Lista modeli
Ekspres DeLonghi Dinamica ECAM359.55.B
Ranking zaczynam od pewniaka wśród ekspresów do kawy – DeLonghi Dinamica ECAM359.55.B. To połączenie eleganckiego i prostego wyglądu, łatwości obsługi i sporej ilości funkcji. Idealnie sprawdzi się zarówno dla miłośników czarnej kawy, jak i tych, którzy preferują mleczne odmiany.
Jakie kawy zaparzymy?
– Caffe Latte, Cappuccino, Czarna kawa, Doppio, Espresso, Espresso Lungo , Flat White, Gorąca woda, Gorące mleko, Latte Macchiato, Long coffee, Ristretto
Funkcje i parametry
– 13-stopniowa regulacja mielenia ziaren
– System LatteCrema do spieniania mleka – idealnie sprawdza się przy robieniu cappuccino, latte macchiato i innych napojów mlecznych.
– Automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania
– Możliwość zaprogramowania 2 profili użytkownika
– Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
– Pojemność zbiornika na ziarna: 250 g
– Ciśnienie: 15 bar
Ogólne wrażenia
Delonghi oferuje nam w tym modelu w zupełności wystarczającą liczbę kaw od mocnego podwójnego espresso po mocno mleczne Latte Machiato. Szeroki stopień mielenia kawy daje nam sporo możliwości zabawy przy szukaniu swojego idealnego aromatu i smaku kawy. Możemy też ustawić smak kawy od łagodnego przez normalny po bardzo mocny z poziomu panelu sterowania. Przy wyborze kaw mlecznych możemy ustawić także ilość pianki.
Plus za system Thermoblock, który osobno obsługuje podgrzewanie mleka i kawy, co przekłada się na większą precyzję parzenia bez spadków temperatury. Sama obsługa ekspresu jest bardzo intuicyjna, po 2-3 zaparzonych kawach wchodzi się w automatyzm 🙂
Seria tych ekspresów jest z nami od lat i spokojnie mogę polecić osobom, które zaczynają przygodę z ekspresami, ale i wprawionym pijaczom kawy 🙂 W przedziale 2500-3000 zł jest to super wybór.
Ekspres Siemens EQ.6 Plus S100 TE651209RW
Kolejny model na liście i kolejny ekspres, który można polecić z czystym sumieniem – Siemens TE651209RW. Co otrzymujemy? Szeroki zakres kaw i dodatkowych opcji parzenia, nowoczesny design + dotykowe sterowanie na kolorowym wyświetlaczu, sprawdzony system parzenia kawy oraz solidne wykonanie.
Jakie kawy zaparzymy?
– Cappuccino, Crema, Espresso, Espresso Macchiato, Kawa mleczna, Latte Macchiato
Funkcje i parametry
– aromaDouble Shot – podwójny proces mielenia i parzenia = mniej kwachu w kawie 😉
– Indywidualne ustawienia – Możliwość regulacji mocy kawy (7 poziomów), grubości mielenia i temperatury parzenia (3 poziomy).
– Automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania
– autoMilk Clean – w pełni automatyczny, parowy system czyszczenia spieniacza
– Pojemność zbiornika na wodę: 1,7 l
– Pojemność zbiornika na ziarna: 300 g
– Ciśnienie: 15 bar
Ogólne wrażenia
Ekspres Siemens TE651209RW to trafny wybór dla osób, które szukają łatwego w obsłudze i dającego sporo opcji parzenia kaw urządzenia. Sama obsługa jest banalnie prosta, na dotykowym ekranie wybieramy interesującą nas kawę, a następnie można wybrać jak duża ma być kawa i jak mocna i gotowe.
Zakres kaw na pierwszy rzut nie jest powalający, ale spokojnie spełni oczekiwania każdego użytkownika, bo przygotujemy i zwykłą czarną kawę i mocne espresso czy mleczne Macchiato, a dodając kilka poziomów mocy i temperaturę, możemy sporo poeksperymentować. Na plus dodam sprawdzony system zaparzania, który jest trwały, a nawet jak coś się uszkodzi, to jest prosty w naprawie.
