Czy suszarkę z pompą ciepła można zabudować w szafie?

Porozstawiane suszarki po całym domu, kaloryfery zawalone ubraniami, ledwo to wszystko schnie. Trzeba by zakupić suszarkę, ale problemem jest miejsce. Wtedy wpadamy na pomysł, a może by tak wsadzić ją do szafy? Pytanie, czy suszarka z pompą ciepła może być zainstalowana w szafie czy przygotowanej zabudowie meblowej? Jeśli tak, to jakie wymagania musimy spełnić? Poniżej wyszczególniłem najważniejszy rzeczy, o których musimy pamiętać, zabudowując suszarkę w szafie czy też garderobie.

Suszarka do prania w szafie – można czy nie można zabudować?

Tak, suszarkę z pompą ciepła można zabudować czy wsadzić do szafy, ale trzeba spełnić kilka warunków, aby urządzenie prawidłowo pracowało w takich warunkach.

Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni i odległości, bo najgorsze co możemy zrobić to szczelnie zabudować suszarkę, a później się martwić, czemu pranie nie jest suche, a rachunki za prąd oszalały. Dystans w tym przypadku jest zalecany 🙂

Wentylacja to podstawa

Ok, w takim razie jaką przestrzeń zostawić między ściankami suszarki, a zabudową meblową? Każdy producent ma inne wskazania, ale optymalnie będzie zostawić po 20mm po bokach.

Jaką przestrzeń zachować od ściany? Zależy od producenta. Bosch/Siemens czy Electrolux pozwala na dosunięcie suszarki do ściany. LG zaleca, aby od tyłu zostawić prawie 10 cm, a to z tego powodu, że powietrze potrzebne do pracy urządzenia jest zasysane właśnie tyłem. Samsung zaś zaleca odsunąć suszarkę od ściany o 50mm.

Ile w takim razie zostawić miejsca od przodu? W teorii od przodu możemy zabudować suszarkę na styk, ale pod warunkiem, że w czasie pracy urządzenia drzwiczki szafy będą otwarte. Większość modeli zasysa powietrze właśnie przodem, więc najprościej będzie uchylić drzwi i niech powietrze sobie swobodnie krąży.

Co jeśli jednak chcemy, aby urządzenie pracowało w całkowicie zamkniętej zabudowie? Wtedy od przodu musimy zapewnić minimum 50mm przestrzeni od przodu i dodatkowo wykonać otwory wentylacyjne w bokach szafy. Jakie otwory i gdzie jest zależnie od konkretnego modelu.

Przed zakupem suszarki warto wejść na stronę danego producenta i w instrukcji obsługi dokładnie doczytać wytyczne w kwestii zabudowy urządzenia, żeby odpowiednio przygotować przestrzeń.

Co potrzeba, aby użytkować suszarkę zabudowaną w szafie

Na całe szczęście tutaj sprawa jest prosta. Potrzebujemy jedynie kontakt i nic więcej. Suszarki z pompą ciepła pracują w obiegu zamkniętym, więc nie potrzebują dodatkowych rur wentylacyjnych czy odpływów. Oczywiście jak ktoś chce, to może przygotować odpływ do kanalizacji i wtedy nie będzie trzeba opróżniać szuflady z wody. Także standardowe gniazdko wystarczy i można suszyć 🙂

Co z wilgocią i ciepłem?

Jak wspomniałem wyżej, suszarki z pompą ciepła pracują w obiegu zamkniętym, czyli żadna wilgoć czy para nie wydostaje się z urządzenia. Dlatego nie musimy się martwić wilgocią czy zbieraniem wody w szafie. Oczywiście pod warunkiem zachowania odpowiedniej wentylacji oraz założeniem, że sprzęt jest w 100% sprawny.

