Długi czas prania w nowych pralkach. Czemu i po co?

Przychodzi klient. Szuka pralki. Podstawa to jak najwięcej plusów przy klasie energooszczędnej. Bo wiadomo, im więcej plusów, tym większe oszczędności na rachunkach za prąd i wodę. Przechodzimy przez proces zakupowy, klient decyduje się na model odpowiadający jego potrzebom. Pralka dostarczona, zainstalowana, klient szczęśliwy, może prać.

Po jakimś czasie wpada do sklepu i stwierdza, że nie jest zadowolony z pralki. Zdziwiony pytam w takim razie, o co chodzi, przecież pralkę dokładnie omówiliśmy, nie powinno go nic zaskoczyć. Odpowiedź, jaka pada, to:

Bo pralka pierze bardzo długo

Nie jest to przypadek odosobniony. W internecie wiele osób skarży się na swoje pralki, że długo piorą. Zresztą nie dotyczy to tylko pralek, bo zmywarki czy suszarki do ubrań też „obrywają” za długo mycie, czy suszenie.

Producenci AGD nie robią nam na złość tym, że pralka pierze przez 2-3 godziny. Poza tym w wielu modelach możemy skracać czas prania. Coś za coś. Tutaj musimy wrócić do punktu wyjścia, czyli energooszczędności.

Sprzęty AGD, które podczas cyklu pracują po 2-3, a nawet 4 godziny nie zużywają ogromnych ilości prądu. Wręcz przeciwnie. Przy długich programach zużycie energii czy wody jest mniejsze niż w przypadku programów krótkich. Dlatego, gdy nam zależy na tych wszystkich plusach, to musimy się liczyć z długim czasem działania urządzenia.

Można to porównać do jazdy samochodem. Jak damy gaz to dojedziemy do danego miejsca szybciej, ale przy tym zużyjemy więcej paliwa. Jak pojedziemy wolniejszym tempem, to na miejsce dotrzemy później, ale zaoszczędzimy na paliwie.

Jest jeszcze druga strona medalu. Nowoczesne pralki piorą w małych ilościach wody. Żeby pranie było dobrze doprane, to lepiej niech tapla się trochę czasu w bębnie.

Globalnie zużycie wody i prądu ma znaczenie

Wystarczy zajrzeć do tabeli zużycia wody czy energii w danym modelu i okazuje się, że owszem, na programach długich sprzętu zużywa mniej energii niż w przypadku programów krótkich, ale różnica nie jest jakaś kolosalna. Rocznie oszczędzimy może z kilkaset litrów wody i 100 zł na prądzie. Niby nie wiele, ale zawsze coś. Jednak gdy popatrzymy na zużycie wody i energii przez pryzmat całej polski, to zaczynają się tworzyć poważne oszczędności.

W Polsce mamy -/+ 13 mln gospodarstw domowych. W 95% z nich znajduje się pralka. Jeśli użyjemy w pralce programu Eco, zamiast szybkiego, to w ciągu doby jako kraj, jesteśmy w stanie oszczędzić przynajmniej 20 mln litrów wody! Oczywiście, jeśli optymistycznie założymy, że 13 mln gospodarstw domowych puści pralkę na program Eco. Oszczędności prądu też będą znaczące.

Dajmy sprzętom AGD trochę czasu

Jeśli tylko to możliwe, używajmy sprzętów AGD typu: pralka, zmywarka, suszarka do ubrań, jak najwięcej w opcji ECO i na długich programach. Dołożymy dzięki temu małą cegiełkę do ochrony środowiska i natury.
Mały protip – nie musimy stać przy pralce czy zmywarce jak pracuje. Możemy w tym czasie spokojnie wyjść na spacer czy do pracy. Wtedy te 2-3 godziny prania nie będą miały znaczenia 😉

Efektywność prania, a nie efektowność

Chciałbym, żeby pralki były w stanie doprać, wypłukać i wywirować pełny załadunek bębna np. takie 8 kg czy 9 kg w ciągu godziny. Da się? No niestety nie, a przynajmniej nie w sposób efektywny. Przeczesując różnie opinie w internecie czy nawet słuchając od moich klientów, spotykam się z twierdzeniem, że „ta pralka jest kiepska, bo nie dopiera” albo „na ubraniach pozostają resztki proszku i płynu”. Nic się nie dzieje bez przyczyny. Jak napchamy pełny bęben prania i włączymy program krótki to nie ma cudów, efektywność prania będzie bardzo niska.

Aktualnie pralki mają automatyki wagowe, system rozpoznawania tkanin czy nawet stopień zabrudzenia, więc zaufajmy maszynie i dajmy jej popracować 😉

Trwa aktualizacja rankingów. Komentarze na ten czas będą wyłączone. Zapraszam za kilka dni :)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
82 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
1 miesiąc temu

Jeżeli mam być szczera to te trzy godziny prania nic nie zmieniają, pranie dalej ma plamy jest mocniej wygniecione. Tęsknie za stara pralka gdzie mogłam przeprać w 25 minutach lub 40minutach. Ludzie są zapracowani i nie mają czasu prac cały dzień. Myślę że w nowych pralkach brakuje programów na krótkie prania.