Zastosowany młynek ceramiczny przekłada się na cichą pracę, więc parzenie z samego rana nie obudzi mieszkańców, co innego zapach świeżo palonej kawy 😉
Ekspres Nivona CafeRomatica 791
Pozostajemy w segmencie ekspresów przystępnych cenowo, a tutaj zabraknąć nie mogło modelu ze stajni Nivony, a dokładniej CafeRomatica 791. Oczywiście producent ma w swojej ofercie szeroki wachlarz ekspresów, ale ten konkretny w swoim budżecie oferuje optymalnie rozwiązanie i przede wszystkim dobry zakres kaw.
Jakie kawy zaparzymy?
– Americano, Cappuccino, Espresso, Gorąca woda, Gorące mleko, Kawa czarna, Latte Macchiato, Spienione mleko
Funkcje i parametry
– Aroma Balance System – Trzy profile aromatu: DYNAMIC, CONSTANT i INTENSE zapewniają różny smak kawy przy tych samych ziarnach, tej samej mocy i ilości wody.
– Indywidualne ustawienia – Możliwość regulacji mocy kawy (5 poziomów), grubości mielenia (3 poziomy) i temperatury parzenia (3 poziomy).
– Automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania
– OneTouch Spumatore – Automatyczny system spieniania mleka
– Pojemność zbiornika na wodę: 2,2 l
– Pojemność zbiornika na ziarna: 250 g
– Ciśnienie: 15 bar
Ogólne wrażenia
CafeRomatica 791 to konstrukcja bardzo dobrze mi znana, bo sam użytkuję od lat poprzednika – Nivona 756 i obiektywnie mogę powiedzieć, że to solidna maszyna, bez zbędnych bajerów oraz kompromisów, ma zrobić dobrą kawę i koniec 😉
Zakres kaw podobnie jak w powyższym Siemensie nie jest może duży, ale to co głównie pijemy tj. czarną, espresso czy kawę mleczną tutaj znajdziemy. Dodatkowo możemy poustawiać stopień zmielenia kawy, moc kawy czy temperaturę, a to daje spore do popisu, żeby tworzyć swoje kawy czy kawy z przepisów znalezionych w Internecie.
Plusem jest całkiem zgrabny wymiar oraz prosty a zarazem nowoczesny wygląd. Wyciszenie młynka mogłoby być lepsze, ale w tej cenie jest ok, a smak i aromat kawy w pełni to rekompensuje 🙂
Ekspres JURA E6 Piano Black
Wskakujemy w wyższy segment ekspresów od kawy, gdzie od lat króluje Jura, a w rankingu nie mogło zabraknąć modelu E6 Piano Black. Zaawansowany technologicznie ekspres do kawy, który myślę, że przypadnie do gustu nawet wprawionym baristom. Wysoka jakość wykonania, sprawdzone rozwiązania i niezawodność sprawiają, że E6 Piano Black jest wart swojej ceny. No dobrze, sprawdźmy więc zatem za co płacimy 🙂
Jakie kawy zaparzymy?
– Espresso, 2 × Espresso, Kawa, 2 × Kawa, Kawa Barista, Lungo Barista, Espresso macchiato, Cappuccino, Cappuccino Extra Shot, Porcja pianki mlecznej, Gorąca woda
Funkcje i parametry
– Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®) – Dzięki procesowi podawania wody przez pompę w krótkich interwałach osiągamy idealny czas ekstrakcji, co skutkuje jeszcze gęstszą cremą i perfekcyjnie ciemnym kolorem kawy
– Indywidualne ustawienia – Możliwość regulacji mocy kawy (10 poziomów), temperatury parzenia (3 poziomy), ilość kawy w ml, stopień mielenia ziaren.
– Technologia parzenia 3D – Woda równomiernie przenika przez liczne warstwy mielonej kawy – dla maksymalnego wydobycia aromatu.
