kupno odkurzacza.

Mieszkanie 60 metrów, nadal utrzymuje się w nim kurz i pył po remoncie. Czytałam, że najlepszym rozwiązaniem na razie będzie odkurzacz workowy.
Kilka założeń:

  • w mieszkaniu położone są deski drewniane, więc potrzebuję odkurzacza z dedykowaną szczotką do parkietów i gumowymi kołami
  • jak największa moc ssania
  • cena do 700 zł

Byłam zdecydowana na Zelmera, ale podobno bardzo się zepsuł. Karcher z kolei ma plastikowe kółka.

Proszę o poradę i bardzo dziękuję 🙂

Joanna

Joanna
Joanna
8 kwietnia, 2022 07:24
Reply to  PanAGD

Dziękuję za odpowiedź 🙂 czy mogę poprosić o jakieś dodatkowe propozycje? Mam złe doświadczenia z producentem Bosch.

Joanna

Łukasz
Łukasz
23 stycznia, 2022 12:54

Witam, co prawda nie jest to model odkurzacza workowego, więc nie mógł się znaleźć w tym rankingu, ale może mógłby Pan doradzić czy model Amica Bagio Eco VM 3046 jest godny polecenia? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Last edited 6 miesięcy temu by Łukasz
Marek
Marek
7 grudnia, 2021 10:14

Witam serdecznie. Po kupnie z Pana pomocą suszarki (z której jestem bardzo zadowolony) przyszedł czas na wymianę odkurzacza pionowego. Mam aktualnie jakiś model Electroluxa, który ma już ok. 10-11 lat ale nie da się go już używać i słabo ciągnie. Dlatego przyszła pora na coś nowego. Chcę aby był to porządny model z mocną siłą ssania. Mam odkurzacz automatyczny Xiaomi vacuum cleaner i ten pionowy ma być uzupełnieniem do szybkiego odkurzania mieszkania. Ale jednocześnie nie będę miał odkurzacza dużego sieciowego.
Wiem, że polecane są Dysony i też go biorę pod uwagę i proszę o info który model jest najbardziej sensowny ale może poleci mi też Pan innego producenta z równie dobrą jakością, mocą ssania i funkcjonalnością.
Dziękuję bardzo.

Pozdrawiam
Marek

Marek
Marek
10 grudnia, 2021 16:25
Reply to  PanAGD

Nie wiem czy przechodzą moje wiadomości.
Mój budżet to do ok 1500-1700 zł.

Marek
Marek
20 grudnia, 2021 14:16
Reply to  PanAGD

Niestety nie udało mi się kupić poleconego odkurzacza bo miałem trochę spraw pilnych. Ale muszę go kupić już jak najszybciej. Niestety skończyła się już promocja i teraz kosztuje już 1999 w euro.com.
Który aktualnie Pan poleca teraz?
Znalazłem w mediaexpert taki: https://www.mediaexpert.pl/lp,12013-bosch-odbierz-prezent?clickId=115984 ale ma chyba trochę gorsze parametry od tego, który Pan polecił.
Proszę o wskazanie najlepszego aktualnie.
Dziekuję.

Kasia
Kasia
24 kwietnia, 2022 16:00
Reply to  PanAGD

Dzień dobry, czy powyższy model wciąż jest godny polecenia?

Anna
Anna
8 listopada, 2021 09:56

chyba wrócę do takiego odkurzacza, mam 2w1 xiaomi i to jest koszmar

Kasia
Kasia
28 stycznia, 2022 12:03
Reply to  Anna

najgorszy chłam na jaki dałam się namówić!

Grzegorz
Grzegorz
11 lipca, 2021 05:30

Dzień dobry, zastanawiam się na wyborem klasycznego odkurzacza jako uzupełnienia do robota sprzątającego co wybrać Bosch Serie 4 ProHygienic BGLS4HYG2 czy Miele Classic C1 Parquet PowerLine a może coś innego ?

Last edited 1 rok temu by Grzegorz
Piotr23
Piotr23
6 czerwca, 2021 08:31

Czy Zelmer Odyssey będzie jeszcze w sprzedaży? Mam ten model od lat i chciałem kupić drugi dla mamy.

Mervin
Mervin
6 maja, 2021 12:30

Te filtry hepa jak często trzeba wymieniać?

Katie
Katie
3 maja, 2021 13:32

Jakie worki będą pasować do Sencor?