Suszarka do prania w szafie – można czy nie można zabudować?
Tak, suszarkę z pompą ciepła można zabudować czy wsadzić do szafy, ale trzeba spełnić kilka warunków, aby urządzenie prawidłowo pracowało w takich warunkach.
Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni i odległości, bo najgorsze co możemy zrobić to szczelnie zabudować suszarkę, a później się martwić, czemu pranie nie jest suche, a rachunki za prąd oszalały. Dystans w tym przypadku jest zalecany 🙂
Wentylacja to podstawa
Ok, w takim razie jaką przestrzeń zostawić między ściankami suszarki, a zabudową meblową? Każdy producent ma inne wskazania, ale optymalnie będzie zostawić po 20mm po bokach.
Jaką przestrzeń zachować od ściany? Zależy od producenta. Bosch/Siemens czy Electrolux pozwala na dosunięcie suszarki do ściany. LG zaleca, aby od tyłu zostawić prawie 10 cm, a to z tego powodu, że powietrze potrzebne do pracy urządzenia jest zasysane właśnie tyłem. Samsung zaś zaleca odsunąć suszarkę od ściany o 50mm.
Ile w takim razie zostawić miejsca od przodu? W teorii od przodu możemy zabudować suszarkę na styk, ale pod warunkiem, że w czasie pracy urządzenia drzwiczki szafy będą otwarte. Większość modeli zasysa powietrze właśnie przodem, więc najprościej będzie uchylić drzwi i niech powietrze sobie swobodnie krąży.
Co jeśli jednak chcemy, aby urządzenie pracowało w całkowicie zamkniętej zabudowie? Wtedy od przodu musimy zapewnić minimum 50mm przestrzeni od przodu i dodatkowo wykonać otwory wentylacyjne w bokach szafy. Jakie otwory i gdzie jest zależnie od konkretnego modelu.
Przed zakupem suszarki warto wejść na stronę danego producenta i w instrukcji obsługi dokładnie doczytać wytyczne w kwestii zabudowy urządzenia, żeby odpowiednio przygotować przestrzeń.
Co potrzeba, aby użytkować suszarkę zabudowaną w szafie
Na całe szczęście tutaj sprawa jest prosta. Potrzebujemy jedynie kontakt i nic więcej. Suszarki z pompą ciepła pracują w obiegu zamkniętym, więc nie potrzebują dodatkowych rur wentylacyjnych czy odpływów. Oczywiście jak ktoś chce, to może przygotować odpływ do kanalizacji i wtedy nie będzie trzeba opróżniać szuflady z wody. Także standardowe gniazdko wystarczy i można suszyć 🙂
Co z wilgocią i ciepłem?
Jak wspomniałem wyżej, suszarki z pompą ciepła pracują w obiegu zamkniętym, czyli żadna wilgoć czy para nie wydostaje się z urządzenia. Dlatego nie musimy się martwić wilgocią czy zbieraniem wody w szafie. Oczywiście pod warunkiem zachowania odpowiedniej wentylacji oraz założeniem, że sprzęt jest w 100% sprawny.
Temperatura w szafie może i zapewne wzrośnie, ale nie na tyle, żeby był to problem. Suszenie odbywa się w temperaturze ok. 55°C, także z czasem suszarka będzie trochę ciepła oddawać na zewnątrz, ale jak temperatura w szafie wzrośnie o te 2-3°C, to będzie maks. W dalszym ciągu najistotniejsza jest tutaj wentylacja 😉
Dodaj 5 cm zapasu
O co chodzi? Producent podaje zawsze głębokość urządzenia netto, czyli bez wystających elementów typu okienko czy pokrętło. Jeśli na stronie sklepu czy producenta znajdziemy info, że głębokość urządzenia wynosi 60 cm i na taką głębokość przygotujemy miejsce w szafie, to możemy niemiło się zaskoczyć. Nagle się okazuje, że nie możemy zamknąć czy zasunąć drzwiczek. Standardowe okienko w suszarkach ma 3-4 cm głębokości, więc dla bezpieczeństwa dodaj do głębokości suszarki jeszcze 5 cm zapasu. Finalnie się okazuje, że dobrze jakby szafa miała przynajmniej ok. 70 cm głębokości.
Podsumowanie
Suszarkę z pompą ciepła spokojnie możemy zabudować czy zainstalować w szafie. Należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścianek szafki oraz tylnej ściany, aby powietrze mogło swobodnie krążyć. Odległość ta jest podana w instrukcji dla danego modelu, ale ogólnie przyjmuje się 20mm po bokach i w niektórych modelach od 50mm do 100mm od tyłu. Do instalacji suszarki w szafie potrzebujemy jedynie kontaktu, nie musimy mieć przygotowanej instalacji kanalizacyjnej czy wywiewowej.
W czasie pracy urządzenia pamiętajmy o zapewnieniu dopływ powietrza. Większość modeli na rynku czerpie powietrze od frontu, dlatego zaleca się na czas suszenia otworzyć drzwi szafy, a przynajmniej je uchylić.
