2

Czy suszarkę z pompą ciepła można zabudować w szafie?

Pomocnik

Aktualizacja: 19 marca, 2022
Porozstawiane suszarki po całym domu, kaloryfery zawalone ubraniami, ledwo to wszystko schnie. Trzeba by zakupić suszarkę, ale problemem jest miejsce. Wtedy wpadamy na pomysł, a może by tak wsadzić ją do szafy? Pytanie, czy suszarka z pompą ciepła może być zainstalowana w szafie czy przygotowanej zabudowie meblowej? Jeśli tak, to jakie wymagania musimy spełnić? Poniżej wyszczególniłem najważniejszy rzeczy, o których musimy pamiętać, zabudowując suszarkę w szafie czy też garderobie.

Suszarka do prania w szafie – można czy nie można zabudować?

Tak, suszarkę z pompą ciepła można zabudować czy wsadzić do szafy, ale trzeba spełnić kilka warunków, aby urządzenie prawidłowo pracowało w takich warunkach.

Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni i odległości, bo najgorsze co możemy zrobić to szczelnie zabudować suszarkę, a później się martwić, czemu pranie nie jest suche, a rachunki za prąd oszalały. Dystans w tym przypadku jest zalecany 🙂

Wentylacja to podstawa

Ok, w takim razie jaką przestrzeń zostawić między ściankami suszarki, a zabudową meblową? Każdy producent ma inne wskazania, ale optymalnie będzie zostawić po 20mm po bokach.

Jaką przestrzeń zachować od ściany? Zależy od producenta. Bosch/Siemens czy Electrolux pozwala na dosunięcie suszarki do ściany. LG zaleca, aby od tyłu zostawić prawie 10 cm, a to z tego powodu, że powietrze potrzebne do pracy urządzenia jest zasysane właśnie tyłem. Samsung zaś zaleca odsunąć suszarkę od ściany o 50mm.

Ile w takim razie zostawić miejsca od przodu? W teorii od przodu możemy zabudować suszarkę na styk, ale pod warunkiem, że w czasie pracy urządzenia drzwiczki szafy będą otwarte. Większość modeli zasysa powietrze właśnie przodem, więc najprościej będzie uchylić drzwi i niech powietrze sobie swobodnie krąży.

Co jeśli jednak chcemy, aby urządzenie pracowało w całkowicie zamkniętej zabudowie? Wtedy od przodu musimy zapewnić minimum 50mm przestrzeni od przodu i dodatkowo wykonać otwory wentylacyjne w bokach szafy. Jakie otwory i gdzie jest zależnie od konkretnego modelu.

Przed zakupem suszarki warto wejść na stronę danego producenta i w instrukcji obsługi dokładnie doczytać wytyczne w kwestii zabudowy urządzenia, żeby odpowiednio przygotować przestrzeń.

Co potrzeba, aby użytkować suszarkę zabudowaną w szafie

Na całe szczęście tutaj sprawa jest prosta. Potrzebujemy jedynie kontakt i nic więcej. Suszarki z pompą ciepła pracują w obiegu zamkniętym, więc nie potrzebują dodatkowych rur wentylacyjnych czy odpływów. Oczywiście jak ktoś chce, to może przygotować odpływ do kanalizacji i wtedy nie będzie trzeba opróżniać szuflady z wody. Także standardowe gniazdko wystarczy i można suszyć 🙂

Co z wilgocią i ciepłem?

Jak wspomniałem wyżej, suszarki z pompą ciepła pracują w obiegu zamkniętym, czyli żadna wilgoć czy para nie wydostaje się z urządzenia. Dlatego nie musimy się martwić wilgocią czy zbieraniem wody w szafie. Oczywiście pod warunkiem zachowania odpowiedniej wentylacji oraz założeniem, że sprzęt jest w 100% sprawny.

Temperatura w szafie może i zapewne wzrośnie, ale nie na tyle, żeby był to problem. Suszenie odbywa się w temperaturze ok. 55°C, także z czasem suszarka będzie trochę ciepła oddawać na zewnątrz, ale jak temperatura w szafie wzrośnie o te 2-3°C, to będzie maks. W dalszym ciągu najistotniejsza jest tutaj wentylacja 😉

Dodaj 5 cm zapasu

O co chodzi? Producent podaje zawsze głębokość urządzenia netto, czyli bez wystających elementów typu okienko czy pokrętło. Jeśli na stronie sklepu czy producenta znajdziemy info, że głębokość urządzenia wynosi 60 cm i na taką głębokość przygotujemy miejsce w szafie, to możemy niemiło się zaskoczyć. Nagle się okazuje, że nie możemy zamknąć czy zasunąć drzwiczek. Standardowe okienko w suszarkach ma 3-4 cm głębokości, więc dla bezpieczeństwa dodaj do głębokości suszarki jeszcze 5 cm zapasu. Finalnie się okazuje, że dobrze jakby szafa miała przynajmniej ok. 70 cm głębokości.

Podsumowanie

Suszarkę z pompą ciepła spokojnie możemy zabudować czy zainstalować w szafie. Należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścianek szafki oraz tylnej ściany, aby powietrze mogło swobodnie krążyć. Odległość ta jest podana w instrukcji dla danego modelu, ale ogólnie przyjmuje się 20mm po bokach i w niektórych modelach od 50mm do 100mm od tyłu. Do instalacji suszarki w szafie potrzebujemy jedynie kontaktu, nie musimy mieć przygotowanej instalacji kanalizacyjnej czy wywiewowej.

W czasie pracy urządzenia pamiętajmy o zapewnieniu dopływ powietrza. Większość modeli na rynku czerpie powietrze od frontu, dlatego zaleca się na czas suszenia otworzyć drzwi szafy, a przynajmniej je uchylić.

Wybierając konkretny model suszarki zwróćmy uwagę na to, że producenci podają głębokość bez wystających elementów tj. okienka czy pokrętła. Dla bezpieczeństwa dodajmy te 5 cm do głębokości suszarki.

Przed zakupem konkretnego modelu warto zajrzeć na stronie producenta do instrukcji obsługi, gdzie będą podane dokładne szczegóły jak prawidłowo zabudować dany model. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych problemów 🙂

Zapraszam również do wpisów:
Ranking suszarek z pompą ciepła
Gotowe zestawy pralka + suszarka z możliwością postawienia w słupku

guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
15 marca, 2022 08:14

Dzień dobry, właśnie się zastanawiam nad wyborem suszarki do postawienia w szafie w sypialni. Czy Pan mógłby podpowiedzieć w jaki sposób podejść do tematu.W łazience stoi pralka LG slim, zakupiłam po wcześniejszych konsultacjach z Panem, jestem zadowolona.Nad pralką mam szafkę i suszarka Slim to jednak problem w ustawieniu na pralce. Trochę obawiam się o rachunki za prąd,ale ciągłe rozstawianie suszarki w pokoju… Wobec tego pytanie : czy mógłby Pan coś poradzić. Dziękuję