– System AromaG3 – Automatyczny system spieniania mleka
– Pojemność zbiornika na wodę: 1,9 l
– Pojemność zbiornika na ziarna: 280 g
– Ciśnienie: 15 bar
Ogólne wrażenia
Jura E6 Piano Black to solidny i zaawansowany ekspres do kawy, który sprawdzi się w każdym domu czy nawet biurze, gdzie kawy idą w ilościach przemysłowych 😉 Wysoka jakość wykonania, szeroki zakres funkcji i łatwość obsługi sprawiają, że jest to dobry wybór w zasadzie dla każdego.
Ktoś pomyśli, no dobra, ale podobne funkcje mam w prawie dwa razy tańszym ekspresie. I to jest prawda, funkcje tak, ale jakość premium i profesjonalne rozwiązania technologiczne to jest to za co się płaci np. młynek ze specjalnie ułożonymi żarnami wyciąga z kawy do 12% więcej aromatu, system Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej dobiera odpowiednie czasy zaparzania dla każdej z kaw, zachowując odpowiednią temperaturę, może to brzmi jak marketingowa papka, to fizycznie ma ogromny wpływ na jakość naszej kawy.
Dodatkowo obsługa jest prosta, można też połączyć z poziomu aplikacji J.O.E.®, która pozwala dodawać swoje kawy czy ma też wbudowane gotowe przepisy. Kultura pracy, cichość mielenia, to też jest atutem tego modelu.
Ekspres Melitta LatteSelect F63/0-201
Melitta LatteSelect F63/0-201 to model, który jest takim złotym środkiem, oferuje dużo, bo aż 12 kaw, ma prostą obsługę, systemy zaparzania są trwałe i sprawdzone, jakość bez uwag, a przy tym wygląda nowocześnie i jak się trafi w dobrą promocję, to może kosztować w okolicach 3000 zł, a wtedy nic tylko brać 😉
Jakie kawy zaparzymy?
– Americano, Café Crema, Caffe Latte, Cappuccino, czarna kawa, Doppio, Espresso, Espresso Doppio, Espresso Lungo , Espresso Macchiato, gorąca woda, gorące mleko, kawa z mlekiem, Latte Macchiato, Lungo, Ristretto
Funkcje i parametry
– Manual Bean Select – ekspres wyposażony jest w dwie osobne komory na kawę w ziarnach
– Indywidualne ustawienia – Możliwość regulacji mocy kawy (4 poziomy), temperatury parzenia, ilość kawy w ml, stopień mielenia ziaren (5 poziomów).
– One Touch – przygotowanie kaw mlecznych za pomocą jednego przycisku
– Wyciszony młynek – duży atut tego modelu, to bardzo cicha praca młynka
– Czytelny wyświetlacz – wybór kawy jest prosty
– Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
– Pojemność zbiornika na ziarna: 2x135g
– Ciśnienie: 15 bar
– Wymiary: szerokość 255 x wysokość 340 x głębokość 470 mm
Ogólne wrażenia
Jak wspomniałem Melitta LatteSelect F63/0-201 jest złotym środkiem, zadowoli każdego użytkownika czy to lubujących się typowo w kawach czarnych czy mlecznych. Sama obsługa jest prosta, większość kaw wykonamy przy pomocy 2-3 naciśnięć.
Fajnym rozwiązaniem jest podwójny pojemnik na kawę, gdzie możemy używać swoich ulubionych ziaren osobno do Espresso czy do Cremy albo po prostu gdy w domu są osoby, które lubią inne typy kaw. Oczywiście można też korzystać z kawy mielonej.
W zestawie otrzymujemy pojemnik do mleka, można go myć w zmywarce i przechowywać w lodówce, dzięki czemu pianka będzie wychodziła tak jak należy 🙂
System zaparzania kawy jest bardzo podobny do tych z Nivony czy niektórych modeli Boscha/Siemensa, czyli jednostka trwała, prosta i sprawdzona.
W kwestii czyszczenia ekspres nas o wszystkim poinformuje – kiedy trzeba odkamienić, kiedy trzeba użyć czyszczenia tabletką czy wyczyścić tackę ociekową, a po zrobieniu kawy mlecznej, ekspres będzie nas „zmuszał” do użycia funkcji czyszczenia parą, więc też tego nie przegapimy.