Wybierając konkretny model suszarki zwróćmy uwagę na to, że producenci podają głębokość bez wystających elementów tj. okienka czy pokrętła. Dla bezpieczeństwa dodajmy te 5 cm do głębokości suszarki.
Przed zakupem konkretnego modelu warto zajrzeć na stronie producenta do instrukcji obsługi, gdzie będą podane dokładne szczegóły jak prawidłowo zabudować dany model. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych problemów 🙂
Zapraszam również do wpisów:
– Ranking suszarek z pompą ciepła
– Gotowe zestawy pralka + suszarka z możliwością postawienia w słupku
Ciekawy artykuł. Jestem na etapie wyboru suszarki oraz projektowania zabudowy w której byłaby ona umieszczona. Widzę, że niektóre suszarki LG wymagają odległości od ściany tylnej trochę mniejszej bo 5 cm, a nie 10 cm. Samsung też 5 cm. Czy jak jest w nich pompa ciepła to zasysają one powietrze z tyłu (jest tam wentylator?), czy i tak pracują w obiegu zamkniętym? Jeśli dodadamy 10 cm do głębokości suszarki to sama szafa musiałaby mieć wtedy pewnie ok. 80 cm, a to bardzo dużo. W przypadku electroluxa nie widzę żadnych wymagań w tym zakresie, ale czy może być one też zabudowana drzwiczkami od przodu na styk? Zależy mi na jak najpłytszej szafie, ale nie wersji slim.
Jedne modele zasysają powietrze przodem, inne tyłem. Przestrzeń po bokach i od tyłu należy zachować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli Electrolux nie daje takich wymagań, to ok, ale i tak w czasie suszenia drzwi szafy muszą być otwarte, bo inaczej proces suszenia nieefektywny.
Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry
Chciałbym umieścić suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła w sypialni, w szafie. Mam małe mieszkanie, ani w kuchni ani w łazience nie ma na nią miejsca w żaden sposób.
Sypialnia jest duża, szafa będzie częścią meblościanki garderobianej pod wymiar. Mogę zostawić sporo miejsca po bokach od góry i od tyłu, również nie zabudowywać frontem. Jedyne zmartwienie to czy suszarka nie będzie mi nagrzewać sypialni przy oddawaniu ciepła?
I czy jest to higieniczne, spać w tym samym pomieszczeniu gdzie niedawno pracowała suszarka? Nigdy nie miałem takiego urządzenia.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry,
Suszarka będzie podnosić temperaturę w pomieszczeniu w czasie pracy, ale przy dobrej wentylacji to żaden problem.
Nie ma jakiś przeciwwskazań, suszarka nie zatruwa powietrza itp. podstawa to dobra wentylacja, po suszeniu można przewietrzyć pomieszczenie i już.
Dziękuję za odpowiedź! Rozumiem że przez dobrą wentylację ma Pan na myśli pozostawienie odpowiednich odległości jak wspomniałem wyżej? Też mam to szczęście że sypialnia ma swój pion wentylacyjny, oraz planuje umieścić suszarkę blisko okna
Odległości tak, należy zachować, ale przy suszeniu szafa musi być otwarta, bo suszarka potrzebuje sporo powietrza do efektywnej pracy.
Witam.
Posiadam suszarkę bez możliwości zabudowy. Moje pytanie jest czy rzeczywiście nie możemy jej w żaden sposób zabudować?
Witam,
Zależy jaki to model 🙂
Suszarka ELECTROLUX EW8H458BP . Czym się różnią od siebie te suszarki że jedna jest do zabudowy a jedną nie ? Od czego to zależy?
Zależy o jaką zabudowę chodzi, bo jeśli mowa o wstawieniu do szafy, to każda może tam stać, ale trzeba zachować wytyczne producenta odnośnie wentylacji i jak przy każdej suszarce podczas pracy drzwiczki z zabudowy muszą być otwarte.
Witam,
Posiadam suszarkę LG RC90V9JV2W
Producent informuje, że jest to suszarka bez możliwości zabudowy. Moje pytanie jest czy rzeczywiście nie możemy jej w żaden sposób zabudować? I czy te 10 cm od ściany jest konieczne, czy może być mniej? Tylna ściana nagrzewa się bardziej jeżeli stoi 5 cm od ściany niż jak stoi 10 cm.
Witam,
Tu nie chodzi o nagrzewanie ściany, a o obieg powietrza, bo LG zasysa powietrze tyłem, więc dając ją bliżej ściany spowodujemy, że suszarka może pracować nieefektywnie, dłużej suszyć i zużywać więcej prądu.
Dzień dobry,
Zastanawiam się nad wyborem Boscha WTW8760EPL (S 59,8cm) i chcę go wstawić w słupek o szerokości 61cm. Nie ma ograniczeń z tyłu i przód też niezabudowany, jedynie zastanawiają mnie te boki. Czy po 6mm z każdego boku to nie będzie za mało aby odprowadzić ciepło?
Dzień dobry,
Bez problemów można zostawić po bokach po kilka mm, główny „obrót” powietrza odbywa się tyłem i przodem.