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu
Reply to  PanAGD

Mam pralkę Electrolux PerfectCare 600 gdzie krótki (szybki) program prania to 14 min… Rozumiem, że pranie w wysokich temperaturach swoje zajmuje (~3h) ale zwykle programy bawełna 30, 40 st to 2h+. Bardzo mi brakuje cyklu dla prania mieszanego 1h do 1:20h, nawet kosztem zużywania większej ilości wody i prądu. Dlaczego producenci nie dają takich możliwości?

Johny
Johny
3 miesięcy temu

Oszczędność tych nowych pralek konczy się tam gdzie zaczyna się niedoprane pranie 😉
I w efekcie długie oszczędne programy (nie mówię o trybie eco) są uruchamiane kilka razy bo nie idzie doprać.
Teraz mam jakiegoś electroluxa ładowanego od góry, program mieszane trwa 1h a nie 2.5h i nawet nie zwracam uwagi teraz żeby nie prac gaci razem z ubraniami (jestem dość potliwa osoba) I wszystko wychodzi czyste.
Wcześniej to był koszmar.

Renata
Renata
5 miesięcy temu

Pralka Hisense, krótkie cykle prania wyciągam ciepłe pranie,czy to normalne?

Adrian
Adrian
5 miesięcy temu

Witam serdecznie,
W temacie długości prania, jak w tych nowych pralkach wygląda przedłużanie czasu prania ponad ten prognozowany na poczatku?
Jestem 'szczesliwym’ posiadaczem pralki LG, ktora juz od samego poczatku sprawia duze problemy, jest po dwoch serwisach, 2x wymiana panelu sterującego poniewaz pralka potrafila przedłużać pranie nawet o ponad 2h bezsensownie się kręcąc w te i spowrotem.
Aktualnie po drugim serwisie postanowilem spisywać czasu prania. W
Spisalem 30 cykli, w 10 (co 3 pranie) pranie jest wydłużone o więcej niż 30 min, w skrajnych przypadkach o 50min! W 19/30 cykli wydłużenie między 15-30 min. Tylko 3 cykle zleciły się w +5min e stosunku do szacunkowego czasu.
Czy to naprawdę jest normalne w nowych sprzętach? Pralka okazjonalnie skonczy o czasie.. nie przeszkadza mi to, że pranie w trybie Eco miałoby trwać te 3h, ale do szału mnie doprowadza, jeśli nagle okazuje się ze 3.5h to za mało, a czasami dobijam do 4.. serwisant twierdził, ze do 15 min wydłużania jest akceptowalne, dzial reklamacji twierdzi, ze czasu przedluzania które opisałem powyżej mieszcza sie w normach.. w jakich normach? Czy to ja jestem przewrażliwiony na tym punkcie, przez początkowe problemy z tą pralka (pranie 4h zamiast 2, dokończone tylko dlatego, że pralka byla resetowama..) czy z moim egzemplarzem ewidentnie jest cos nie tak?

Grzegorz
Grzegorz
5 miesięcy temu

Przymierzam się do zakupu nowej pralki ale powtarzające się opinie o długości prania, mocno mnie niepokoją. Potrzebuję wyprać w ciągu dnia 15 zestawów pościeli co daje łączną wagę ~25kg. W obecnej pralce (niestety szwankującej) przy maksymalnym wkładzie 6 kg, ładuję prawie 6 kg i po 1,5 godziny w temp 45 mam gotowe i pachnące. W 2/3 dnia wypieram cały skład. Tymczasem spoglądam w instrukcję najnowszej pralki (samsung) i jak byk pisze, że 1: cykl prania 228 min a 2: przy maksymalnej ładowności 9kg, pościeli mogę załadować tylko 2kg. Czyli mój skład (25kg) będę prać przez ponad dwa dni (non stop!). Gdzie ta ekologia?

Katarzyna
Katarzyna
7 miesięcy temu

Też mnie to irytowało przed zakupem pralki. Teraz już wiem dlaczego. Natomiast zastanawia mnie jeszcze jedno, zakupiłam on-line pralkę 11 kg a wcześniej miałam 8 kg i jakie moje zdziwienie przy pierwszym praniu, bo bęben okazał się mniejszy od poprzedniej pralki, do pralki wyszło mniej ubrany niż do starej??? Jak to możliwe??? Jestem rozczarowana. Marzyłam o praniu większych kołder.

Elżbieta
Elżbieta
7 miesięcy temu

Tragedia ten Elektrolux,ma 3 programy,3h,6h i 9h.Nie można wyjść z bloku,bo jakby była awaria to zaleje kilka mieszkań.I trzeba siedzieć z tym pieroństwem po kilka godzin.Porażka a nie ekologia.