Do meriutm – bardzo dobry stosunek jakości do ceny, duży wybór kaw, cicha praca, łatwe czyszczenie oraz niemiecka precyzja 😉
Ekspres ciśnieniowy PHILIPS EP2231/40
Ekspres Philips EP2231/40 będzie dobrym wyborem jeśli zaczynasz swoją przygodę z kawą ziarnistą lub jeśli nie potrzebujesz 10-tek funkcji i ustawień, a pijasz głównie czarną albo białą kawę. I po to właśnie powstał ten ekspres, ma być prosto, ma być szybko, ale przy okazji mając komfort picia świeżo zmielonej kawy.
Jakie kawy zaparzymy?
– Espresso, klasyczna czarna kawa lub Cappuccino
Funkcje i parametry
– System LatteGo – prosty i skuteczny system spienia mleka
– Indywidualne ustawienia – Możliwość regulacji mocy kawy (3 poziomy), ilość kawy w ml (3 poziomy), stopień mielenia ziaren (12 poziomów).
– Aroma Extract – zapewnia optymalną równowagę pomiędzy temperaturą parzenia a ekstrakcją aromatu
– AquaClean – filtr wody, którego wydajność wynosi do 5000 kaw
– Funkcja Double Cup – możliwość zaparzenia dwóch czarnych kaw jednocześnie
– Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
– Pojemność zbiornika na ziarna: 275g
– Ciśnienie: 15 bar
– Wymiary: szerokość 246 x wysokość 371 x głębokość 430 mm
Ogólne wrażenia
Ekspres Philips z serii 2200 to jeden z bardziej podstawowych modeli na rynku, co przekłada się na cenę, a to przekłada się na popularność. Jeśli pijasz głównie czarną kawę lub z mlekiem i chcesz mieć komfort korzystania z pełnego automatu do kawy w domowym zaciszu, to będzie to całkiem rozsądny wybór.
Sama obsługa jest tak banalna, że prościej się tego zrobić już nie dało 🙂 Wybieramy rodzaj kawy, możemy ustawić moc i ilość i gotowe, ekspres zaczyna pracę. I to jest moim zdaniem największy plus tego modelu.
Oczywiście jak się zagłębimy w sam proces parzenia kawy, ekstrakcję etc. to droższe ekspresy będą pod tym kątem lepsze, ale wiąże się to z wyższą ceną, a tutaj musimy iść na pewne kompromisy.
Nie mniej jest to dobra maszyna, łatwa w czyszczeniu, ma też funkcję informowania o potrzebie odkarmienia, a młynek ceramiczny ma być gotowy do przygotowania ponad 20 000 kaw, a to już sporo, na kilka lat wystarczy 🙂
Pomoc przy wyborze ekspresu do kawy
Poniżej przygotowałem przykładowy wzór, który można skopiować i na jego podstawie dodać w dziale komentarzy „wniosek”:) . Według tych danych dobiorę odpowiedni ekspres, który w danym momencie będzie wychodziła korzystnie cenowo i będzie spełniać wymagania.
Wzór
1. Preferowane marki: Siemens, Delonghi, Philips
2. Rodzaje kaw: Espresso, Cappuccino, Flat White
3. Budżet: do 3500 zł
4. Preferowane sieci sprzedaży: Euro, MediaMarkt, MediaExpert
5. Dodatkowe uwagi: Ekspres w kolorze najlepiej czarnym, z dużym wyborem kaw białych oraz w miarę małe gabaryty
Dzień Dobry,
Proszę o pomoc w wyborze
1 ECAM 370.70.B
2 ECAM 310.80.SB
Dzień dobry,
DELONGHI Dinamica Plus ECAM 370.70.B 🙂
Dzień dobry, szukam ekspresu do kawy do domowego użytku w kwocie mniej więcej 2500 zł.
Z opinii wyczytałam, że dość często jest polecany przez Pana ekspres DeLonghi Dinamica Plus ECAM 370.70.B, był on teraz w promocji ale został wyprzedany i ciężko go znaleźć obecnie w tej lepszej cenie czy zaproponuje Pan coś alternatywnego?
Myślałam jeszcze nad Siemens eq6 plus TE651319RW.
