Jakiej klasy sprzęt AGD wybrać? A+, A++ czy A+++?

Gdy przychodzi czas na wybór nowego sprzętu AGD do domu, musimy przesiać mnóstwo ofert. Zwracamy uwagę na wygląd, funkcjonalność, markę czy na klasę energooszczędną. Bo jak już kupować nowy sprzęt, to niech będzie pobierał mało prądu. Każdemu przecież zależy na oszczędnościach. Zwłaszcza, że co chwila słyszymy o podwyżkach prądu. Ale czy kupując sprzęty klasy A+++ na pewno oszczędzamy?

Diabeł tkwi w szczegółach. Załóżmy, że szukamy lodówki. Ma być duża, pojemna, dobrze się prezentować, i oczywiście zużywać jak najmniej prądu. Po długich poszukiwaniach mamy to. Kosztuje 2300zł, i jest w klasie A+++. Jest też dostępny taki sam model, co prawda klasa A+, ale kosztuje 1800zł. Różnica w cenie zakupu wynosi 500zł. Zakładając, że sprzęt posłuży nam 10 lat, to ta kwota raczej nie zdąży się zwrócić, a co dopiero mówić o oszczędnościach.

Najlepiej będzie zobrazować to, na przykładzie:Podane modele lodówek Samsunga są do siebie bardzo zbliżone jeśli chodzi o funkcje czy parametry. Jak widać na porównaniu, przy lodówce w klasie A+ wydamy ok. 160zł na prąd w skali roku, a przy lodówce w klasie A+++ jedynie ok. 96zł.

Czyli kupując droższą lodówkę, oszczędzimy na prądzie ok. 60 zł w skali roku. Jednak różnica w cenie zakupu wynosi 500zł. Potrzeba więc lat, żeby zwróciła się sama cena zakupu. Coś za coś.

To jakiej klasy sprzęt AGD wybrać? A+, A++ czy A+++?

Oczywiście bardzo polecam szukania sprzętów jak najbardziej energooszczędnych, ale zawsze warto dodać do tego trochę zdrowego rozsądku i porównać konkretne modele.
Na całe szczęście lodówki w klasach A++ czy A+++ zaczynają tanieć, i powoli wypychają z rynku modele w klasach A+. Myślę, że trend będzie podobny jak w przypadku pralek, gdzie klasa A+++ jest standardem.

Którą pralkę Bosch kupić? Seria 2, 4, 6 czy 8? Jakie są różnice?

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

AGD do zabudowy – pomoc przy wyborze sprzętów do kuchni i domu

Pralka Bosch WAN – czy warto kupić? Który model?