Robert
Robert
8 miesięcy temu

Mnie zastanawia taka kwestia.. pralka podczas prania czy płukania 3 razy zakręci bębnem i przerwa około 30 sekund czyli 6 obrotów na minutę Nie wiem czy to normalne ale wydaje mi się że nie bo mało efektywne pranie gdy zamiast kręcić zdrowo bębnem robi tylko trzy obroty i odpoczywa pół minuty

Mirosława
Mirosława
1 rok temu

Kupiłam pralkę Gorenje i na praniu ECO nie grzeje grzałka, bęben zimny , czy tak ma być czy uszkodzona pralka na tym cyklu?

Anna
Anna
11 miesięcy temu
Reply to  Mirosława

To jest właśnie program Eco, długie pranie w niskiej temperaturze, maksymalna temperatura to 33 stopnie więc drzwiczki pralki będą zimne przez cały cykl prania.U mnie jest to samo.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Pralka Whirlpool otwierana od góry zawsze zostawiała od nowości proszek do prania czyli dobrze nie płukała od nowości.
Producent nic nie potrafił zrobić serwisant tłumaczył że tak ma być.
Wymieniłem hydrostat na taki sam z innym kolorem kropki z starszego Whirlpoola i pralka pięknie płucze i super pierze.

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Kupiłam pralkę elektrolux 4 kg i podczas prania nie widać wody. Czy to normalne?

Kamil
Kamil
1 rok temu

Ja zawsze dolewam ok 30-40 litrów ciepłą wodę do prania i płukania. Bęben musi być wv60’/. Pod wodą inaczej taplamy się w proszku. Żałuję że wyrzuciłem starą en pralkę Zanussi ,pełen bęben prania w godz. Wszystko czyste i dobrze wyplukane. Te pralki dzisiaj to dramat, albo puścisz dodatkowe płukanie 3 razy albo dolewasz wody cieplej , nie da się oszukać mydlin. Znajomi robią tak samo jak w tygodniu czas mają. Woda nie jest droga niech nawet bierze tą pralka 200l na cykl.podobno ktoś przerabia i ustawia indywidualny program w sofcie pralki. Tylko nie w każdych się da.

Jarosław
Jarosław
1 rok temu
Reply to  PanAGD

Panie AGD, też szukam pralki i wszystko pierze na sucho. Jak dolewa się wodę? A no kuźwa od zawsze ja i moja mama dolewamy prysznicem, przez szufladę. Przynajmniej do połowy bębna. Wtedy jest praniu uprane, a nie brud rozciągnięty po całym praniu.

Hanna
Hanna
1 rok temu
Reply to  Kamil

Podstawówka się kłania. Ręce opadają.

Kasia
Kasia
1 rok temu
Reply to  Kamil

Ja też dolewam wody do prania i do płukania, jak spróbowałam w nowej pracę bez dolewania, to pranie śmierdziało woda z prania i było sztywne, mimo płynu do zmiękczania i dodatkowego płukania które włączyłam. Zawsze mnie zastanawiało jak pralka może wyprać i wypłukać w 35 litrach wody np. 5 kg odzieży. To jest po prostu niemożliwe, z tąd później tyle alergi skórnych u dzieci i dorosłych, ubieramy na siebie rzeczy z pozostałościami na wloknach środków piorących na wloknach !!!!, a później runda do gabinetów lekarskich. Dlatego dolewam wody do każdego płukania do połowy bębna żeby to dziadostwo wypłukać.!!! A biorąc pod uwagę 4 godzinne pranie w nowych pralkach to to niestety niszczy odzież, widzę po swoich ubraniach, włókna stają się coraz cieńsze a odzież jak sflaczala. Starą pralkę którą miałam też była super a była to piczciwa Wiatka, pranie czyściutkie i pachnące, bo prała i plukała we wodzie a nie w „ślinie”, którą pobierają nowe pralki. Masa moich znajomych też dolewa wodę do pralki, bo mają te same spostrzeżenia co ja. Tak że zgadzam się z Panem całkowicie. ????

Last edited 1 rok temu by Kasia
Natalia
Natalia
1 rok temu
Reply to  Kasia

Przestań kupować ciuchy w sieciówkach – jest to niemoralne a odzież jest słabej jakości

Natalia
Natalia
1 rok temu
Reply to  Kamil

Woda nie jest droga? Ręce mi opadły. Dlatego ten świat nie przetrwa, bo są tu ludzie z takim myśleniem

„Screens Everywhere” – Samsung wprowadza ekrany „AI Home” do AGD

Bosch – bezprzewodowy odkurzacz Unlimited 10 z MicroClean™

Samsung z dwiema promocjami na urządzenia AGD

Bespoke AI Laundry Combo™ – pralko-suszarka z pompą ciepła

Bosch @ IFA 2024

Siemens – Technologie ułatwiające życie