Dziękuję 🙂
Dzień dobry,
TE651319RW to również świetna maszyna, zabiera trochę więcej miejsca na blacie, ale reszta to same plusy w tym budżecie 🙂
Właśnie jest ciut za duży i z tego względu wolałabym pójść jednak w DeLonghi, czy poleca Pan również model DELONGHI Magnifica Plus ECAM320.60?
To nowa linia ekspresów, czas pokaże jak się sprawują, ale myślę, że będzie dobrze, bo większość konstrukcji jest zbieżna ze starszymi modelami 🙂
Dzień dobry, Bardzo proszę o poradę, który ekspres wybrać: Ekspres DELONGHI Magnifica Plus ECAM320.70, Ekspres DeLonghi ECAM310.80 czy Ekspres DeLonghi Dinamica Plus ECAM370.70. Czy są pomiędzy nimi bardzo istotne różnice ?
Dzień dobry,
Z jednej strony są to podobne urządzenia, a z drugiej całkiem różne, ale nie są to bardzo istotne różnice. Mimo wszystko postawiłbym na sprawdzony i będą długi czas na rynku ECAM370.70 🙂
Dobry- który ECAM najlepszy za 2500-3000? nie zależy nam na mrożonych szmerach bajerach, ale sporym wyborym kaw czarnych i z mleczkiem, najfajniej jakby się sam czyścił pojemnik na mleko
Z obecnie dostępnych modeli – DeLonghi Dinamica ECAM359.55.B
A porównując oba modele ? 370.70.B który lepszy? Bo cenowo tak samo.
Jakość taka sama, ECAM 370.70.B ma bardziej rozbudowany wyświetlacz.
czy warto kupic DeLonghi Dinamica Plus ECAM370.70.B ? widzę teraz jest za 2500
Oczywiście 🙂
Jaki ekspres do zwykłej czarnej kawy? Chciałbym po prostu zastąpić rozpuszczalną. Żadne mleczne wynalazki mnie nie interesują. Będę wdzięczny za polecenia
Każdy ekspres nada się do czarnej kawy, pozostaje kwestia budżetu 😉
To teraz czekamy na ranking ekspresów do zabudowy 😀
Witam serdecznie, Jura E8 czy S8?
Witam,
I E8 i S8 😉 Kwestia potrzeb, S8 ma opcję sterowania smartfonem bez potrzeby dokupowania akcesoriów i możliwość ustawienia własnych kaw, tylko pytanie czy jest to potrzebne?:)
Dzień dobry, poszukuje expresu ze spieniaczem do mleka, żeby ograniczyć czyszczenie, który z poniższej listy Pan poleci:
SMEG BCC12WHMEUSiemens EQ300 TI35A209RWDeloghi EXAM440.35.BDeloghi Magnifica Evo ECAM292.33.SB
Ekspres jest dla jednej osoby, jedna kawa dziennie. Zalezy mi, zeby byl maly i latwo sie czyscil.
Dzień dobry 🙂
Wybrałby EXAM440.35.B
Witam, poszukuje wąskiego ekspresu, najlepiej do 20 cm szerokości, preferuje kawy mleczne.
Na oku mam Ekspres Smeg BCC13BLMEU.
Proszę o opinie 🙂
Witam,
Ten Smeg to taki ładny składak od Beko 😉 Już bardziej stawiałbym na Melitta Latticia OT F300-101
Dzień dobry, których ekspresow nie trzeba czyscic z boku ? Słyszałam że Jura i Krups a czy są jeszcze jakieś ?
Dzień dobry,
Chodzi o dostęp do zaparzacza od frontu? Jeśli tak, to jest jeszcze Delonghi np. ECAM359.55.B
Witam serdecznie. Proszę o poradę który wybrać SIEMENS EQ.6 Plus S100 TE651209RW czy DeLonghi Dinamica ECAM359.55.B? Chyba że poleci Pan coś innego w budżecie do 3200
Witam,
Jeden i drugi ekspres to dobry wybór, kwestia może w ilości kaw czy też gabarytach samej maszyny, bo Siemens jest tutaj trochę większy, a tak to jakościowo ta sama półka.