Temperatura w szafie może i zapewne wzrośnie, ale nie na tyle, żeby był to problem. Suszenie odbywa się w temperaturze ok. 55°C, także z czasem suszarka będzie trochę ciepła oddawać na zewnątrz, ale jak temperatura w szafie wzrośnie o te 2-3°C, to będzie maks. W dalszym ciągu najistotniejsza jest tutaj wentylacja 😉

Dodaj 5 cm zapasu

O co chodzi? Producent podaje zawsze głębokość urządzenia netto, czyli bez wystających elementów typu okienko czy pokrętło. Jeśli na stronie sklepu czy producenta znajdziemy info, że głębokość urządzenia wynosi 60 cm i na taką głębokość przygotujemy miejsce w szafie, to możemy niemiło się zaskoczyć. Nagle się okazuje, że nie możemy zamknąć czy zasunąć drzwiczek. Standardowe okienko w suszarkach ma 3-4 cm głębokości, więc dla bezpieczeństwa dodaj do głębokości suszarki jeszcze 5 cm zapasu. Finalnie się okazuje, że dobrze jakby szafa miała przynajmniej ok. 70 cm głębokości.

Podsumowanie

Suszarkę z pompą ciepła spokojnie możemy zabudować czy zainstalować w szafie. Należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścianek szafki oraz tylnej ściany, aby powietrze mogło swobodnie krążyć. Odległość ta jest podana w instrukcji dla danego modelu, ale ogólnie przyjmuje się 20mm po bokach i w niektórych modelach od 50mm do 100mm od tyłu. Do instalacji suszarki w szafie potrzebujemy jedynie kontaktu, nie musimy mieć przygotowanej instalacji kanalizacyjnej czy wywiewowej.

W czasie pracy urządzenia pamiętajmy o zapewnieniu dopływ powietrza. Większość modeli na rynku czerpie powietrze od frontu, dlatego zaleca się na czas suszenia otworzyć drzwi szafy, a przynajmniej je uchylić.

Wybierając konkretny model suszarki zwróćmy uwagę na to, że producenci podają głębokość bez wystających elementów tj. okienka czy pokrętła. Dla bezpieczeństwa dodajmy te 5 cm do głębokości suszarki.

Przed zakupem konkretnego modelu warto zajrzeć na stronie producenta do instrukcji obsługi, gdzie będą podane dokładne szczegóły jak prawidłowo zabudować dany model. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych problemów 🙂

Zapraszam również do wpisów:
Ranking suszarek z pompą ciepła
Gotowe zestawy pralka + suszarka z możliwością postawienia w słupku

Trwa aktualizacja systemu dodawania pytań, proszę o cierpliwość. Zapraszam wkrótce :)
Subscribe
Powiadom o
guest
57 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga
Kinga
4 miesięcy temu

Dzień dobry,
Posiadam model suszarki Beko B5T67249MPB zabudowaną w wieży pralniczej wykonanej przez stolarza nad pralką (pomiędzy nimi płyta meblowa), po bokach są inne szafki i na górze również. Stolarz po bokach zostawił po 5mm, na górze 25mm, głębokość szafki 57cm, z przodu szafka nie jest zamknięta. Po włożeniu bardzo mokrego prania na szafce nad suszarką skropliła się woda, w trybie bawełna eko i suszeniu „do szafy” pranie jest wilgotne. Stolarz twierdzi, że od 15 lat zostawia takie odstępy i nic się nie działo. Czy gdyby zostawił ten 1cm więcej to faktycznie byłaby różnica? Czy może być to wina modelu? Czy zastosowanie wywietrzników pomoże i gdzie najlepiej je umieścić? Bliżej tyłu czy góry urządzenia skoro przód jest otwarty?
Pozdrawiam.

Patrycja
Patrycja
5 miesięcy temu

Czy trzymając suszarkę w szafie, z każdej strony jest bezpieczny odstęp, ale z boku suszarki, w odstępie 5cm, wiszą na wieszakach ubrania. Czy to bezpieczne?

Alfreda
Alfreda
3 miesięcy temu
Reply to  Patrycja

Pani Patrycjo, czy mogłaby Pani dodać, albo przesłać mi zdjęcie szafy z
suszarką? Myślę o takim samym zastosowaniu szafy ubraniowej i byłabym wdzięczna za pokazanie jak zaplanowała Pani przestrzeń. Pozdrawiam

Piotr
Piotr
5 miesięcy temu

Witam.
Posiadam pralkę Samsung WW8NK52E0VW, pralka slim o głębokości 46cm, całkowita głebokość z wystającymi elemntami to 54cm.
Przedwczoraj zakupiłem suszarkę Samsung DV80TA020AE o głebokości 60cm. Czy jest możliwość zamontowania tej suszarki na tej pralce za pomocą jakiegoś dedykowanego lub uniwersalnego łącznika ?
Czy zostaje mi jedynie stolarz i oddzielna, wzmocniona półka?
Zestaw i tak będzie zabudowany w szafie.