Dzień dobry,
łączniki do suszarek posiadają blokady na nóżki do suszarki, czy przy postawieniu suszarki po prostu w szafie na półce nad pralką jest bezpieczne? Suszarka nie spadnie? W tym temacie mój lęk dostaje lęku 🙂
Dzień dobry,
Jeśli nikt nie będzie się z suszarką siłował, a półka będzie mocna i stabilna to nie spadnie 🙂 Można jeszcze dać pod suszarkę matę antypoślizgową albo zrobić dodatkowy cokolik dla świętego spokoju 🙂
Dzień dobry,
Posiadam model suszarki Beko B5T67249MPB zabudowaną w wieży pralniczej wykonanej przez stolarza nad pralką (pomiędzy nimi płyta meblowa), po bokach są inne szafki i na górze również. Stolarz po bokach zostawił po 5mm, na górze 25mm, głębokość szafki 57cm, z przodu szafka nie jest zamknięta. Po włożeniu bardzo mokrego prania na szafce nad suszarką skropliła się woda, w trybie bawełna eko i suszeniu „do szafy” pranie jest wilgotne. Stolarz twierdzi, że od 15 lat zostawia takie odstępy i nic się nie działo. Czy gdyby zostawił ten 1cm więcej to faktycznie byłaby różnica? Czy może być to wina modelu? Czy zastosowanie wywietrzników pomoże i gdzie najlepiej je umieścić? Bliżej tyłu czy góry urządzenia skoro przód jest otwarty?
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
„Czy gdyby zostawił ten 1cm więcej to faktycznie byłaby różnica?” – Nie, w tym przypadku nie ma to znaczenia.
„Czy może być to wina modelu?” – Beko nie jest wybitnym producentem suszarek, ale przyczyną skraplania wody może być wiele rzeczy, a podstawa to wentylacja. Skoro szafa otwarta, to może w pomieszczeniu, gdzie stoi szafa jest słaba wentylacja?
Czy trzymając suszarkę w szafie, z każdej strony jest bezpieczny odstęp, ale z boku suszarki, w odstępie 5cm, wiszą na wieszakach ubrania. Czy to bezpieczne?
Nie widzę przeszkód 🙂
Pani Patrycjo, czy mogłaby Pani dodać, albo przesłać mi zdjęcie szafy z
suszarką? Myślę o takim samym zastosowaniu szafy ubraniowej i byłabym wdzięczna za pokazanie jak zaplanowała Pani przestrzeń. Pozdrawiam
Witam.
Posiadam pralkę Samsung WW8NK52E0VW, pralka slim o głębokości 46cm, całkowita głebokość z wystającymi elemntami to 54cm.
Przedwczoraj zakupiłem suszarkę Samsung DV80TA020AE o głebokości 60cm. Czy jest możliwość zamontowania tej suszarki na tej pralce za pomocą jakiegoś dedykowanego lub uniwersalnego łącznika ?
Czy zostaje mi jedynie stolarz i oddzielna, wzmocniona półka?
Zestaw i tak będzie zabudowany w szafie.
Witam,
Skoro sprzęty będą zabudowane w szafie, to nie ma sensu się bawić w łączniki, tylko od razu najlepiej zrobić półkę i na nią wstawić suszarkę. Mniej będzie problemów z ewentualnym serwisem czy naprawą.
Witam. Mam suszarkę Bosch serii 8 z możliwością odprowadzania wody do kanalizacji. Czy ustawiając suszarkę nad pralką z odpływem pomiędzy nimi (odpływ z podwójnym wejściem z syfonem byłby poniżej suszarki) będzie prawidło działać odprowadzanie z suszarki?
Witam,
Z tego co pamiętam, to nie będzie problemów z wypuszczaniem wody. Dla pewności można dopytać w Boschu, ale na 98% będzie ok.
Witam
\Czy suszarkę Samsung DV80CGC2B0AE można postawic pod blatem z dystansem 10mm z lewj i prawej strony i 30 mm od ściany tylnej, przod byłby niezasłonięty.
Witam,
Nie widzę ku temu przeszkód 🙂 Przy zachowaniu podanej ilości przestrzeni po bokach i od tyłu wszystko będzie grać.
Dzien dobry. Czy mozna suszarke postawić na styropianie zeby np od kafelek nie bylo chlodu?
Dzień dobry,
Suszarka musi stać na twardy i stabilnym podłożu, styropian raczej nie jest dobrym pomysłem. Chyba że chodzi Pani o tymczasowe postawienie, gdy są mrozy, to na te kilka dni ok, ale na dłuższy czas raczej nie. Tym bardziej, że jest to element łatwopalny.
Tak wlasnie chodzi tylko o to aby w te mrozy przy minusowej temperaturze nie stala bezpośrednio na zimnej podlodze
Teraz przyszedł mi do głowy lepszy pomysł – Mata antywibracyjna np. K&M AK159, ma właściwości tłumiące i dodatkowo nie przewodzi zimna czy ciepła, więc będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze niż styropian.