Ola
Ola
5 miesięcy temu

Witam. Mam suszarkę Bosch serii 8 z możliwością odprowadzania wody do kanalizacji. Czy ustawiając suszarkę nad pralką z odpływem pomiędzy nimi (odpływ z podwójnym wejściem z syfonem byłby poniżej suszarki) będzie prawidło działać odprowadzanie z suszarki?

maciej
maciej
5 miesięcy temu

Witam
\Czy suszarkę Samsung DV80CGC2B0AE można postawic pod blatem z dystansem 10mm z lewj i prawej strony i 30 mm od ściany tylnej, przod byłby niezasłonięty.

Last edited 5 miesięcy temu by maciej
Lidia
Lidia
6 miesięcy temu

Dzien dobry. Czy mozna suszarke postawić na styropianie zeby np od kafelek nie bylo chlodu?

Lidia
Lidia
6 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Tak wlasnie chodzi tylko o to aby w te mrozy przy minusowej temperaturze nie stala bezpośrednio na zimnej podlodze

Paweł
Paweł
6 miesięcy temu

Moja szafa ma 55 cm głębokości. Jestem w stanie zapewnić miejsce z boku( szerokość szafy większa niż suszarki). Czy ten model, który ma rzeczywistą głębokość 53,7 cm nada się ? https://www.euro.com.pl/suszarki/beko-df7424rtdcx-slim.bhtml

Gabriela
Gabriela
7 miesięcy temu

Mam suszarkę do zabudowy Candy i popsuła się pompa ciepła koszt naprawy to 2000 zł czy może mi pan doradzić jakiś sprzęt wysokość pod blatem to 84 a głębokość 58

Maciej
Maciej
8 miesięcy temu

Witam, w instrukcji suszarki Beko (np. model DF7424RTDCX) podane jest, cytat: „Tylna powierzchnia suszarki powinna opierać się o ścianę.”. Czy rzeczywiście tak ma być, czy to jakiś błąd w instrukcji ?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Kamila
Kamila
8 miesięcy temu

Dzień dobry, czy mogłabym poprosić o poradę? 5 lat użytkowała pralko- suszarkę Boscha i choc to był jeden w wyższych ówcześnie modeli, nie chciałabym powtórzyć tego błędu. Niestety łazienka nie pozwala na dwa sprzętu obok siebie ani jeden na drugim. Jedyne miejsce to szafa o głębokości dokładnie 56 cm. Czy jest na rynku tak płytka szuszarka która ma szanse się zmieści?
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Kamila

Kamila
Kamila
8 miesięcy temu
Reply to  PanAGD

Bardzo dziękuje za odpowiedź, pomocna

Nika
Nika
8 miesięcy temu

Dzień dobry,
Planuję zabudować suszarkę w szafie PAX z IKEI, jak sprawdzić czy dno szafy jest odpowiednio wytrzymałe? Czy ewentualnie wystarczyłoby wzmocnienie szafy dodatkową deską zamontowaną od spodu? Z góry dziękuję za odpowiedź

Mateusz
Mateusz
8 miesięcy temu

Dzień dobry,
Ja mam zamała pralkę żeby zamontować na niej suszarkę. Czy na takiej szafce mogę zamontować suszarkę. https://allegro.pl/oferta/szafka-polka-lazienkowa-na-pralke-pola-np-artisan-13785689409?fromVariant=13785646351 dodam że w komentarzu ktoś pisał że stoi na niej suszarka. Dziękuję za poradę.

Pralka w klasie A, B, C czy może D? Czy ma to znaczenie?

Najczęstsze awarie lodówek z którymi sobie poradzisz

Płyta indukcyjna odporna na zarysowania?

Koszyk czy szuflada na sztućce w zmywarce? Co praktyczniejsze?